Gönderen Konu: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti  (Okunma sayısı 16522 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 177
  • DefenceTurk.com
Ynt: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
« Yanıtla #50 : 23 Ekim 2022, 21:27:30 »
Kıbrıs'ın tanınmamasının en büyük nedeni Türkiye'nin istememesi. Orada bedel ödemiş, şehit vermiş bir Türkiye var. BM'nin tanıdığı, AB'ye girebilecek bir Kıbrıs'ı Türkiye ister mi? Bu sefer kafalarına göre hareket edebilecek, Türkiye'nin baskısı ve korkusu olmadan karar alabilecek bir iktidarı Türk devleti istemiyor Kıbrıs'ta.

Akıncı gibi bir Rum aşığı lideri Kıbrıs'ın %49'u destekledi son seçimde. Bağımsız bir Kıbrıs'ı Mustafa Akıncı gibi birinin yönettiğini düşünün şimdi? Adadan askeri çektirirler, AB'ye de girerlerse Türkiye'yi hiç dikkate dahi almazlar. Türkiye bunun gibi nedenlerden ötürü Kıbrıs'ın tanınmasını istemiyor. Tanınmasını ister gibi görünüp tanınmasına engel oluyor. Aksi durumda AB'ye girebilecek bağımsız bir KKTC'nin üzerinde Türkiye'nin tahakkümü kalkmış olur. KKTC'yi ilhak eder gerekirse ama tanınmasını asla istemez Türkiye.

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #51 : 23 Ekim 2022, 22:44:29 »
Laf aramızda biz çekilirsek rumlar oradaki türkleri yutar, çünkü kktc nin halkı biraz değişik

Çevrimdışı M.B.T

• DefenceTurk
  • *
  • 26
« Yanıtla #52 : 23 Ekim 2022, 22:56:11 »
Laf aramızda biz çekilirsek rumlar oradaki türkleri yutar, çünkü kktc nin halkı biraz değişik
Aynen.
Bazı Kktc vatandaşı Türkiyeyi sevmiyor.
Bizzat gidip gözlemlediğim mevzu.

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 177
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #53 : 24 Ekim 2022, 01:04:18 »
2 yıl Kıbrıs'ta yaşadım babam subay olduğu için. Şunu söyleyebilirim ki Türkiye Türklerine karşı gerçekten iyi gözle bakmıyorlar. Enteresan şekilde sanki onları biz kurtarmamışız gibi tiksinerek bakıyorlar. Okulda dahi arkadaşlarım hep Subay-Astsubay çocuklarıydı. Hep birlikte takılırdık. Bizlerle kolay kolay arkadaş olmazlardı. İçlerinde gerçekten kaliteli iyi insanlar da var lakin geneli Türkiye düşmanı.

Geçen Kıbrıslı bir vekilin sözlerini hatırlayın nasıl nefret kusuyordu bize. Kendisi HDP PKK aşığı birisi. Rumlarla birleşme isteyen birisi. Ben Kıbrıs'ta 20 yıl önce öğrenciyken hocalarımdan birisi olacak şerefsiz bile Türkiye karşıtı mitinglere katılıyordu. KKTC bağımsız olsa şunlar Türkiye ile ilişkileri bile bitirir. Şimdi bize muhtaç olmalarına rağmen bile bize nefret kusuyorken bağımsız olduklarını düşünün.

O nedenle Türkiye Cumhuriyeti devletinin partiler ve iktidarlardan bağımsız olarak politikası KKTC'nin tanınmamasıdır. KKTC tanınırsa Türkiye, KKTC'yi kaybeder. Rumlarla birleşirler gerekirse ve Türkiye tüm adayı Yunanistan'a kaptırır. O nedenle Türkiye orta vadede KKTC'nin tanınmamasını istiyor.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 127
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #54 : 24 Ekim 2022, 02:17:39 »
Acaba neden bunu birileri sosyolojik temelde bilimsel inceleyip değerlendirmez.

Çevrimdışı Kapgan

• DefenceTurk
  • *
  • 19
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #55 : 24 Ekim 2022, 04:15:25 »
Bana göre Kıbrıs'ta olan bu sosyolojik değişimin üç sebebi var.

Birincisi, Türk ordusunda görev yapan erlerin bir kısmının yaptığı ahlaka mugayir şeyler.

İkincisi, Ankara'nın Kıbrıs'a uyguladığı yanlış göç politikası. Kıbrıs Türklerinin çoğu Toroslardan oraya zorla gönderilen Bektaşi meşrep Yörük soyları. Sen böyle bir coğrafyaya Türkiye'nin medeniyet olarak en geri kalmış yerlerinden nüfus taşırsan o halk sana düşman olur. Bu konuda Ortaylı Hoca Bülent Ecevit'i fena şekilde eleştirip, Kıbrıs'a Bulgaristan'dan gelen Türklerin yerleştirilmesi gerektiğini dile getirmişti. Bence bu konuda çok haklıydı.

Üçüncüsü, ada da oluşturulan gayrı meşru yapılanmalar. En son suikast ile öldürülen Falyalı cinayeti de buna bir örnek. Normal bir cinayet değildi o.

« Son Düzenleme: 24 Ekim 2022, 04:17:05 Gönderen: Kapgan »

Çevrimdışı Barbatos

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #56 : 24 Ekim 2022, 11:21:21 »
Birincisi, Türk ordusunda görev yapan erlerin bir kısmının yaptığı ahlaka mugayir şeyler.

Ben Kıbrıs'ta askerlik yaptım ve bu durumu bizzat gördüm. Uzun dönem çocuklardan biri, bir kıza laf attı hemen o çocuğun ağzının payını verdim. Bu tip durumlar yüzünden hafta sonu saat 17:00'a kadar sokakta, kafede doğru düzgün kadın göremezsiniz. Ne yazık ki bu da bizim ayıbımız.

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #57 : 24 Ekim 2022, 11:36:02 »
Kıbrısta askerlere çarşı izni yok ayrıca terhis olunca da direk gemi ile Mersin e gönderiyorlar

Çevrimdışı Barbatos

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #58 : 24 Ekim 2022, 11:44:42 »
Kıbrısta askerlere çarşı izni yok ayrıca terhis olunca da direk gemi ile Mersin e gönderiyorlar
Nasıl yok, iki haftada bir çarşı iznimiz vardı bizim hatta personel sayısı az olduğu için nöbetler aksamasın diye hafta içi bile çıkardık çarşıya, gemiyle falan göndermediler bizi uçak biletimizi aldık Ercan Havalimanı'ndan geldim.
« Son Düzenleme: 24 Ekim 2022, 11:49:47 Gönderen: Barbatos »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 287
« Yanıtla #59 : 24 Ekim 2022, 12:03:57 »
Kıbrıs Türkleri adayı kılıçla fethedip sahip olmadı önce İstanbul'un askerleri orayı aldı sonrada Ankara'nın askerleri aldı. KKTC Mersin in bir ilçesidir kendini buna inandırsa iyi olur.
« Son Düzenleme: 24 Ekim 2022, 12:04:57 Gönderen: re »