Gönderen Konu: Gemiye Konuşlu İha Projesi  (Okunma sayısı 27603 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
Ynt: Gemiye Konuşlu İha Projesi
« Yanıtla #20 : 27 Mayıs 2015, 16:42:38 »
Bizimkiler daha rotorlu IHA'yi yapcem diye ugrasadursun Gurculer bile silahlisini yapmis kullanima almis.

Ey TAI hani nerede rotorlu IHA?

Gurcustan'in IHA'si

Çevrimdışı мคяครℓเ

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 24
  • DefenceTurk.com
Gemiye Konuşlu İha Projesi...
« Yanıtla #21 : 16 Mart 2016, 19:07:43 »
ARI-1T Döner Kanatlı İnsansız Uçan Sistem geliştirme faaliyetlerine devam edilmiştir. ilk kez hareketli bir gemiden iniş kalkış yapan ARI-1T’nin gemi platformlarına tam entegrasyonu sağlanmıştır.

http://www.aselsan.com.tr/tr-tr/yatirimci-iliskileri/Documents/Yillik%20Faaliyet%20Raporlari/ASELSAN%20FR_2015_TR.pdf

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #22 : 08 Eylül 2016, 14:52:10 »
Alıntı
TAI üç farklı pilotsuz helikopter geliştiriyor

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TAI), geliştirdiği üç farklı döner kanatlı insansız hava aracı (RİHA) detaylarını Ankara'da yapılan 5. Deniz Sistemleri Semineri'nde tanıttı.

TAI üç farklı pilotsuz helikopter geliştiriyor

İnsansız Hava Aracı ANKA projesinde teslimat aşamasına gelen TAI; R10E, R300 ve RİHA-G olarak adlandırılan üç farklı döner kanatlı pilotsuz helikopter için test ve yazılımda önemli bir aşamayı geride bıraktı. Hedef, bu araçlarısilahlı platform haline getirmek. Döner kanatlı araçlarla Kara Kuvvetleri'nin yanı sıra Deniz Kuvvetleri, Jandarma ve Emniyet Genel Müdürlüğü de yakından ilgileniyor.

İlk test uçuşu, iki yıl önce insanlı bir kit helikopterden dönüştürülen ve "Sivrisinek" olarak da bilinen R300 ile gerçekleştirildi. Bu proje için TAI iki adet Mosquito XE kit helikopter satın aldı. Kit olarak satılan ve meraklıların yüzde 49 parçaları hazır helikopter TAI'de önce insanlı olarak uçuruldu. Helikoptere çeşitli ölçüm ve telemetre sistemleri takıldı. R300'ün uçuş karakteristikleri, dinamik modeli, kontrol sistemlerinin davranışı modellendi.

ÖZEL YAZILIM GELİŞTİRİLDİ

R300'den sonra, uzaktan kumandalı bir kit olan R10E'ye başlandı. Sistemde kullanılacak oto pilotun geliştirilmesi için testler radyo kontrollü modeller üzerinde çalışıldı. R10E ilk uçuşunu Ekim 2011'de gerçekleştirildi. Ayrıca portatif bir yer kontrol istasyonu da hazırlandı.

300 KİLOGRAM AĞIRLIĞINDA

Bu projelerden elde edilen bilgiler ışığında TAI, RİHA-G olarak üçüncü modelin geliştirilmesine geçti. İnsansız helikopterin 300 kilogram maksimum kalkış ağırlığına sahip olması planlanıyor. Saatte 158 kilometre hıza çıkabilecek bu araç, 4 saat havada kalabilecek. Silah da taşıyabilecek bu araç 50 kilometreden çektiği görüntüleri yerdeki istasyona aktarabilecek.

http://www.kokpit.aero/tai-pilotsuz-helikopter

Çevrimdışı karayel

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #23 : 08 Eylül 2016, 15:58:41 »
TAI'de bu projelerin hepsi kapatılmıştı. Tekrar açtılarsa en güzeli...

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #24 : 08 Eylül 2016, 17:48:12 »
Her türlü projemiz var savuma forumları bu ülkede çok keyifli ama bir bakıyoruz savaş gibi bir şey çıkmış tablo 3. dünya ülkesi tablosu nerede ise. Cirit atıyormuyuz mesela karadan ve helikopterden ben hiç duymuyorum görmüyorum. Güdümlü kasırga niye kullanmıyoruz da ABD nin benzer füzeleri geliyor yardıma. ATAK lar nerede sahada hiç yoklar. Mısır dan filan hiç farkımız yok şu halimiz ile. Bir an önce bu projeler ortaya artık çıksın orduyu bunlarla donatalım artık. Kanatlı güdüm kiti HGK filan kullanılıyormudur acaba hiç sanmıyorum. Hep jdam hep pawavey görüyorum uçaklarda.
Bir sürü şeye yaptık ettik dedik hani neredeler. Sakarya lar nerede mesela hani 122 mm lere güdüm taktıydık niye kullanmıyoruz
beğen

Çevrimdışı AltayBaba

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #25 : 08 Eylül 2016, 18:16:40 »
Her türlü projemiz var savuma forumları bu ülkede çok keyifli ama bir bakıyoruz savaş gibi bir şey çıkmış tablo 3. dünya ülkesi tablosu nerede ise. Cirit atıyormuyuz mesela karadan ve helikopterden ben hiç duymuyorum görmüyorum. Güdümlü kasırga niye kullanmıyoruz da ABD nin benzer füzeleri geliyor yardıma. ATAK lar nerede sahada hiç yoklar. Mısır dan filan hiç farkımız yok şu halimiz ile. Bir an önce bu projeler ortaya artık çıksın orduyu bunlarla donatalım artık. Kanatlı güdüm kiti HGK filan kullanılıyormudur acaba hiç sanmıyorum. Hep jdam hep pawavey görüyorum uçaklarda.
Bir sürü şeye yaptık ettik dedik hani neredeler. Sakarya lar nerede mesela hani 122 mm lere güdüm taktıydık niye kullanmıyoruz

Katılıyorum. Hergün yeni bir gelişme oluyor tahminimce suan mevcut gücümüzün bir kısmını destekleyici olarak kullanmak istiyor bizimkiler. Suriye de de ön saflarda öso kuvvetleri var. Daha büyük olaylar olacak gibi geliyor bu güç olaylara saklanıyor olabilir.
« Son Düzenleme: 08 Eylül 2016, 18:19:19 Gönderen: AltayBaba »

Çevrimdışı Denizci

• DefenceTurk
  • *
  • 4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #26 : 09 Eylül 2016, 01:38:18 »
TSK modern silah ve donanim açisindan oldukça iyi durunmda olduguna inaniyorum. Konunun uzmani degilim ancak Silahli Kuvvetlerde  Savas ekonomisi diye bir kavram olabilirmi ? Bir yerde okumustum bir cirit füzesinin ihraç fiyati 20 bin dolar. Diyorum acaba Firtina obusleri dahami ekonomik ( tabi ayni etkinligi gösterebiliyorsa)
Diger  tarftan  güvenligimiz parayla ölçülmez, önemli olan sehit vermemek. Konuyu iyi bilen bir üyemiz bizleri aydinlatabilirmi?

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #27 : 09 Eylül 2016, 09:44:39 »
TAI'de bu projelerin hepsi kapatılmıştı. Tekrar açtılarsa en güzeli...

Haber yeni lakin içerik biraz eskiden almış olayı.Sanırım silahlı RİHA üzerinde çalışmaya devam ediliyor.

*Suriye'nin kuzayindeki Fırat kalkanı operasyonunda saldırı helikopteri kullanmadığımızdan cirit kullanılmıyor.KMC ise henüz tam operasyonel olmadı ve üretim başlamadı.
*Kasırg-G değil belki ama normal kasırga kullanımında problem yok,şartlar gerektirdiğinde kullanılabilir.Operasyonel gerekler en makul maliyeti olan Fırtına 155mm likleri ile çözümleniyor şimdilik.122 mm Sakarya atışları olmuştu,onunda güdümlü versiyonu henüz kalifikasyonunu tamamlamadı.
*HGK bol bol kullanılıyor merak etme,KGK için aynı şeyi söyleyemeyiz belki ama eli kulağında diyebiliriz.

Genel durum;geliştirme konusunda sıkıntımız yok ama sanayileşme ve seri üretime geçirmede sıkıntılarımız var gibi görünüyor.Bunlar için özellikle bu tür kriz dönemlerinde hızlı çözümler üretebilmeliyiz.

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #28 : 22 Haziran 2019, 13:04:17 »

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #29 : 09 Mayıs 2020, 03:33:39 »
Alıntı
Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir;

İHA kapsamında farklı boyutlarda çalışmalar var. Jet İHA projemiz var, Mini İHA, sürü İHA, gemi konuşlu İHA gibi çok farklı alanlar var.
http://www.savunmahaber.com/t-c-cumhurbaskanligi-savunma-sanayii-baskani-prof-dr-ismail-demir-basin-mensuplarinin-sorularini-yanitladi/