Gönderen Konu: F-16 Fighting Falcon  (Okunma sayısı 166472 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Destinyy

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 4
Ynt: F-16 Fighting Falcon
« Yanıtla #110 : 29 Aralık 2013, 14:27:02 »
Heh anladım mübarekler tamam.. :) Eski nesil air inletler gövdeden biraz uzak tutulup kanallar yardımıyla düşük hızdaki (böyle bir şeydi sanırım) hava bu kanallardan geçer ve dışarı atılır böylece performans düşüklüğü önlenirdi. Bu yeni nesil inletlerin espirisi ise bunu kökten önlemek sanırım.. Yüksek hızlarda hava akışını kontrol etmenin zorluğuyla ilgiliydi yanılmıyorsam tam hatırlamıyorum barış abi biliyordur detaylarıyla anlatsın fakat F-35'in air inletinin F-16'da kullanılıp seri üretime geçmesi doğru olurmuki.. Yapısal olarak izin verirmi dezavantajlar oluştururmu vs.. Eğer böyle bir amaç olsaydı F-16'ya özel J-10B'deki gibi özel bir DSI air inlet tasarlanırdı fakat bu test amaçlı DSI air inletin gitmeyeceğini düşünüyorum.. :D

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #111 : 29 Aralık 2013, 14:56:10 »
Test edildiği F-16'ya yüksek performns sağladığına göre bütün F-16'lara sağlayabilir. Test uçağında hiçbir soruna neden olmadığına göre, bütün F-16'larda da hiçbir soruna neden olmaz. Block60+ vs çok da havalı olur. ;)

ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Destinyy

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #112 : 29 Aralık 2013, 16:37:03 »
Aeorodinamik etkiletle performansal etkiler farklidir

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #113 : 29 Aralık 2013, 18:28:47 »
Tamam mubarek söyleyelim Fort Worth'takilere taksınlar,hani niyetleri yok ama senin hatırını kırmamak içinde olsa taksınlar artık ne diyeyim.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #114 : 29 Aralık 2013, 21:23:19 »
Tamam mubarek söyleyelim Fort Worth'takilere taksınlar,hani niyetleri yok ama senin hatırını kırmamak içinde olsa taksınlar artık ne diyeyim.

Allah razı olsun mübarek. 2014'e mutlu girebilirim artık. :D :D
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı Xaero

• DefenceTurk
  • *
  • 3
« Yanıtla #115 : 03 Haziran 2014, 11:31:55 »
Amasya'da ilginç kaza!

Amasya'nın Merzifon ilçesindeki 5. Ana Jet Üssü'nde, iniş yapan savaş uçağının pistte bir süre ilerledikten sonra devrilmesi sonucu pilot yaralandı.

Hava Pilot Üsteğmen Muhammed Keskin yönetimindeki F-16 savaş uçağı, görev dönüşü Merzifon 5. Ana Jet Üs Komutanlığı pistine indi. Pistte bir süre ilerleyen uçak, pilotun hakimiyeti kaybetmesi sonucu devrildi.

Kazada, hafif yaralanan pilot Keskin, 112 Acil Servis ekiplerince Merzifon Kara Mustafa Paşa Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #116 : 29 Ağustos 2014, 11:54:49 »
Singapur F-16 Blok 52 Modernizasyonu

Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı; Singapur F-16 blok 52 uçaklarının modernizasyonu için ekipman, parçaları, eğitim ve lojistik destek ilişkili tahmini 2,43 milyar $ maliyeti olan Yabancı Askeri Satışı (FMS) 13 Ocak 2014 tarihinde ABD Kongresine bildirmişti.

Singapur Hükümeti 60 F-16C/D/D+ uçakları için modernizasyon talep etmişti. Önerilen bu satış temin edilen öğeler şunlardır:

70 Aktif Elektronik Tarayan Dizi Radarlar (AESA)
     70 LN-260 Gömülü Küresel Konumlandırma Sistemi / Atalet Seyrüsefer Sistemleri (GPS / INS)
     70 Ortak Kask Monteli İşaretleme Sistemi (JHMCS)
     70 APX-125 Gelişmiş Dost-Düşman Belirleme Sistemi [Friend or Foe (IFF) Kombine Interrogator transponder]
     3 AIM-9X Block II Hava Eğitim Füzesi
     Test ve entegrasyon için 3 TGM-65G Maverick Füzesi
     Test ve entegrasyon için 4 GBU-50 Güdümlü Bomba Birimi (GBU)
     5 GBU-38 Müşterek Doğrudan Saldırı Mühimmat test ve entegrasyon için
     3 CBU-105 (D-4)/B Sensör Tümleşik Silah test ve entegrasyon için
     Yazılım güncellemeleri için 1 AIS Arayüz Test Adaptörü
     1 Classified Bilgisayar Programı Kimlik Numaraları (CPINs)
     Test ve entegrasyon için 4 GBU-49 Geliştirilmiş Paveways
     Test ve entegrasyon için 2 EDB-38 Lazer Algılayıcı
     6 GBU-12 Paveway II, Güdüm Kontrol Ünitesi

Ayrıca Modüler Misyon Bilgisayar, yazılım bakım tesisi, kokpit çok fonksiyonlu ekranlar, radyolar, güvenli iletişim, video kaydediciler, Ortak Görev Planlama Sistemi (JMPS), bakım, onarım, uçak ve yer destek ekipmanları, yedek ve onarım parçaları, alet ve test cihazları; motor destek ekipmanları, yayınlar ve teknik dokümantasyon, havadan yakıt desteği, uçuş testi; personel eğitimi ve eğitim ekipmanları, ABD Hükümeti ve yüklenici mühendislik, teknik ve lojistik destek hizmetleri, lojistik ve program desteği diğer ilgili unsurlar da dahildir.

DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #117 : 11 Ekim 2014, 15:44:27 »
Yunanistan Bulgaristan'a F-16 Satmak İstiyor

AFP'deki bir habere göre Yunanistan Bulgaristan'a bazı F-16 savaş uçaklarını satmak istiyor. Artık NATO üyesi olan Bulgaristan, hava kuvvetlerinin kapasitesini bu bağlamda güncellemek için Şubat ayında Yunanistan İle görüşmelere başladı. Askeri yetkililer Yunanistan'dan 6-8 arası F-16 Savaşan Şahin uçağı alınmak istediğini belirttiler.  İki ülkenin savunma bakanları Mart ayında konuyu görüştüler. Benzer şekilde Portekiz Ekim 2013tarihinde 12 F-16 uçağını 880 milyon ABD dolarına Romanya'ya satmıştı. Yunanistan da elindeki eski Block52 tipi F-16 uçaklarını Bulgaristan'a satıp, yerlerine ABD'den yeni F-16'lar kiralamak istiyor. Ancak ABD Yunanistan'a uçak kiralama fikrine sıcak bakmıyor.

DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #118 : 22 Ekim 2014, 13:11:24 »
F-16'lar Havada Çarpıştı

Bir F-16 savaş uçağı Kansas üzerinde bir eğitim tatbikatı sırasında başka biriyle havada çarpışması sonrasında düştü. Oklahoma Ulusal Hava Muhafızları'na ait F-16 savaş uçağının yanan enkazı, 20 Ekim Pazatesi günü Kansas'ın üç mil kuzeydoğusundaki Moline kasabası yakınlarında bir merada bulundu.

Oklahoma Milli Muhafızları'nın Salı günü yaptığı açıklamaya göre atlayan pilotun hafif yaralar dışında herhangi bir sağlık sorunu yok. Ancak değerlendirme için Wichita'daki McConnell Hava Üssü'nde bir kliniğe götürüldü. Diğer uçak Tulsa Üssü'ne başarıyla iniş gerçekleştirdi. Pilotun durumu iyi. Uzman bir ekip uçaktaki hasar durumunu araştırıyor.

Oklahoma Milli Muhafızları sözcüsü Albay Max Moss 138. filoya bağlı bu uçakların karıştığı kazayla ilgili bir soruşturma başlatıldığını söyledi.

Moline'de bi memur olan Lisa Townsley, "Salı günü kasaba askeri personel kaynıyordu ve alan üzerinde helikopterler uçuyordu. Kurtarma çalışanları ve gönüllü itfaiyeciler kaza yerine gitti. Uçak yaklaşık 480 kişinin yaşadığı kasabanın çok yakınına düştü. Sokaktaki insanlar  enkazdan yükselen dumanı görebiliyordu. Uçak kasabaya düşmediği için minnettarım" dedi.

DefenceTurk.com
« Son Düzenleme: 22 Şubat 2015, 00:39:27 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #119 : 31 Ekim 2014, 22:25:29 »
Güney Kore F-16 Modernizasyonundan Vazgeçebilir

Güney Koreli yetkililer Seul'un 134 F-16 savaş uçağının modernizasyonu için BAE Systems ile yapılan sözleşmenin iptal edilebileceğini doğruladı. Çünkü pentagon, modernizasyon maliyetine 760 milyon ABD doları ekledi.

Güney Kore'nin askeri tedarik ajansı, Savunma Tedarik Programı İdaresi (DAPA) sözcüsü  Baek Yoon-hyung; 31 Ekimde verdiği demeçte Kore Hava Kuvvetleri'ne (RoKAF) ait 134 Lockheed Martin F-16 Blok 50/52 savaş uçağının modernizasyonu için BAE Systems ile imzalanan sözleşmenin Güney Kore Hükümeti tarafından feshedilmesi düşünülüyor dedi.

DefenceTurk.com