Gönderen Konu: SAAB JAS-39 Gripen  (Okunma sayısı 36256 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
Ynt: SAAB JAS-39 Gripen
« Yanıtla #80 : 01 Aralık 2022, 06:13:01 »
Yola iniyor bu Gripen, eyvallah. Bu çokomelli bir özellik, müstafi Damat Bakanın deyimiyle. Peki yollardan tam yükle kalkabiliyor mu? Mesele o benim için. Ben kalkabildiğini sanıyordum. Ukrayna Savaşı bunun önemini gözümüze soktu resmen...

Füzeler o kadar uzun menzilli ve aldatılamaz oldular ki, bence süperseyir önemini epeyce kaybetti. Keza uçaklar da günümüzde sadece kendi radarlarına bel bağlamak zorunda değiller. Amaaa, istediğin yerden tam yükle havalanabilmek var ya, işte o hala çok özel bir nitelik.
« Son Düzenleme: 01 Aralık 2022, 06:18:50 Gönderen: merzifonlu »

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #81 : 01 Aralık 2022, 11:07:10 »
Arkadaşlar tartışmanın kavgaya dönmesinin kimseye bir faydası yok. Sakin sakin devam edelim rica ediyorum.

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #82 : 01 Aralık 2022, 11:31:42 »
Bir arada TB2 lerin F35'lere rakip olduğunu yazıyorlardı ama o sadece belirli görev tanımları için geçerli. Örneğin bir zırhlı ya da füze rampası için F35 kaldırmak büyük risk, TB2 ise bu tip görevlerde taktik anlamda çok kullanışlıdır. Bu durumdan da en iyi uçağın özel durumlarda farklı olabileceğini gösteriyor.

Yaşar beyin anlattığı gibi Gripen'in çok mükemmel bir uçak olduğu zannetmiyorum.
Tamam otobana inip kalkıyor ama bu özellik İsveç'in savunma doktrinlerine göredir. Geniş coğrafyası olan ülkeler için bu uçak çokta tercih edilebilir olduğunu düşünmüyorum. Bir kere motor gücü F18'nin yarısı kadar. Bu da kalkış ağırlığı, menizili ve hava da kalış süresi gibi faktörleri doğrudan etki yapar. Amerika'lılar ahmak mı Gripen gibi çok muazzam bir uçak yerine F18'i uçak gemilerinde kullanıyorlar ?

Ayrıca Gripen'in hava muhaberesinde F16'ya kesin bir üstünlük sağlayacağını düşünmüyorum. İlla meteor füzesi kullanıyor diye F16'yı yüzlerce km öteden vuracağının garantisi var mı? F16 pilotları radar kırmayı beceremiyecekler mi

Çevrimdışı korsan2

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #83 : 01 Aralık 2022, 12:36:05 »
küçük bir uçak olduğundan radar  izini küçültme konusunda  iyi bir  neticeyi kolayca aldılar,  sensörleri de gelişmiş;  ama   malesef çok ortağı olan bir uçak. .
yanlış hatırlamıyorsam,  Brezilya'nın bu uçağı almasının altında da başka bir  durum vardı.
bunu alacağıma JF17 blok-3  alırım.
« Son Düzenleme: 01 Aralık 2022, 12:39:29 Gönderen: korsan2 »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #84 : 01 Aralık 2022, 14:21:34 »
Yola iniyor bu Gripen, eyvallah. Bu çokomelli bir özellik, müstafi Damat Bakanın deyimiyle. Peki yollardan tam yükle kalkabiliyor mu? Mesele o benim için. Ben kalkabildiğini sanıyordum. Ukrayna Savaşı bunun önemini gözümüze soktu resmen...

Füzeler o kadar uzun menzilli ve aldatılamaz oldular ki, bence süperseyir önemini epeyce kaybetti. Keza uçaklar da günümüzde sadece kendi radarlarına bel bağlamak zorunda değiller. Amaaa, istediğin yerden tam yükle havalanabilmek var ya, işte o hala çok özel bir nitelik.
Sn Merzifonlu,
Bu video da Bayağı bir yükle orman arası yoldan kalkış yoluna treylerle götürülüp oradan kalkış yapıyor zannedersem. Bunu mu soruyordunuz?

https://www.youtube.com/watch?v=QyD0liioY8E

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #85 : 01 Aralık 2022, 14:41:00 »

Sn Merzifonlu,
Bu video da Bayağı bir yükle orman arası yoldan kalkış yoluna treylerle götürülüp oradan kalkış yapıyor zannedersem. Bunu mu soruyordunuz?

https://www.youtube.com/watch?v=QyD0liioY8E

Evet. Booster ile daha bile yüklü havalanır bu alet. Savaştan evvel Ukrayna'nın envanterinde olsaydı, Gripen şimdiye kadar değerini ispatlamıştı ve Saab şu anda siparişlere yetişemiyor olurdu. Demek ki insanlar musibet başlarına gelmeden durumu idrak edemiyor. İlginç.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #86 : 01 Aralık 2022, 14:47:41 »
Bir arada TB2 lerin F35'lere rakip olduğunu yazıyorlardı ama o sadece belirli görev tanımları için geçerli. Örneğin bir zırhlı ya da füze rampası için F35 kaldırmak büyük risk, TB2 ise bu tip görevlerde taktik anlamda çok kullanışlıdır. Bu durumdan da en iyi uçağın özel durumlarda farklı olabileceğini gösteriyor.

Yaşar beyin anlattığı gibi Gripen'in çok mükemmel bir uçak olduğu zannetmiyorum.
Tamam otobana inip kalkıyor ama bu özellik İsveç'in savunma doktrinlerine göredir. Geniş coğrafyası olan ülkeler için bu uçak çokta tercih edilebilir olduğunu düşünmüyorum. Bir kere motor gücü F18'nin yarısı kadar. Bu da kalkış ağırlığı, menizili ve hava da kalış süresi gibi faktörleri doğrudan etki yapar. Amerika'lılar ahmak mı Gripen gibi çok muazzam bir uçak yerine F18'i uçak gemilerinde kullanıyorlar ?

Ayrıca Gripen'in hava muhaberesinde F16'ya kesin bir üstünlük sağlayacağını düşünmüyorum. İlla meteor füzesi kullanıyor diye F16'yı yüzlerce km öteden vuracağının garantisi var mı? F16 pilotları radar kırmayı beceremiyecekler mi
Sn mavi, ben mükemmel bir uçak demedim. Ama üstün özellikli bir uçak olarak ele alınması gerektiğine inandığımdan özelliklerini sıralamaya çalıştım.
Bu uçağın en büyük handikapı, derleme bir uçak olması.
Bize zaten uymaz. F16 ve ABD sistemine uyarlı bir hava kuvvetimiz var. Bunu aldığınızda 7 kocalı Hürmüz gibi olursunuz parça temini için. Sonra biz kendi mühimmatlarımızı üreten bir ülkeyiz artık. Bunların Gripen’e entegrasyonu ile uğraşamayız.
Gripen’in, Motor gücüne göre, “Airframe” tasarımı ile çok kıvrak ve ebadına göre de olağanüstü yük taşıyabilme kapasitesi var. F16’da olmayan bir Aesa radarı ve IRST sistemi var son versiyonunun. F16V70, Gripen’i farketmeden, Gripen F16’yı farkeder. İt dalaşı testinde, F16 pilotları bile, bu uçağın f16’ya kafa tutabileceğini yazıyorlar.

F18’le bunu karşılaştırmamak lazım. Apayrı iki uçak bunlar. F18, çift motorlu ve ABD’nin elindeki en etkin uçaklardan birisi. Son versiyonlarında GaN modüllü Aesa radar olacak. RCS değeri çok düşük bir uçak F18. F15’i bile devirebilecek bir uçak.

ABD uçakları ile pazarda bu uçak baş edemez. ABD’nin lojistik ve teknik desteği yeter.

« Son Düzenleme: 01 Aralık 2022, 14:55:49 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #87 : 01 Aralık 2022, 15:18:39 »
Çok pardon mükemmel uçak için....

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #88 : 01 Aralık 2022, 15:38:51 »
Gripen bizim hürjet ayarinda ucak

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #89 : 01 Aralık 2022, 16:44:02 »
Bize galiba F-16 aldığımız zaman F-18 de önerilmişti ama pahalı diye alamamıştık...

F-18 A/B neyse de F-18 E/F gerçekten efsane oldu özellikle F-414 motorlarıyla
« Son Düzenleme: 01 Aralık 2022, 16:45:25 Gönderen: serkan1976 »