Anket

Bedelli askerlik hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bence belirli bir yaştan sonrası zaten tam olarak askerlik yapamadığı için olması uygundur.
7 (43.8%)
Eşitlik haklarına aykırı olduğu için kesinlikle karşıyım.
8 (50%)
Kararsızım.
1 (6.3%)
Farklı bir düşüncem var aşağıda paylaşıyorum.
0 (0%)

Toplam Oy Verenler: 16

Gönderen Konu: Bedelli Askerlik  (Okunma sayısı 14449 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Bedellinin bedeli evlat dayağı
« Yanıtla #20 : 10 Aralık 2014, 06:38:07 »
Bedellinin bedeli evlat dayağı

Ardahan'ın Damal ilçesinde bir kişi, bedelli askerlik yapmak için para vermeyen babasını darp etti.

Edinilen bilgiye göre, Burmadere köyünde yaşayan Ali Abbas S. (59), bedelli askerlik için istediği parayı vermeyen oğlu Şentürk S. (21) tarafından darp edildi. Ali Abbas S., cumhuriyet savcılığına giderek oğlundan şikayetçi oldu. Ali Abbas S., “Oğlum benden bedelli askerlik yapmak için para istedi. Vermeyince de beni bu hale getirdi. Bedelli yasası çıktıktan sonra bana saldırmaya başladı. Ben 18 milyar nereden vereyim yavrum. Ben kendime bakamıyorum, banka borcum var, ondan sonra halka borcum var. 13 bin TL borcum var ve onu ödeyemiyorum. Ben kendi borçlarımı ödeyemiyorum, okuyan çocuğum var. O çocuğumu bile dövüyor” dedi.

Hastaneden darp edildiğine dair rapor aldığını belirten Ali Abbas S., “Doktorlar gözaltında çatlak olduğunu ve Erzurum’a gitmem gerektiğini söylediler. Ben de Erzurum’a nasıl gideyim, maddi durumum yok” diye konuştu.

Ali Abbas S., oğlunun evdeki eşyaların hepsini sattığını söyleyerek, “Eşyalarımı sattı, tavuklarımı sattı, tüplerimi sattı. Bir iş yaptığı yok, sağda solda ona buna parasız çalışıyor. Git diyorum bir yere işe gir, girmiyor. Askerliğini yap diyorum yapmıyor. Vicdani terk var diyor. Ben 22 yaşındaki adama nasıl bakayım. Beni borca düşürüyor, oradan buradan para alıyor. Borçlularda çocuğumun aldıklarını benden istiyor, bende param yok deyince beni dövmeye kalkıyorlar” diye konuştu.

http://www.ulusalkanal.com.tr/m/?id=43473
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
Ynt: Bedelli askerlik çıktı! İşte yaş ve ücreti
« Yanıtla #21 : 10 Aralık 2014, 23:12:51 »
Memlekette ne kadar zır zop adam var yav , hayvan herif babasını dövmüş üstüne birde. Bu eşek herif ancak askerdeyken adam olur . Babasını dövmek neymiş , bu namussuz alçağa öğretecek ; meslek aşkıyla dolu ,disiplin sever subayımız - astsubaylarımız mutlaka vardır. 

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
Ynt: Bedelli askerlik çıktı! İşte yaş ve ücreti
« Yanıtla #22 : 11 Aralık 2014, 08:35:21 »
Ya o evlat babayı reddedecek, ya da baba evladı. Ortası yok bu işin. Dünyaya getirdiysen bakacaksın, bakamıyorsan iş bulacaksın, bulamıyorsan bulduğu işe ses çıkarmayacaksın. Millete bedava(!) çalışıyorsa, sen iş ver sana da çalışsın. Bu hikayede Bi sakatlık var ağa. Birikmiş alacaklarını istemiş olmasın?  ::)
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Erdoğan’dan bedelliye onay
« Yanıtla #23 : 13 Aralık 2014, 10:28:31 »

Erdoğan’dan bedelliye onay
ANKARA
13 Aralık 2014
Bedelli askerlikte flaş gelişme

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, kamuoyunda bedelli askerlik kanunu olarak bilinen “Askerlik Kanunu ile Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”u onayladı. Kanuna göre, 1 Ocak 1988 tarihi dahil, daha önce doğanlar, 18 bin TL karşılığında bedelli askerlik düzenlemesinden faydalanabilecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayladığı kanun şu düzenlemeleri içeriyor:
Kanunun yürürlüğe girdiği tarihte her ne sebeple olursa olsun henüz fiili askerlik hizmetine başlamamış ve 1 Ocak 1988 tarihi dahil, daha önce doğanlar, 1076 sayılı Yedek Subay ve Yedek Askeri Memurlar Kanunu ile 1111 sayılı Askerlik Kanunu’na tabi yükümlüler, istekleri halinde bu uygulamadan yararlanabilecek. Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren iki ay içinde askerlik şubelerine veya yurt dışı temsilciliklerine başvurulması gerekiyor. 18 bin Türk Lirası para veya merkez bankası döviz satış kuruna göre ödeme tarihindeki karşılığı kadar konvertible yabancı ülke parasının defaten ödenmesi şartıyla temel askerlik eğitimine tabi tutulmaksızın askerlik hizmeti yerine getirilmiş sayılacak. Her ne sebeple olursa olsun daha önce bedelli veya dövizli askerlik hizmeti kapsamından çıkarılanlardan yaş şartını taşıyanlar da, istekleri halinde bu hükümlerden yararlanabilecekler.

FİRARİLER YARARLANAMAYACAK

Uygulama kapsamında ödenecek paralar, Savunma Sanayii Destekleme Fonu adına TC Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıflar Bankasında açılacak hesaba yatırılacak. Bu madde hükümlerinden yararlanan yükümlüler hakkında saklı, yoklama kaçağı ve bakayadan dolayı idari adli soruşturma ve kovuşturma yapılamayacak. Başlatılmış olanlar sona erdirilecek ve bu suçlara ilişkin kesinleşmiş idari para cezaları tahsil edilemeyecek. Firariler bu düzenlemeden yararlanamayacak.

ASKERLİK YAPMAYAN SÖZLEŞMELİ ER OLABİLECEK

Düzenlemeyle, askerlik yapmayanların sözleşmeli er olabilmesi ile sözleşmeli er ve erbaşların yapılan hizmetlerinin üçte birinin askerlikten sayılmasına imkan tanındı. Buna göre üç yıl sözleşmeli askerlik yapanlar, zorunlu askerlik görevini de yerine getirmiş sayılacak. Kaynakta ve temin sayısında artış sağlamak amacıyla ortaöğretim mezunları için sözleşmeli erliğe başvuru yaşı da 20’ye indirilmiş oldu.

DARBE VE YAŞLA ATILANLARA YENİ HAK

12 Mart 1971 tarihinden bu kanunun yayımı tarihine kadar yargı denetimine kapalı idari işlemler veya YAŞ kararları ile TSK’dan ilişiği kesilenlerin de 100 TL’lik ödemeden yararlandırılması sağlandı.

İHALELER 3 YILLIK YAPILACAK

Kanundaki ihale düzenlemesine göre de süreklilik arz eden hizmet alım işlerinin, her yıl ihaleyle yapılması suretiyle temin etmek yerine üç yıllık yapılması düzenlemesi getirildi.

ÇÜRÜĞE ÇIKANLAR DA YARARLANACAK

Düzenlemeyle, kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce, sağlık sebebiyle haklarında verilen askerliğe elverişli olmadıklarına dair kararlardan dolayı askerlik hizmetinden muaf tutulanlara, istekleri halinde yaş şartı aranmaksızın bedelli askerlikten faydalanabilme imkanı da tanındı.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/27763192.asp
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Dövizli askerlikte yeni dönem
« Yanıtla #24 : 14 Ocak 2016, 10:02:36 »
Dövizli askerlikte yeni dönem

TBMM Genel Kurulu'nda, Askerlik Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK'lerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın 4 maddesi kabul edildi.

Kabul edilen maddelere göre, yurt dışında oturma veya çalışma izniyle en az 3 yıl süreyle bulunan Türk vatandaşları, 6 bin euro yerine bin euro ödeyerek askerlik yapmış sayılacak. Bu kişiler, 38 yaşını tamamladıkları yılın sonuna kadar durumlarını gösteren belgelerle birlikte konsolosluk aracılığıyla askerlik şubelerine başvuracak ve bin euroyu defaten ödeyecek.

Söz konusu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten önce dövizli askerlik hizmetinden yararlanmak üzere başvuranlar da bin euro ödeyecek. Dövizle askerlik hizmetinden yararlanmak üzere 38 yaşının sonuna kadar başvuruda bulunmamış veya başvurdukları halde ödemelerini tamamlamadıkları için dövizle askerlik hizmeti kapsamından çıkarılan yükümlüler de bin euro ödeyerek askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak. Bunların fazladan yaptıkları ödemeler iade edilmeyecek.

KAYIP KİMLİK KARTI İÇİN 30 LİRA ÖDENECEK
Tasarı, Değerli Kağıtlar Kanunu'nda da değişiklik yapıyor. Buna göre, kanuni bildirim süresi dışında doğum nedeniyle düzenlenen Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı ve değiştirme nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 15'er lira, kayıp nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 30 lira ödenecek. 31 Aralık 2016'ya kadar verilen nüfus cüzdanlarından 8 lira kağıt bedeli alınacak.

http://www.milliyet.com.tr/dovizli-askerlikte-yeni-donem-gundem-2178630/