Gönderen Konu: F-16 Fighting Falcon  (Okunma sayısı 174503 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
Ynt: F-16 Fighting Falcon
« Yanıtla #160 : 08 Ağustos 2016, 17:22:27 »
Irak'a Bir F-16 Teslimatı Daha

Irak Savunma Bakanı Sözcüsü Orgeneral Tahsin İbrahim, Irak Hava Kuvvetlerinin Amerika Birleşik Devletlerinden yeni bir parti F-16 uçağını teslim aldığını Pazartesi günü  Associated Press haber ajansına söyledi. Uçaklar, iki yıldan fazla süredir Işid ile mücadele eden Irak Hava Kuvvetlerine güç katacak.

2014 yılından bu yana 10 F-16 uçağı teslim edildi. Uçaklar Amerika Birleşik Devletleri ile imzalanan 3 milyar dolarlık silah anlaşmasının bir parçası. Toplam olarak 36 F-16 Fighting Falcon uçağı Irak Hava Kuvvetlerine teslim edilecek.

2014 yılında Ninova eyaletindeki ordu tesislerine Işidin saldırmasından sonra uçakların teslimatları ertelenmişti. Iraklı pilotlar Arizona Tuscon'daki uluslararsı havaalanında  Ulusal Hava Muhafız Birimi tarafından eğitim görmeye başlamışlardı. Bugüne kadar 16 Iraklı pilot eğitildi. 10 pilot daha eğitim görecek.

DefenceTurk.com
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #161 : 10 Eylül 2016, 01:09:10 »
F-16V

Lockheed Martin meşhur F-16 savaş uçağının gelişmiş versiyonu F-16V'nin günümüz 4. nesil savaş uçaklarının pek çok gelişmiş teknolojisine sahip olduğunu iddia ediyor. F-16V; yeni bir radar, gizli algılama yetenekleri ve elektronik tasarımı gibi son teknoloji gelişmeler ve iyileştirmelerle sadece yeni yapım F-16uçakları için değil, mevcut F-16 uçaklarıın modernizasyonu için de bir seçenek.

Geliştirilmiş F-16V savaş uçağının , Tayvan'ın yaşlı F-16A uçaklarının yeni gelişmelerle modernize edilmesinde kullanılması düşünülüyor. Tayvan 147 F-16A uçağını modernize edecek.

Uçağın simüle uçuş testleri 27000 saati aştı ve sonuçları ile uçağın ömrü hesaplanmaya çalışılmakta.

F-16V; son teknoloji aviyonikler ve çok fonksiyonlu ekranlar içeren yükseltilmiş bir görev bilgisayarına sahip. Merkez Kaide Ekran uçuş emniyet verilerinin Gerçek Zamanlı işleme yoluyla mürettebatın durumsal farkındalığını artırmaya yardımcı olur. Ayrıca yükseltilebilir ekran jeneratörü, link-16 veri bağlantısı, HF/UHH/VHF çok frekanslı telsiz haberleşme desteği ve gelişmiş IFF (dost-düşman tanıma) sistemi ile donatılmış. Orijinal üç görev bilgisayarı, tek modüler görev bilgisayarı ile değiştirilmiş. Bu; iletişim yeteneği, havadan havaya savaş yeteneği , hedef değerlendirme, silah ve aviyonikler için çok daha fazla hesaplama gücü sağlar. Lockheed Martin'e göre, F-16V kendi Aktif Elektronik Taranan Dizi radar yoluyla ekonomik ve ölçeklenebilir gelişmiş savaş yetenekleri sağlama yeteneğine sahiptir. Aktif elektronik Taranan Array (AESA) radar sistemi tüm hava koşullarında, yüksek çözünürlüklü görüntüleme ve kara tabanlı hedeflerin tespitini sağlar. Radar havadan havaya ve havadan yere modlarnı eşzamanlı olarak uygulayabilir. Merkez Kaide Ekran; renkli haritalar, yakınlaştırma işlevi ve Gece görüş sistemleri ile yüksek çözünürlüklü görüntü sağlar. F-16V; AGM-119/84/65-G  gemisavar füze sistemi, AGM-65 Maverick havadan yere taktik füze, Paveway lazer güdümlü bomba, GBU-15  bomba gibi gelişmiş silah sistemlerinin yüklenmesini destekler. Gelişmiş Hedefleme Pod,  tüm lazer güdümlü ve GPS güdümlü silahların sabit ve hareketli hedeflere karşı havadan havaya ve havadan yere hedefleme ve destekleme yeteneğine sahiptir. Uçak ayrıca FLIR lazer sistemi ve navigasyonun yanı sıra keşif podü ile de donatılabilir. Uçak son teknoloji tehdit uyarı sistemi, karıştırıcılar, elektronik karşı önlem ekipman podları, chaff ve flare kartuşları ile yükseltilmiştir.

Dünyanın en iyi tasarlanmış uçakları arasında bulunan F-16V 49,3 feet uzunluğunda 16,7 feet yüksekliğinde. Kanat açıklığı 31 feet ve uçak 1500 mil/saat  hızla uçabiliyor. 9207 kg ağırlığındaki uçağın azami kalkış ağırlığı 48.000 libre.

Lockheed Martin'in satın aldığı General Dynamics tarafından tasarlanan F-16, savaş alanında test edilmiş dünyanın en gelişmiş savaş uçaklarından biri. Fighting Falcon olarak da bilinen uçak Amerikan Hava Kuvvetleri için tasarlanmış, tüm hava koşullarından uçabilen en iyi çok rollü savaş çağı olarak kabul edilir. 1976'dan beri üretilen uçaktan 4500'den fazla üretilmiştir ve pek çok ülkenin hava kuvvetleri tarafından kullanılmakta. Bugün etkin olarak 3000 kadar f-16 çağı bulunuyor ve bunların 1000 kadar 15 yaşında ve daha yaşlı olanlar. F-22 ve F-35 gibi beşinci nesil savaş uçakları artık hizmete girmiş olmalarına rağmen yüksek maliyetlerine karşın F-16V gibi dördüncü nesil savaş uçaklarının modernizyon maliyetinin daha az olması ilgi çekiyor.

DefenceTurk.com
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #162 : 10 Eylül 2016, 14:22:50 »
Irak a F16 satmak İran a satmak gibi bir şey. ABD ile İran Irak üzerinden cilveleşmeye başladılar. Şah zamanı F14 leri F4 leri ve en son devrim olupta teslim edilmeyen F16 ları veren ABD şimdide Irak da Şii yönetime F16 ları vermeye başladı. ABD bu acem lerden vaz geçemiyor bir türlü bölgede.  IV. Murat ın kemikleri sızlıyordur görüyora bunları. Acemler tekrar ülkeyi IV. Murat dan sonra ilk defa ele geçirdiler. Bağdat seferlerini Safavi lere karşı boşuna yaptık demekki. Bu iş bu kadar basit iş değil. Bize sormadan etmeden Bağdat şii yapılamamalı ama nerde o kudret artık.
« Son Düzenleme: 10 Eylül 2016, 14:24:33 Gönderen: serkan »
beğen

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #163 : 10 Eylül 2016, 18:06:39 »
Irak a F16 satmak İran a satmak gibi bir şey. ABD ile İran Irak üzerinden cilveleşmeye başladılar. Şah zamanı F14 leri F4 leri ve en son devrim olupta teslim edilmeyen F16 ları veren ABD şimdide Irak da Şii yönetime F16 ları vermeye başladı. ABD bu acem lerden vaz geçemiyor bir türlü bölgede.  IV. Murat ın kemikleri sızlıyordur görüyora bunları. Acemler tekrar ülkeyi IV. Murat dan sonra ilk defa ele geçirdiler. Bağdat seferlerini Safavi lere karşı boşuna yaptık demekki. Bu iş bu kadar basit iş değil. Bize sormadan etmeden Bağdat şii yapılamamalı ama nerde o kudret artık.

Hangi ülkeyi???

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #164 : 06 Ekim 2016, 08:45:19 »
İsrail Ordusuna Ait F-16 Düştü

Gazze Şeridi'ne hava saldırısı düzenlediği bildirilen İsrail ordusuna ait F-16 tipi savaş uçağı, Ramon askeri üssüne inişi sırasında alev alarak düştü.

Gazze Şeridi'ne hava saldırısı düzenlediği bildirilen İsrail ordusuna ait F-16 tipi savaş uçağının, Ramon askeri üssüne inişi sırasında alev alarak düştüğü bildirildi.

PİLOT ÖLDÜ, YARDIMCISI YARALI

İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, olayda uçağın pilotu Binbaşı Ohad Cohen Nov'un öldüğü, yardımcısının hafif şekilde yaralandığı ifade edildi.

TEKNİK SORUN

Uçağın neden alev aldığına ilişkin ayrıntılı bilgi verilmeyen açıklamada, İsrail Hava Kuvvetlerinin olayla ilgili soruşturma başlattığı kaydedildi. İsrail'in Kanal 10 televizyonunun haberinde ise uçağın teknik bir sorun nedeniyle aniden alev aldığı belirtildi.

GAZZE'YE 35 HAVA SALDIRISI DÜZENLEDİLER

İsrail ordusu dün Gazze'den Sderot şehrine roket atıldığını iddia ederek Gazze'ye 35 hava saldırısı gerçekleştirmişti.

http://www.sondakika.com/haber/haber-israil-ordusuna-ait-f-16-dustu-8832115/

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 231
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #165 : 26 Ocak 2018, 22:02:08 »
İsrail bunu da yaptı! 'Sahibinden' ikinci el F-16 savaş uçağı

İsrail ile Hırvatistan arasında 500 milyon dolar değerinde kullanılmış F-16 savaş uçağı satış anlaşması yapıldığı bildirildi.

İsrail başbakanlık ofisinden yapılan yazılı açıklamada, söz konusu  anlaşmanın İsviçre'nin Davos kasabasında düzenlenen 48. Dünya Ekonomik Forumu’nda  (WEF) bir araya gelen İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Hırvatistan  Başbakanı Andrej Plenkovic arasında yapıldığı belirtildi.

Açıklamada, Netanyahu ile Plenkovic’in, İsrail’in Hırvatistan'a F-16  savaş uçaklarının satılması konusunda anlaşmaya vardığı kaydedildi.

İki ülke arasındaki ilişkilerin derinliğine vurgu yapılan açıklamada,  “Bu gelişme ikili ilişkilerin derinliğinin bir başka göstergesidir. Aynı şekilde  iki ülke başbakanı, ülkeler arasındaki ekonomi, güvenlik, su, tarım ve turizm  alanlarında ilişkilerin daha da geliştirilmesi konusunda anlaştı.” ifadelerine  yer verildi.

Öte yandan İsrail’in Jerusalem Post gazetesinin haberinde ise yapılan  anlaşmanın 500 milyon değerinde olduğu belirtilerek, Hırvatistan’ın elindeki MiG  -21 tipi Rus savaş uçaklarını 2020 yılının sonuna kadar İsrail’den alacağı savaş  uçaklarıyla değiştirmeyi planladığı ifade edildi.

Haberde, İsrail’in Hırvatistan’a ordu envanterinde hala kullanılan ve  eski F-16 savaş uçaklarının A ve B sınıflarındaki uçaklarını satacağı ifade  edildi.

İsrail, 2016 Aralık ayında 36 yıl boyunca ordu envanterinde  bulundurduğu F-16 A ve F-16 B tipi savaş uçaklarının kullanımına son verdiğini,  geçen yıl ise ABD’den alacağı F35 savaş uçaklarının ordusunun envanterine  ekleyeceğini açıklamıştı.

http://www.milliyet.com.tr/israil-bunu-da-yapti-sahibinden--dunya-2598547/

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #166 : 25 Haziran 2018, 21:20:23 »
Alıntı

TAH Savunma
‏ @TAHSAVUNMA

Amerika Birleşik Devletleri merkezli @LockheedMartin, Bahreyn ile 1,2 milyar dolar değerinde bir anlaşma imzaladı. Anlaşma gereği Lockheed Martin, Bahreyn Hava Kuvvetleri'ne 16 adet F-16V/Blok 70 üretecek ve teslimatlar 2023 yılına kadar tamamlanmış olacak.

https://twitter.com/TAHSAVUNMA/status/1011301171309568007

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #167 : 06 Ağustos 2018, 02:04:26 »
İsrail ikinci el F-16 satışı için Hırvatistan’a uçak yolladı

Hırvatistan, İsrail’in envanterindeki ikinci el F-16 savaş uçaklarından 12’sini satın alıyor. F-16C/D Block 30 modelinden oluşan uçaklar için henüz resmi anlaşma henüz imzalanmazken, İsrail 3 adet uçağı Hırvatistan’ın 5 Ağustos Kurtuluş Günü Kutlamaları için Pleso hava üssüne gönderdi.

Uçaklar Knin kasabasında düzenlenecek geçit töreni için Hırvatistan Hava Kuvvetleri ile birlikte gösteri yapacak. Zagreb'in 12 adet uçak için 390 milyon Euro’yu 10 yıl içinde ödeyeceği bildirildi.

http://www.kokpit.aero/israil-f16-ucaklari-hirvatistanda

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #168 : 09 Ekim 2018, 12:24:01 »
Alıntı

Yunan F-16'larının F-16V seviyesine modernizasyonu, 17 Eylül itibariyle başladı.
https://twitter.com/orko_8/status/1048759745677385728
https://greekcitytimes.com/2018/09/13/lockheed-martin-to-upgrade-greek-f-16-fighter-jets/

Tayvan'da V modeline yükseltilmiş 4 F-16 uçağını altı ay içerisinde teslim alacak.
« Son Düzenleme: 09 Ekim 2018, 12:25:57 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #169 : 10 Ekim 2018, 00:02:33 »
Lockheed Martin, Hindistan'a F-16V uçaklarının üretimi teklifinde bulunmuş. Hint Hava Kuvetleri için F-16 Block 70 uçaklarının seçilmesi halinde, 100 adedi  Hint Hava Kuvvetlerinin olmak üzere 400 yeni uçağın üretiminin ve diğer müşterilere ait 400 savaş uçağının da modernizasyonunun Hindistan'da gerçekleştirilmesi teklif edilmiş.