Gönderen Konu: J-10  (Okunma sayısı 7212 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı lleo

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 524
 • 1
 • Bilgi sahibi olmadan Fikir sahibi Olunmaz..
J-10
« : 16 Ağustos 2011, 16:42:30 »
J-10

Çin Pakistan’a J-10 türevi için ilk resmi teklifini yaptı

                                                           
J-10 Chengdu havalanırken

Çin Pakistan’a J-10 türevi için ilk resmi teklifini yaptı.
6 Ağu, 2011 | Kategori: Hava Savunma Sanayi | haber@savunmasanayi.net
Çin, özgün muharebe uçakları arasından en gelişmiş olanı J-10 Chengdu’nun Pakistan’a satılması için ilk resmi teklifini yaptı. Pakistan basını, askeri kaynaklara dayandırdığı teklifi geçen hafta sonu duyurdu. Teklif Pakistan Ordusu Genelkurmay Başkanı Korgeneral Waheed Arshad’ın Çin ziyareti sırasında yapıldı.
Pakistan bu uçaklara 2006 yılından beri resmen ilgi duyuyor. Pervez Müşerref 2006 şubatında gerçekleştirdiği Çin seyahatindeki j-10 tesislerini ziyaret etmişti. J-10 Chengdu uçaklarının Pakistan türevi olan FC-20′lerden 36 tane alınması için gerekli onay Pakistan Hükümeti tarafından 2006 Nisan’ında verilmiş ve 2009 yılında teslim alınması planlanmıştı ancak plan çeşitli sebeplerle sarkmıştı. Uzun vadede 150 adede tamamlanması beklenen uçakların 2015 gibi hizmete girmesi öngörülüyor.

Anlaşmanın detayları hakkında henüz pek bir bilgi yok. Ancak, teklifin en az iki filo (32 uçak) içerdiği ve finansmanının uzun vadeli krediler ile çin tarafından sağlanacağı konuşuluyor.

Pakistan’ın kazancı çok büyük

Hindistan’ın, ABD’nin F-16C / D ve F-18E / F tekliflerini bu uçakların operasyonel özerkliklerinin kısıtlı olmasından dolayı reddetmesi göz önünde bulunduran Pakistanlı yetkililer alacakları uçakların operasyonel özerkliği konusunda çok hassaslar.

Pakistanlı Analist Emekli Tuğamiral Kaiser Tufail, J-10′un operasyonel özerkliğinin F-16C’den çok daha fazla olduğunu söyledi.

Analistler, teklif kapsamında alınacak uçakların hiçbir kısıtlama olmadan kullanılacak olmasına ve teknoloji transferi için hiçbir kısıtlama olmamasına vurgu yapıyor.

Avusturalyalı bir savunma sanayi düşünce kuruluşu olan Air Power Australia’dan Dr. Carlo Kopp, Pakistan’ın mali ve siyasi mükellefiyet olmadan F-16 dengi bir uçağa sahip olacağı belirtti.

Pakistan Hava Kuvvetleri, Güney Asya’da ki en büyük ABD yapımı silah envanterine sahip. Bu nedenle bölge ülkeleri arasında yaptırımlara karşı en savunmasızı olarak biliniyor. Ancak, Çin’in Pakistan ile ihtiyaç duyduğu muharebe uçaklarında işbirliği yapması, Pakistan üzerindeki batı etkisini yok ediyor.

« Son Düzenleme: 22 Haziran 2013, 02:39:25 Gönderen: SKYWOLF »
Özgürlük için Pardus...

Çevrimdışı enes38

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 1421
 • 1
Çin Pakistan’a J-10 türevi için ilk resmi teklifini yaptı.
« Yanıtla #1 : 16 Ağustos 2011, 16:56:12 »
abd  kadar  ticarette  çakallık  yapanı  bulunmaz  ,  pakistanın çin  uçağı  almasına  sevindim.

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 41982
 • 473
Bir J-10 Savaş Uçağı Düştü
« Yanıtla #2 : 17 Kasım 2014, 20:04:13 »
Bir J-10 Savaş Uçağı Düştü15 Kasım tarihinde bir Chengdu J-10B; Sichuan eyaletinde, Chengdu kenti yakınlarındaki Pi ilçesinde (Pi Xian) düştü.  Uçak, Pi ilçesindeki Pitong Town'da (Pitong Zhen) binalara arasındaki bir yapay gölete düştü. Polis olay yerini kordonla çevreledi. Olayda 7 kişinin ciddi yanıklarla yaralandığı belirtildi.

J-10B üreticisi Chengdu Aircraft Corporation (CAC), kazanın gerçekleştiği Pi ilçe yaklaşık 12 km kuzeybatısında bulunuyor. J-10B; J-10 savaş uçağı geliştirme programının geliştirilmiş bir çeşididir. Düşen uçağın sarı renginden dolayı üretim hattından yeni çıkmış bir uçak veya bir prototip olabileceği düşünülüyor. Kaza yerinde uçağın Saturn AL-31FN turbofan motoru net bir şekilde görünmektedir. Çin J-10 ve J-10B uçaklarında rus yapımı AL-31F motorları yerine  kendi WS-10 turbofan gelişmektedir.

DefenceTurk.com
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 41982
 • 473
Çin İran’a J-10 Satma Düşüncesinde
« Yanıtla #3 : 19 Ağustos 2015, 14:08:39 »
Çin İran’a J-10 Satma DüşüncesindeÇin’in resmi gazetesi China Daily’de 17 Ağustos tarihinden yayımlanan bir habere göre Çinli uzmanlar; İran’a uygulanan yaptırımların kaldırılması halinde İran’ın askeri gereksinimleri için J-10 savaş uçağının en uygun seçim olacağını belirttiler.

Aerospace Knowledge dergisinin baş yazarı Wang Ya; İran’a karşı uygulanan yaptırımların kaldırılması sonrasında, İran’ın kesinlikle askeri ve sivil uçak filolarını yenileyeceğini belirtti. Hava muharebelerine ek olarak havadan yere ve anti-gemi operasyonlarını da gerçekleştirme yeteneğine sahip çok rollü savaş uçağı J-10’un İran için çok iyi bir seçenek olacağını, ayrıca İranlıların böyle bir fırsatla karşı karşıya geldiklerinde diğer büyük silah ihracatçıları arasında kendileri için en güvenilir olanın Çin olduğunu da iyi bildiklerini, Çin’in ödeme konusunda da çok esnek olduğunu sözlerine ekledi.

Wang’ın bu sözleri, yabancı medyada Çin İle İran arasında 150 J-10 savaş uçağı için görüştükleri söylentilerinden iki hafta sonra geldi.

J-10 Çin Havacılık Endüstrisi Şirketi tarafından tasarlanan ve üretilen üçüncü nesil, çok rollü bir savaş uçağıdır. Askeri uzmanlar uçağın Amerika Birleşik Devletleri’nin  'F-16 Fighting Falcon savaş uçağı ile karşılaştırılabileceğini düşünüyorlar. İlk modeli olan J-10A 2004 yılında Çin Halk Kurtuluş Ordusu Hava Kuvvetleri’nde servise girdi. İngiliz düşünce kuruluşu Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü’ne göre geçen yıl Şubat ayı itibariyle Çin Halk Kurtuluş Ordusu Hava Kuvvetleri ve donanma havacılık birimlerinde en az 260 adet J-10A uçağı bulunuyor.

Çin aynı zamanda uçağın gelişmiş modeli olan J-10B’nın de Halk Kurtuluş Ordusuna teslimatlarının başladığını duyurmuştu.
Eylül 2013 tarihinde Çin Havacılık Endüstrisi Şirketinin ticari kolu olan Çin Ulusal Havacılık Teknolojileri İthalat ve İhracat Şirketi’nin eki genel müdürü Ma Zhiping; Asya, Afrika ve Güney Amerika’da bazı ülkelerin J-10 ile ilgilendiklerini söylemişti.

Çin Halk Kurtuluş Ordusu Hava Kuvvetleri ile havacılık ekipmanları uzmanı olan Fu Qianshao, İran’ın J-10 ile ilgilenmesinin normal olduğunu söyledi. J-10’un yüksek manevra kabiliyeti, güçlü ateş gücü ve üstün aviyonik donanımları nedeniyle İran’ın komşu ülkelerindeki üçüncü nesil savaş uçaklarıyla yüzleşebileceğini belirtti. Hatta Fu’ya göre J-10’un ilk yurtdışı alıcısı Pakistan değil, İran olabilir.

Pakistan’ın 2009 yılında 36 adet J-10 savaş uçağı alımı için anlaşma imzaladığına dair haberler web sitelerinde yayılmıştı.

DefenceTurk.com
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 41982
 • 473
J-10B Yerli Motorla Uçuş Testinde
« Yanıtla #4 : 14 Kasım 2015, 16:13:24 »
J-10B Yerli Motorla Uçuş TestindeÇin'in resmi gazetesinin online versiyonu olan Halkın Günlüğü, bugün altı fotoğraf o J-10B savaş uçağının yerli motorla test uçuşu olarak nitelendirdiği 6 fotoğraf yayınladı. Fotoğraflarda yerli Taihang motoru dışında pilonlarda IR-güdümlü füzeler, çene şeklinde hava girişi, burun üzerinde bulunan IRST sensör görünüyor.

DefenceTurk.com
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Destinyy

 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 802
 • 4
Ynt: J-10
« Yanıtla #5 : 14 Kasım 2015, 21:45:26 »
O motorun aslında uçuş deneyimi vardı bayağıdır ama acaba kullanabilir seviyeye getirdiler onumu demeye çalışmışlar ilginç yaptılarsa büyük başarı metalurjik anlamda vs.. gerisi gelicektir yakalıyorlar dünyayı yavaş yavaş. Çene şeklinde demeyelimde DSI diyelim  ;D

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 41982
 • 473
J-10 Düştü
« Yanıtla #6 : 14 Kasım 2016, 10:48:22 »
J-10 DüştüHava Kuvvetleri sözcüsü Shen Jinke, Halk Kurtuluş Ordusu (PLA) Hava Kuvvetleri'nde J-10 pilotu olarak görev yapan Yu Xu'nın cumartesi günü yapılan rutin bir uçuş eğitiminde kazada hayatını kaybettiğini söyledi. Shen Jinke, "PLA Hava Kuvvetleri'ndeki tüm askerler, Yu'nun talihsiz ölümünden çok üzgün ve kederli" dedi.

Basında çıkan haberlere göre bir erkek pilotla birlikte uçan Yu'nun uçağı henüz bilinmeyen bir nedenle arızalanarak düşmeye başladı. Diğer pilot fırlatma koltuğu ile uçağı terk etti ancak Yu geç kaldı. Yaralanan Yu hayatını kaybetti. Olay Hebei'de meydana geldi.1986 doğumlu Yu, Çin'in güneybatısındaki Sichuan Eyaletindeki Chongzhou şehrinde yaşıyordu. Eylül 2005'te Halk Kurtuluş Ordusu (PLA) Hava Kuvvetleri'ne katılmak için başvurdu. Dört yıl sonra, Çin'in savaş uçakları ile uçan ilk 16 kadın pilotundan biri oldu. En son J-10 uçakları ile uçan Bayi akrobasi timinde görev yapıyordu. Geçtiğimiz günlerde Zhuhai'de gerçekleştirilen  Airshow China 2016'da bir gösteri uçuşu gerçekleştirmişlerdi.

1951'de Çin hükümeti ilk kadın pilot grubunu kabul etmeye karar verdi. 2009'da, ilk 16 bayan savaş uçağı pilotu hava kuvetlerinin Üçüncü Havacılık Koleji'nden mezun oldu. O yıl, kadın pilotlar, Ulusal Gün geçit törenine uçaklarla uçarak ilk kez katıldılar. İki kadın pilot olan Liu Yang ve Wang Yaping, 2012 ve 2013 yıllarında sırasıyla Shenzhou-9 ve 10 uzay araçlarıyla astronomik misyonlara katılmak üzere seçildi.

Havacılık kolejinin siyasi komiseri Wang Baoqun "Savaş jetleri; eğitim, nakliye aracı veya helikopter gibi diğer türdeki hava araçlarına göre daha fazla tehlike ve baskı gerektirir ve geleneksel olarak kadınlar için zor görülür. Pilotların özellikle fiziksel olarak güçlü olması gerekiyor" dedi.

Ancak şu anda Çin, kasıtlı olarak kadın pilot sayısını arttırıyor çünkü diğer ülkelerin bu tür pilotlarla yaptıkları tecrübeler, genellikle daha dikkatli olduklarını ve özellikle haritaları tanımak ve hassas ekipmanları çalıştırmak gibi bazı görevlerde mükemmel olduğunu ortaya koydu.

DefenceTurk.com
Çin medyasından haberlerden derlenmiştir
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 41982
 • 473
J-10C Göreve Başladı
« Yanıtla #7 : 19 Nisan 2018, 16:01:00 »
J-10C Göreve BaşladıÇin'in yeni çok rollü savaş uçağı J-10C, Pazartesi günü, Halk Kurtuluş Ordusu (PLA) hava kuvvetlerinde faaliyete başladı.

Hava kuvvetleri bir açıklamada, yerli olarak geliştirilen avcı uçağı, gelişmiş bir aviyonik sistem ve çeşitli hava kaynaklı silahlarla donatılmış olup, orta ve yakın menzilde kara ve deniz hedeflerine hava saldırı kapasitesine sahiptir. Çin'in üçüncü nesil süpersonik avcı uçağı olan J-10C, PLA 90'ıncı yıldönümünde, Temmuz 2017'de İç Moğolistan Özerk Bölgesi'ndeki Zhurihe askeri eğitim üssünde ilk kez gözler önüne çıkarıldı.

DefenceTurk.com
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı xxx

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 133
 • -14
 • DefenceTurk.com
Ynt: J-10
« Yanıtla #8 : 19 Nisan 2018, 17:39:25 »
Üsdat Cinin 3. nesil savaş uçağı yenimi göreve başlıyor ? Ben anlamadım olayı nasıl bir strateji izliyorlar ?

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 41982
 • 473
Ynt: J-10
« Yanıtla #9 : 19 Nisan 2018, 18:00:09 »
C modeli göreve yeni başlıyor.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com