Gönderen Konu: tank maketi puf noktalari  (Okunma sayısı 10520 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ustanisanci

• DefenceTurk
  • *
  • 0
tank maketi puf noktalari
« : 15 Nisan 2009, 00:30:28 »
Once pamuk eller cebe!
Pedere ciddi oldugunuzu, ilk defa bu derecede bir hobiye baglandiginizi kabul ettirmeniz gerekir.
Ergenlik cagi genciyseniz bu zordur, hic baslamayin.
Mukaddesatci peder, laaan, bu bizim oglan yumusakcalardan mi olacak falan diye killanabilir. Al oglum su parayi git akranlarinla sinemaya falan diyebilir. Dort sinema parasi bir 1/76 tank yapar. Bu durumda limitleri zorlayin. Ayda bir tane yapabiirsiniz.
Yasgunu hediyesi olarak onceden validenize de lobi faaliyetleri yapin. Bu durumda bir yilda 12 + 1 = 13 (lan sirf matematikiz valla) maket sahibi olursunuz. Dort yil bu islemi yapsaniz ki, bu imkansizdir, sonunda mutlaka bir kiz arkadas bulursunuz, ama haydi yaptiniz diyelim 13 x 4 = 52 maketiniz olur. Bu minyatur bir tabur demek... Muzelik olursunuz.
Bunlarin yarismalari varmis, nerede hic bilmem. Ama Almanya'da bunlarin muzesini gezdim. Peh peh! Elin oglu yapmis valla!
Bir sisteme odaklanin, takinti gibi, ben tanka taktim, ama yapimi pistir. Modeli boldur gerci.
Bir olcekte karar kilin ki butuncul bir koleksiyonunuz olsun. Hem parca degisimi de kolay olur.
Tank icin;
1/72 ler biraz pahalidir, ama temizdir. 1/76 lar para tuzagi,cesidi cabuk biter, yapimi kolaydir. Daha buyukler daha zevkle yapilir. Bilindigi gibi zevkle fiyat dogru orantilidir. Amacin benim gibi bol parcali envanterse cok zevkli maketi tavsiye etmem, pederden dayagi yersin sonra!
Bir buyutec ve bir cimbizla ozellikle tank icin en az uc renk plastik boyasi olmazsa olmaz.
Boyalarin biri haki, biri siyah, biri kahve olabilir. Paran varsa bir de metal gri faydalidir.
Firca kuruyunca bir halta yaramadigindan bildigin suluboya fircasi yeter. Ince isler icin bir kurdan da is gorur. Simdilik bunlar, haydi bakalim deneyimlerinizi yazin da gorelim.   

Çevrimdışı SÜVARİ

• Bölüm Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 0
Ynt: tank maketi puf noktalari
« Yanıtla #1 : 15 Nisan 2009, 22:07:33 »
Ö.m kutunuza bakarmısınız Sayın Subutay.

Çevrimdışı ustanisanci

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #2 : 15 Nisan 2009, 23:52:57 »
Maketlerin hakkini vermek icin once mizah duygunuz ve sabriniz yuksek olacak.
Simdi mizahla maketin ne alakasi var denebilir.
Hobi kasmadan yapilan uretime verilen addir.
Sacma sapan bir birlestirme cikarsa sonunda once kendinle, sonra da aldigin dukkan ya da firmayla dalga gecebilmelisiniz.
Mesela tankin topunu adam almis iki parcali bir kesit olarak satiyor. Halbuki bu gercekte dokumunde bile tek parcadir.
1/76 panter almistim onda oyle cikti, parcalar gercekci degildi.
Maketlerde birden bese kadar zorluk seviyeleri vardir. Bunlar genellikle beyaz kare icinde siyah puntoludur. 1 ya da 2 cok fazla basittir, haz vermez, 3 idealdir baslangic seviyesi icin, 4 ya da 5 zordur.
Tavsiyem,
bir maketi aldiktan sonra onunla ilgili bir bilgi brosuru vardir. Onu iyi okuyun, boylece ne yaptiginizi bilirsiniz. Internetten de faydalanabilirsiniz.
Bu bilgi ne isinize yarayacak?
Mesela M 48 yapiyorsaniz, onu arkasina benzer, maket toplamda sigara paketi kadar bir sey, birlestirmede genel bilgi sahibi olmak onemlidir.
Boyarken ya da yaparken havaya girersiniz, yaratici olmaya baslarsiniz.
Ornegin bir maketi birlestirmede basarisizsiniz diyelim.
Onun kritik bir parcasini kaybettiniz. Benim oyle bir M 48 im vardi. Onu vurulmus bir tanka donusturdum.
Veya artan plastik kosebentler vardir. Ben onlari maket bicagiyla keser, agac rengine boyar, savas alanindaki engellere benzetirim.
Yesil kuru kalemin ucu uhuyla karistirildiginda cok guzel cimen goruntusu verir.
Biu arada maket iin yapisirici ozeldir. Sakin japon ya da uhu kullanmaya kalkmayin, ozel yapistiricisini alin.
Bu gunluk de bu kadar...     

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #3 : 16 Nisan 2009, 00:30:53 »
Sevgili ustanişancı, güzel bilgileriniz için teşekkürler. En kısa sürede maketlerinizi de görmek isteriz. :)
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı ustanisanci

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #4 : 26 Nisan 2009, 00:24:18 »
Eveeet!
Bakalim ilk maket  ???resmimiz neye benzeyecek:
Bu T 34 tanki 1/76 yani yaklasik bir kibrit kutusundan biraz buyuk.
Hikayesini sonra anlatirim.
Once resmi gorelim:
Ama o da ne? ??? ???
Fotograf nasil yapistiriliyordu yav!
 ;D

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #5 : 26 Nisan 2009, 03:19:44 »
Fazlalık olan Httpyi siliniz. Halen şu sorunu düzeltemedik malesef.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com