Gönderen Konu: Gül İngiliz savaş gemilerini gezdi  (Okunma sayısı 2776 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı hopeful73

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • TÜRK KENDİNİDE MAZLUMUDA KORUR.
Gül İngiliz savaş gemilerini gezdi
« : 25 Kasım 2011, 15:53:25 »

http://www.haber7.com/video-galeri.php?cID=15747

Anlaşılan İngilizlerin bizim savaş gemisi projelerimize ilgisi devam ediyor.

Şahsi kanaatimdir;

Ekonomik durumları malum, resesyon devam ediyor ve kendi fırkateyn projeleri type 26  bir kenarda durmakta. type 45 destroyerleri umulandan çok yüksek meblalarda yük oldu onlara... bu çerçevede, bize teknoloji transferi, radar ve silah sistemleri üretim ve entegrasyonları hususunda yardım teklifleri olacaktır. Type 26 projesine ortak ederek giderlerini azaltmak suretiyle, üretimde maddi kazanç elde edecek, teknoloji transfer ücreti olarak da dünya bir gelir elde edeceklerdir.

İngilizlerin herzaman ki gibi bir taşla birkaç kuş vurma isteği...

Peki bizim kazancımız ne olacak; Teknoloji transferi ile elde edeceğimiz know how ve zaman. (birde işin siyasi boyutu olan, bölgesel ve avrupa politikalarında ingilizlerin bize tam desteği)

Know how? İngilizlerin teknolojik alt yapıları ve birikimleri malum. Kim istemezki o birikime sahip olmayı? Ancak, Milgem projesi ile edindiğimiz bilgi birikimi ile biz kendi hava savunma fırkateyn/destroyerlerimizi zorlansak da yaparız kanaatindeyim. Kaldı ki biz bu sistemleri dış pazara sunmayı hedefliyorsak zaten buna ihtiyacımız var yani tüm kabiliyetleri başkasının izni olmadan gerçekleştirebilmeliyiz.

Zamanımız yokmu? Her nekadar hava savunma anlamında yetersizliğimiz ortada olsada, ben zamanın bizim dezevantajımız olmadığını, iyi değerlendirebildiğimiz takdirde kendi milli sistemlerimizi oluşturmada kendi isterlerimizi karşılamada bir kırbaç etkisi yaratacağını düşünmekteyim.

Sistemler bazında işbirliği olabilir belki ama total proje anlamında ise; yukarıdaki sebeplerden ben ingilizlerle işbirliğinin uzun vadede bize faydasının olmayacağını hatta zararı olacağını düşünüyorum.