Gönderen Konu: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti  (Okunma sayısı 16523 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
Ynt: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
« Yanıtla #10 : 23 Aralık 2019, 19:52:57 »
"2017 tarihinden bu yana Israil komandolari ve RMMO komandolari ortak tatbikatlar yapmakta .Son tatbikat ise  Mayıs 2019  da gerceklestirilmisti "

Çevrimdışı Barbatos

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #11 : 23 Aralık 2019, 22:06:14 »
Onu bunu bilmem lakin Kıbrıs'taki birliklerimizin kapsamlı bir modernizasyondan geçmesi şart. Kıbrıs'ta askerlik yaptığım için(365.KD olarak Kasım 2016-Nisan 2017 arası ) üç aşağı beş yukarı fikir sahibiyim.
« Son Düzenleme: 23 Aralık 2019, 22:07:02 Gönderen: Barbatos »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #12 : 23 Aralık 2019, 22:40:02 »
Yıllarca dalga geçtiğimiz "İsrail hava kuvvetlerinin ani baskınla Mısır hava kuvvetlerinin 400'e yakın uçağını daha havalanamadan yok etmesi " harekatının bize de uygulanmamasını sağlamalıyız...

Bizim nasıl ki Yunanistan'a karşı bir savaşta stratejimiz  , nereleri nasıl vuracağımız belliyse İsrail'e de karşı bir plan geliştirilmeli ki eminim İsrail'in bize karşı böyle bir saldırı planı mutlaka vardır... Hele ki ilişkiler bu soğukluktayken...
"
Deniz güçleri Yunanlılarla birleşseler bile  bizimle baş edemez , kara sınırımız yok demek ki olası bir saldırı "havadan" ani-yüksek yoğunlukta olacak...

Arap santralleri veya kamplarına yaptıkları  gibi 6-10  tane F-15 ,F-35 saldırısı bizi sinek ısırığı gibi rahatsız eder. Büyük ve haklı bir karşı saldırımıza yol açar.

Bunu bildiklerinden bize çok sürpriz bir veya birkaç noktadan (Yunan üslerinden de olacağı kesin)  ve yüksek sayıda yoğun aralıklı bir saldırı yaparlar... Bizim Kıbrıs'ı HSS olarak daha etkin kullanmamız orayı da kullanarak Bermuda şeytan üçgeni gibi hava savunma şemsiyesine almamız gerekir...

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #13 : 18 Eylül 2020, 00:31:45 »
Alıntı
Dışişleri bakanlığı sözcüsü Hami Aksoy

Bundan böyle Kıbrıs'da fedarasyonla ilgili konuşacak hiç bir şey kalmamıştır dedi.
https://mobile.twitter.com/temmuz1919/status/1306682359643877376

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #14 : 08 Ekim 2020, 14:23:34 »
İlk adım atıldı: Kapalı Maraş kademeli olarak açılıyor

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yer alan Kapalı Maraş’ın kademeli olarak açılmasında ilk adım bugün atıldı. 46 yıldır yerleşim ve iskana kapalı tutulan bu bölgede kamuya ait olan sahil bölümünün bir kısmı ve Demokrasi Caddesi halkın kullanımına açıldı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yer alan Kapalı Maraş’ın kademeli olarak açılmasında ilk adım bugün atıldı. 46 yıldır yerleşim ve iskana kapalı tutulan bu bölgede kamuya ait olan sahil bölümünün bir kısmı ve Demokrasi Caddesi halkın kullanımına açıldı.

Hürriyet Gazetesi Lefkoşa Temsilcisi Ömer Bilge, CNN TÜRK’te şu bilgileri paylaştı:

“46 yıldır kapalı tutulan Maraş kentinin önündeyiz. Büyük bir kalabalık var. Son hazırlıklar tamamlandı. Kapalı Maraş’ın askeri statüsü kaldırılmadı. Girişte ve içeride kamera sistemleri kuruldu. Sakinlerinin girişine izin verilecek. Hummalı bir kalabalık var diyebiliriz. Büyük bir kalabalık içeri girmek isteyecek. Uluslararası medyadan da yoğun bir ilgi var. 16.00’da Başbakan Ersin Tatar buraya gelecek ve Kapalı Maraş’a ilk giren kişi olacak. Kapalı Maraş 1974’ten beri kapalı tutuluyor. Kapalı Maraş’ın diğer kısmı Rum sınırı. Kıbrıslı Rumlar Maraş’ın açılması nedeniyle protesto düzenliyorlar. Tarihi bir adım. Önümüzdeki pazar günkü Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinin ardından da altyapı çalışmaları başlayacak.”

https://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-haberi-ilk-adim-atildi-kapali-maras-kademeli-olarak-aciliyor-41631008
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #15 : 16 Ekim 2020, 23:44:12 »
Pompeo'dan skandal 'Kapalı Maraş' açıklaması!

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Rum Dışişleri Bakanı Nikos Christodoulides'ın telefonda görüşerek, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) sınırları içerisinde bulunan Kapalı Maraş'ın açılması konusunu ele aldıkları bildirildi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus tarafından yapılan açıklamada, Pompeo'nun Maraş'ın açılması kararının geri alınması çağrısı yaptığı belirtilirken, BMGK'nin 9 Ekim’deki Maraş toplantısını ve başkanlık açıklamasını hatırlattığı kaydedildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus tarafından yapılan açıklamada, Pompeo ve Christodoulides arasında gerçekleşen görüşmeye ilişkin detaylar paylaşıldı.

Pompeo'nun görüşmede Kapalı Maraş'ın 46 yıl sonra bir bölümünün halkın kullanımına açılmasından duyduğu endişeyi dile getirdiği belirtilen açıklamada, "Bakan Pompeo, bu kışkırtıcı adımın 550 ile 789 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararlarına karşı olduğu ve uzlaşma görüşmelerine yardımcı olmayacağını ifade etti." değerlendirmesinde bulunuldu.

Bununla birlikte Pompeo'nun Maraş'ın açılması kararının geri alınması çağrısı yaptığı belirtilen açıklamada, BMGK'nin 9 Ekim’deki Maraş toplantısını ve başkanlık açıklamasını hatırlattığı kaydedildi.

Açıklamada, "ABD, adayı iki bölgeli, iki toplumlu bir federasyon olarak yeniden birleştirmek için tüm Kıbrıslılara ve tüm bölgeye fayda sağlayacak kapsamlı bir çözümü desteklemeye devam ediyor." ifadesi kullanıldı.

KKTC Başbakanı Ersin Tatar, 6 Ekim'de Ankara ziyareti sırasında Maraş'ın açılmasına dair hazırladıkları yol haritası doğrultusunda çalışmaları bir aşamaya getirdiklerini ve ilk somut adımı attıklarını belirtmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Kapalı Maraş'la ilgili "Maraş'ın, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti toprağı olduğu tartışmasız bir gerçektir. Buradaki tasarruf hakkı da Kıbrıs Türk makamlarına aittir." açıklamasında bulunmuştu. 8 Ekim'de 46 yıl sonra bir bölümünün halkın kullanımına açılan Maraş, bölge halkı tarafından yoğun ilgi görüyor.

https://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-haberi-pompeodan-skandal-kapali-maras-aciklamasi-41638431
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı Hyperspace

• DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #16 : 17 Ekim 2020, 20:51:27 »
  Bu Pompeo köpeği tam bir Türk düşmanıdır.Bununla birlikte yarınki seçim çok ama çok önemli.Ersün Tatarın yüzde 1 oyla dahi kazanması kabulümüzdür yoksa bu Akıncı denen herifle KKTC nin bir 5 yılı daha boşa gidecektir.İnşallah geçen haftaya göre katılım daha fazla olur sandığa gitmeyen milliyetçi kesim ssndığa gider oyunu verir sağduyu galip gelir ve vatan toprağını verme heveslisi emperyalist rum işbirlikçileri hüsrana uğrar.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #17 : 26 Nisan 2021, 12:30:40 »
İngiltere'nin KKTC'yi tanımayı değerlendirdiği öne sürüldü

İngiltere'nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni (KKTC) tanımayı değerlendirdiği, böyle bir adımın İngiltere ile KKTC arasında doğrudan uçuşların başlamasını sağlayabileceği iddia edildi.

İngiliz Sunday Express'te yer alan haberde, İngiltere'nin "Cenevre'de yapılacak görüşmelerde Kıbrıs Adası'nı neredeyse 60 yıldır ikiye bölen siyasi krize barışçıl çözüm bulmada 'tarihi bir fırsat' sunmaya yardımcı olabileceği" belirtildi.

Gazeteye konuşan KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, İngiliz hükümetini, görüşmelerde önereceği iki devletli çözümü desteklemeye çağırdığı ifade edildi.

Tatar'ın Brexit'le Avrupa Birliği'nden (AB) kurtulan İngiltere'nin tarafsız garantörlük rolünü yerine getirebileceğine ve Kıbrıslı Rumlara ile Kıbrıslı Türklere eşit şekilde davranılmasını sağlayabileceğine inandığı kaydedildi.

Haberde, hükümet kaynaklarının gazeteye, bakanlarının 1983 yılında kurulan KKTC'yi resmen bağımsız bir ülke olarak tanımayı değerlendirdiklerini söylediği aktarıldı.

Sorunun çözümünün, İngiltere'de yaşayan 300 bin Kıbrıslı Türk'e yardım edeceği ve iki ülke arasında doğrudan uçuşların başlamasını sağlayabileceği vurgulandı.

Ayrıca binlerce İngiliz vatandaşının Kuzey Kıbrıs'ı da daha kolay ziyaret edebileceği ve KKTC'nin güney ile birlikte popüler bir tatil beldesi haline gelebileceği yazıldı.

Aynı zamanda İngiltere'nin Kıbrıs'taki iki askeri üssü konusunda da uzun vadeli bir anlaşma sağlanabileceği belirtildi.

Haberde, Brexit müzakereleri sırasında AB'nin İngiltere'ye baskı uygulamak için Kuzey Kıbrıs'ta yaşayan İngiliz vatandaşlarının, güneye geçmeleri halinde gözaltına alınma ve para cezası ile tehdit edildiği ileri sürüldü.

https://www.hurriyet.com.tr/dunya/ingilterenin-kktcyi-tanimayi-degerlendirdigi-one-suruldu-41797017

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #18 : 26 Nisan 2021, 14:10:43 »
İngiltere'nin KKTC'yi tanımayı değerlendirdiği öne sürüldü
İngiltere'nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni (KKTC) tanımayı değerlendirdiği, böyle bir adımın İngiltere ile KKTC arasında doğrudan uçuşların başlamasını sağlayabileceği iddia edildi.

Bahsi gecen makale KKTC CB Tatarin ,Ingiliz DailyExpress muhabiri ile yapmis oldugu soylesi sonrasinda yayinlandi. " Sn Tatar Ingilterede uzun yillar okumus ve calismis bir kisidir"

Kisisel dusuncem. Birlesik kiralligin KKTC yi tanimasi gibi bir dusuncesi olmadigidir.
" Birlesik kiralligin  AB den ayrilmasi bu taninmayi yapabilmesi icin sadece yeterli degildir. KKTC nin taninmasinan onundeki ana engel BM kararlaridir. Elbette  BM kararlari cignenebilir .Birlesik kiralligin boyle bir adim atabilmesi icin birlesik kirallik yuksek mahkemesine  alinacak kararin hukuki oldugunu isbatlamasi ile ancak gecerli olabilir."  BM  kararlari oldugu surece de boyle bir adimin hukuki mesrutiyeti olmasi zor"

Ancak Birlesik kirallik gerek Kuzey kibrista yasamakta olan vatandaslarinin kolayligi ve gerekse krallik sinirlari dahilinde yasamakta olan yaklasik 300K Kibris Turk kokenli vatandaslarina yonelik bir kolaylik olarak  "Direk CHARTER seferleri ucuslarinin onunu acabilir" Charter sefer kiralanmis ucak demektir yani resmiyeti yoktur.

Direk Charter seferleri dusuncesi 2010 yilindan beri  konusulmakla birlikte konu hakkinda bir ilerleme kaydedilemedi.

1994 yilina dek Birlesik kirallik KKTC pasportlari ile Kirallik sinirlari icerisine girisine imkan kilmakta idi.
1994 yilinda  ozellikle KKTC pasportu temin eden bir cok TC vatandasi Kurdun,birlesik kiralliga ilticasi neticesinde bu islem askiya alindi. " 1994 kadar KKTC pasportunu  resmi olarak tanimasa dahi .KKTC Pasportu yolculuk icin yeterli belge olarak kabul edilip pasport icerisine islem yapilmamakta idi"
« Son Düzenleme: 26 Nisan 2021, 14:13:41 Gönderen: metin62 »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #19 : 26 Nisan 2021, 14:29:03 »
Bir yerde okumuştum, ama bana biraz saçma geldi; AB'den ve tanınmaktan ümidini kesen KKTC'nin Türkiye ile birleşmesine engel olmak için tanınmasından bahsediliyordu.