Gönderen Konu: F-16 Fighting Falcon  (Okunma sayısı 177235 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
Ynt: F-16 Fighting Falcon
« Yanıtla #410 : 14 Ocak 2023, 19:51:02 »
Türkiye eninde sonunda İsveç ve Finlandiya'nın  NATO üyeliğini onaylayacak. 3'lü mutabakat gereği bu yola girildi.

Ancak Türkiye'deki seçimler öncesinde.. hadi doğrudan söyleyeyim; Türkiye'nin iktidarında ki kişi ve zihniyete hediye olarak kimse bir diplomatik zafer vermek istemiyor. İsveç; anlaşmayı yerine getirmek için 6 aya ihtiyacım var diyor. Amerika ve Avrupa ittifak gereği yapması gereken askeri alış verişi keseli çok oldu. Enteresan olanı tamamen kopmamak için motor falan vermeye devam ediyorlar bir taraftan. Ama her şey 6 aya programlı.

F-16'lar için bağlanan şart NATO vetosunun kalkmasıyla ne güzel. 6 ay sonra İsveç ve finlandiya şartları sağlar, biz vetoyu kaldırırız f-16'lar gelir o zaman.

Yunan'ın f-35 alması beni etkilemez. Zaten reflektörler o açık olacak. Karşısında ise MMU olacak. Amerika 6 ay sonra mmu'ya desteğini atar, dengeyi kurar. Hatta denge bize kayar. Biz anahtarı bizde olan belki yüzlerce MMU ucuracagiz. Onlar anahtarı başkasında ve bizim geometrisine hakim olduğumuz f-35'e sahip olacak. Ama serbest e ucurmalari muallak. Amerika , yunan'ın reflektorleri çıkartarak MMU ile dalaşmasini asla istemez. Üstelik daha fazla  rafle almasının önüne geçilmiş oldu. Onlar havada görece daha etkili.

Velhasıl oyunun gidisati 6 ay sonra belli olacak.. ya toparlanacak ya kopacak. Kongre onayı haftaya alınmasi uçakları alacağımız anlamına gelmiyor, ama alacağımız şartlar oluştuğunda kongre engeli kalkmiş oluyor.

Kimse güvenemeyecegini hissettiği bir "ortağı" desteklemek ve yükseltmek zorunda değil.
Bir +1 de size

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #411 : 14 Ocak 2023, 20:01:24 »
Biz bu Yahudi lobisiyle aramızı düzeltmeliyiz...Hadi Yunanistan ile çatışmalarımız var yahu biz bu İsrail ile ilişkileri niye bozduk...

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #412 : 15 Ocak 2023, 12:27:16 »
Arkadaslar konu basligina donseniz  " F-16 Fighting Falcon " ;)

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #413 : 15 Ocak 2023, 12:50:24 »
Yunanistan'a F-35 veriliyor , Nato vetosu şartı getiriliyor ne yapacağız F-16 alım isteğini geri mi çekeceğiz?
Bardağın yarısını dolu görüp
 " Hamdolsun Rabbım  F-16'larımıza kavuşmayı da bize nasip etti " deyip sineye mi çekeceğiz?

Bir de seri üretim 2 filo MMU motoru alım ile ilgili süreç nasıl işleyecek? Belli bir miktarı aşıyorsa kongre kararı mı gerekiyor?
Tei de üretilirse süreç daha mı kolay oluyor vs...vs  Bilgi verebilecek bir arkadaşımiz var mı? Bu tedarik  süreçlerini bilen...FMS felan...

« Son Düzenleme: 15 Ocak 2023, 12:51:54 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #414 : 15 Ocak 2023, 14:21:42 »
Oncelikle ABD konresinden F-16 alim istegimiz gececek mi ,sayet gecerse de ne turlu bir sarta bagli oldugu kararini gormeden medya da veya gayri resmi yayin organlarinda yapilan yorumlara  gore karar verilmeyecegini dusunuyorum. "yani su asamada bekle gor"

ABD eskiden 7-10 oraninda lehimize yapmakta oldugu savunma yardimi bu oran gozetilmekte idi. Ancak bu oran  ve yardim  paketleri ABD tarafindan uygulamadan kaldirilmistir. "Guney kanat yardim"  ABD Guney kanat yardimlarini kaldirmasi ile Turkiye ve Yunanistana  FMS veya direk satis politikasi uygulamaya baslamistir bu  islem de eskiden oldugu gibi ABD kongre onayina tabiidir.

Bu yontemler haricinde ABD ordusunun kullanim disi biraktigi bir takim silah sistemlerini Yunanistana sembolik bedel karsiligi.Yunanistanda yeni elde ettigi uslerin kullanimina karsilik aktarim yapmaktadir.

ABD savunma ve isbirligi , EGE ,Dogu Akdeniz , Kibris ,Libya politikasinda Yunanistani turkiye karsinda desteklemektedir. Bu nedenle Savunma alaninda ABD nin destegi Yunanistan lehine dir. Yunanistanin F-35 talebi de bu cercevede elbette alinmasi beklenilmelidir. Bir baska deyisle Turkiyenin talep etmis oldugu ek F-16 satisinin kongreden onayini kolaylastirici bir unsur olmasi yaninda ABD ye gore bakin her ikinizin de istedigini onayladim demektir.

Nato nun genislemesi  ve Turkiyenin veto su "Isvec -Finlandiya" ABD kongresinden bir on sartin resmi olarak eklenecegini dusunmuyorum. ABD Nato nun genisleme konusunda kendince uzak durdugunu konunun Turkiye-Isvec-Finlandiya arasinda oldugunu basindan beri iddi atmektedir. Ancak fiiliyatta bunun pek boyle olmadigini hepsimiz biliyoruz .ABD nin bekletisi iki aday ulkenin onundeki veto engelini bir an once kaldirilmasidir.

ABD tarafindan FMS transferi veya belirli bir meblag uzeri dis askeri satislarin tumu onaya tabiidir. "MMU motorlari da buna dahil"

* kendi kendimize Savunma sanayinde bagimsiz olana dek malesef ozellikle hava kuvetlerimiz ABD ye gobekden baglidir. Bu nedenle kendi ucagimizi basarili bir sekilde uretip envaterimize katmak ulkemiz acisindan sadece stratejik bir hedef olmayip bir zorunluluktur. Bu zorunluluk hedefine ulasincaya dek de envanterimizde bulunan F-16 lari gunumuz sartlarina gore modernlestirmek de zaruridir.

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 134
« Yanıtla #415 : 15 Ocak 2023, 22:01:35 »
Ben bu Amerikadan civata bile alınmasını istemiyorum artık ya. Müttefiklik diye diye onur haysiyet bırakmadılar. Yıllarca kullanıldık ve Rus tehditi bitince bir peçete gibi kenara atıldık. Ders olur umarım gelecektekilere…

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #416 : 16 Ocak 2023, 00:28:38 »
Admin tatilde bile olsa takip ediyor Metin Bey.  ;)
Seçime kadar muhtemelen bu şekilde ayıklama işlemlerine devam edeceğiz. Ne yazık ki arkadaşlar çok aşırı siyasi görüşlere sahipler. Beklediğimden daha az bir gerginlik olduğunu da belirteyim. Ancak ateşle barut bir arada tehlikeli.

Boşu boşuna birbirinizi kırmamanızı öneriyorum. Nasıl olsa her şey olacağına varıyor. O nedenle lütfen konuları siyasi tartışmalarla dolrdurmamaya dikkat edelim.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Türkay

• DefenceTurk
  • *
  • 26
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #417 : 16 Ocak 2023, 10:24:53 »
    Aselsan ın bazı nato ülkeleriyle üzerinde çalıştığı radar soğuran malzeme ya da benzerleri F-16 da kullanılabilir mi? İşe yarar mı?(5. nesil olmasın da 4,25 olsun)

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #418 : 19 Ocak 2023, 22:50:51 »
Resmen açıklandı! ABD'den 12 adet F-16 alacaklar

Ürdün, ilk etapta 12 adet olmak üzere ABD ile F-16 satın alımı için anlaşma imzaladı.

Ürdün devlet televizyonu El-Memleke'nin haberine göre, Ürdün Genelkurmay Başkan Yardımcısı Tuğgeneral Abdullah Şedifat ve Hava Kuvvetleri Komutanı Muhammed Fethi Hiyasat ile ABD'nin Amman Büyükelçi Yardımcısı Rohit Nepal'in katılımıyla başkent Amman'da bir imza töreni düzenlendi.

İlk etapta Ürdün'e 12 adet F-16 satışını içeren anlaşmanın, Amman'ın savunma kapasitesini ve askeri caydırıcılığını güçlendirmeyi hedeflediği belirtildi.

Anlaşmayla ABD ile Ürdün arasındaki askeri işbirliği ve ortak operasyonların artırılması, terörle mücadelenin güçlendirilmesi ve bölgedeki istikrarın desteklenmesinin amaçlandığı kaydedildi.

https://www.haber7.com/dunya/haber/3295380-resmen-aciklandi-abdden-12-adet-f-16-alacaklar

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #419 : 20 Ocak 2023, 19:26:28 »
F-16’nın ilk uçuşu 49 yıl önce bugün gerçekleşti

Fighting Falcon savaş uçağı yani F-16'nın protipinin ilk uçuşunu 49 yıl önce bugün, 20 Ocak 1974’te tesadüfen gerçekleştirdiği öğrenildi. Uçağın yüksek hızlı taksi testi esnasında General Dynamics test pilotu Phil Oestricher tarafından kaza yapmamak için kalkmak zorunda kaldığı görüntülerle tespit edildi. Pilotun tesadüfen yaşanan kalkıştan yaklaşık 6 dakika sonra güvenli bir şekilde piste indiği üretim aşamasına ise bu olaydan sonra geçildiği belirlendi.

Bugün Türkiye de dahil olmak üzere 29 ülke hava kuvvetlerinde F-16 savaş uçaklarını kullanmaya devam ediyor.

https://video.haber7.com/video-galeri/229383-f-16nin-ilk-ucus-goruntuleri-ortaya-cikti-tesadufen-ucmus

<a href="http://youtu.be/niwnEkzrMWU" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://youtu.be/niwnEkzrMWU</a>