Gönderen Konu: Washington, Türkiye'nin "Predator'ları bize verin" talebini değerlendiriyor  (Okunma sayısı 33861 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
umarm son aciklama bazi arkadaslarimiza birazda olsa iclerine su serpmistir :))
insallah anka gelene kadari azda olsa yararli olurlar
saygilar
inşallah  :)

Çevrimdışı VVOLKANN

• DefenceTurk
  • *
  • 0
anlık istihbaratta sorun olmayacak anlaşılan güzel.ancak sayın davutoğlunun açıklamasında bir kiralama durumundan bahsedilmemiş haberin başlığı bu şekilde olsada.sadece eski sistemin ırak yerine incirlik merkezli olması söz konusu.tabii bu haliyle enazından mevcut durumda bir gerileme olmayacak demektir.inşalllah ilerleme olur,mesela harbiden silahlarınıda kullansa çok süper olurdu.

Çevrimdışı bertan234

• DefenceTurk
  • *
  • 1
Bir ülkenin istihbaratını başka bir ülkeye dayandırması ne kadar acı bir durum aslında... heleki o ülke bizken :'(
Usule hakim olmayan esasa mahkum olur.

Çevrimdışı Şahin Ağa

• DefenceTurk
  • *
  • 0
Biz neden Abd den İha istiyoruz..Silahlı oldugu içinmi ? Buna inanan varmı. Göstermelik olarak belki yerde ölü terörist görürde ona bir füze sallarsa bilmem.Fakat Bu uçaklar K.Irakta iken ne yapıyorsa İncirlikteyken de onu yapmaya devam edecekler.Bence İsrail'in İran'a hava saldırısı düzenleme ihtimalinde Amerika daha ne yapacagına tam olarak karar vermemiş. Bu nedenle her ihtimale karşı kendilerini güvene alıyorlar.Irakta kalmak yerine İncirlikte olmayı daha güvenli görüyorlar.

Benim anlamadığım  Çaldıran 2 yıldır depoda dururken. Neden anlık istihbarat için Amerikaya dil döküyor ,İsrail'İn Heronları geri göndermesini bekliyoruz? Bunu anlayan varsa anlatsın .Bu Heronların yaptığı anlık istihbarat işini Çaldıran yapamazmı? Bir Türk firması İha yapmış bir  milyon satır kod yazmış bir uçak için. Bırakın o kadar kod yazmayı 1 milyona kadar saymak bile ne kadar zordur. Ama uçak depoda çürüyor.Neden alıp hala kullanmadık? Ve dahası alıp firmaya destek sağlayıp silahlı tipi için firmayı teşvik etmedik? Ciritte var elinde .Neden bunu bir türlü anlamıyorum.Neden...

Gerçi Baykarda anlamamış internet sitelerinden çığlık atıyorlar resmen.Aşağıda yazdıkları yazı var .Son iki pragrafı ekledim linkte yazının devamı var.

http://www.baykarmakina.com/muhtacdegilizancak

Sonrasında 2010 ocak ayından gerçekleştirilen Savunma Sanayi İcra Kurulu’nda Taktik İHA programını kazanan firmanın KaleBaykar olduğu açıklanmış, 12 adet Taktik İHA alımı için sözleşme görüşmelerine başlanması kararı alınmıştır. O gün bugündür hala sözleşmemiz imzalanmadı. Taktik İHA’larımız 2009 Ekim’den bu yana da hangarda duruyor. Bir yanda icra kurulu kararı var bunu onaylayan Başbakan, Genel Kurmay Başkanı ve Savunma Bakanı bir yandan da 18 aydır uygulanmayışı. Bir yandan da bakıyoruz ki bu ihalede bize karşı kaybeden taraf olan Vestel ödüllendirilmiş 6 adet Taktik İHA siparişi sözleşmesi imzalanmış durumda. Rekabet usulüne dayalı bir ihalede kaybeden tarafla da sözleşme yapılabilirmiş. Sözleşme imzalamak için Cumhuriyet tarihinde ilkleri gerçekleştirerek Sinop’ta uçarak performans kriterlerini sağlamak değilmiş marifet, marifet bürokrasi koridorlarında uçabilmekmiş.

Birçok detayına giremediğim bir sürü aşamanın sonucunda bugüne kadar ortaya koyduğumuz bunca gayret, sonuç ve başarıya rağmen, TAI tarafından 110 Milyon dolar devlet desteği ile yürütülen ve 2004 yılından bu yana yüzlerce mühendisin çalışmasına rağmen henüz düzgün bir şekilde uçuş gerçekleştirememiş, yine Amerika’dan ihraç lisansı ile ithal edilen otomatik iniş kalkış sistemi, ataletsel seyrüsefer sistemine (INS-GPS), aviyonik bilgisayarı vb. en kritik bileşenlerinin hazır alındığı Anka İHA sisteminin lanse edilerek, tamamen özgün bir şekilde geliştirilmiş ve de detayları ile bahsettiğim tam otomatik uçuş performansını tamamlamış ve bütün bunları 5 krş SSM desteği almadan geliştirilmiş Bayraktar Taktik İnsansız Hava Aracı’ndan bahsetmemek, göz ardı etmek olur mu? Bu çalışmaların üstünü çizmek yerine altını çizmemiz gerekmiyor mu?

Sizlere soruyorum…
« Son Düzenleme: 16 Kasım 2011, 00:20:54 Gönderen: Şahin Ağa »
Düşmanını ve kendini çok iyi tanırsan, her zaman kazanırsın. Eğer kendini çok iyi tanır düşmanını tanımazsan, bazen kazanır bazen kaybedersin. Ancak hem  düşmanını hem de kendini tanımazsan, sonuç daima yenilgi olacaktır...

Çevrimdışı amonyak

• DefenceTurk
  • *
  • 0
Bazen vatandasim agziylada kus tutsa ise yaramiyor eger dogruysa ANKA gözümden düstü derim cünkü yarisi ABD gerisi motor Almanya eeee nerde bu ankanin yerli tarafi
Ya sevecek ya gideceksiniz baska yolu yok.

Çevrimdışı akrep

• DefenceTurk
  • *
  • 1
masallah milletce nasil sinsi propagandalara kolay geliyoruz ve kendi üretimimizi bize kücümsetiyorlar... eee o zaman hicbirsey üretmeye baslamayalim... daha iyi olur elin gavura hepsini kendi imkanlariyla yapiyorlar ....

EF sanki bir devlet yapti onun ürünü acn okuyun kac senedir üretimine kac devlet ugrasti (dahada ugrasiyorlar güncellemek icin...
cinliler  vs...

yani ne olmus motoru alman yapimiysa...? ille bir corba yaparken bütün icerigi kendi bahcendemi yetisiyor... zamanla yetistirirsin hepsi kendin dogal yada gdo lu olmasin diye...  denmiyormu gelecekte anka nin motoruda milli olacak diye... asil önem bir seyi baslamis olmamiz... normaldir ds devletlerden bazi parcalarin alinmasi... bir iki üretecegin ucak icin fabrika üretecek degilsin...
optik cip misal japon olur.. gps amerikan... motor alman.. ama sonuc olarak bunca malzemeden bir ürün cikarmak...

bayraktar sanki 100 yüz hepsi kendi mi ürünü... icindeki kullandigi malzemeyidemi kendi üretti....? chip leri islemcileri bilmem dana nice seyleri.. o zaman oda 100 yüz milli degil... hem ne demek 100 yüz milli ...?

bana göre kendin birseyi üretebilmendin... fark etmez hangi firmalara parca siparis etmissin... önemli olarak ilk basta mühendilik...
eee f- 35 amerikanin milli ucagi mi degilmi...?  bazi parcalari türkiyede üretilmiyecekmi....?
yani hicbir parcayi kendin yapmadan bile milli bir eser cikarirsin... onun tasarimini kendin yapiyorsan... gerisinide siparis verirsin...

biraz kendimizi kücümsemeyi birakalim... ve paronayak olmadan da kurtulalim...

Çevrimdışı Şahin Ağa

• DefenceTurk
  • *
  • 0
Terörle mücadelede 12 yeni yerli İHA

Milli Savunma Bakanlığı, terörle etkin mücadele için önemli bir adım daha attı.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ve Kale-Baykar grubu arasında 12 insansız hava aracı (İHA) için sözleşme imzalandı. Taktik kategorisindeki ilk İHA önümüzdeki hafta iç güvenlik harekat bölgesinde kullanılmaya başlanacak. Diğer 11 istihbarat toplama uçağı ise 2 yıl içinde Türk Silahlı Kuvvetleri'ne teslim edilecek. Zaman'a konuşan Savunma kaynakları, projenin toplam bedelinin 24 milyon dolar olduğu bilgisini verdi. Üreticisi tarafından 'Çaldıran' ismi verilen uçak, eldeki yerli İHA'lardan daha üstün özelliklere sahip olacak. Çaldıran, 1.200 kilometre menzile sahip. 22 bin feet'e kadar da çıkabiliyor ve 12 saat havada kalabiliyor. Kanat açıklığı 9 metre. Üzerinde gece ve gündüz en gelişmiş görüş alabilen termal özelliği de bulunan kameralara sahip.7 kilometre yukarıdan, yerdeki hedeflerin çok ayrıntılı görüntülerini alabiliyor.
Kaynak:Zaman Gazetesi

22 Kasım'da Predatörler İncirlikten havalandı haberlerini okuduk.
24 Kasım'da Çaldıran için imza atıldı haberlerini ?

Önümüzdeki hafta 2 yıldır hazır bekleyen  Çaldıran hemen bölgeye gönderiliyor.
Bu konu ile ilgili diğer mesajımda sordum  ''cevap'' veren olmadı.Yine soruyorum. Madem anlık istihbaratta konusunda sıkıntı yaşıyorduk Neden Amerikaya dil döktük İsrail'den Heron yolu gözledik. 2 yıldır bu uçağı depoda neden beklettik? Anka gelene kadar anlık İstihbarat işini Çaldıran iki yıldır yapamaz mıydı ? Bu konu ile ilğili aydınlatıcı bilgisi olan arkadaş varsa  bir açıklık getirsin gerçekten merak ediyorum.

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1205720
« Son Düzenleme: 26 Kasım 2011, 15:14:55 Gönderen: Şahin Ağa »
Düşmanını ve kendini çok iyi tanırsan, her zaman kazanırsın. Eğer kendini çok iyi tanır düşmanını tanımazsan, bazen kazanır bazen kaybedersin. Ancak hem  düşmanını hem de kendini tanımazsan, sonuç daima yenilgi olacaktır...

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Lütfen eklediğiniz haberlerin kaynağını belirtiniz.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com