Anket

Sizce Türkiye Suriye'ye yapılacak bir askeri müdahaleye katılmalı mı?

Katılmamalı. Bizi hiç iligilendirmez.
18 (18%)
Kesinlikle katılmalı. Çünkü müdahale sonrası Suriye'de söz sahibi olmamız için şart.
53 (53%)
Engel olmalı. Çünkü Suriye'den sonra sıra İran'a, ondan sonra da sıra bize gelecek.
24 (24%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıda paylaşıyorum.
5 (5%)

Toplam Oy Verenler: 100

Gönderen Konu: Suriye Krizi  (Okunma sayısı 499232 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Afşar1

• DefenceTurk
  • *
  • 30
  • DefenceTurk.com
Ynt: Suriye Krizi
« Yanıtla #1650 : 24 Eylül 2018, 15:50:28 »
Sizce bir israil uçağı düşer mi ?

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1651 : 24 Eylül 2018, 17:42:08 »
İsrail elektronik harpte çok iyi. Yakın zamanda İsrail uçağına  Suriye'den ateşlenen bir s200 fuzesini kendi hss fuzeleriyle vurmuştu İsrail. Pilotlarinida başarılı bulurum İsrail'in. Yani İsrail uçağını düşürmek imkansız değil ama zor adamlar kendi topraklarından gönderiyor füzeleri nasıl vuracaksin
TURK OGUZ BEGLERİ BUDUN EŞİDİN. ÜZE TENGRİ BASMASAR , ASRA YİR TELİNMESER , TÜRK BUDUN , İLİNGİN TÖRÜNGÜN KİM ARTATI UDAÇI ERTİ ?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #1652 : 01 Ekim 2018, 09:24:08 »
İran'dan, Suriye topraklarına füze

İran Devrim Muhafızları, Suriye'ye füze saldırısı düzenledi.
İran devlet televizyonunun haberine göre, Devrim Muhafızları tarafından düzenlenen füze saldırısında Suriye'nin Deyrizor kentine bağlı Elbu Kemal ilçesi vuruldu.

Açıklamada, kaç füze atıldığı bilgisine yer verilmezken saldırının "Ahvaz'daki saldırıya misilleme olarak DEAŞ mevzilerine yönelik yapıldığı" belirtildi.

Fars Haber Ajansı'na göre, yerel saatle 02.00'de İran'ın batısındaki Kermanşah kentinden atılan balistik füzelerin 750 Kilometre menzilli "Zülfikar" ve 800 Kilometre menzilli "Kıyam" füzeleri olduğu duyuruldu.

İran'ın güneybatısındaki Huzistan eyaletine bağlı Ahvaz'da 22 Eylül'de İran-Irak savaşının 38. yılı münasebetiyle gerçekleştirilen askeri geçit törenini hedef alan terör saldırısında 25 kişi ölmüş, 69 kişi yaralanmıştı.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/irandan-suriye-topraklarina-fuze-40972709
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
« Yanıtla #1653 : 01 Ekim 2018, 09:59:25 »
Seni gidi İran seni...,,

Trümp sana şimdi sorar.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #1654 : 06 Ekim 2018, 08:32:57 »
Kılıçlar çekildi: 'Denize dökeriz' mesajı

'Lübnan ve Suriye'deki İran varlığı'na karşı ne gerekirse yapmaya devam edeceklerini söyleyen İsrail Başbakanı Netanyahu'ya, İran Devrim Muhafızları'ndan yanıt geldi.
İran Devrim Muhafızları 2. Komutanı Hüseyin Selami, Netanyahu'ya '' Siyonist rejimin başbakanına Akdeniz'de yüzme denemeleri yapmasını öneriyorum çünkü denizden kaçamayacak'' sözleriyle yanıt verdi.

Sputnik'te yer alan Fars Haber Ajansı'nın haberine göre Selami, orduya katılan gönüllülere yaptığı konuşmada İsrail için '' Onlar bizim için tehdit değil. Hizbullah, onları yok etmek için yeterli güce sahip'' açıklamasını yaparken, Tel Aviv yönetimini İran hakkında dünyayı aldatmakla suçladı.

'Politik mankenlik'le suçladığı ABD'nin Ortadoğu'daki savaşa 7 trilyon dolar ayırdığını ancak bölgede 'yenildiğini' söyleyen Selami, bölgede hiçbir yerde üssü olmayan İran'ın etkisinin artmasına değindi.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu BM Genel Kurulu konuşmasında ''İran'a karşı Suriye, Irak, her nerede gerekiyorsa eyleme geçeceğiz' demiş ve yine elinde fotoğraflarla Tahran'da gizli nükleer tesis iddiasında bulunmuştu.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/acik-acik-tehdit-denize-dokeriz-mesaji-40978245
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #1655 : 08 Ekim 2018, 12:07:52 »
Rusya'dan Türkiye açıklaması

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Verşinin, Türkiye ile Rusya’nın İdlib’de oluşturulması üzerinde anlaşılan silahsızlaştırılmış bölgenin sınırlarını belirlediğini söyledi.
Sputnik’in haberine göre, Verşinin "Silahsızlaştırılmış bölgenin sınırları belirlendi. Türkiye ile Rusya orduları arasında çok iyi temaslar, işbirliği ve bağlantı sağlandı. İki ordunun temsilcileri mutabakatın ardından birçok kez bir araya geldi" dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Soçi’de yaptıkları görüşmede İdlib’de silahsızlaştırılmış bölge oluşturulması yönünde mutabakat sağlamıştı.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/rusyadan-turkiye-aciklamasi-40979974

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #1656 : 09 Ekim 2018, 08:25:40 »
Çekilme tamam

Türkiye ile Rusya arasındaki Soçi mutabakatı çerçevesinde, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’ndeki silahsızlanma hattında ağır silahların çekilmesi sürecinin yüzde 99 oranında tamamlandığı bildirildi. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, 15 Ekim’e kadar süresi olan HTŞ’nin de ağır silahlarını bu alandan çıkardığını duyurdu.
Ankara, Suriye’de muhalif Ulusal Kurtuluş Cephesi Sözcüsü Naci Mustafa’nın “Türkiye ile Rusya arasındaki mutabakat uyarınca İdlib çevresinde oluşturulacak tampon bölgeden ağır silahların çekilmeye başladığı” açıklamasını doğruladı.

Hürriyet’e bilgi veren güvenlik kaynakları, dün öğle saatleri itibarıyla ağır silahların yüzde 99’luk kesiminin çekildiğini, geriye kalan yüzde 1’lik kesimin de çekilmeye hazır halde olduğunu, ilerleyen saatlerde bunların da çekilme sürecine gireceğini ifade etti. Aynı kaynaklar terör örgütü El Kaide’nin uzantısı Heyet Tahrir el Şam örgütünün (HTŞ) de 15 Ekim’e kadar süresi olduğunu, HTŞ’nin içinde yer alan bazı unsurların bölgeyi terk etmemede direnmeleri durumunda elimine edileceklerini vurguladı. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ise, HTŞ ile diğer cihatçı örgütlerin ağır silahlarını silahtan arındırılmış bölge olarak planlanan alandan çektiğini duyurdu. Fransız AFP ajansının haberine göre; Gözlemevi Direktörü Rami Aldülrahman, “Heyet Tahrir el Şam ve daha etkisiz başkaca cihatçı gruplar, ağır silahlarını İdlib vilayetindeki ‘silahtan arındırılmış bölge’nin geniş alanlarından geri çekti” açıklamasında bulundu. HTŞ ise bu bilgiyi doğrulamadı. Ancak HTŞ’nin Soçi mutabakatına uyup uymayacağına dair bir açıklama yapmasının şart olmadığı, arazide alınacak pozisyonla da tutumun ortaya konulabileceği ifade edildi.

DEVRİYE BAŞLAYACAK

Çekilmenin tamamlanmasından sonra Türk ve Rus askerleri tampon bölgede araçlı ve yaya devriyeye başlayacak. Devriye başlamadan önce taraflar devriye güzergâhları, kontrol noktaları ile koordinasyon için telsiz frekansları ve konuşma kodlarını belirleyecek. Her iki ülke askeri unsurları bölgeye hâkim olduğu için devriye görüşmelerinin kısa sürede tamamlanması bekleniyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında Soçi’de varılan mutabakat 15 Ekim’e kadar 15 ila 20 kilometrelik bir hatta silahsızlanma bölgesi oluşturulmasını, denetimin Türk ve Rus askerleri tarafından yapılmasını öngörüyor.

ESAD: GEÇİCİ BİR ÖNLEM
Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Türkiye ve Rusya arasında varılan İdlib mutabakatının “geçici bir önlem” olduğunu kaydederek, İdlib’in Şam yönetimine geçeceğini söyledi. Rejiminin haber organı SANA’nın geçtiği habere göre, Esad, Baas Partisi’nin önceki günkü merkez komite toplantısında konuştu. Toplantıda, Türkiye ile Rusya’nın İdlib’le ilgili vardığı Soçi mutabakatı hakkında konuşan Esad, “İdlib ile ilgili varılan anlaşma geçici bir önlemdir. İdlib de diğer bölgeler gibi Suriye devletinin parçası olacak. Anlaşma çerçevesinde sahada çeşitli kazançlar elde ettik” ifadelerini kullandı. Esad rejiminin İran destekli milisler ve Rusya’nın İdlib’e topyekûn operasyonu, Astana süreci ortakları Türkiye, Rusya ve İran arasında yapılan görüşmeler ve Soçi mutabakatı çerçevesinde önlenmişti.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/cekilme-tamam-40980826

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #1657 : 09 Ekim 2018, 12:18:12 »
Alıntı

Rusya, bu ayın başından itibaren Suriye’ye 3 tabur S-300 HSS sevk etti. Rusya’nın her bir tabura 8 fırlatıcı konuşlandırdığı ve 100’den fazla füze teslim ettiği bildirildi.

https://twitter.com/TAHSAVUNMA/status/1049576374309199873

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #1658 : 11 Ekim 2018, 00:03:19 »
Rusya'dan ABD'ye YPG/PKK çıkışı: Endişe duyuyoruz

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, ABD’nin terör örgütü YPG/PKK unsurlarına verdiği destekle özerk yönetim oluşturma çabalarından dolayı "Rusya'nın Fırat’ın doğusundaki durumdan endişe duyduğunu" bildirdi.

Zaharova, haftalık basın toplantısında Fırat’ın doğusundaki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

"Fırat’ın doğu kıyısındaki gelişen durum gittikçe daha rahatsız edici hale geliyor." diyen Zaharova, Amerikalıların bu bölgedeki yapılanma ile ittifak halinde olduğuna işaret etti.

Suriye’deki mevcut anayasaya uymayan bazı özel yönetim oluşturma çabalarının sonuç vermeyeceğini anlatan Zaharova, "Böyle bir yarı-devlet inşası, Kürt olmayan nüfusu, Arapları, Süryanileri, Türkmenleri rahatsız eder." dedi.

Ayrıca Zaharova, bölge halkının ABD tarafından denetlenen yerel güvenlik görevlilerinin keyfiliğinden memnun olmadığını da aktardı.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/rusyadan-abdye-ypg-pkk-cikisi-endise-duyuyoruz-40983083

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #1659 : 22 Ekim 2018, 01:03:17 »
Haaretz gazetesi: Rusya, İsrail'in hava özgürlüğünü kısıtladı

Suriye’de 17 Eylül’de Rusya'ya ait Ilyushin-20 tipi uçağından düşürülmesinden sonra Moskova yönetiminin İsrail Hava Kuvvetleri’nin faaliyeti ile ilgili olarak İsrail'e karşı daha güçlü bir tutum aldığı belirtildi.

Rusya, uçağının düşürülmesinden sonra Humus kentinin kuzeyindeki Masyaf bölgesinde S-300 füzelerini konuşlandıracağını ilan etmişti. Rusya’nın bu hamlesinin İsrail'in Suriye'deki manevra yapma özgürlüğünü sınırlama niyetinde olduğunu gösterdiği yorumları yapılmıştı. Tel Aviv merkezli Haaretz gazetesinde yer alan haberde, Rusya’nın hamlelerinin Suriye’deki İsrail hava saldırılarının sonu anlamına gelmediği ancak uçak düşürme olayından sonra İsrail'in operasyon özgürlüğünün en azından bir kısmını korumak için yeni bir diplomatik ve askeri yaklaşım benimsemesi gerektiği yorumlarına yer verildi. Gazetenin haberinde “İsrail hava kuvvetlerinin Suriye’deki faaliyetleri üzerine Rus hava savunma radarları devreye alındı” ifadeleri kullanıldı.

Başbakan Benjamin Netanyahu ve Savunma Bakanı Avigdor Lieberman geçen hafta yaptığı açıklamada, İsrail'in Hizbullah’ın askeri birikimini engellemek amacıyla Suriye'de faaliyet göstermeye devam edeceğini söylemişti.

İsrail güvenlik teşkilatı, gerekirse, İsrail hava kuvvetlerinin yeni füze bataryalarına rağmen Suriye'de hedefleri vurmayı başarabileceğine inanıyor.

http://www.kokpit.aero/israile-suriyede-s300-freni