Gönderen Konu: Yerli Güç Grubu Projeleri...  (Okunma sayısı 77274 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı korsan2

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
Ynt: Yerli Güç Grubu Projeleri...
« Yanıtla #290 : 10 Kasım 2022, 10:49:58 »
benim fikrim belli,  TFX  için yerli motor konusunda,  içinde RR  geçmeyen haberleri okumamaya gayret ediyorum.
bazı yorumları da hayretle okuduğumu belirtmeliyim.

Atak ne kadar milli ve yerli olduysa,  TFX de o derecede  milli ve yerli olsun,  öpüp  başıma koyarım ben.
istediğin ülkeye satmak derken ne kastedildiğini de anlayamıyorum,  kime satacaksın ki?
bizim uçakların  hazır olacağı tahmin edilen tarihlere baktığımızda,  daha şimdiden  birçok  ülke  mevcut modeller ve ortaklıklarla tercihini yapmış ve  sözleşmeleri imzalamış zaten.
gerçekçi olmak gerek,  Çin ve Rusya  kendi uçaklarını  yapıyor,  Avrupa ve Amerika da  gelecek tercihlerini  tamamlamış durumda.
bunları çıkarttığında,  geriye kalan ülkelerin ekonomik gücü de belli.
bir ihtimal,  Arap ülkelerine 50 adet uçak  satabilirsin;  ama o da bir ihtimal.
zırhlı araç  sattığımız ve satamadığımız haritadan çok farklı bir pazarı olmaz bu uçağın.
2030  sonrası  savaş uçağı  piyasasında,  bu günkü  insansız hava aracı  pazarındaki gibi bir açlık ve boşluk olacağını hiç tahmin etmiyorum ben.

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
Yerli Güç Grubu Projeleri...
« Yanıtla #291 : 10 Kasım 2022, 13:49:12 »
Alıntı
Tübitak SAGE henüz gelişmekte olan bir motor mimarisi olan continuous detonation wave teknolojileri için ilk prototipin denendiğini duyurdu.

https://twitter.com/Defence_Turk/status/1533109461463846914

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
Yerli zırhlı araçlar için 'Hibrit Tahrik' sistemi geliştiriliyor.
« Yanıtla #292 : 27 Kasım 2022, 12:18:06 »
Alıntı
Yerli zırhlı araçlar için 'Hibrit Tahrik' sistemi geliştiriliyor.

🔸Güç Grubu Geliştirme Projesi UTKU’nun, Teknoloji Kazanım Yükümlülüğü (TKY) olarak yürütülüyor
🔸Proje süresi 36 ay ve Kritik Tasarım Aşaması devam ediyor.

T.C. Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından 2021 yılında “Askeri Hibrit Tahrik Sistemi Geliştirme Projesi” başlatıldı. Proje “Yeni Nesil Hafif Zırhlı Araçlar” için Güç Grubu Geliştirme Projesi olan UTKU’nun Teknoloji Kazanım Yükümlülüğü (TKY) kapsamındadır. Eylül 2021’de sözleşmesi imzalanan projede BMC Power ana yüklenici, ASELSAN TKY proje yürütücüsü ve Base Studio ise alt yüklenici olarak faaliyet gösteriyor. Proje süresi 36 ay olarak tespit edilirken Kasım 2022 itibarıyla Kritik Tasarım Aşaması devam ediyor. Bu aşamanın tamamlanmasını takiben Üretim / Entegrasyon ve Test Aşamalarına geçilmesi planlanıyor.

Hibrit tahrik sistemi ile zırhlı araca entegre sistemlerin yüksek elektriksel güç ihtiyacı karşılanabilecek. Muharebe sahasında ise sessiz intikal edebilecek, düşük akustik ve termal iz kazanımları ile hasım sistemlere görünürlüğü azalacak.  Askeri standartlarda birim testleri tamamlandıktan sonra entegrasyon testleri yapılacak. Daha sonra yürür şasi üzerinde ve görev profiline uygun olarak 10 bin km saha testleri yapılacak.

SSB tarafından askeri tahrik sistemlerine yönelik yol haritasında 4×4, 6×6 ve 8×8 araçlar için seri hibrit yapıda ve 40 ton kapasiteli hibrit tahrik sistemi öncelikli konumda. İlerleyen süreçte ise paletli araçlar ve ağır sınıf insansız kara araçları (İKA) için yine seri hibrit yapıda ve 20 ton kapasiteli bir hibrit sistem planlanıyor. Daha sonra ise ağır zırhlı paletli araçlar için yarı hibrit yapıda ve 50 ton kapasiteli bir hibrit sistem planlanıyor.

https://www.defenceturk.net/yerli-zirhli-araclar-icin-hibrit-tahrik-sistemi-gelistiriliyor

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
TÜRASAŞ, Özgün Motor Geliştirilmesi Projesi.
« Yanıtla #293 : 17 Aralık 2022, 18:05:04 »
Alıntı
TÜBİTAK RUTE, TÜRASAŞ,  Özgün Motor Geliştirilmesi Projesi.

V8, V12 ve V16 motor ailesi seçenekleri ile 2700 beygire kadar güç sınıflarında çözüm olacak Özgün Motor, lokomotiflerde, jeneratörlerde ve birçok "su üstü gemide" rahatlıkla kullanılabilecek.

youtu.be/v-k1MYxnOr4
@TubitakRute#TÜRASAŞ
https://mobile.twitter.com/ogzhn_uyg/status/1603596001880817665?cxt=HHwWgoC-9aiEj8EsAAAA

Çevrimdışı Bogü Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 43
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #294 : 18 Aralık 2022, 00:16:59 »
benim fikrim belli,  TFX  için yerli motor konusunda,  içinde RR  geçmeyen haberleri okumamaya gayret ediyorum.
bazı yorumları da hayretle okuduğumu belirtmeliyim.

Atak ne kadar milli ve yerli olduysa,  TFX de o derecede  milli ve yerli olsun,  öpüp  başıma koyarım ben.
istediğin ülkeye satmak derken ne kastedildiğini de anlayamıyorum,  kime satacaksın ki?
bizim uçakların  hazır olacağı tahmin edilen tarihlere baktığımızda,  daha şimdiden  birçok  ülke  mevcut modeller ve ortaklıklarla tercihini yapmış ve  sözleşmeleri imzalamış zaten.
gerçekçi olmak gerek,  Çin ve Rusya  kendi uçaklarını  yapıyor,  Avrupa ve Amerika da  gelecek tercihlerini  tamamlamış durumda.
bunları çıkarttığında,  geriye kalan ülkelerin ekonomik gücü de belli.
bir ihtimal,  Arap ülkelerine 50 adet uçak  satabilirsin;  ama o da bir ihtimal.
zırhlı araç  sattığımız ve satamadığımız haritadan çok farklı bir pazarı olmaz bu uçağın.
2030  sonrası  savaş uçağı  piyasasında,  bu günkü  insansız hava aracı  pazarındaki gibi bir açlık ve boşluk olacağını hiç tahmin etmiyorum ben.
Atak, Anka,Tb2 ve Milli Muharip Ucak projelerimiz parasi alamadığımız sistemlerin yerine mecburi olarak kendimiz yapmak zorunda olduğumuz projelerdir. Yoksa haziri varken kendimiz tesis kurmak mühendis teknik eleman yetiştirmek teknik bileşenler için tesisler kurmak gibi zorluklara katlanalim ki?
İhracat beklentisi bizim motivasyonumuz oldu bu projelerde aslolan projeyi başarıyla bitirmekti. Başarılı da olundu sistemler saha da kendini ispatladı ve önemli ihracat başarıları da aldı.
Amerika mevcut sistemlerini oldukça pahalı ve nazlanarak satıyor. Rus ve Çin sistemleri güvenilmez
Belki F 35 gibi yüksek adetler de satışımız olmaz ama gene kayda değer derece de ihracatı olacağını düşünüyorum.
İhraç edilsin edilmesin o da umurumda değil yeter ki şu projeyi bitirelim özgürce savas ucaklarimizi göklerde uçuralim bu yeter

Çevrimdışı SH

• DefenceTurk
  • *
  • 38
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #295 : 18 Aralık 2022, 00:33:20 »
2022 Mayıs ayında, bundan çok değil 7 ay önce bizim İngiltere'den beklediğimiz 35 maddelik bir listemiz vardı. İthal edeceğiz ama orada burada sallanıyordu. İsmail Bey, Temel Bey'i ve Kale Arge Müdürü Cüneyt Kenger'i yanına alıp doğruca İngiltere'ye gitti. Haftasında ambargolar kalktı vs.

Bizim İngiltere ile  münasebetimiz çok daha derin. İngiltere ile ilgili hep söylenen Liberal bir ülke gerçeği vs.var. Bunları tekrar etmeyeceğim ama Libya'da meşru yönetim ile tatbikat yapıp Fransa-Yunanistan ortaklığına gerekli mesajı vermiştir.

Toparlamak gerekirse, bizim politikalarımızın birçoğunda arkada İngiltere bulunmakta. Avrupa'dan uzaklaşmış, hatta birçok kişiye göre kendisini Avrupalı görmeyen daha çok Anglo Sakson gören bir ülkenin, Türkiye'yi desteklemesi hiç süpriz değil. Özellikle Akdeniz ve birçok enerji havzalarında gerekli anlaşmaları yaptıysa.

Kale grubu şu ana kadar kısa ömürlü motorlar yaptı. Tusaş ise tam tersi. Kale'nin tek başına RR ile beraber yapmasını çok mantıklı bulmuyorum. Ben RR, Kale ve Tusaş'ın bir araya gelerek bir motor oluşturacağını düşünüyorum. 

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #296 : 18 Aralık 2022, 00:56:01 »
Çok güzel özetlemişsin benimde düşüncelerim aynen böyle. Bir beğeni puanı ateşledim

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #297 : 01 Ocak 2023, 18:14:58 »
Alıntı

DefenceTurkey : Mach 0.85 ve üzeri hızlara ulayabilecek jet motorlu Süpersonik Hedef Uçak çalışmanız vardı, EFES 2022 Tatbikatı sırasında da standınızda sergilemiştiniz.  Yabancı firmadan temin edilen motor ile ses hızı geçilemiyordu ve yerli bir firmadan (IDEALAB) bir motor bekleniyordu O projede ne gibi gelişmeler yaşandı?

Ömer YILDIZ: Yerli motor, yani süpersonik hıza çıkması planlanan motor, bu yıl sonu itibariyle ‘test bench’ üzerinde çalışmaya başlayacak. Şimdi onun uçacak hale gelmesi, iyimser bir tahminle 7 ay, biraz daha orta iyimser tahminle 1 yıl sürer, yani 2023’ün sonunu bulur. Diğer projedeki iş yükümüze ve aciliyetine bağlı olarak biz de iş gücümüzü ayarlıyoruz.

@DefenceTurkey

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
Hibrit Tahrik Sistemi Geliştirilme Projesi.
« Yanıtla #298 : 02 Ocak 2023, 00:35:28 »
Alıntı
SavunmaSanayiST.com @SavunmaSanayiST

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı, Paletli Araçlar Hibrit Tahrik Sistemi Geliştirilmesi Projesi için Bilgi İstek Dokümanı (BİD) yayımladı.

BİD ile Türkiye'de bu alanda faaliyet gösteren firmaların yetkinlikleri belirlenecek ve proje hayata geçirilecek.
« Son Düzenleme: 02 Ocak 2023, 00:39:51 Gönderen: カメせ »

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #299 : 21 Mart 2023, 03:00:12 »
Alıntı

ALTAY Tankı Alternatif Çözümler:

''Teknik risklerin azaltılması ve öngörülen tarihlerde ilave gecikmelerin yaşanmaması için üç alternatif çalışma eşzamanlı olarak yürütülmektedir.''

https://mobile.twitter.com/tdefenceagency