Gönderen Konu: SAAB JAS-39 Gripen  (Okunma sayısı 36261 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
Ynt: SAAB JAS-39 Gripen
« Yanıtla #90 : 01 Aralık 2022, 16:50:06 »
Gripen bizim hürjet ayarinda ucak

Gripen yapılır amacıyla, donanımıyla ve özellikle E modeli ile Hürjet'e karşı biraz ağır siklet kaçar. Sonuçta Hürjet eğitim amacıyla ve bir yapılabilirlik gösterisi olarak yola çıkılıp, gittikçe hedef büyütülen TSK isterleri dışı bir proje oldu. 
« Son Düzenleme: 01 Aralık 2022, 17:27:25 Gönderen: mehmet05 »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #91 : 01 Aralık 2022, 16:54:51 »
Gripen en muhteşem uçak değil ama orta karar bir ülkeyi korumaya rahatlıkla kafi gelecek bir uçak. F16 ile kıyaslamak gerekir ise performansı bir tık altı gibi görünüyor ama bu onu Hürjet yada Kore nin T50 si de yapmaz tabi ki bu ciddi safkan bir muharip uçak. Aviyonikler silahlar ise farklar açılır kapanır bunlara göre uçağa iyi kötü demek doğru olmaz her en yeni model rakipleri karşısında sükselidir sonra tersine döner o fark. İsveç uçak üretme prensibi olarak olabilecek en küçük muharip uçağı tercih eden bir ülke olduğu söylenebilir ama bunu tabi ki jet eğitim uçağı ile savaşacak kadarda minimalize etmiyor. Ormandaki yollardan havalanmak filan böyle kararları etkiliyordur mutlaka. İskandinav milimalizmi meşhurdur biliyorsunuz ikea tarzı gibi. Biz imparatorluk mirasçısıyız bizim gibi türkün gücü uçak yapmayı tercih etmiyorlar.
« Son Düzenleme: 01 Aralık 2022, 17:02:45 Gönderen: re »

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #92 : 01 Aralık 2022, 16:57:09 »
Hürjetin cift motorlu ucak yapilirsa F 16 elveda diyebiliriz

TF1000  TF12000  TF14000 olursa   abd ab kurtulmus olacagiz buna ruslarda eklenebilir

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #93 : 01 Aralık 2022, 17:16:29 »
Uçaklar low (örnek F16, F18 ) high ( F15,  F14, F22) diye eskiden iki seviye idi küçük büyük uçaklar bir arada kullanılıyordu. Genel tercih şöyle ya ikisi birlikte olur yada sadece biri olması istenirse küçüğü olur büyüğü değil. F16 ve F15 birlikte oluır ama sadece F15 olmaz illada tek olacaksa bizim gibi Avrupa gibi Yunanistan gibi sadece LOW uçak olur. Şu anda  low vs high ikilisi ABD için F35 ve F22 gibi görünüyor ama F35 pek LOW uçak gibi de olmadı sanki ikisinin arası gibi oldu.

Bizde ise bu güne kadar LOW uçak F16 High uçak sayılırsa eğer F4 oldu. ABD İsrail Kore Japonya da F16-F15 ikilisi. Şu anda Türkiya da F35 işi patlayınca biz garip şekilde sadece High uçak ile ülkeyi koruyacağız durumunda kaldık. Bu biraz garip kaçıyor çünkü hiç bir ülke kendisini sadece High uçak ile büyük uçak ile korumuyor ya ikisi de oluyor yada F16 gibi LOW uçak tercih ediyor. Elimizdeki F16 lar bir süre için LOW kabul edilebilir ama ömürleri uzatılmaya başlandı bile çoktan. İlerde bize bir tane LOW uçak lazım ama yerli ama F35. Şimdilik F16 lar var sorun yok ama sadece TFX var farz edecek olsaydık dünyada hiç tercih edilmeyen sadece High uçakla ülke koruyan bir durumda kalacağız.

Yani bize bir tane LOW uçak lazım. F35 olması daha iyi olur olmazsa bir proje başlatabiliriz. Bunun birde uçak gemisi yansıması var orda da ya F35 olur yada yerli olur ama TFX olmaz F16 da olmaz. Belki Hürjet türevi olabilir oda fazla minimalist kalır Türkün gücü olmaz idareten gibi olur. Bence seçimlerden sonra F35 alınacak
« Son Düzenleme: 01 Aralık 2022, 17:21:35 Gönderen: re »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #94 : 01 Aralık 2022, 18:03:34 »
Ermeni eşi olan Türk düşmanı Rob Menendez’in oğlu da kongreye seçilmiş. Onunla birlikte Yunan asıllı 5 vekil ve 4 senatör var.

Bizim F16 işi iyice sarpa sarmış olabilir.

Sonunda İngilizlerin Typhoon uçakları tek çıkış yolu alçak gibi.
Ama Suriye harekatı gerçekleşirse o da yatar.
MMU’nun motoru da yok. Desekki hızlandırıp 1-2 filo erken duhul olsa!!
Uçak işi sıkıntılı.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #95 : 01 Aralık 2022, 18:06:10 »
Yani bize bir tane LOW uçak lazım. F35 olması daha iyi olur olmazsa bir proje başlatabiliriz. Bunun birde uçak gemisi yansıması var orda da ya F35 olur yada yerli olur ama TFX olmaz F16 da olmaz. Belki Hürjet türevi olabilir oda fazla minimalist kalır Türkün gücü olmaz idareten gibi olur. Bence seçimlerden sonra F35 alınacak

Loyal wingman dronlar varken "low" uçak şart midur? Bence değildur. Ama ille de olacaksa, sen motordan ve radardan haber ver, gerisi kolay. Hürjete Kızılelma'nın kabuğunu giydir, oldu da bitti maşallah.

Bir de neden ısrarla Türkiye yerine Türkiya yazıyorsunuz Sayın re? (putty?)

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #96 : 01 Aralık 2022, 18:53:04 »
Türkiye yazıyorum ama bazen böyle ağır abiler gibi yaşlılar gibi ahkam kesen biraz sohbete hamasiye kaçan yorumlarda tatlılık olsun diye Türkiya yada Amarika yada tayyare filan diyorum.  Tatlılık olsun diye yapıyorum onu ama normalde bende Türkiye Amerika diyorum tabi çoğu yazıda

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #97 : 01 Aralık 2022, 19:04:52 »

Merzifonlu bu

Loyal wingman dronlar varken "low" uçak şart midur? Bence değildur. Ama ille de olacaksa, sen motordan ve radardan haber ver, gerisi kolay. Hürjete Kızılelma'nın kabuğunu giydir, oldu da bitti maşallah.

Bir de neden ısrarla Türkiye yerine Türkiya yazıyorsunuz Sayın re? (putty?)

Merzifonlu haklısın bu yeni yaklaşım işleri çok değiştirme potansiyeli var ama bence dediğinin tersi LOW uçağa gerek varmı değil bilakis High uçağa gerek var mı durumu yarattı. Bu Loyal wingman Sadık Kol Uçucusu diye Türkçe anlatılan konu gerçekten de enteresan bir konu. Deneysel kavramsal bir hali var şimdilik ama düşününce neden olmasın teorikte çok faydalı ve başarılabilir görünüyor. Bu insansız yedeğinde gelen eşlik edici uçaklar gerçekten de LOW uçakları menzilleri yettiği yere kadar bırak High uçağı bombardıman uçağına bile çevirebilir. F16 yanına belli sayıda bundan eklersen silah taşıma kapasitesi F15 i geçer o zamanda neden F15 olsun onun yerine çok daha çevik sadece öz savunma için hava hava silahları olan bir hafif uçak neden olmasın. Bu çözümle bir F16 ile B1 Bombardıman görevi de yapılabilir yanın beş on tane Sadık Kol Uçucusu eklenerek. Tabi burada büyük uçakların büyük menzilleri bir kısıt ama ara çözümler işletilebilir yani F15 in full yüklü menziline bir F16 harici yakıtla ve az silah yükü ile ulaşırsa lazım olan silah yükünü eşlik eden insansız uçaklara taşıtabilir.
Her ne ise de Türkiye bu yalklaşım tutar ise treni hiç kuşkusuz ki kaçırmaz en ön katara atlar görünüyor kabiliyetleri açısında.
« Son Düzenleme: 01 Aralık 2022, 19:06:54 Gönderen: re »

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 187
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #98 : 01 Aralık 2022, 19:15:59 »
Herkesin fikrine saygım var lakin F-16 kendini kanıtlamış, adeta efsane avcı şerefine ulaşmış bir uçak. Dünyada ve Türkiye'de kaç tane operasyona harekata imza atmış, güvenilirliğini tüm dünyaya ispat etmiş bir uçak. Gripen neyi başardı? Neyi ispat etti de şöyle iyi böyle iyi deniyor anlamadım. Meteor atması onu mükemmel mi yapıyor? F-16'ya Meteor tanımlamak çok mu zor? Türkiye, Özgür projesi kapsamında modernize edilen uçaklara belki de birkaç yıl sonra Gökhan füzesini tanımlayıp test atışlarına başlayacak.

Gripen kötü bir uçak demiyorum yanlış anlaşılmasın ama öyle bir anlatılıyor ki uçak efsane bir uçak sanacaktım. Oysa hala kendini doğru düzgün kanıtlamamış bir uçak Gripen. Satışları da berbat. Alan bir daha bulaşmak istemiyor gibi. Bunun da bir sebebi olmalı.

O nedenle Gripen şöyle iyi, böyle mükemmel ifadelerine katılmıyorum. Çok fazla abartılan bir uçak Gripen.

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 187
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #99 : 01 Aralık 2022, 19:21:22 »
Ermeni eşi olan Türk düşmanı Rob Menendez’in oğlu da kongreye seçilmiş. Onunla birlikte Yunan asıllı 5 vekil ve 4 senatör var.

Bizim F16 işi iyice sarpa sarmış olabilir.

Sonunda İngilizlerin Typhoon uçakları tek çıkış yolu alçak gibi.
Ama Suriye harekatı gerçekleşirse o da yatar.
MMU’nun motoru da yok. Desekki hızlandırıp 1-2 filo erken duhul olsa!!
Uçak işi sıkıntılı.

İngilizler şu kertede bizi kaybetmeyi asla istemez. Operasyon olsa bile bir yaptırım, ambargo falan olmaz. En fazla ABD yapar ki onlar da artık bizi etkilemiyor. F-16 işinin olmamasını en çok ben istiyorum. Daha önce de dile getirdim. 2027-2028 gibi gelmeye başlayacak bir uçağı ne yapayım? Önce gidip İngilizlerin 2. el Typhoon'ları alıp modernize edelim. Sonra da bir miktar sıfır T4 siparişi veririz olur biter.