Gönderen Konu: Gemiye Konuşlu İha Projesi  (Okunma sayısı 27576 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı levo

• DefenceTurk
  • *
  • 4
Gemiye Konuşlu İha Projesi
« : 18 Eylül 2011, 18:56:25 »
Deniz Kuvvetleri insansız helikopter için ihale yapacak

Özgür EKŞİ/ANKARA 17 Eylül 2011
Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) insansız hava araçları projelerinde vites büyüttü. SSM, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için gemilere inip kalkabilen insansız helikopter ihalesine çıkacak.

Projeye gemiye konuşlu insansız hava aracı anlamında GİHA adı verildi.
SSM, yakında yayınlayacağı bilgi istek dokümanıyla Türk ana yüklenici altında çalışmaya hazır firmaları ihaleye çağıracak. Buna göre halihazırda uçan bir helikopterin insansız hale getirilmesi de dahil olmak üzere taktik sınıfta bir helikopter üretilecek.
Yaklaşık 50-150 kg faydalı yük taşıyacak 180 km menzilde uçacak helikopterin 10 saat havada kalması istenecek.
İnsansız helikopter dikine inip kalkma özelliği ile gemi gibi hareket halindeki dar platformlarda kullanıma uygun olacak. 

Helikopterlerin ilk etapta 20-30 adet üretilmesi istenecek. Proje tamamlandığında helikopterler ilk olarak şu anda yürüyen havuzlu çıkarma gemisi (LPD) projesinde değerlendirilecek. GİHA’lar daha sonra firkateyn ve MİLGEM projesi çerçevesinde üretilen korvetlerde kullanıma girecek.

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/18753637.asp
« Son Düzenleme: 06 Ocak 2014, 15:51:59 Gönderen: AVCI »

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #1 : 19 Eylül 2011, 09:24:30 »
10 saat havada kalabilecek bir helikopter  üretildimi ?

Çevrimdışı VVOLKANN

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #2 : 20 Eylül 2011, 00:05:43 »
yapmayın sayın enes38,sanırım uyku sersemliğinize denk geldi. :)
ankada havada 24 saat uçacak ama insanlı ve havada 24 saat kesintisiz uçabilen bir savaş platformu varmı bilmiyorum.sadece uçmuyorda aynı zamanda gözetliyor,belirliyor,silahlıysa vururda.yani görev icra edip dönüyor anka.(bundan sonra herhangi bir iha dan bahsederken anka diyeceğim marka reklamı yapacaksak bizimkini yapalım bari)
« Son Düzenleme: 20 Eylül 2011, 00:08:06 Gönderen: VVOLKANN »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #3 : 20 Eylül 2011, 00:49:50 »
Ancak ANKA helikopter değil. Daha çok planör gibi geniş kanatları olan bu nedenle de uzun süre havada süzülerek uçabilen bir hava aracı. Enes o nedenle soruyor.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı VVOLKANN

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #4 : 20 Eylül 2011, 10:18:09 »
sayın enes38in ne demek istediğini anlıyorum sywolf üstad ama mantık değişmiyor yinede ben mantığımı anlatayım eniyisi uzman falan değilim buarada düz mantıkla gideyim.anka geniş kanatlı ve planör gibi süzülebiliyor evet ancak bunu insansız olduğu için yapabiliyor sonuçta keza insanlı bir platform olsaydı neye benziyeceği ve ne kadar havada kalabileceği azçok piyasadaki uçaklardan bellidir.enes38 de sanıyorum burdaki kuvvetin mevcut helikopterlerdende olabilir lafına takılmış ordaki mantıkla buiş nasıl olcakmış diye düşünmüş sanırım.birde bir planör süzülür ama nasıl havalanır nasıl havada kalır diye bakarsak sadece bir planöre aselflır takalım istediği bölgeye gitsin görevi yapsın diyemeyiz öyle olsaydı kimse ihalarla uğraşmazdı bukadarda para bu işlere yatırılmazdı.keşke olsa süper sessiz bir istihbarat uçağımız olurdu alçak irtifada bile gece şartlarında teröristler üstlerindeki planörü farkedemezdi.
benim mantığıma göre insanlı bir platformu bile insansıza çevirmek tek başına onun görev süresine çarpan etkisi yapacaktır.çünkü insandan ve onu destekleyen bilimum zabazingolarda kurtulunca aygıtın nekadar rahatlayacağı belli birazdaha çok yakıt birazdaha az ağırlık ve buna uygun yeni bir ekonomik motorla görev süreniz uzayacaktır.
örneğin uzman olmadığımdan basit mantıkla bir kara aracından örnekleyelim.elinizde keşif gözetleme için arazide kullandığınız 4*4 bir jip var bunu insansıza çevirmek istiyoruz.araç 100lt benzin alıyor 100km de 10lt yakıyor bir depoyla 1000km durmadan 90km hızla 11 saat gidiyor,ağırlığıda 3 ton motoru 3500cc.
önce personelden kurtuluruz 5*70kg eder 350kg,yetmedi koltuklar paneller direksyon simidi ön panel emniyet kemeri airbagler vites topuzu pedallar vs.insana dahil herşeyi sökmek lazım.onlarada bir 350kg,bagajada gerek yok kapılara ve aksamlarınada gerek yok hacim azaldığından tavanı söker düzleştiririz ordaki sactan kurtulduk,konfor için yapılmış döşeme,gözlük bölmesi,kol dayaması,paspaslar,aydınlatmalar,torpido,termos bardak,kültablaları,ha unutmadan tüm havalandırma ve klima sistemide gereksiz artık,tüm bu ıvır zıvırlarıda çıkardık onlar içinda iyi niyetimle bir 350 daha tasarruf a bir baktık araç artık sadece 1.5-2ton okadar büyük motorada gerek kalmadı şaseyede aslında sök motoru 1,6 koy yerine şaseyi keserek biraz ufalt aracı bir 350 de ufaltma ve motorun küçülmesiyle tasarruf araç kaldı 1 ton falan.birde buna hacimden edilen tasarrufla konulabilecek yeni yakıt miktarınıda ekle enaz bir 100 lt daha alır.1.5 ton araç 1.6 motor 200 lt benzin artık elimde daha pahalı çok teknolojik ama 100km de 5 lt yakıp 200lt depolu bir araç var.burdan hesapla bu araç 90km ile 4000 km menzilini 40 saatte falan atar.hesaplamaları üstün körü birazda sallayarak yaptım farzedelimki 2000 yapsın 20 saat olsun görev süresi 2 kat artacaktır.
alın burdan bu işi bir helikoptere bir uçağada uzmanlarımız uyarlasın sonuçlarını paylaşsın belki 10 saat değil 12 saat bile uçan bir platform öneren çıkar belli mi olur.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #5 : 20 Eylül 2011, 10:38:37 »
Ama VVOLKANN Ankadan bahsetmiştin. Deniz kuvvetleri mevcut gemilerden kalkabilecek bir araç istiyor. Aynı aracın 10 saat havada kalmasını da şart koşuyor. Bu özelliklerde bir araç, anka gibi piste ihtiyaç duyan bir araç olamaz bugünkü şartlarda. Helikopter gibi dikey iniş kalkış yapabilen ve 10 saat havada kalabilen araç var mı diye soruyor Enes arkadaşımız.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı VVOLKANN

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #6 : 20 Eylül 2011, 17:05:45 »
Tamam ben ne anlatmak istediğimi anlattığımı düşünüyorum.Bu soruya yanıt olarak mesela a-160t hummingbird örnek verilebilir sanırım.40 saat havada kalabiliyor deniliyor .Ama tabiii bu salt insansız olarak tasarlanmış yani insanlı bir modelin devşirmesi değil sanırım.Haberde ayrıntılar ve video var.
http://www.gazeteci.tv/bu-da-insansiz-helikopterlerin-babasi-105150h.htm

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #7 : 20 Eylül 2011, 18:03:23 »
Tamam ben ne anlatmak istediğimi anlattığımı düşünüyorum.Bu soruya yanıt olarak mesela a-160t hummingbird örnek verilebilir sanırım.40 saat havada kalabiliyor deniliyor .Ama tabiii bu salt insansız olarak tasarlanmış yani insanlı bir modelin devşirmesi değil sanırım.Haberde ayrıntılar ve video var.
demekki bir  helikopter  10  saatten  fazla  havada kalabiliyormuş ,   bu ne tür bir  motor  kullanıyorki  bukadar  az  yakıt  harcıyor ve  bukadar  yüksek irtifadan  seyrediyor  ,  gerçekten  teknolojinin geldiği nokta  akıllara  durgunluk  veriyor  :o

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #8 : 20 Eylül 2011, 19:31:33 »

Gazetici tv kendisine yaıkıştırdığı şekilde sallamış.

16-24 saat arası havada kalabiliyormuş bu araç.

http://www.defenseindustrydaily.com/a160-hummingbird-boeings-variable-rotor-vtuav-03989/

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=FYNd9CvndEs" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://www.youtube.com/watch?v=FYNd9CvndEs</a>

Bir de firescout var tabi. Ama havada kalış süresi o kadar fazla değil.

http://www.naval-technology.com/projects/fire-scout-vtuav/

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #9 : 20 Eylül 2011, 19:37:25 »

http://www.defenceturk.com/index.php?topic=2843.0

Bunu geliştirip o performansı sağlayacak bir araç yapmamız lazım.