Gönderen Konu: ÇAFRAD (Çok Amaçlı Faz Dizinli Radar) Projesi  (Okunma sayısı 57720 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı selcukkocak78

• DefenceTurk
  • *
  • 108
  • DefenceTurk.com
Ynt: ÇAFRAD (Çok Amaçlı Faz Dizinli Radar) Projesi
« Yanıtla #70 : 15 Temmuz 2020, 10:27:10 »
çafrad nerdeyse hazır.ama hazır olmayan gezgin ve yerli orta yüksek irtifa hss ve vls sistemleri.ayrıca 2026 civarı yerli gps uydu projesi başlayacak diye hatırlıyorum.oda biraz işi sekteye uğratıyor zannedersem.gezgin kafasına göre uçmayacağına göre.para yok lafı felan saçmalık ötesi.i sınıfı denize indirilmeden tf 2000 kızağa konulmayacak diye defalarca açıklama yapıldı zaten.diğer 3 i sınıfını özel sektör tersanelerine ihale edeceklerinide söylediler hemde tepe kaynaktan.ismail demir defalarcada tekrar etti bu durumu.bu geminin en önemli 2 unsuru çafrad ve hss idi birisi nerdeyse bitti diğeri 2023-24 civarı bitecek.yani bekleten şey hss ve i sınıfı

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #71 : 15 Temmuz 2020, 10:49:28 »
çafrad nerdeyse hazır.ama hazır olmayan gezgin ve yerli orta yüksek irtifa hss ve vls sistemleri.ayrıca 2026 civarı yerli gps uydu projesi başlayacak diye hatırlıyorum.oda biraz işi sekteye uğratıyor zannedersem.gezgin kafasına göre uçmayacağına göre.para yok lafı felan saçmalık ötesi.i sınıfı denize indirilmeden tf 2000 kızağa konulmayacak diye defalarca açıklama yapıldı zaten.diğer 3 i sınıfını özel sektör tersanelerine ihale edeceklerinide söylediler hemde tepe kaynaktan.ismail demir defalarcada tekrar etti bu durumu.bu geminin en önemli 2 unsuru çafrad ve hss idi birisi nerdeyse bitti diğeri 2023-24 civarı bitecek.yani bekleten şey hss ve i sınıfı

Bence bunla alakası yok Tf-2000 hemen başlasak 5 sene sonra biter. O zamana kadar her türlü hazır olurlar. Zaten tf-2000 dediğin gemi her türlü tactical boyda vls alacak, ha yerli vls olacaksa onunda az çok boyutları belli olur ha olmasa bile onu ilgilendiren blok üretimleri ve birleştirme yer ayarlanma olaylarına kadar daha çok süre var. Yani her türlü başlanır. Ben işte bu yüzden daha çok mühendis , boş havuz , tasarımın henüz tamamlanmaması, bütçe vb. bir sebepten olabileceğini düşünüyorum.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #72 : 15 Temmuz 2020, 11:00:10 »
Bence de geminin beklemesi tamamen i sınıfı ile alâkalı. 2021-22 gibi proje başlanacak. 2026-27 gibi ilk gemi denize indirilecek. Proje, takvim herşey belli. Maksimum yerli olsun diye süre uzayabiliyor. Denizaltı ve i sınıfında ki gecikme tamamen yerlilik ile âlakalı. TF-2000'de öyle oluyor. Denizaltılarda Almanlara parası ödenmesine rağmen ilk teslimat 2020 de olan proje 2022 de para ile alakası yok gibi. Alt sistemlerin yerliliği ile alâkalı süreler.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #73 : 15 Temmuz 2020, 11:42:19 »
Ben birkaç yorumumda ısrarla yerli dikey fırlatma sistemine vurgu yapıyorum.
Çünkü sürekli yerli füze sistemleri diyoruz.
Atmaca,g40,siper,gezgin vb. Peki bunları gemilerimizden vls ile atacağımıza  göre öncelikle yerli vls yapmak gerekmez mi?
Atmaca yaptın,G40 yaptın eee bunu mk41'den atman mümkün olmadığına göre neden vls gibi görece yapımı bir füzeden kolay olan sistemi hala üretmediler? İ sınıfı için bile mk41 siparişi vermek neden?

Yada donanmamız , yerli füzeleri mk41ile kullanabileceğimizi mı düşünüyor? ABD'den izin alınmasına gerek yoksa neden Atmaca vb. Mk41'den atılmadı bugüne kadar?

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #74 : 15 Temmuz 2020, 13:00:32 »
Ben birkaç yorumumda ısrarla yerli dikey fırlatma sistemine vurgu yapıyorum.
Çünkü sürekli yerli füze sistemleri diyoruz.
Atmaca,g40,siper,gezgin vb. Peki bunları gemilerimizden vls ile atacağımıza  göre öncelikle yerli vls yapmak gerekmez mi?
Atmaca yaptın,G40 yaptın eee bunu mk41'den atman mümkün olmadığına göre neden vls gibi görece yapımı bir füzeden kolay olan sistemi hala üretmediler? İ sınıfı için bile mk41 siparişi vermek neden?

Yada donanmamız , yerli füzeleri mk41ile kullanabileceğimizi mı düşünüyor? ABD'den izin alınmasına gerek yoksa neden Atmaca vb. Mk41'den atılmadı bugüne kadar?

Mk-41'den atılır tabi neden atılmasın. Sen F-16' gibi komple adama ait bir platforma mühimmat entegre ediyorsun, geminin komplesi, radarı, yazılımı senin olan bir platformdan epi topu komplike bir lançer olan sistemden neden atamayalım. Entegre edilir.

Atmaca zaten yatay lançerden atılan bir füze. Zaten düşük irtifada sea skimming gidecek bir füzenin booster gücünü dikey atıp tekrardan onu alçaltarak harcayıp menzili azaltmanın mantığı yok.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #75 : 15 Temmuz 2020, 13:27:28 »
F-16'ya mühimmat eklemek için kaynak kodları gerekli.
Mk-41'e de mühimmat eklemek için de bir izne gerek yok mu?
Abd bize mk41 satarken sadece şu mühimmatları kullanabilirsin diye şart koşamaz mı?

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #76 : 15 Temmuz 2020, 13:42:50 »
F-16'ya mühimmat eklemek için kaynak kodları gerekli.
Mk-41'e de mühimmat eklemek için de bir izne gerek yok mu?
Abd bize mk41 satarken sadece şu mühimmatları kullanabilirsin diye şart koşamaz mı?

Yeni bir siparişte belki yapabilirler. Alternatifi bulunur. Zaten mdas iyi bir seviyeye gelmiştir seneler önce prototip fotoğrafı çıkmıştı. Tf-2000'e hazır olmaması gibi bir ihtimal yok. Zaten eldeki mk-41'lere entegre ederiz.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #77 : 15 Temmuz 2020, 14:02:18 »
Hocam dikey atım sistemi ile soğuk fırlatma arasında nasıl bir bağlantı var?

Yani milli dikey atım sisteminden yerli yapım füzelerimiz , soğuk fırlatma yapabilir mi?

Yoksa soğuk fırlatma ile VLS birbirleriyle alakasız , farklı sistemler mi?

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #78 : 15 Temmuz 2020, 14:44:13 »
Hocam dikey atım sistemi ile soğuk fırlatma arasında nasıl bir bağlantı var?

Yani milli dikey atım sisteminden yerli yapım füzelerimiz , soğuk fırlatma yapabilir mi?

Yoksa soğuk fırlatma ile VLS birbirleriyle alakasız , farklı sistemler mi?

Alakasız şeyler ve iki farklı proje. İlla cold launch'a vls olarak bakmayın. Kara  konuşlu lançerlerde denizaltılarda vs. de kullanılıyor.

İki sisteminde birbirine göre avantaj ve dezavantajları var.

Hot Launch Vls :

+ Quadpack ve bitişik yapısı sayesinde birim alanda daha fazla füze taşınmasına sebep veriyor.
+Atımlar sırasında daha güvenli.

Cold Launch Vls

+ Çok daha kompakt ve modüler, tüpler halinde sonradan bir gemiye eklemek vls'ye göre daha kolay ve büyük ihtimal daha hafiftir.  Örneğin Mk-41 modüller halinde yapılandığından milgemde  hangarın üstünde ramin sag ve solundaki alana hot launch bir vls çok zorken cold launch kolayca yerleştirilebilir.

+ İçerde ateşleme yapmadığından lançerlerin ömrünü uzatıyor.

+ En önemlisi füzeler en çok yakıtı ilk harekette yani lançerden çıkarken ve rotalarını düzeltirken harcarlar. Bu lançer tipinde ilk hareket farklı bir yöntemle veriliyor ve fırlatılıyor birde eğer varsa burun iticileri ile füze rotayada oturtuluyor. Büyük ihtimal buda füzeler için ek menzil demek oluyor (Ama öyle abartı menziller beklemeyin . Muhtemelen %5-%10.)

+ Ha hot launch quadpack özelliği sayesinde daha fazla füze ateşler ama çok da büyük bir fark yok. 4/te3 daha fazla diyelim. Yada şöyle deyim 48 cold launch'ın sığacağı bir yere quadpack özellikli 16x vls koyup 64 füze atabilirisiniz

+ Ha ancak mk-41'de elinizde 16 vls varsa ister bunu bir görevde 8 sm-2 32 essm ister diğer görevde 8 sm-2 + 4 vl asroc + 32 essm olarak kullanırsınız . Bu keyfinize kalmış ciddi bir lojistik esneklik.

Alternatif kullanım alanlarından bahsetmiştim sanırım.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #79 : 15 Temmuz 2020, 18:01:51 »
Şunun için sordum hocam , sadece gemiler çin konuşuyorum;

Gemiden soğuk fırlatma yapılan  dikey bir atış sistemi devar mı?
Örneğin Rus P-800 Onyx gemisavar füzesi karadan soğuk fırlatma ile atılıyor. Rus donanmasında gemiden soğuk fırlatma ile de fırlatılan füzeler var mı?
Yani belki biz gemilerimizde Sage'nin atış testlerine başladığı soğuk fırlatma sistemini kullanabilir miyiz?

Yani sıcak ve soğuk fırlatma birbirlerinin alternatifi fırlatma sistemleri diye anladım ben. Yanılıyorsam belirgin.
Ruslar daha çok karada bu soğuk fırlatmayı kullanıyor acaba gemilerde de olur mu diyorum?