Gönderen Konu: Yerli Güç Grubu Projeleri...  (Okunma sayısı 77424 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 186
  • DefenceTurk.com
Yerli Güç Grubu Projeleri...
« Yanıtla #300 : 26 Mayıs 2023, 19:51:49 »
Alıntı
Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girecek ilk ULAQ silahlı insansız deniz aracı (SİDA), yerli motorlarla deniz testlerine başladı.

https://twitter.com/kimlikci_954

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
Ynt: Yerli Güç Grubu Projeleri...
« Yanıtla #301 : 05 Haziran 2023, 13:05:10 »
Gaz Türbinli Motor Yol Haritası Sonuç Raporu:

Kara araçları benm pek ilgimi çekmiyor ama o da var. Bana füze motorları, uçak motorları, iha ve helikopter motorlarından bahsedin  ;D

Güzel ve bilgilendirici. Ukrayna ili Motor ilişkisi birazcık daha eskiymiş, zaten Ukrayna tarafı birkaç kez dile getirmişti bunu.

https://twitter.com/orko_8/status/1665641744472350721?s=20

Raporun içerisinden bir kısım; 12 Şubat 2021 tarihinde imzalanmış olan Milli Muharip Uçak Özgün Motor Geliştirme Programı Ukrayna İşbirliği Projesi kapsamında proje faaliyetlerini yürütmüş ve aynı yıl içerisinde proje tamamlanmıştır.
« Son Düzenleme: 05 Haziran 2023, 13:11:04 Gönderen: baryshx »

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 186
  • DefenceTurk.com
Yerli Güç Grubu Projeleri...
« Yanıtla #302 : 05 Haziran 2023, 13:28:39 »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #303 : 05 Haziran 2023, 13:46:53 »
1. dünya savaşında Çanakkale savaşında bile motorlu kamyonlar tanklar vardı dünyada ve o günden beri bir asır geçene kadar iş edinipte kendimize bir motor yapalım demezmi imparatorluk mirasçısı bu kadar kalabalık kocaman bir ülke. Bu kadar basireti bağlanır mı bir devletin. 1920 lerde yapmadın otuzlarda yap hadi oda olmadı kırkta yap elliye kaldımmı artık affı yok yuh demek gerekir. Motor dediğin nedirki dökümü dök içine su kanalları yap dört tane piston deliği del kranki tak gömleği çak kam milini tak alt karteri üst karteri tak distiribitör yap birde karbiratör yap bujileri tak iki pompa bir alternatör tak radyatörüde tak vidalardan yarla oldu bitti. Ben 1930 da yaşasam bana yap deseler baka baka bir motor yapardım
« Son Düzenleme: 05 Haziran 2023, 13:51:58 Gönderen: re »

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #304 : 05 Haziran 2023, 14:13:22 »
1. dünya savaşında Çanakkale savaşında bile motorlu kamyonlar tanklar vardı dünyada ve o günden beri bir asır geçene kadar iş edinipte kendimize bir motor yapalım demezmi imparatorluk mirasçısı bu kadar kalabalık kocaman bir ülke. Bu kadar basireti bağlanır mı bir devletin. 1920 lerde yapmadın otuzlarda yap hadi oda olmadı kırkta yap elliye kaldımmı artık affı yok yuh demek gerekir. Motor dediğin nedirki dökümü dök içine su kanalları yap dört tane piston deliği del kranki tak gömleği çak kam milini tak alt karteri üst karteri tak distiribitör yap birde karbiratör yap bujileri tak iki pompa bir alternatör tak radyatörüde tak vidalardan yarla oldu bitti. Ben 1930 da yaşasam bana yap deseler baka baka bir motor yapardım

Aynen ha, ayıp bir şey yavv, hangi çağda yaşıyoruz. Yağ yaksaydı, dayanımı az olsaydı ama olsaydı. Zamanla mükemmelleştirilirdi. Yok ya, bizim sanayicilerimizde de iş yok, siyasetçilerimşzde de. Teknoloji, katma değer katacak ürünler hiç yok. Tekstil, turizm, montaj, yan sanayi, lokantacı, kargocu v.b. işadamlarımızın ufku ve vizyonu bu kadar.

O yüzden kara araçları bölümü ilgimi çekmiyor. Muhatap bile olmam ;D   :P
« Son Düzenleme: 05 Haziran 2023, 14:17:11 Gönderen: baryshx »

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #305 : 05 Haziran 2023, 16:48:14 »

+1

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #306 : 05 Haziran 2023, 16:48:33 »

Aynen ha, ayıp bir şey yavv, hangi çağda yaşıyoruz. Yağ yaksaydı, dayanımı az olsaydı ama olsaydı. Zamanla mükemmelleştirilirdi. Yok ya, bizim sanayicilerimizde de iş yok, siyasetçilerimşzde de. Teknoloji, katma değer katacak ürünler hiç yok. Tekstil, turizm, montaj, yan sanayi, lokantacı, kargocu v.b. işadamlarımızın ufku ve vizyonu bu kadar.

O yüzden kara araçları bölümü ilgimi çekmiyor. Muhatap bile olmam ;D   :P
+1

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 186
  • DefenceTurk.com

Çevrimdışı Ocak

• DefenceTurk
  • *
  • 22
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #308 : 15 Mart 2024, 09:54:52 »

İdealab motorları unutulmuş sanırım, Baykar Kemankeş füzesinde kullanılmış ve ihraç bile edilmişti.

Çevrimdışı Ocak

• DefenceTurk
  • *
  • 22
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #309 : 15 Mart 2024, 10:32:44 »

Üstad, Çanakkale savaşından çok önce Abdülhamid zamanında yerli Buhar türbinleri yapılmış ve bazı gemilerde kullanılmış ve bu Türbinler İngilizlerinkinden bile daha iyiymiş  ve bizim tasarımı kullanmışlar, hatta bu türbinlerin bir kumaş fabrikasının güç ünitesi için kullanıldığına dair bir kayıt da var ve o zamanlarda yine yerli olarak ufak elektrik motorları bile yapılmış, ben arşivlerde bununla ilgili bir gazete haberi buldum ve sanırım ülkemizde ilk defa olarak çok uzun yıllar önce internet ortamında yayınlamıştım ama yayınladığım site artık yok.

Ama tabi devletin çöküş dönemi olduğu için, seri üretim gibi safhalara girilememiş ama bu tür çalışmalar olması bile bizim bilim ve teknolojiyi takip etme isteğimizi ve zihin kapasitemizi gösterir.

Ancak Osmanlı zamanında bile yapılan Buharlı motor, Cumhuriyet tarihinde ancak 1970 yılında Karakurt Lokomotifi için üretilmiş ve kullanılmış yani Teknolojiyi ne kadar geriden takip etmişiz vallahi çok şaşırıyorum.

Cummins motorlarının tüm motor blokları uzun yıllardır ülkemizde üretiliyor ama halen 500 bg altı yerli ve milli motor üretememek tam anlamıyla bir fecaat örneği, biraz kopya çekseydik bile şimdiki projeler en az 20 yıl önce biterdi.

Sulzer gemi motorlarının yerli üretimini yaparken, 99 yılında fabrikayı bir şekilde kapatmamız ihanet midir, gaflet midir, bilemiyorum, daha yazılacak çok şey var ama boşa konuşmaya gerek yok.

Bak yine aklıma geldi, Osmanlının son dönemlerinde bile seri top icat etmiş ama bunu Alman Krupp firmasına kaptırmışız ve aradan nerdeyse 150 yıl geçtikten sonra ancak yerli Boran üretebildik.

Kısacası, konuyu siyasete çekmek istemiyorum ama daha 10 yıl önce mpt76'yı konuşuyorduk, "bence" siyasi destek söylemleri konusuna sonuna kadar katılıyorum, Erdoğan iteklemese bizimkiler bi b.k yapmazdı.