Gönderen Konu: Somali'de bombalı saldırı: 65 ölü, 50 yaralı  (Okunma sayısı 8679 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Somali'de bombalı saldırı: 65 ölü, 50 yaralı

Hürriyet Planet4 Ekim 2011

Somali'nin başkenti Mogadişu'da hükümet binalarını hedef alan bir bombalı saldırıda en az 65 kişinin hayatını kaybettiği, 50 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Mogadişu'daki bakanlık binalarının yakınında bomba yüklü bir araçla gerçekleştirilen saldırının ardından Reuters'a konuşan ambulans görevlisi Ali Muse, "65 kişinin cesedini taşıdık. Elli de yaralı var" dedi.

Afrika Birliği'nden yapılan açıklamada da en az 50 ölü olduğu ifade edildi.

Polis, aracın bakanlıkların bulunduğu kompleksin kapısında patladığını belirtti.

El Kaide bağlantılı El Şebab örgütü üstlendiği saldırıda hayatını kaybedenler arasında öğrenci ve askerlerin bulunduğu belirtildi.

Afrika Birliği ve Somalili askerlerin yoğun güvenlik önlemi aldığı olay  yerinde, askerlerin havaya ateş açarak, insanları olay yerinden uzaklaştırmaya çalıştığı bildirildi.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/18898240.asp
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #1 : 04 Ekim 2011, 13:30:04 »
elkaide  nin  somaliyle  derdi  neymişki  somalide  eylem  yapıyorlar?   gitsinler  amerikada  patlatsınlar.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #2 : 05 Ekim 2011, 08:04:45 »
Türkiye bursunu beklerken öldüler
5 Ekim 2011

Somali’nin başkenti Mogadişu’daki Eğitim Bakanlığı’nın önünde Türkiye’nin sunduğu burs sonuçlarını bekleyen öğrenci ve velilere dün patlayıcı yüklü araçla saldırı düzenlendi. En az 70 kişi öldü. Saldırıyı ülkenin güneyini denetim altına almaya çalışan radikal El Şebab örgütü üstlendi.

AÇLIĞIN ve iç karışıklıkların pençesindeki Somali’nin başkenti Mogadişu’da Yüksek Eğitim Bakanlığı önünde patlayan bomba en az 70 kişinin ölümüne 150 kişinin yaralanmasına yol açtı. Somali Milli Eğitim Bakanı Ali Hüseyin, bombalı araçla düzenlenen saldırının, Türkiye’nin sunduğu bursun sonuçları öğrenmek için bekleyen öğrenci ve velilerin bina önünde yoğunlaştığı bir sırada gerçekleştiğini duyurdu. Görgü tanıkları kontrolünü kaybettiği sanılan bir aracın binanın önündeki güvenlik noktasına çarpıp infilak ettiğini, bombanın şiddetiyle park halindeki pekçok aracı parçalandığını binaların camlarının kırıldığı ve bölgeden koyu bir dumanın yükseldiğini anlattı. Saldırıda güvenlik görevlilerinin yanı sıra çok sayıda öğrenci ve velinin ile yoldan geçenler yaşamını yitirdi.

PATLAMANIN ARDINDAN ORTALIK SAVAŞ ALANINA DÖNDÜ / FOTO GALERİ

‘Devamı gelecek’

Somali’de 2007 yılından beri yaşanan en şiddetli saldırıyı ülkenin güneyini denetim almaya çalışan El Şebab örgütü üstlendi. El Cezire televizyonuna konuşan bir El Şebab sözcüsü “Mücahitlerimizden birisi saldırıyı gerçekleştirmek için kendini feda etti. Çünkü çevredeki binalarda merkezi hükümet, Afrika Birliği askerleri ve onların muhbirleri bulunuyordu” dedi. Örgüt sözcüsü Şeyh Ali Mohamud Rage, “Hala Mogadişu’dayız. Somalililer sizi uyarıyoruz: hükümet binaları ve askeri üslerden uzak durun, daha ciddi patlamalar geliyor” dedi. El Kaide bağlantılarının olduğu ileri sürülen, başta ABD olmak üzere batılı diplomatik temsilcilere bombalı saldırılar düzenleyen El Şebab, ülkenin güney ve batısında denetimi ele geçirmek için mücadele veriyor.
Başbakan Tayyip Erdoğan, Güney Afrika gezisinde haber aldığı bombalı saldırıyı gerçekleştirenlerin İslam’la alakalarının olamayacağını söyledi.

Bilgi notu

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Eylül ayında “Yükseköğrenim düzeyinde 230 öğrenciyi vakıf üniversitelerimiz kabul edecek, 270 öğrenciyi de devlet üniversiteleri kabul edecek. Şu anda Somali’den 500 öğrenciyi yükseköğrenimde biz Türkiye’de burslu olarak okutacağız ve onların giderlerini karşılayacağız” demişti.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/18903736.asp
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı мคяครℓเ

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 24
  • DefenceTurk.com
Ynt: Somali'de bombalı saldırı: 65 ölü, 50 yaralı
« Yanıtla #3 : 22 Ocak 2015, 15:48:01 »
Erdoğan'ın ziyareti öncesi Somali'de El Şebab saldırısı

Etiyopya'dan ayrılmaya hazırlanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bir sonraki durağı olan Somali'de, Türk heyetinin kaldığı otel bombalı saldırının hedefi oldu.
Başkent Mogadişu'da, Başkanlık Sarayı'nın yakınlarında yer alan otelin önünde bomba yüklü bir araç patlatıldı. Heyetin güvende olduğu belirtilirken, Sky News Arabia kanalı 5 kişinin hayatını kaybettiğini, onlarca kişinin de yaralandığını aktardı. Uluslararası haber ajansları, saldırıda 5 Somali polisinin öldüğünü ve onlarca kişinin de yaralandığını aktardı. Türk heyetinden bir kişinin de cam kırıkları nedeniyle yaralandığı belirtildi.

Son haberlere göre ise saldırıyı Kaide ile bağlantılı El Şebab örgütü üstlendi.

ERDOĞAN ZİYARETİNİ ERTELEMİYOR

Reuters'ın Cumhurbaşkanlığı kaynaklarına dayandırdığı habere göre Erdoğan, Somali ziyaretini ertelemeyecek.

DAVUTOĞLU: TÜRK HEYETİNİN HEDEF ALINIP ALINMADIĞI HENÜZ BELİRSİZ

Davos'ta bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu ise saldırının ardından Türkiye'nin Somali Büyükelçiliği ile temasa geçtiğini belirtti. Başbakan Davutoğlu, Somali'nin halihazırda güvenlik sorunlarının yaşandığı bir ülke olduğunu kaydedip 'saldırının hedefinin Türk heyeti olup olmadığının henüz kesinleşmediğini' vurguladı.

'TÜRKİYE'NİN KARARLI TUTUMU DEĞİŞMEZ'

Davutoğlu şunları söyledi: "Bizim ön heyet olarak gitmiş heyetin kaldığı otelin karşısında bir saldırı söz konusu. Tabii doğrudan bizim hedefi alıp almadığı konusunda inceleme devam ediyor. Büyükelçimiz her türlü tedbiri Somalili yetkililerle birlikte alıyor, biz 2012'de Sayın Cumhurbaşkanımız başbakanken, ben dışişleri bakanı iken de Somali'ye gittiğimizde çok daha zor şartlarda oraya gitmiştik ama gitmekten vazgeçmedik. Şu ana kadar da gördüğüm kadarıyla Sayın Cumhurbaşkanımız da gitme iradesini sürdürüyor. Riskler olur ama Türkiye'nin böyle riskli durumlarda her zaman kararlı tutumu değişmez. Afrika politikamız bizim en öncelikli politikalarımız arasındadır."
http://tr.sputniknews.com/dunya/20150122/1013583018.html

Birilerinin ayagına bastık galiba. Aynen devam...

Çevrimdışı enes8101

• DefenceTurk
  • *
  • 1
Ynt: Somali'de bombalı saldırı: 65 ölü, 50 yaralı
« Yanıtla #4 : 22 Ocak 2015, 15:59:58 »
Bazılarının Türkleri Afrika da görmeye tahammülü yok anlaşılan...
ZOR HEMEN İMKANSIZ ZAMAN ALIR
             --------MAROON BERETS--------

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Üniversitede katliam gibi saldırı
« Yanıtla #5 : 03 Nisan 2015, 00:02:10 »
hurriyet.com.tr
2 Nisan 2015

Somalili terör örgütü El Şebab militanlarının, Kenya’nın kuzeydoğusunda Somali sınırı yakınlarındaki Garissa Üniversitesi’nde düzenledikleri silahlı saldırıda en az 147 kişinin öldüğü açıklandı.

Saldırıda 79 kişi de yaralandı. Güvenlik yetkilileri Garissa Üniversitesi öğrencisi 500 kişiyi kurtarmayı başardı.

Yetkililer 4 saldırganın öldürüldüğünü operasyonun da sona erdiği açıkladı.

Bölgenin büyük bir bölümünde sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

El Şebab sözcüsü Şeyh Abdülaziz Ebu Musab, Müslümanları serbest bırakıp Hıristiyanları öldürdüklerini, bazı Hıristiyanları ise rehin aldıklarını açıkladı.

Kenya'nın Somali'ye sınırı bulunan kuzey ve doğu bölgeleri el Kaide bağlantılı terör gruplarının tarafından saldırıya uğruyor.

İNTİKAM SALDIRISI OLABİLİR

Somali menşeyili örgütün Kenya'daki bir üniversiteye saldırması merak konusu oldu.

Garissa Somali’den büyük oranda göç alıyor. Ayrıca geçtiğimiz perşembe günü de El Şebab üyesi olduğu düşünülen 3 kişi de güvenlik güçleri tarafından öldürülmüştü.

Yetkililer bunun bir intikam saldırısı olabileceğini düşünüyor.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/28631364.asp

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Somali’ye Türk Askeri Eğitim Üssü
« Yanıtla #6 : 19 Ocak 2016, 08:31:53 »

Uğur ERGAN / ANKARA18 Ocak 2016 - 21:05:00

TÜRKİYE, “Afrika Boynuzu”nda olması nedeniyle stratejik öneme sahip ancak radikal dinci El Şebab örgütü ve Aden Körfezi’ndeki korsanlar nedeniyle bölgenin en riskli ülkesi olan Somali’ye “Askeri Eğitim Üssü” kuracak. Bu üs, Türkiye’nin Katar’da kurduğu ve Kasım 2015’ten itibaren ortak tatbikatlar yapmaya başladığı üsten sonra yabancı bir ülkedeki askeri nitelikli ikinci Türk üssü olacak. Hürriyet’e bilgi veren askeri kaynaklar, Meclis Savunma Komisyonu’nda kabul edilen Somali ile Savunma Sanayi İşbirliği Anlaşması’nın, Türkiye’nin Somali’ye askeri eğitim imkanı verdiğini doğruladılar.

20 KİŞİLİK EKİP GİTTİ

Türkiye bu kapsamda, BM’nin onay verdiği yaklaşık 10 bin Somalili askeri eğitecek. Bunun için askeri akademi ve lisenin bulunduğu başkent Mogadişu’da oldukça büyük bir eğitim üssünün kurulması planlanıyor. Bu üssün kurulması çalışmalarına destek vermek ve planlamak için 20 kişilik bir Türk askeri heyetin Somali’de olduğu bildirildi. İlgili anlaşmanın Meclis Genel Kurulu’nda onaylanmasından sonra Türk Askeri Eğitim Üssü’nün faaliyete geçmesi bekleniyor.

200 EĞİTMEN GİDECEK

Askeri kaynaklar bir aksilik olmadığı takdirde eğitim üssünün yaz sonu-sonbahar başı faaliyete geçebileceğini söylediler. Üssün açılmasıyla birlikte Somali’ye 200 kadar eğitmen asker ile bunların korunmasında görev yapacak ve sayısı henüz belli olmayan askerlerin gönderileceği belirtildi.

TÜRKİYE EL ŞEBAB’IN HEDEFİNDE

Somali’deki El Kaide bağlantılı El Şebab örgütü, 2014 Şubat’ında yaptığı açıklamada Müslüman halkın en büyük düşmanı olarak “NATO ve onun parçası olan Türkiye’yi” hedef göstermişti. Temmuz 2013’de El Şebab, Türkiye’nin Mogadişu Büyükelçiliği’ne bombalı saldırı düzenlemiş, saldırıda Türk özel harekat polisi Sinan Yılmaz şehit olurken, üç polis de yaralanmıştı.

http://www.hurriyet.com.tr/somaliye-turk-askeri-egitim-ussu-40042244

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
Amerikan savaş uçakları 60 teröristi vurdu
« Yanıtla #7 : 16 Ekim 2018, 19:06:07 »
ABD ordusu, Somali'deki Eş Şebab militanlarını hedef alan bombardımanın son bir yılın en ölümcül saldırısı olduğunu duyurdu.

Somali ve çevresindeki ülkeleri kana bulayan terör örgütü Eş Şebab, ABD savaş uçakları tarafından vuruldu.

ABD ordusu, ülkenin orta kesiminde yer alan Mudug eyaletinde yaşayan Harardere topluluğunun yakınlarında bombardıman yapıldığını açıkladı.

Saldırıda yaklaşık 60 terörist öldürüldü. Bombardıman, son bir yıldaki en ölümcül hava saldırısı olarak kayıtlara geçti.

Resmi açıklamaya göre, hava saldırısında sivil kayıp yaşanmadı.

ABD ordusu, yaklaşık bir yıl önce benzer bir saldırı düzenlemiş ve 100 kadar Eş Şebab teröristi vurulmuştu.

ABD, bu yıl içinde ise aralarında insansız hava araçlarının da kullanıldığı 20'den fazla saldırı gerçekleştirdi.

El Kaide bağlantılı Eş Şebab, geçen yıl başkent Mogadişu'daki bomba yüklü kamyonu infilak ettirmiş ve 500'den fazla insan hayatını kaybetmişti. Söz konusu patlama, Eş Şebab'ın en kanlı saldırısı oldu. Somali'de 2004 yılında ortaya çıkan Eş Şebab örgütü, yalnızca geçen yıl 1000'den fazla insanı katletti.

http://www.milliyet.com.tr/son-dakika-amerikan-savas-dunya-2761273/

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
Somali'de bombalı saldırı.
« Yanıtla #8 : 25 Temmuz 2019, 00:07:21 »
Alıntı
Somali'nin başkenti #Mogadişu'da Havalimanı yakınlarındaki bir otelin dışında Eş-Şebab tarafından patlatılan bomba, en az 17 can kaybına yol açtı.

https://mobile.twitter.com/mekefe2/status/1153315889753837569

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
Ynt: Somali.
« Yanıtla #9 : 09 Ağustos 2019, 17:48:52 »
Alıntı
Daily Africa News
@dafricanews

Kenya seeks to deploy troops to disputed maritime border

Members of parliament have tabled a motion proposing to deploy the Kenya Defence Forces (KDF) in the disputed maritime border region with Somalia.

Kenya, tartışmalı deniz sınırına asker göndermeyi hedefliyor Parlamento üyeleri, Kenya Savunma Kuvvetlerini (KDF) tartışmalı deniz sınır bölgesinde Somali ile konuşlandırmayı öneren bir hareket başlattılar.

#Somalia #Kenya
Alıntı
TSK tarafından eğitilen Somali ordusu , terör örgütü Eş Şebab'a karşı operasyon başlattı.

Harekat esnasinda MPT 76 piyade tufekleri basta olmak uzere Turkiye tarafindan verilen cok sayida silah ve muhimmat da kullanildi.