Gönderen Konu: İngiltere ile savunma işbirliği kapıda  (Okunma sayısı 22746 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
Ynt: İngiltere ile savunma işbirliği kapıda
« Yanıtla #20 : 18 Ocak 2023, 23:09:12 »
Alındı diyelim, bize elimizde olmayan ne katar?

Kendi silahlarimizi üzerine koyup kullanabilecekmiyiz örneğin?

I sınıfı yapmaktan vaz mi geçtik yani?

Çözemedim...

Çözülmeyecek ne var bir geminin inşası için beş ve altı sene harcanırsa o donanmanın yenilenmesine kadar torun torba sahibi olurum

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #21 : 18 Ocak 2023, 23:13:24 »
Alındı diyelim, bize elimizde olmayan ne katar?

Kendi silahlarimizi üzerine koyup kullanabilecekmiyiz örneğin?

I sınıfı yapmaktan vaz mi geçtik yani?

Çözemedim...

Çözülmeyecek ne var bir geminin inşası için beş ve altı sene harcanırsa o donanmanın yenilenmesine kadar torun torba sahibi olurum

Iyi güzel de diğer soruların cevabı olumlu değilse bir işe yarayacak mı?

Yunanistan'a da satmak istiyor İngiltere diye dedikodular var belki de ondandır..
« Son Düzenleme: 18 Ocak 2023, 23:23:27 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #22 : 18 Ocak 2023, 23:17:19 »
Bunlar İ sınıfının bir tık üstü. Tam tamına olmasada TF2000 ile İ sınıfı arası diyebiliriz, gerekliydi bence. TCG Anadolu'yu korumak için de gerekliydi. Mısır ve Rusya sebebi ile de gerekliydi, onlar da çoğalttılar gemilerini.

İstanbul daha Eylül'de, diğer üçü ne zaman gelir belli değil. TF2000  desen aynı şekilde.

Hem gereklilik, hem de Typhoon, TF-X motoru ve diğer ortaklıklar için ödememiz gereken diyette olabilir.
« Son Düzenleme: 18 Ocak 2023, 23:22:07 Gönderen: baryshx »

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #23 : 18 Ocak 2023, 23:29:51 »
Tonaj dışında I sınıfının üstü demek pek doğru olmayabilir. Ama tonaj olarak aynen dediğiniz gibi, yoksa nesil ve nesilden doğan anlayış farkları da var.

Acil ihtiyaç mı duyuldu acaba diye insanın aklına geliyor ki,  muhtemeldir.

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 187
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #24 : 19 Ocak 2023, 00:29:46 »
İsmet İnönü ''Senden yana olanlara bir şey vermezsen neden senden yana olsunlar?'' diye çok güzel bir söz söylemiş zamanında.

Bugün İngiltere'den Typhoon almak istiyorsan üstüne MMU'nun motoru için Rolls-Royce ile çalışmak istiyorsak gerekirse biraz amiyane tabirle sakal atacaksın ki iş yürüsün. Senden yana olanlara bir şey vereceksin ki senden yana olsunlar.

Daha önce de dile getirdim. MMU motoru karşılığında İngiltere'nin başka talepleri de olacaktır. Typhoon'ları almamız bunun yanında bu gemileri almamız MMU motorunu Rolls-Royce ile yapacaksak başımla beraber derim ben. Bu gemiler boyu itibariyle İstif ile TF2000 arasında. İşimize de yarayan gemiler. Uygun fiyatla işimize yarayacak gemileri neden reddedeyim? MMU'nun motorunu çözeceksek, 5. nesil jet motoruna kavuşacaksak bu tür alımları gayet olağan ve normal görüyorum. O nedenle bu tür şeylere çok kafa yormaya gerek yok. Evet eski diyebileceğimiz gemiler ama modernize edip bir süre kullanmak işimize gelir.

MMU için köprüyü geçerken ayıya dayı diyoruz kısaca bu işin özü budur.

Çevrimdışı SH

• DefenceTurk
  • *
  • 38
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #25 : 19 Ocak 2023, 00:33:51 »
Bu gemilerin sadece iskeletini kullanmak mumkun mudur? Gecenlerde Iran'in benzer bir is yaptigini gormustum. Daha oncesinde Cin de ucak gemisi yaparken boyle sadece iskeletini kullandigi gemi olmustu.

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 187
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #26 : 19 Ocak 2023, 00:41:27 »
Bu gemilerin sadece iskeletini kullanmak mumkun mudur? Gecenlerde Iran'in benzer bir is yaptigini gormustum. Daha oncesinde Cin de ucak gemisi yaparken boyle sadece iskeletini kullandigi gemi olmustu.

Bildiğim kadarıyla mümkün. Ama komple iskelet harici değiştirmek yerine bizim kendi sistemlerimizden bazılarını ekleme işinin daha mantıklı olduğunu düşünüyorum tabii kuvvet komple iskelet hariç her şeyi değişsin de diyebilir. Ama bunu yapmak mümkün.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #27 : 19 Ocak 2023, 00:42:13 »
Harrier kalmışsa alalım
« Son Düzenleme: 19 Ocak 2023, 01:12:39 Gönderen: re »

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 187
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #28 : 19 Ocak 2023, 00:50:45 »
Öte yandan bu gemiler bize lazım. Sadece Typhoon ve MMU konusundan bağımsız olarak TCG Anadolu bitti Bu sene hizmete girecek. İstif sınıfının 3 gemisinin inşası bu yıl başlayacak ama hizmete girmesine bayağı var. TF-2000 yine bayağı var. TCG Anadolu'ya eşlik edecek gemiler, görev grubu şart. Tek başına kullanamazsın TCG Anadolu'yu. O nedenle bu gemilerin alınıp modernize edilmesi, milli sistemlerin eklenmesi en az 10-15 yıl işimizi görmesi demek. O sırada zaten İstif ve TF-2000 gemileri de envantere girmiş olacak. Yani hem Typhoon ve MMU için sakal atıyor hem de acil ihtiyacımızı gidermiş oluyoruz. Oldukça mantıklı hamle.

Çevrimdışı Heartbang

• DefenceTurk
  • *
  • 36
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #29 : 19 Ocak 2023, 01:06:10 »
Harrier kalmamışsa alalım
+1, modernize edebileceğimiz Harrierler işimize yarayabilir.