Gönderen Konu: ABD'den "Kobra" desteği  (Okunma sayısı 18807 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
ABD'den "Kobra" desteği
« Yanıtla #10 : 02 Ekim 2011, 11:50:31 »
T-129'lar gelene kadar acil olarak saldırı helikopteri ihtiyacımız var. Bu nedenle de ABD'den süper Cobra istemiştik diye hatırlıyorum. Ancak verememişlerdi diye anımsıyorum sanki. ::)
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Totem

• DefenceTurk
  • *
  • 0
ABD'den "Kobra" desteği
« Yanıtla #11 : 02 Ekim 2011, 17:44:21 »
t-129 lar gelene kadar bize 3 ten fazlası lazım.Abd yıllardır ben kullanıyorum deyip kobra talebimize olumsuz cevap veriyordu.Irak tan kısa süre kaldı çekilmelerine belki 3 ten fazla alabiliriz

Çevrimdışı kub1lay

• DefenceTurk
  • *
  • -1
ABD'den "Kobra" desteği
« Yanıtla #12 : 02 Ekim 2011, 18:13:49 »
t-129 lar gelene kadar bize 3 ten fazlası lazım.Abd yıllardır ben kullanıyorum deyip kobra talebimize olumsuz cevap veriyordu.Irak tan kısa süre kaldı çekilmelerine belki 3 ten fazla alabiliriz

inşallah en azından 10 tane alsak ve 9 tane erken dönem t-129 la desteklesek çok iyi olur

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
ABD'den "Kobra" desteği
« Yanıtla #13 : 29 Ekim 2011, 09:30:04 »
Süper Kobralar gelecek ay hazır
Tolga TANIŞ-Uğur ERGAN
29 Ekim 2011
Süper Kobralar geliyor
ABD Kongresi’nden Türkiye’ye üç AH-1W Süper Kobra (Whiskey Cobra) saldırı helikopteri satışı yapılması için gayrıresmi onay çıktı.

Karar ABD Başkanı Barack Obama’nın geçen hafta Başbakan Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinden sonra Pentagon ve CIA yetkililerinden oluşan bir ekibin PKK ile mücadeleyi konuşmak üzere Türkiye’ye göndermesinin hemen ardından alındı. Pentagon’un bildirdiğine göre, ekipman, yedek parça, eğitim ve lojistik destek dahil, helikopterler toplam 111 milyon dolara mal olacak ve teçhizat, Türkiye’ye önümüzdeki ay teslim edilebilecek.
ABD yasalarına göre ABD Başkanları’nın, Kongre’yi 14 milyon doları aşan  silah satışlarında 20 gün önceden gayrıresmi olarak bilgilendirmesi gerekiyor. Süper Kobra’larla ilgili olan bu gayrıresmi süreç, dün tamamlanmış oldu. Ve ABD Dışişleri Bakanlığı, hem Senato’nun hem de Temsilciler Meclisi’nin Dış İlişkiler Komiteleri’nden gerekli onayları aldı. Onaylar Savunma Bakanlığı’na iletildikten sonra da Bakanlığın ilgili birimi Savunma Güvenliği İşbirliği Ajansı, ABD Kongresi’ne dün resmi bilgilendirmeyi yaptı.Prosedüre göre helikopterlerin Türkiye’ye teslimi için şimdi 30 gün geçmesi gerekiyor. Bu sürede itiraz gelmemesi halinde de helikopterlerin teslimatının ödemeyi müteakip gerçekleştirilebileceği belirtliyor. Dün Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüşen ABD temsilcisi Alexander Vershbow, Obama’nın, Süper Kobra ve insansız hava aracı Predator’ların Türkiye’ye verilmesinde hiçbir sorun olmayacağı sözünün Ankara’ya iletilmesini istediğini söylemişti.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/19115765.asp
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı kub1lay

• DefenceTurk
  • *
  • -1
ABD'den "Kobra" desteği
« Yanıtla #14 : 29 Ekim 2011, 10:09:05 »
Bu helikopterin birim maliyeti 10.7 milyon dolar bize 111 milyondolar para ödetiyorlar ne biçim iş bu

Çevrimdışı çiğil42

• DefenceTurk
  • *
  • 1
ABD'den "Kobra" desteği
« Yanıtla #15 : 29 Ekim 2011, 13:30:51 »
ben 3 heliyi hibe olarak verecek sanıyordum.paramızla alcaktık neden bukadar abd ye yalaklık ettik üstelik 111 milyon dolar çok pahalı bürde 2. el.. almasaydık çok daha iyi olurmuş

Çevrimdışı kub1lay

• DefenceTurk
  • *
  • -1
ABD'den "Kobra" desteği
« Yanıtla #16 : 29 Ekim 2011, 13:49:52 »
ben 3 heliyi hibe olarak verecek sanıyordum.paramızla alcaktık neden bukadar abd ye yalaklık ettik üstelik 111 milyon dolar çok pahalı bürde 2. el.. almasaydık çok daha iyi olurmuş

Kendi helikopterimiz gelene kadar yalakalık etmekten başka bir çaremiz yok çünkü sen bir tarafınıda patlatsan adam satmıyorum dedimi bitti o iş şimdide lütf etmişler 3 tane kobra satıyorlar onunda nedeni belli deniz piyadelerine 2 tane ah1-z geliyor ondan dolayı.

Çevrimdışı DESPERADOS

• DefenceTurk
  • *
  • 0
ABD'den "Kobra" desteği
« Yanıtla #17 : 29 Ekim 2011, 18:08:28 »
Gelecek olan 7 adet motor eğitim masrafları vs. vs. işte ...

Çevrimdışı Şahin Ağa

• DefenceTurk
  • *
  • 0
ABD'den "Kobra" desteği
« Yanıtla #18 : 29 Ekim 2011, 21:36:27 »
Birim maliyetinin 10,7 milyon dolar olduğunu sadece Türkiye’deki internet sitelerinde görebilirsiniz.Bizde bu işler böyledir biri bir şey söyler sonra diğerleri oradan alıntılar ve gerçekmiş gibi algılarız. Pkk silah sıkmaya başladığından beri saldırı helikopteri almaya çalışıyoruz.95 te başlayan 2001 de biten ilk ihale sürecinde 5 firma vardı hepsinin verdiği fiyatlarda ortada.  Bell firmasının Ülkemizde üretilecek ve çok az teknoloji transferi içeren süper cobra için  ilk teklifi 45 milyon dolardı ama nerdeyse kaporta motor şeklindeki helikopter içindi bu fiyat.Bizim ihtiyaçlarımızı  ilettikçe fiyat 60 milyon dolarlara geldi ki tekerli iniş sistemine bile sahip değildi kızaklı iniş sistemine sahip olacaktı ve bir iki silahıda biz karşılayacaktık buda fiyata dahil değildi.Fiyat böyle uçuk rakamlara gidince bizimkiler Rusları tekrar görüşmeye çagırdı.O zaman Bell firması teklifi değiştirdi Üretim Türkiye’de olmasın ben Amerikada yapayım sizede  33 milyon dolara satayım şeklinde ikinci teklifi geldi..
   Sonrasında zaten 2001 de ekonomik krizi oldu.1994 te zirve yapan pkk terörü ondan sonraki her yıl iyice gerilemeye beli kırılmaya başlamıştı 1997 deki harekatla Kuzey Irakta nerdeyse 3000 e yakın terörist etkisiz hale getirildi(2000 i ölü).Bizim güvenimiz yerine geldi Pkknında belini kırmıştık yüzümüzü Suriye’ye döndük baskıya başladık Apoyu ordan çıkardık yakaladık. Sonra Apoya copun ucunu gösterip .Apo nun emriyle  Pkk nın Kuzey Irak’a çekilmesini sağladık.Terörü nerdeyse sıfırladık(bitirdiğimizi düşünüp) ekonomik krizde tuzu biberi olunca ihaleyi iptal ettik.
 Tabi birde 1992 lerde itbaren Rus Kamov firmasını sahibi Ka -50 leri Türkiyede üretmek için kapımızı çalıyordu ama o zaten ayrı bir hikaye.
Düşmanını ve kendini çok iyi tanırsan, her zaman kazanırsın. Eğer kendini çok iyi tanır düşmanını tanımazsan, bazen kazanır bazen kaybedersin. Ancak hem  düşmanını hem de kendini tanımazsan, sonuç daima yenilgi olacaktır...

Çevrimdışı Şahin Ağa

• DefenceTurk
  • *
  • 0
ABD'den "Kobra" desteği
« Yanıtla #19 : 29 Ekim 2011, 21:46:14 »
Birde şu aklıma takıldı 7 motor istediğimize göre elimizde çalışır durumdaki süper cobra sayısı 8 değil 7 olabilir.
 2003 te tepesine hangarın çatısı düşen önce hurdaya ayrılan sonra mecburiyetten çalışır hale getirilen süper cobra kullanım dışı kaldı galiba.
Düşmanını ve kendini çok iyi tanırsan, her zaman kazanırsın. Eğer kendini çok iyi tanır düşmanını tanımazsan, bazen kazanır bazen kaybedersin. Ancak hem  düşmanını hem de kendini tanımazsan, sonuç daima yenilgi olacaktır...