Gönderen Konu: F 5 2000 Silah yüklü uçuş  (Okunma sayısı 14016 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
F 5 2000 Silah yüklü uçuş
« Yanıtla #10 : 18 Şubat 2012, 21:48:15 »
F-5 savaş uçakları f-14ve f15 lerle savaşabilen tek savaş uçağı bu uçakların eğitimlerinde bu uçaklar kullanılmakta zira Rus uçaklarının etkili uçağı olan mig... lerin nerdeyse emsali ebat ve performans bakımından.

Hocam şaka mısın sen ya?

Öyle deme. Söyleyince kızıyor sonra.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı AYDIN

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #11 : 19 Şubat 2012, 15:33:18 »
Vikipedi, özgür ansiklopedi

F-5A/B Freedom Fighter F-5E/F Tiger II
Northrop F-5E
Türü    Av-Bombardıman
Dönemi    Soğuk Savaş
Değişimleri    Canadair CF-5 F-20 Tigershark
Birim maliyeti    2,1 milyon $ (Amerikan Doları) (F-5E)
Başlıca kullanıcılar    ABD Hava Kuvvetleri

Filipin Hava kuvvetleri
Brezilya Hava Kuvvetleri
Güney Kore Hava Kuvvetleri
İlk uçuş    30 Temmuz 1959 (F-5A) 11 Ağustos 1972 (F-5E)
Üretim adeti    836 A/B/C 1,400+ E/F
Hizmete giriş    1962
Hizmetten çıkış    1998
Üretici    Northrop

F-5A/B Freedom Fighter (Türkçe: Özgürlük Savaşçısı) ve F-5E/F Tiger II (Türkçe: Kaplan II) düşük maliyeti olan ve kolay bakım yapılabilen bir gelişmiş eğitim uçağıdır.SSCB ve Doğu Blokundaki karşılığı L-39 Albatrostur.Birleşik Devletler Hava kuvvetlerinde Top gun tarzı savaş eğitim okullarında eğitim uçağı olarak kullanılmaktadır. Ucuz maliyeti olması sebebiyle daha çok zayıf ekonomili ülkelerin tercihi olmuştur. Uçak günümüz teknolojisinden geri kalmaktadır. Türk Hava Kuvvetleri de bir modernizasyon çalışması ile bu uçakları eğitim uçağı olarak bir müddet daha kullanmayı planlamaktadır. F-5 çok amaçlı bir uçaktır ve çok yüksek manevra kabiliyeti vardır. Hava Savaşları için Sidewinder füzeleri taşıyabilir. Kara saldırıları için de bomba ve roket taşımaktadır. F-5B adında iki kişilik eğitim versiyonu ayrıca RF-5 adında bir fotokeşif versiyonu vardır. F-5 pek çok ülkede lisans altında üretilmektedir.
Konu başlıkları

1 F5-N Düşman Modeli
    2 Teknik özellikleri
    3 Silahlandırma
    4 Kullanıcılar
    5 Eski Kullanıcılar
    6 Dipnotlar

F5-N Düşman Modeli

F-5'in diğer türevlerinin yanı sıra F-5N adına yeni bir türev daha bulunmaktadır. ABD donanması eğitim amaçlı kullanmak üzere durumları iyi olan İsviçre Hava Kuvvetleri’nin kullanım dışı 44 adet F-5E Tiger II uçağını satın alarak bazı düşman unsurları ile donatmış ve F-5N Tiger II şeklinde yeni bir türev ortaya çıkarmıştır.[1]
Teknik özellikleri

Mürettebat: 1
    Uzunluk: 14.35 m
    Yükseklik: 4.10 m
    Kanat açıklığı: 7.85 m
    Kanat alanı: 17.28 m²
    Boş ağırlığı: -
    Yüklü ağılığı: 9.300 kg
    Motor: 2 x General Electric J-85
    Itiş gücü:15.5 kN
    Maksimum hız: 1526 km/s
    Menzil: 1815 km
    Çıkabildiği maksimum yükseklik: 15.400 m

Top:
        2x 20 mm M39A2 Top
    Havadan Havaya Muharebe Füzeleri AAM
        AIM-9,AIM-7,AIM-120

Havadan Karaya Taaruz Füzeler AGM

AGM-65E,AGM-84,AGM-88A,Python-3

Bombalar
    F-5 Freedom Fighter
        MK-82,MK-84,GBU-24,GBU-49,GBU-52,GBU-58

Kullanıcılar

AvusturyaAvusturya,BahreynBahreyn,BotsvanaBotswana,ŞiliŞili,EtiyopyaEtiyopya,HondurasHonduras,EndonezyaEndonezya,Güney Kore Bayrağı Güney Kore,HondurasHonduras,İran Bayrağı İran,ÜrdünÜrdün,KenyaKenya,MeksikaMeksika,FasFas,NorveçNorveç,PakistanPakistan
,ParaguayParaguay,TayvanTayvan,Suudi ArabistanSuudi Arabistan,SingapurSingapur,Güney KoreGüney Kore,İspanyaİspanya,SudanSudan
,İsviçreİsviçre,TaylandTayland,TunusTunus,Türkiye Bayrağı Türkiye,Ürdün Bayrağı Ürdün,Venezuela Bayrağı Venezuela,Vietnam Bayrağı Vietnam,Yemen Bayrağı Yemen

Eski Kullanıcılar

KanadaKanada,YunanistanYunanistan,MalezyaMalezya,HollandaHollanda,FilipinlerFilipinler,Güney VietnamGüney Vietnam,ABDABD

Bu sayfa alıntı olup çok cahil olduğumdan herhangi bir yorumda bulunmadım.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #12 : 19 Şubat 2012, 15:37:20 »
DEFENCETURK.COM ÜYELİK SÖZLEŞMESİ VE KURALLARI

B – Bunun dışında sitede yayınlanan haberler, makaleler vs için yapılan alıntılarda mutlaka kaynak belirtilmesi gerekir. Kaynak gösterme eğer kaynak bir internet sitesiyse kaynağın site içindeki tam adresi, basılı süreli yayın ise yayın ismi, tarih ve sayfa numarası, basılı ve süresiz bir yayın ise yayın ismi, yazar ve sayfa numarası bilgileri şeklinde olmalıdır. Kaynağı belirsiz (anonim) yazı, belge, e-posta vb materyal, kaynak olarak kabul edilmeyecektir.  Ayrıca Wikipedia gibi bilgileri kolaylıkla değişen ve sağlıklı olmayan kaynaklar kabul edilmeyecektir.

ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı Bertazoo

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #13 : 19 Şubat 2012, 16:45:18 »
Vikipedi, özgür ansiklopedi

F-5A/B Freedom Fighter F-5E/F Tiger II
Northrop F-5E
Türü    Av-Bombardıman
Dönemi    Soğuk Savaş
Değişimleri    Canadair CF-5 F-20 Tigershark
Birim maliyeti    2,1 milyon $ (Amerikan Doları) (F-5E)
Başlıca kullanıcılar    ABD Hava Kuvvetleri

Filipin Hava kuvvetleri
Brezilya Hava Kuvvetleri
Güney Kore Hava Kuvvetleri
İlk uçuş    30 Temmuz 1959 (F-5A) 11 Ağustos 1972 (F-5E)
Üretim adeti    836 A/B/C 1,400+ E/F
Hizmete giriş    1962
Hizmetten çıkış    1998
Üretici    Northrop

F-5A/B Freedom Fighter (Türkçe: Özgürlük Savaşçısı) ve F-5E/F Tiger II (Türkçe: Kaplan II) düşük maliyeti olan ve kolay bakım yapılabilen bir gelişmiş eğitim uçağıdır.SSCB ve Doğu Blokundaki karşılığı L-39 Albatrostur.Birleşik Devletler Hava kuvvetlerinde Top gun tarzı savaş eğitim okullarında eğitim uçağı olarak kullanılmaktadır. Ucuz maliyeti olması sebebiyle daha çok zayıf ekonomili ülkelerin tercihi olmuştur. Uçak günümüz teknolojisinden geri kalmaktadır. Türk Hava Kuvvetleri de bir modernizasyon çalışması ile bu uçakları eğitim uçağı olarak bir müddet daha kullanmayı planlamaktadır. F-5 çok amaçlı bir uçaktır ve çok yüksek manevra kabiliyeti vardır. Hava Savaşları için Sidewinder füzeleri taşıyabilir. Kara saldırıları için de bomba ve roket taşımaktadır. F-5B adında iki kişilik eğitim versiyonu ayrıca RF-5 adında bir fotokeşif versiyonu vardır. F-5 pek çok ülkede lisans altında üretilmektedir.
Konu başlıkları

1 F5-N Düşman Modeli
    2 Teknik özellikleri
    3 Silahlandırma
    4 Kullanıcılar
    5 Eski Kullanıcılar
    6 Dipnotlar

F5-N Düşman Modeli

F-5'in diğer türevlerinin yanı sıra F-5N adına yeni bir türev daha bulunmaktadır. ABD donanması eğitim amaçlı kullanmak üzere durumları iyi olan İsviçre Hava Kuvvetleri’nin kullanım dışı 44 adet F-5E Tiger II uçağını satın alarak bazı düşman unsurları ile donatmış ve F-5N Tiger II şeklinde yeni bir türev ortaya çıkarmıştır.[1]
Teknik özellikleri

Mürettebat: 1
    Uzunluk: 14.35 m
    Yükseklik: 4.10 m
    Kanat açıklığı: 7.85 m
    Kanat alanı: 17.28 m²
    Boş ağırlığı: -
    Yüklü ağılığı: 9.300 kg
    Motor: 2 x General Electric J-85
    Itiş gücü:15.5 kN
    Maksimum hız: 1526 km/s
    Menzil: 1815 km
    Çıkabildiği maksimum yükseklik: 15.400 m

Top:
        2x 20 mm M39A2 Top
    Havadan Havaya Muharebe Füzeleri AAM
        AIM-9,AIM-7,AIM-120

Havadan Karaya Taaruz Füzeler AGM

AGM-65E,AGM-84,AGM-88A,Python-3

Bombalar
    F-5 Freedom Fighter
        MK-82,MK-84,GBU-24,GBU-49,GBU-52,GBU-58

Kullanıcılar

AvusturyaAvusturya,BahreynBahreyn,BotsvanaBotswana,ŞiliŞili,EtiyopyaEtiyopya,HondurasHonduras,EndonezyaEndonezya,Güney Kore Bayrağı Güney Kore,HondurasHonduras,İran Bayrağı İran,ÜrdünÜrdün,KenyaKenya,MeksikaMeksika,FasFas,NorveçNorveç,PakistanPakistan
,ParaguayParaguay,TayvanTayvan,Suudi ArabistanSuudi Arabistan,SingapurSingapur,Güney KoreGüney Kore,İspanyaİspanya,SudanSudan
,İsviçreİsviçre,TaylandTayland,TunusTunus,Türkiye Bayrağı Türkiye,Ürdün Bayrağı Ürdün,Venezuela Bayrağı Venezuela,Vietnam Bayrağı Vietnam,Yemen Bayrağı Yemen

Eski Kullanıcılar

KanadaKanada,YunanistanYunanistan,MalezyaMalezya,HollandaHollanda,FilipinlerFilipinler,Güney VietnamGüney Vietnam,ABDABD

Bu sayfa alıntı olup çok cahil olduğumdan herhangi bir yorumda bulunmadım.

Şimdi bunu paylaşmanızda ki amaç nedir?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #14 : 19 Şubat 2012, 21:16:33 »
F-5N modeli, muhtemelen donanma (Navy) için üretilmesi nedeniyle "N" koduna sahip olan E modeli. Bu uçağı ABD donanmasında Agressor filolarında düşman uçağı rolünde kullanılıyorlar. Aydın'ın anlatmaya çalıştığı durum bu aslında. Soğuk savaş yıllarında F-5 uçaklarını F-14'lerin eğitimi için kullanıyorlardı. Bu uçakların özellikleri Sovyet Mig-21 uçaklarına benzer olduğu için seçilmişlerdi. Meşhur TopGun filminde de benzer şekilde F-14'lerin karşısında Sovyet uçağı olarak kullanılmışlardı. Agressor yani saldırgan filoları bu eğitimlerde sürekli düşman uçağı olarak eğitim filolarına saldırılar düzenlerler. Güzel bir eğitim anlayışı. Sonra bu eğitimde en başarılı olan pilotlar RedFlag tatbikatlarında bizim pilotlar karşısında rezil olurlar.  ;D ;D

« Son Düzenleme: 19 Şubat 2012, 23:24:29 Gönderen: SKYWOLF »