Gönderen Konu: İflastaki SAAB ??!!  (Okunma sayısı 4540 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı hopeful73

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • TÜRK KENDİNİDE MAZLUMUDA KORUR.
İflastaki SAAB ??!!
« : 20 Aralık 2011, 14:11:06 »
http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/19497868.asp

İsveçli otomobil üreticisi Saab, mahkemeye iflas başvurusunda bulundu.

Vanersborg Bölge Mahkemesi, Saab Automobile'in sahibi Hollandalı Swedish Automobile'in Üst Yöneticisi Victor Muller'in, Saab'a potansiyel Çinli yatırımcılardan taze kaynak sağlamada başarısız olunması üzerine, mahkemeye şirketin iflas başvurusunu yaptığını açıkladı.
Swedish Automobile'in, Saab'ın önceki sahibi Amerikalı General Motors'un (GM) başı dertteki markayı kurtarmak için sunulan bütün önerileri çevirmesinden sonra iflas başvurusunda bulunmaya karar verdiği belirtildi.

ÇİNLİLER ÇEKİLDİ

GM'nin tutumunun, Çinli Zhejiang Youngman Lotus Automobile şirketinin, Saab'ın yeniden organize edilmesinde finansman sağlanması görüşmelerinden çekildiği anlamına geldiği kaydedildi.
GM, Çinli otomotiv üreticilerinin teknoloji lisanlarına ulaşmasını istemiyor.
Swedish Automobile, mahkemenin iflas başvuru dosyasını onaylamasını ve kısa sürede Saab Automobile için yediemin atamasını beklediğini bildirdi.

EYLÜL'DE DE BAŞVURMUŞTU

Saab, Eylül ayında da iflas korumaya başvurmuş, Vanersborg Bölge Mahkemesi, para sıkıntısı çeken şirketin, daha fazla fonu nasıl garanti edeceği ve operasyonlarına nasıl devam edeceğinin açık olmadığı ve iflas koruma başvurusunun işlemeyeceği gerekçesiyle başvuruyu reddetmişti.
Tedarikçileri, ödeme yapılmadığı için yedek parça teslimatlarını durdurunca Saab, nisan ayında İsveç Trollhattan'daki fabrikasında üretimi askıya almak zorunda kalmıştı.
Saab, geçen yıl General Motors tarafından Swedish Automobile'e 74 milyon dolar nakit, 326 milyon değerinde imtiyazlı GM hissesi karşılığında satılmıştı. Şirket, geçen yıl yalnızca 30 bin araç satabilmişti.

Başbakan ile Rahmi Koç arasındaki görüşmenin geçmiş olsun ziyareti ötesi milli otomobil markası olduğu haberlerde geçmişti.

Şahsi kanaatimdir;

Bence başbakan, Koç grubununun ne yapıp edip Batılı, Çinli yada Hintlileri ekarte edip, Saab ı almasını, gerekli tüm desteğin verileceğini söyledi.

Olabilir mi sizce?

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
İflastaki SAAB ??!!
« Yanıtla #1 : 20 Aralık 2011, 14:39:11 »
böyle birşeye ihtiyacımız varmıki? 
milli  bir  marka  oluşturmak istiyorsak  ve  bunu sadece kendi teknolojimizle  yapabilecek  durumdaysak  dış  ortak  neden  alınsın  ,  maliyet  konusunda  sıkıntı  varmı  bilmiyorum  ama  varsa bile bunu  yerli  girişimcilerden  sağlamak bana  daha  doğru  geliyor ,  tecrübe  konusuna  gelince  emin  olun  fazlasıyla  tecrübe  sahibi  bir  sanayiimiz  var.

Çevrimdışı hopeful73

• DefenceTurk
  • *
  • 0
İflastaki SAAB ??!!
« Yanıtla #2 : 20 Aralık 2011, 15:25:04 »
sayın enes38,

Bahsi geçen Koç grubu olunca... onların tamamen yerli bir marka peşinde olmadıklarını bende sizde başbakanda çok iyi biliyor. Burda amaçlanan ihtiyaçdan başka bir şey kanımca. Benim bu noktada üzerinde düşündüğüm; milli otomobil ile doğrudan alakalı olmayıp, prestij anlamında önemli. (Milli otomobil markası için çalışması olan firmalar var onlar ayrı).

Saab ı Türkler aldı haberlerini bir düşünün... Ayrıca teknolojiye ve yeni pazarlara erişimin önüde açılmış olacaktır. Bakarsınız bu yalnızca otomotiv kısmı ile sınırlı kalmaz ve savunma sanayii kısmında ortaklıkla da devam eder.. kim bilebilirki? en olmaz şeyler bile olabiliyor bu hayatta (özellikle ekonomik kriz durumlarında).

Çevrimdışı hopeful73

• DefenceTurk
  • *
  • 0
İflastaki SAAB ??!!
« Yanıtla #3 : 22 Aralık 2011, 12:00:12 »
http://ekonomi.haberturk.com/makro-ekonomi/haber/699284-iflas-etmis-bir-markayi-niye-alalim

"İflas etmiş bir markayı niye alalım?"
İflas bayrağını çeken İsveçli otomobil firması SAAB'ın kendilerine “Bizi alır mısınız” teklifiyle geldiğini anlatan Koç Holding Başkanı Mustafa Koç, “Ancak biz kibarca reddettik” dedi
22 Aralık 2011 Perşembe, 10:38:05

"İflas etmiş bir markayı niye alalım?"

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, iflas başvuRusunda bulunan İsveçli otomobil şirketi SAAB'a talip olup olmadıkları konusunda “Bizimle temasa geçtiler, ama iflas etmiş bir markayı niye alalım? En ufak bir ilgimiz olmadığını kibarca söyledik” dedi. Koç, otomotiv konusunda 2 yabancı ortaklıkları olduğunu hatırlatarak, bu ortaklarla “oldukça ahenkli” çalıştıklarını dile getirdi.

ORTAKLARIMIZLA YAPARIZ
Koç, “Yerli oto markası yaratma konusunda SAAB’ı almak bir seçenek olabilir mi?” soRusuna da “Yerli otoyla ilgili bir çalışma yaparsak mevcut ortaklarımızla yaparız” diye konuştu. Yerli oto konusunda Fiat ile görüşme ve çalışmaların devam ettiğini kaydeden Koç, ‘yerli’nin tanımının ne olduğunun çok önemli olduğunu yineledi. Koç Holding CEO'su Turgay Durak da, "Bize göre kaç kişi çalıştırıldığı, ne kadar vergi verildiği, ne kadar katmadeğer yaratıldığı, ne kadar ihracat yapıldığı yerliliği belirleyen unsurlar" dedi.

Anlaşılan o ki Saabın borcu boyundan büyükmüş (çok sevdiğim ve çok değer verdiğim bir marka olduğundan bunu düşünmemiştim hiç)... belli ki evveliyatından sanayi bakanı, başbakan ve koç grubu bunun üzerinde çok durmuşlar ve olmayacağına karar verilmiş. Olmasın da zaten. Bile bile de lades olunmaz.GÜLE GÜLE SAAB :(

Koç grubunun yerli otodan anladığı tek şey şu: benim ortaklarım var onlarsız tuvalete bile gitmem, kuş serisi biter başlatırım BALIK, nasılsa bizim millet ALIK..

« Son Düzenleme: 22 Aralık 2011, 12:02:52 Gönderen: hopeful73 »

Çevrimdışı AYDIN

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
İflastaki SAAB ??!!
« Yanıtla #4 : 07 Ocak 2012, 18:02:22 »
Türkiye paravan bir kişi veya özel kurum ile bu firmayı tüm birimleri ile ve teknolojisi ile alırsa süper olur zira bu firmanın HAVACILIK koluda var işte bu kolu bizim milli uçak yapma isteğimizi ve bilgimize çok yardımcı olucağına inanıyorum.

Çevrimdışı ZenCom

• DefenceTurk
  • *
  • 0
İflastaki SAAB ??!!
« Yanıtla #5 : 07 Ocak 2012, 23:06:13 »
Sayın AYDIN, ilk olarak Saab otomotiv ile Saab Group birbirinden farklı konumda... Savunma ve havacılıkla ilgili olan Saab Group, satılması konuşulansa Saab otomotivdir. İkinci olaraksa, Saab otomotivin bütün haklarıyla satışı, en azından Çinliler için, olmadı; bütün teknolojik imkanlarını vermediler. Bizim için mümkün olup olmayacağı da belirsiz...

Çevrimdışı seyyah

• seyyah
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
İflastaki SAAB ??!!
« Yanıtla #6 : 08 Ocak 2012, 04:32:18 »
Saab degilde Volvo´yu kacirmasaydik daha iyi olurdu.Volvo daha iyi bir secenekti.Yalniz sunuda belirteyim,bazi arkadaslar saab´i alinca ucak yapabilecegimizi falan saniyorlarsa yaniliyorlar.Saab havacilik kurumu baska birsey,oto sanayisi baska birsey.Sayet boyle birsey olucagini dusunmuyorum,ancak diyelimki oldu biz Saab´i aldik.Biz sadece Saab´in otomobil bolumunu satin almis oluruz.Ama bunu soylerken hic suphe duymuyorum,Turkiye´nin Saab´i alicagini hic ama hic sanmiyorum.
« Son Düzenleme: 08 Ocak 2012, 04:36:54 Gönderen: seyyah »
Adaletin hakim olduğu yerde silahın yeri yoktur.