Gönderen Konu: ÇAFRAD (Çok Amaçlı Faz Dizinli Radar) Projesi  (Okunma sayısı 57196 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
Ynt: ÇAFRAD (Çok Amaçlı Faz Dizinli Radar) Projesi
« Yanıtla #60 : 14 Temmuz 2020, 00:12:30 »
99 metrelik Milgem korvetten , 113 metrelik gerçek bir savaş gemisi olan İ sınıfına geçtik.

İ sınıfı tam kapasiteyle görev yaptığını kanıtlamadan 165 metrelik dev bir destroyer yapılmamalı bence de.

İ sınıfından ;  50 metre daha uzun , tonaj olarak 2 kat daha ağır destroyer yapmak kolay bir iş değil.

Tcg Anadolu gibi İspanyol mühendis desteği olan ve  3 tane daha yapılmış bir gemi değil Tf-2000.

Tamam hava savunma gemisi lazım ama biz 166 metrelik 7000 tonluk savaş gemisi hiç yapmadık.Dretnot gibi dev bir şey TF-2000

Ayrıca uzun menzilli yerli hava savunma Siper'in yapımı bekleniyor büyük ihtimal.Yabancı hss istenmiyor gibi Tf-2000'de .

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #61 : 14 Temmuz 2020, 00:50:31 »
  Serkan hocam, bırakın füzeyi, bir vida bile dışarıdan olsun istemiyoruz ama 7000 tonluk gemiden de iyi bi performans için iyi mühimmata ihtiyaç var.

Bu gemiyi, G40 için elde tutarsak da yazık olur bence. En azından orta menzil, atmosfer dışı önleme yapsa iyi olmaz mı?

Bunun içinde geçici olarak yabancı bi füze alınıp yerlisi yapılana kadar kullanılabilir derim ben. En azından doğudan gelebilecek tehditler için Nato ağı ile.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #62 : 14 Temmuz 2020, 13:15:22 »
Tf-2000 üretiminin başlamama nedeni İ sınıfının bitmemesi diye düşünüyorum. Çünkü henüz savaş gemisi yapma tecrübesine haiz mühendis ve personelimiz sınırlı sayıda.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 256
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #63 : 14 Temmuz 2020, 14:24:42 »
Tf-2000 üretiminin başlamama nedeni İ sınıfının bitmemesi diye düşünüyorum. Çünkü henüz savaş gemisi yapma tecrübesine haiz mühendis ve personelimiz sınırlı sayıda.

Gemi konuşlu HSS sisteminin elde olmaması bence.

Çevrimdışı Commander

• DefenceTurk
  • *
  • 18
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #64 : 14 Temmuz 2020, 14:31:51 »

Gemi konuşlu HSS sisteminin elde olmaması bence.

Not: Para yok birde
Ayakta ölmek,diz üstü yaşamaktan daha iyidir.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #65 : 14 Temmuz 2020, 14:47:11 »
Cevapları toplarsak;

Tecrübeli mühendis ve personel eksikliği+ Yerli gemi konuşlu siper hss olmayışı+para yok+çafrad hazır değil (bazıları çafrad hazır , geminin yapımı bekleniyor diyor)

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 256
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #66 : 14 Temmuz 2020, 15:04:47 »
Muhtemelen en hazır olanı radar sistemidir diye düşünüyorum. HSS olmadan hava savunma gemisi olmaz, teknik personel olmadan olmaz. Para olmadan hele, hiç olmaz!

Dikkat ettiniz mi bilmem; hemen her teknik sorunumuz dönüp dolaşıp ya motora geliyor ya da HSS'ne. İkisinde de nereden bakarsan bak 60 yıllık ihmal sözkonusu.

NOT: Sözde gelişmiş bir otomotiv endüstrimiz var, ama nedense dünyada kullanılan ve talep gören mili bir transmisyon sistemimiz yok! Hiç olmazsa buna eğilseydiler... Motoru geçtim de.
« Son Düzenleme: 14 Temmuz 2020, 15:09:23 Gönderen: merzifonlu »

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 65
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #67 : 14 Temmuz 2020, 16:09:52 »
Çafrad hazır ise geminin kızağa konulmasında hiçbir sakınca olmamalı.En iyi vls yada dikey atım sistemi eksikliği olabilir kızağa oturturulmak açısından onuda baştan amerikan standartı vls'ye göre strike module yani en uzun boya sahip olacak şekilde tasarlarsın sorun olmaz.

Bizim iş yapma kültürümüz kervan yolda dizilir en azından geminin demir kaynak işler halledilip i sınıfı gibi sistemler eklenilcekmiş gibi hazırda kenarda bekleyebilir i sınıfına yaptıklarının aynısını yapabilirler.

Malesef para olmaması ve dediğim gibi kara projelerinde bunu daha cok görüyoruz prototipleri üretime geçiremiyoruz sn.skywolf demek istediğimi anladı

Tabi konuya siyasete kaydırmak istemem ama

1 Alım garantili yap işlet devret modeli sivil projeler

2 Kanal istanbul gibi gereksiz masraf projeleri

3Diyanete ayrılan para da burda üzerinde durulması gere 3 yıl 37 milyar tl ise üstelik her camide yardım toplanıyor buna rağmen

Bu gibi harcamalar savunma sanayine harcanabilir idi yada dışarda bu kadar askeri maceraya girişmiyecektik girişiceksek zaten ihtiyac var silah ve techizat alımına.

Çafrad lite modeli yani çafrad. ayr(aydınlatma ) +çfr(çok fonksiyonlu radar) olan bir entegre kule tasarlayarak gabya lardan bir kaçına deneme amaçlı takılabilir ve yine gabyadaki 76 mm top sökülüp teirs radarı eklenebilir buda bize paams apar gibi radar elde etmemizi sağlar alman şcharlken yada ingiliz type45 darling gibi bir fırkateyn olabilir hava savunma olarak gabyalar sm2 de atabilir Avusturalya gemilerini bu şekil modernize etti.

Gerçi dediğim bir çafrad için gabya sınıfı gemiyi modernize etmek ise astarı eteğini geçer
« Son Düzenleme: 14 Temmuz 2020, 18:46:21 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı mimkemal

• DefenceTurk
  • *
  • 9
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #68 : 14 Temmuz 2020, 18:53:04 »

İ sınıfı dediğimiz bir gemi o kadarda kapsamlı bir gemi değil yahu vls koydun biraz uzattığın bir gemi. Bu kadar üzerinde durulup vakit öldürecek seneleri bağlayacak bir proje olmamalı bu i sınıfı. Ayrıca her şeyi kendin yapacaksın diye bir şey yok. Mesela Tf2000 için İspanyollardan destek alınabilir hatta sonraki yerli tasarım hedefimiz olan denizaltılarımız için dahi birlikte çalışabiliriz. LHD bunun yolunu açtı.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #69 : 14 Temmuz 2020, 19:29:53 »

İ sınıfı dediğimiz bir gemi o kadarda kapsamlı bir gemi değil yahu vls koydun biraz uzattığın bir gemi. Bu kadar üzerinde durulup vakit öldürecek seneleri bağlayacak bir proje olmamalı bu i sınıfı. Ayrıca her şeyi kendin yapacaksın diye bir şey yok. Mesela Tf2000 için İspanyollardan destek alınabilir hatta sonraki yerli tasarım hedefimiz olan denizaltılarımız için dahi birlikte çalışabiliriz. LHD bunun yolunu açtı.

Hiç farketmez. Bir gökdeleni atıyorum 100 ustabaşı ve inşaat mühendisi ile yapıyorsun. Aynısını biraz değiştirince tekrar yaparken yine benzer sayıda bu işi bilen kişi gerekli. O dediğiniz fark belki ilk prototip gemi ile sonraki  gemi arasında olabilir. zaten o fark oldu diğerleri farklı projelerde çalışıyorlar.

Tabi İspanya'ya veririz, yaparlar, geminin tüm radar ve sonar ekoları, zayıf yanları, malzeme kalitesi , gemiye saldıracak özel kuvvetler için haritalandırması vb. tüm sırlarını alırlar. Hatta işe yarar bir tasarımsa kopyalarlar da adamları ar-ge'dende kurtarırız.
Savaş Var Denildiğinde Biz;