Gönderen Konu: F-16 Fighting Falcon  (Okunma sayısı 166158 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Atsızbey

• DefenceTurk
  • *
  • 6
  • DefenceTurk.com
Ynt: F-16 Fighting Falcon
« Yanıtla #210 : 04 Haziran 2019, 18:41:35 »
Rakamı görünce ben utandım yaw, niye f35 almamışlar?

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #211 : 04 Haziran 2019, 18:46:14 »
Rakamı görünce ben utandım yaw, niye f35 almamışlar?

Mumkun degil hocam. F16 ile bir Nato'ya alissinlar hele.
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #212 : 04 Haziran 2019, 19:43:02 »
Bulgaristan da versin parayı alsın yani nedir 2 milyar doları yok mu bu kadar kitipiyozluğa ne gerek var. Bulgaristan o kadar küçük gariban ülke değilki hani moldova filan olsa anlarız. Biz 5 milyar dolar ihracat yaparken 250 F16 ürettik bunlar 30 milyar dolar ihracat yapıyor 10 tane uçağı neden alamasın.  Tamam çok zengin ülke değiller ama o kadarda değil yani
beğen

Çevrimdışı ムゲン

• DefenceTurk
  • *
  • -46
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #213 : 04 Haziran 2019, 22:27:04 »
Soguk savas bittiginden beri, ilk kez ucak aliyorlar ve pakt degistiriyorlar. Teknisyen, pilot egitimi, simulator, yer destek falan derken fatura kabariyor.

Benim açımdan en makul deal şu olurdu:

1- Abd depolarindaki block 30-40'lar 1 dolara satin alinir, Ccip modernizasyonuna tabi tutulurdu.

2- Yine abd envanterindeki block 52'ler cüzi rakamlara alinirdi.
adam mantıklı konusuyor. Lakin bulgarların bu tür alımlarında işin içine yolsuzluk girmesi bir Bulgar geleneğidir. Bunuda gözardı etmemek lazım.
ムゲン (mugen) - Japonca bir kelime olup ,  Türkçede "sonsuz" anlamına gelir.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #214 : 05 Haziran 2019, 09:53:41 »
Sofya'nın 1.6 milyar dolara F-16 savaş uçakları alacak olmasına Bulgaristan Rönesansı'nın Alternatifleri Partisi (ABV) Başkanı Rumen Petkov'dan sert eleştiri: Bize dünyanın en pahalı elektrik süpürgesini satmaya çalışan ABD, elini cebimize daldırmak istiyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı'na bağlı Savunma Güvenlik İşbirliği Kurumu'nun (DSCA) 1 milyar 673 milyon değerinde F-16 savaş uçağı ve destek ekipmanı satma konusunda Sofya ile anlaşmaya varıldığı açıklamasına, Bulgaristan'dan tepkiler dinmiyor.

En sert açıklamalar Bulgaristan Rönesansı'nın Alternatifleri Partisi (ABV) Başkanı Rumen Petkov'dan geldi.

SON DERECE PAHALI 8 ADET ELEKTRİKLİ SÜPÜRGE

ABD yönetiminin elini Bulgaristan’ın cebine daldırmak istediğini belirten ABV Başkanı, “Onlar ellerinini cebimize daldırabileceklerine ve son derece pahalı 8 adet ‘elektrikli süpürge’ karşılığında 3 milyar leva alabileceklerine hükmettiler” dedi.

Anlaşmaya yönelik moratoryum uygulama çağrısı yapan Petkov, Sofya'nın daha önce kabul etmiş olduğu tutarın çok daha düşük (1.5 milyar leva) olduğunu, fakat daha sonra hükümetin ulusal güvenliğe zarar verme pahasına Washington'ı memnun etmeye karar verdiğini vurguladı.

F-16 jetlerini ABD’nin satmaya çalıştığı en pahalı ‘elektrikli süpürgelere’ benzetmesiyle dikkat çeken Petkov, "Size F-16 görünümü altında dünyanın en pahalı elektrikli süpürgelerini satmak istiyorlarsa iyi niyetten söz edemezsiniz" dedi.

ANLAŞMA GEÇTİĞİMİZ GÜNLERDE DUYURULMUŞTU

F-16'nın her yedek parçası için gümrük vergisi ödeneceğini, oysa İtalya'nın teklifi kabul edilmiş olsaydı yedek parçalar için gümrük vergisi ödenmesine gerek kalmayacağını kaydeden Petkov, Eurofighter savaş uçaklarının Avrupa çapında fabrikaları olduğunu, Bulgaristan'da da fabrika açmasının mantıklı olacağını belirtti. Avrupa'da çok yaygın olan İsveç'in Gripen savaş uçaklarının da alınabileceğini gündeme getirdi.

Geçmiş açıklamalarında da Amerikan avcı uçaklarının teknik özelliklerini eleştirmiş olan ABV lideri, Bulgaristan’ın bu uçaklarla hiç kimseyi korkutamayacağını söylerken sadece Amerikan ekonomisine 2 milyar dolar kazandırmaya yarayacağının altını çizmişti.

Bulgaristan Devlet Başkanlığı Savunma Komisyonu, ocakta F-16 alımı için ABD'yle müzakerelere başlanması yönünde karar almıştı.

3 Haziran'da ABD Dışişleri Bakanlığı, Bulgaristan’la 1 milyar 673 milyon dolar (yaklaşık 2.9 milyar leva) değerinde F-16 savaş uçağı ve destek ekipmanlarının satışı konusunda anlaşmaya varıldığını duyurmuştu.

Bulgaristan Savunma Bakanlığı, bunun tavan fiyat olduğunu ve reel tutarın 1.2 milyar dolar olmasının beklendiğini savundu. Ancak uzmanlar, kurumun düşük fiyatla ilgili iyimserliğinin ‘boşa çıkabileceğini’ belirtti.

http://www.haber7.com/dunya/haber/2866617-ulke-ayaga-kalkti-abd-elini-cebimize-daldiriyor

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
« Yanıtla #215 : 05 Haziran 2019, 10:41:32 »
Bu değerlemenin altına imzamı atabilirim. Gayet net ve haklılık payı yüksek olduğu bir kritik eleştiri. Yanısıra daha cazibe alternatifler varken bu uçakların modası geçmek üzere.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #216 : 05 Haziran 2019, 10:55:36 »
Soguk savas bittiginden beri, ilk kez ucak aliyorlar ve pakt degistiriyorlar. Teknisyen, pilot egitimi, simulator, yer destek falan derken fatura kabariyor.

Benim açımdan en makul deal şu olurdu:

1- Abd depolarindaki block 30-40'lar 1 dolara satin alinir, Ccip modernizasyonuna tabi tutulurdu.

2- Yine abd envanterindeki block 52'ler cüzi rakamlara alinirdi.

+1

Sadece 8 tanecik uçak alacaksan en mantıklısı bu. Bizimki gibi yüzlercesi olsa yedek parçası, simülatörleri vs olur da 8 uçak için Bulgarlar iyi kazık  yemişe benziyor...
« Son Düzenleme: 05 Haziran 2019, 13:26:25 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 132
« Yanıtla #217 : 05 Haziran 2019, 12:34:26 »
Lockheed davasını anımsayınca bazı Bulgar yöneticilere rüşvet verildiğini düşünüyorum ki Bulgaristan da bu konuda çok temiz bir ülke değil. Mantıken öyle bir ülkenin Gripen falan alması daha mantıklı gibi.

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #218 : 05 Haziran 2019, 13:06:05 »
Simdi benim teklifime gore olay şöyle gelisecekti:

İkinci el block 52 alinca, 12'serden 2 filotilla toplamda 24 ucak alinabilirdi. Eldeki tum sovyet hurdalarini çöpe atardin. Eli yüzü düzgün bir hava kuvvetin olurdu.

Bu haliyle 8 adet super savaş ucagin var ama geri kalani hala hurda. Elden cikaramazsin. Zira 8 ucak hicbirseyine yetmez.

Kaynak cesitlendirmesi bu değil!
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #219 : 28 Haziran 2019, 19:24:10 »
ABD Dışişleri Bakanlığı, Fas Krallığı’na “F-16 Sürdürülebilirlik Desteği” ile ilgili olaraktan tahmini değeri 250.4 milyon dolar olan olası bir yabancı askeri satışı onaylama kararı aldı.

Söz konusu satış kapsamında ABD, Fas Hava Kuvvetleri bünyesindeki F-16 savaş uçaklarına sürdürebilirlik desteği verecek. Sürdürebilirlik desteği; yedek parça, onarım parçaları, personel eğitim ve öğretim ekipmanları, cephane destek teçhizatı (AMRAAM, CMBRE, JDAM ve PAVEWAY için) ile entegrasyon ve test faaliyetlerini kapsayacak.

ABD Dışişleri Bakanlığına göre söz konusu satış, Kuzey Afrika’daki siyasi istikrar ve ekonomik ilerleme için önemli bir güç olan NATO’nun dışındaki önemli bir müttefikin güvenliğinin artırılmasına yardımcı olarak, ABD’nin dış politikasını ve ulusal güvenliğini destekleyecektir.

Anlaşma kapsamında ana yüklenici, Lockheed Martin firması olacak.

https://savunmasanayist.com/2019/06/28/abdden-fasa-250-milyon-dolarlik-f-16-surdurulebilirlik-destegi/