Gönderen Konu: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti  (Okunma sayısı 16884 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
Ynt: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
« Yanıtla #40 : 27 Mayıs 2022, 10:27:17 »
Rum televizyonuna yapilmis olan itiraf ile alakali olayin ve oldurulmus olan subaylarin kimler ve ne amac hedeflediklerinin ic yuzunu su sekilde idi.

MAGOSA LİMAN YERİNE SURİÇİ’NE GİRİŞ YAPAN YUNAN SUBAYLAR.

11 Mayıs 1964 tarihinde benzeri bir silah ikmalini denetlemek amacıyla,saat 14.20’de BX 294 plakalı Fiat marka bir araçla, polis eri Kostakis Mihail Pandelidis, Kıbrıs’taki Yunan Kontenjan Alayı’ndan Yarbay Vasilis Kapotas, Binbaşı Dimitrios Pulyas, Panayotis Tasullitis yolu şaşırarak limana girecekleri yerde,Canbulat Kapısı’ndan Suriçi’ne gimişlerdir. Canbulat Kapısı’nda görevli Polis Mehmet Küçük, o anda başka bir görev icra ettiğinden Suriçi’ne giren
araca müdahale edememiştir. Rumlar Surlar boyu araclari ile seyretmeye devam etmişlerdir. Akkule Kapısı’ndan geçip Yenikapı’ya Nadir Çocuk Yurdu’na kadar gelmişlerdir. Yenikapı polis nöbetinde Tayfun Salih vardır. Koyu esmer tenli Tayfun’u ve Türk bayrağını gören Rumlar, Türk bölgesinde olduklarını anlayarak geldikleri güzergahtan geri dönmüşlerdir. Canbulat Kapısı’nda aracı durduramayan polis eri, Suriçi’ne şüpheli bir araç girdiğini telefonla
Yenikapı, Akkule kapılarında görevli polis ve Mücahitleri uyararak alarm durumuna geçmelerini sağlamıştır. BX 294 plakalı araç Akkule Kapısı’na geldiğinde (Bugünkü İpeklioğlu mağazası önünde) kapıda görevli polis memurları, 2662 yaka numaralı Tahir İbrahim ile 1089 yaka numaralı Mustafa Hüseyin aracı durdurup, araçtan inmelerini emretmişlerdir. Orada görevli Mücahit Mevlüt Mustafa paniğe kapılarak, aracın sol ve sağ tarafından inenlere kendi inisiyatifi ile ateş açmış, ilk anda şoför polis memuru Kostakis Mihail Pantelides ve Vasilis Kapotas orada hayatlarını
kaybetmişlerdir. İki Yunan subayı ise yaralanmıştır. BX 294 plakalı araçta iki adet uzun namlulu 38 mm. tekerlekli tabanca ve bir adet Sten makinalı tabanca bulunmuştur. Mücahidin açtığı ateş sonucu 50 metre geride, köşede oturmakta olan Hasan Ahmet (Çifte Mazgal Şehitliği’nde defnedilmiştir) de hayatını kaybetmiştir. Bu sıralarda surlar dışında geçmekte olan silahlı Rumların gelişigüzel ateş açmaları sonucu Salih Hamza isimli Mücahit
alnından yaralanmıştır.Kızılhaç sorumlusu Mrs. Chikley ile İrlandalı Barış Gücü askerleri baskı yaparak yaralı olan iki Yunan subayın, ölen iki Rumla beraber Rum tarafına teslim edilmelerini istemişlerdir. Türk makamları ikinci bir hata yaparak, o anda Ada sathında, Türk bölgeleri dışında çeşitli zorluklarla çalışan Türkleri hesaba katmadan yaralı ve ölüleri Rumlara teslim etmişlerdir. Aynı gün vurma olayının Rum bölgesinde duyulması üzerine, ölü ve
yaralılar Rum makamlarına teslim edilir edilmez Mağusa Nafii iş yerine,Larnaka’dan Dikelya’ya gitmekte olan, olaydan habersiz olarak yollarda seyahat etmekte olan birçok Türk yollardan, işyerlerinden toplanıp katledilmiştir. Müteakip günlerde de kaçırma olayları devam etmiş, toplam olarak bu hadiseden sonra 39 Türk kaçırılmış ve bunların akıbetleri meçhul kalmıştır. Hadise günü, silahlı Rum polisi dolu bir Land-rover, Maraş’tan Salamis
yoluna giderken rastladıkları Türklere ve Türk mahallelerine rastgele ateş açmışlardır. Bu ateş neticesinde Salih Hamza isimli bir Türk ağır surette yaralanmıştır.

Yukardaki aciklama O zamanki Magusa komutanlarindan olan Mucahit Hilmi Kilginin anlatimindan alinmistir. Vakti musait olanlar Magusa sancaginin var olus mucadelesini okumalarini tavsiye ederim.

http://i-rep.emu.edu.tr:8080/jspui/bitstream/11129/5301/1/3.%20VAROLU%C5%9E%20M%C3%9CCADELES%C4%B0NDE%20MAGUSA%20SANCA%C4%9EI.pdf

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #41 : 02 Ekim 2022, 15:41:44 »
Güney Kıbrıs'ta papazların atış taliminin arkasındaki isim: Vasilios

Güney Kıbrıs’ta son dönemde papazlar, milletvekilleri ve bakanlar Rum ordusunun birliklerinde atış talimi yapıyor. Bu talimlerde başrolü ise Dünya Ortodoks Kiliseleri Konseyi Başkanı ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nde sözde Maraş Metropoliti olan Vasilios oynuyor.

Güney Kıbrıs’ta önce papazlara atış talimi yaptırıldı, ardından Washington'un Güney Kıbrıs'a silah ambargosunu kaldırdığı açıklaması geldi.

Rum Savunma Bakanı ve milletvekilleri, Rum ordusunun silahları ile atış talimlerinde boy gösterdi.

Doğu Akdeniz'de gerginliği tırmandıran bu kışkırtıcı adımların ardında bir isim var: Dünya Ortodoks Kiliseleri Konseyi Başkanı Vasilios.

TRT Haber'de yer alan habere göre, Vasilios, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nde sözde Maraş Metropoliti; Maraş’ın Rumlara verilmesi için yapılan tüm provokatif eylemlerin organizatörü.

Rum ordusuna mali destek veriyor, papazların silah kullanma eğitimi almasına önderlik ediyor.

Metropolit Vasilios son dönemde katıldığı atış talimleri ile daha çok gündeme gelmeye başladı.

ATIŞ TALİMCİSİ GENARALİ ÖDÜLLENDİRDİ

Rum generallerin rütbe almasını sağlayan isim de Vasilios; atış talimlerini yaptıran Tümgeneral Lukas Hadjimihail’i ödüllendirdi, din adamlarının ellerinde silahla poz vermesine de "olağan" dedi.

Uzmanlara göre; böyle bir ismin Dünya Ortodoks Kiliseleri Konseyi Başkanı olması dikkati çekici.

Bu düşünce yapısındaki kişilerin, bu kadar etkin görevlerde yer alması, Ada’da Türkler ve Rumların ortak bir devlet kurmasının önünde ciddi bir engel.

Uzmanlar, belirlenmiş sınırlar içinde bile bu zihniyete güvenilmemesi gerektiğini söylüyor.

https://www.hurriyet.com.tr/dunya/guney-kibrista-papazlarin-atis-taliminin-arkasindaki-isim-vasilios-42146820
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #42 : 11 Ekim 2022, 21:03:30 »
Alıntı
Rus medyasında KKTC iddiası.

▪️Rus medyasında yer alan haberlere göre ülke, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile yeni bir diplomatik ilişki ağı kurmaya hazırlanıyor.

▪️Üst düzey kaynaklar, KKTC’nin başkenti Lefkoşa’da konsolosluk açılacağını belirtti.

https://mobile.twitter.com/temmuz1919

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #43 : 11 Ekim 2022, 23:26:22 »
Alıntı
Rus medyasında KKTC iddiası.

▪️Rus medyasında yer alan haberlere göre ülke, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile yeni bir diplomatik ilişki ağı kurmaya hazırlanıyor.

▪️Üst düzey kaynaklar, KKTC’nin başkenti Lefkoşa’da konsolosluk açılacağını belirtti.

https://mobile.twitter.com/temmuz1919

Bu haber dogru degildir.

RF  Kuzey kibris Girnede KONSOLOSLUK degil temsilcilik acmasi soz konusudur. "  RF KKTC topraklarinda yaklasik 10K vatandasi yasamak yaninda konut sahibidir"
KKTC topraklarinda ABD, Avusturalya, Kanada ,Fransa ,Ingiltere gayri resmi temsilcilikleri mevcuttur. Bu temsilciliklere GKRY topraklarinda bulunan Elciliklerinden haftanin belirli gunleri muhaceret gorevlilileri gelmektedir. Bu temsilcilikler KKTC topraklarinda yaklasik 40 yildan beri calismaktadir.

KKTC yi diplomatik olarak taninmasi soz konusu degildir.

Çevrimdışı Barbatos

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #44 : 23 Ekim 2022, 13:47:36 »
Şunu unutmayın ki Pakistan kötü gün dostu olarak kendisini Türkiye için her zaman göstermiştir. Cumhuriyet kuruluşundan bu yana tarihi tekrar okumanızı öneririm.
Geçmiş geçmişte kaldı madem kötü gün dostu önce KKTC'yi tanısın Pakistan, misal zor günümüzde(Kurtuluş Savaşı'nda) Ruslarda  bize yardım etti onlara da arka çıkalım o zaman!
« Son Düzenleme: 23 Ekim 2022, 13:48:27 Gönderen: Barbatos »

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 195
« Yanıtla #45 : 23 Ekim 2022, 14:46:16 »
Şunu unutmayın ki Pakistan kötü gün dostu olarak kendisini Türkiye için her zaman göstermiştir. Cumhuriyet kuruluşundan bu yana tarihi tekrar okumanızı öneririm.
Geçmiş geçmişte kaldı madem kötü gün dostu önce KKTC'yi tanısın Pakistan, misal zor günümüzde(Kurtuluş Savaşı'nda) Ruslarda  bize yardım etti onlara da arka çıkalım o zaman!

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin tanınmammasında sadece Pakistan’ı suçlayamayız daha nice Türkiye yakın ülkeler var bir düşünün bakalım onlar niye tanımadı ama Pakistan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde olan Orta Doğu Üniversitesi’nde eğitim gören bir çok Pakistanlı talebeler var. Pakistan’ın desteği eski tarihe sınırlı kalmadı doksanlı yıllarda Irak’ta PKK inlerini bombalarken bir ara Türk hava kuvvetleri nde ciddi mühimmat krizi vardı ve ona sağ olsunlar Pakistanlılar kendi mühimmatlarını vererek bize yetiştirdiler.

Ruslara gelince aslani vur öldür hakkını yeme cumhuriyetin kuruluşunda onlara da bazı konularda bize olan desteklerini gözardı edemeyiz örneğin Türkiye’de Petro kimya ve Çelik Sanayisinin ilk adımlarını rusların yardımıyla ve teknoloji transferi ile atıldı. İsterseniz bunu Hazreti Google’a verip öğrenebilirsiniz. Beni yanlış anlamayın ben sizi yargılamıyorum veya eleştirmiyorum ama Pakistan’ın kritik konularda bugünlere kadar süren çok ciddi destekleri olmuştur cumhuriyet kuruluşundan bu günlerimize kadar. Bu gerçeği bilmeyenler bir çok insanımız var ve sizi bu konuda kesinlikle suçlayam.

Bunu söylemeden eve konuyu kapatamadım ve metin Bey’in uyarısı haklılık içeriyor. Konudan iyice sapıttık.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 291
« Yanıtla #46 : 23 Ekim 2022, 15:51:14 »
Türkiye KKTC'nin tanınmasını istemiyor KKTC ilhakın öncesindeki geçici bir devlettir. Hatay Suriye den ayrıldı bağımsız bir devlet kurdu sonra bir seneden az bir süre içinde kendi meclisinde aldığı karar ile Türkiye ye katıldı. Tut ki bu esnada iyi bir dost ülke o bir kaç aylık bağımsız Hatay devleti varken ben bu devleti tanıyorum deseydi sevinir miydik kızar mıydık, sen nasıl dost ülkesin demez miydik. İşte KKTC'de Hatay devletinin biraz daha konjonktür gereği sürüncemede kalmış halidir. Bize kapalı kapılar ardında KKTC yi illaki birileri sormuştur biz tanımayın demişizdir. Yada onlar zaten leb demeden leblebiyi anlamışlardır hiç görüşmeden bile aklımızdakini yerine getirip KKTC yi tanımamışlardır. Biz zaten Pakistan a başvurup KKTC yi tanıyın demediysek onlar durumun farkına varmışlardır işgüzarlık yapıp KKTC yi tanımazlar.

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #47 : 23 Ekim 2022, 17:09:59 »
Türkiye KKTC'nin tanınmasını istemiyor KKTC ilhakın öncesindeki geçici bir devlettir. Hatay Suriye den ayrıldı bağımsız bir devlet kurdu sonra bir seneden az bir süre içinde kendi meclisinde aldığı karar ile Türkiye ye katıldı. Tut ki bu esnada iyi bir dost ülke o bir kaç aylık bağımsız Hatay devleti varken ben bu devleti tanıyorum deseydi sevinir miydik kızar mıydık, sen nasıl dost ülkesin demez miydik. İşte KKTC'de Hatay devletinin biraz daha konjonktür gereği sürüncemede kalmış halidir. Bize kapalı kapılar ardında KKTC yi illaki birileri sormuştur biz tanımayın demişizdir. Yada onlar zaten leb demeden leblebiyi anlamışlardır hiç görüşmeden bile aklımızdakini yerine getirip KKTC yi tanımamışlardır. Biz zaten Pakistan a başvurup KKTC yi tanıyın demediysek onlar durumun farkına varmışlardır işgüzarlık yapıp KKTC yi tanımazlar.
Sen onu bir geç, Hatay ile Kıbrıs aynı konum ve şartlarda mı? Hiç ilgisi yok ikisinin, burada iki ayrı taraf var.

Kıbrıs tanınmalı ve devlet olarak devam etmeli, bunun içinde Türkiye çabalamalı.

Bu arada Kıbrıs derken Türk tarafından bahsediyorum. Benim için Kıbrıs sadece Türk tarafı, öteki taraf nasıl tüm Kıbrıs'ı sahipleniyorsa, bizde öyle yapmalıyız.
« Son Düzenleme: 23 Ekim 2022, 17:11:41 Gönderen: baryshx »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 291
« Yanıtla #48 : 23 Ekim 2022, 17:25:52 »
Senin dediğini zaten herkes zannediyor ben değişik bir şey deyip kafanızda bir karşı görüş olsun diye dedim kafanızda tartın edin aklınıza yatarsa yatar yazmazsa zaten kalabalığın zannettiği şeylere inanarak kahrolmaya devam edersiniz Azerbaycan neden tanımıyor diye kahrolursunuz bizi kimse sevmiyor diye mızıklanırsınız. Benim dediğim şeyi koca ülkede zaten bir kaç yüz kişi biliyor sadece tabi ki inanmayacaksınız ilk duyunca.
« Son Düzenleme: 23 Ekim 2022, 17:28:49 Gönderen: re »

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #49 : 23 Ekim 2022, 18:22:49 »
KKTC yi daha bizimkiler devlet olarak tanımıyor