Anket

Sizce Türkiye Suriye'ye yapılacak bir askeri müdahaleye katılmalı mı?

Katılmamalı. Bizi hiç iligilendirmez.
18 (18%)
Kesinlikle katılmalı. Çünkü müdahale sonrası Suriye'de söz sahibi olmamız için şart.
53 (53%)
Engel olmalı. Çünkü Suriye'den sonra sıra İran'a, ondan sonra da sıra bize gelecek.
24 (24%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıda paylaşıyorum.
5 (5%)

Toplam Oy Verenler: 100

Gönderen Konu: Suriye Krizi  (Okunma sayısı 503892 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
Ynt: Suriye Krizi
« Yanıtla #1170 : 22 Ekim 2016, 21:12:04 »
BM komisyonu: Suriye reijimi 3 kez kimyasal silah kullandı
AA
22 Ekim 2016 - 20:48Son Güncelleme : 22 Ekim 2016 - 20:50
BM komisyonu: Suriye reijimi 3 kez kimyasal silah kullandı

Birleşmiş Milletler (BM) Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW), Suriye rejiminin üç defa kimyasal silah kullandığını açıkladı.

BM bağımsız araştırma komisyonu tarafından BM Güvenlik Konseyi'ne sunulan rapora göre, İdlib kentinde rejim güçleri, geçen yıl mart ayında gerçekleştirilen saldırılarda klorin gazı kullandı.

Raporda, helikopterlerden atılan varil bombalarıyla klor gazı saldırısında bulunduğu belirtildi.

OPCW, bir önceki raporunda da Suriye'de iki bölgede rejimin, bir bölgede ise terör örgütü DEAŞ'ın kimyasal silah kullandığını tespit etmişti.

Örgütün yeni raporunda ise geçen sene 16 Mart'ta İdlib kentinde düzenlenen saldırıların rejim güçleri tarafından yapıldığına dair yeterli kanıt olduğu ifade edildi.

Rapor, Suriye'de rejim güçlerinin üçüncü kez kimyasal silah kullandığını ortaya koydu.

http://www.hurriyet.com.tr/bm-komisyonu-suriye-reijimi-3-kez-kimyasal-silah-kullandi-40256319
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #1171 : 24 Ekim 2016, 12:53:06 »
Mariya Zaharova: Halep'te Sorumluluğu Rusya'ya Yüklemek Sahtekarlık

Rusya Dışişleri Bakanlığı Basın Sözcüsü Mariya Zaharova, "El Nusra'yı besleyen Batılı ülkelerin Halep'teki durumun suçunu Rusya'ya atma çabaları sahtekarlık" dedi.

00:17-00:13
Rusya Dışişleri Bakanlığı Basın Sözcüsü Mariya Zaharova, batılı ülkelerin Halep'teki durumun suçunu Rusya'ya atma çabalarının sahtekarlık olduğunu bildirdi. Zaharova, Halep'e insani yardımın batılı ülkelerin desteklediği teröristler tarafından engellendiğini öne sürdü.

"BİLİYORLAR, SUSUYORLAR VE HİÇBİR ADIM ATMIYORLAR"

Zaharova yaptığı açıklamada, "Halep'te insani durum sebebiyle sinir krizi geçiren ülkelerin sivil halk için insani yardımın düzenli olarak yardım ettikleri teröristler tarafından engellendiğini bilmeleri çok korkunç. Biliyorlar, susuyorlar ve hiçbir adım atmıyorlar" ifadelerini kullandı.

"EL NUSRA'YI BESLEYİP TEDAVİ EDİYORLAR; SONRA ONLARIN SİVİL HALKA GÖNDERİLEN YARDIMLARI NASIL ENGELLEDİKLERİNİ İZLİYORLAR"

Zaharova konuşmasına şöyle devam etti, "El Nusra'yı besliyorlar ve tedavi ediyorlar, daha sonra onların sivil halka gönderilen gıda ürünleri ve ilaç yardımlarının nasıl engellediklerini izliyorlar. Bu durumda BM Güvenlik Konseyi'nin Halep'teki insani felaketten dolayı Rusya'yı suçlaması sahtekarlıktır."

http://www.sondakika.com/haber/haber-zaharova-halep-te-sorumlulugu-rusya-ya-yuklemek-8888776/
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #1172 : 26 Ekim 2016, 16:35:39 »
Rusya: Halep'te Hava Saldırılarını Durdurmaya Hazırız

Rusya, uluslararası kuruluşların sivillerin tahliyesi için garanti vermesi durumunda, Halep'te hava saldırılarına ara verme kararı alınabileceğini duyurdu.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, uluslararası kuruluşların sivillerin tahliyesi için garanti vermesi durumunda Suriye'nin Halep şehrinde hava saldırılarına yeniden ara vermeye hazır olduklarını bildirdi.

"İNSANİ MOLAYA BAŞLAMAYA YENİDEN HAZIR"

Konaşenkov, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, " Rusya ve Suriye hükümeti, sivil ve yaralıların Halep'te silahlı grupların kontrolündeki bölgelerden tahliye edileceği yönünde uluslararası kuruluşların garanti vermesi durumunda insani molalara yeniden başlamaya hazır." ifadesini kullandı.

ŞEHRİN TERK EDİLMESİ İÇİN OPERASYON DURDU

Rusya Savunma Bakanlığı, 20 Ekim'de Rusya ve rejim güçlerinin Halep'te "sivillerin tahliyesi ve silahlı grupların İdlib'e doğru şehri terk etmeleri" için "insani mola" kararı alındığını ve bu süre zarfında Halep'e hava saldırısı düzenlenmeyeceğini duyurmuştu. Bu süre önce 22 Ekim Cumartesi gününe daha sonra 24 Ekim Pazartesi gününe uzatılmıştı.

"TALEP EDİLEN ŞEYLER GERÇEKLEŞMEDİ"

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, pazartesi günü yaptığı açıklamada, Halep'te hava saldırılarına ara verdikleri süre zarfında "talep edilen şeylerin gerçekleşmediğini" belirterek, "Bu nedenle insani molaların yeniden başlaması şu an için gündemde değil" demişti.

http://www.sondakika.com/haber/haber-rusya-dan-halep-aciklamasi-8896743/

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #1173 : 27 Ekim 2016, 11:54:57 »
Bu görüntüler İdlib'den, Suriye Hava Kuvvetlerine ait uçakların saldırısı sonrasından...
Görüntüler rahatsız edici ama Ortadoğunun içler acısı durumunu net olarak sergilediği için paylaşıyorum. Bunlar gibi binlercesi var... Senelerdir süren savaşlar ile milyonu aşan insan hayatını kaybetti, milyonlarcasının da hayatı mahvoldu! Bu topraklara barış ne zaman gelecek! İnsanlar neyi paylaşamıyorlar bu fani dünyada!
Yazık!

! No longer available

« Son Düzenleme: 27 Ekim 2016, 11:56:56 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı kosavalı1989

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 0
« Yanıtla #1174 : 27 Ekim 2016, 12:02:39 »
Bir öğretmen olarak gerçekten bundan daha aşağılık bir şey düşünemiyorum.  Yani insanlara deniyor ki okula hastane ye hiç bir yere gitmeyin.  Hiç bir yerde güvende değilsiniz.  Yazıklar olsun...

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #1175 : 28 Ekim 2016, 08:33:37 »
ABD: Okula Saldırıyı Suriye Rejimi veya Ruslar Yaptı

ABD, Suriye'nin İdlib kentinde çok sayıda öğrenci ve öğretmenin hayatını kaybettiği okula yönelik saldırının, Suriye rejimi veya Ruslar tarafından yapıldığını bildirdi.

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, günlük basın brifinginde, İdlib'de 22 öğrenci ile 6 öğretmenin öldüğü okul saldırısına ilişkin soruları yanıtladı. Söz konusu saldırının sivillerin Esad rejimi veya Ruslar tarafından hedef alınmasının son örneği olduğunu belirten Earnest, "Bir okulu bombalamanın hiçbir haklılığı olamaz." dedi.

"RUS DESTEĞİ OLMADAN YAPAMAZLAR"

Earnest, okulun hava saldırısında vurulduğunu belirterek, "Bu saldırıyı Esad rejimi mi yoksa Ruslar mı yaptı henüz bilmiyoruz ama bildiğimiz bu ikisinden birinin yaptığı. Saldırıyı yapan Esad rejimiyse de onlar bu tür saldırıları Rus hükümetinin desteklemesiyle yapabilir." ifadesini kullandı.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, İdlib'deki saldırının savuş suçu teşkil edebileceğini bildirmişti. Rusya ise okul saldırısının ardından kendilerinin olduğunu yalanlamıştı.

IŞİD'İN KONTROLÜNDEKİ RAKKA

Öte yandan, Earnest'a basın toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD Başkanı Barack Obama ile dün yaptığı telefon konuşması hatırlatılarak, Türkiye'nin kendi başına Suriye'nin Rakka kentini IŞİD'den almayı planlayıp planlamadığının görüşmede gündeme gelip gelmediği soruldu.

İki liderin görüşmesinin detaylarına ilişkin dün yaptıkları bilgilendirmenin dışında fazla bilgi veremeyeceğini belirten Earnest, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Obama'nın daha önce IŞİD ile mücadele kapsamındaki tüm operasyonların uluslararası koalisyonun diğer üyeleriyle koordineli bir şekilde yapılması gerektiğini ele aldıklarına vurgu yaptı.

"KOORDİNASYONDAN MEMNUNUZ"

Earnest, "Savaş alanına dönmüş Suriye'de bu tür eylemlerin, istenmeyen sonuçlar doğurmaması veya bölgedeki çıkar çatışmalarında artışa neden olmaması için iyi koordine edilmesi önemli. Dolayısıyla bu bölgenin ne kadar komplike olduğunun farkındayız." diye konuştu.

Earnest, Türkiye'nin geçen yıldan itibaren IŞİD ile mücadele kapmasında sunduğu iş birliği ve koordinasyondan memnuniyet duyduklarını kaydetti.

http://www.sondakika.com/haber/haber-beyaz-saray-sozcusune-rakka-sorusu-8904291/

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #1176 : 28 Ekim 2016, 15:01:31 »
Halep'te Muhaliflerden Rejime Büyük Operasyon

Suriye'nin Halep ilindeki muhalif gruplar, kent merkezindeki rejim kuşatmasını kırmak için büyük bir operasyon başlattı.

Muhalifler, Halep'in kent merkezinin doğusunda, Beşşar Esad rejimi ve destekçilerinin kuşatmasını kırmak için büyük ölçüde Grad ve Fil füzelerini kullandıkları şiddetli bir saldırı gerçekleştiriyor.

Suriye'nin kuzeyindeki muhalif grupların koordinatörlüğünü yapan Abdumun'im Ezzin, operasyonla ilgili AA muhabirine açıklama yaptı.

"BU OPERASYON HALEP'E YÖNELİK EN BÜYÜK OPERASYON"

Ezzin, "Bu operasyon, katılan savaşcıların sayısı ve donanımı açısından Halep'e yönelik en büyük operasyondur.

"HEDEF İRAN VE RUSYA'YA MEYDAN OKUMAK"

Hedef, Halep'in kuşatmasını kırıp İran ve Rusya'ya meydan okumaktır. Bütün muhalif savaşçıların morali yüksektir. Halep kuşatmasını kırana kadar devam etmekte kararlılar." ifadelerini kullandı.

HALEP FETİH ORDUSU

Halep'teki AA muhabirlerinin bildirdiğine göre, saldırıyı çok sayıda muhalif grubu bünyesinde toplayan Halep Fetih Ordusu gerçekleştiriyor.

Halep Fetih Ordusu, kent merkezinin doğusunda rejim kuşatması içinde ve dışında kalan batı bölgelerinde konuşlu bazı unsurlarıyla saldırıyor.

İLK SAVUNMA HATTINI KIRDILAR

Muhalif gruplar sosyal medya hesaplarında yaptıkları açıklamalarda, Dahiyyetül Esed semti çevresindeki karton ve taş kırma fabrikasını alarak rejimin ilk savunma hattını kırdıklarını duyurdu.

AFP: 15 SİVİL ÖLDÜ, 100'DEN FAZLA SİVİL YARALI

Fransız haber ajansı AFP, bugün başlayan çatışmalarda nedeniyle hükümetin kontrolündeki bölgelerde öğlen saatlerine kadar en az 15 sivilin öldüğünü ve 100'den fazla sivilin de yaralandığını duyurdu.

Savaştan önce Suriye'nin en büyük şehri olan Halep 2012'den beri hükümet güçleri ile muhalifler arasında bölünmüş durumda. Kentin batısı rejim güçlerinin, doğusu ise muhaliflerin elinde bulunuyor.

Suriye ordusu, Eylül ayında Rusya'nın da desteğiyle Halep'i muhaliflerin elinden almak için yeni bir operasyon başlatmıştı.

Kentte yaklaşık 275 bin kişi kuşatma altında yaşıyor.

http://www.sondakika.com/haber/haber-halep-te-muhaliflerden-rejime-buyuk-operasyon-8905637/

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #1177 : 30 Ekim 2016, 12:43:23 »
TSK, Suriye'de rejim kontrolündeki bölgeyi obüslerle vurdu

ANKARA DHA
29 Ekim 2016 - 22:52Son Güncelleme : 29 Ekim 2016 - 23:01
TSK, Suriyede rejim kontrolündeki bölgeyi obüslerle vurdu

Türk Silahlı Kuvvetleri, Hatay Yayladağı'na düşen 3 top mermisinin ardından angajman kuralları çerçevesinde tespit edilen 6 hedefe Fırtına obüsleri ile 18 atım yapıldığını açıkladı.

Türk Silahlı Kuvvetleri, Hatay Yayladağı'na düşen 3 top mermisinin ardından angajman kuralları çerçevesinde tespit edilen 6 hedefe Fırtına obüsleri ile 18 atım yapıldığını açıkladı.

Bugün saat 17.20 sularında, Hatay ili Yayladağı ilçesi Pulluyazı Hudut Karakolu sorumluluk bölgesine, boş araziye 3 adet top mermisi düştü. Bölgede bulunan Hedef Tespit Radarları ile mermilerin Suriye rejiminin kontrolünde olduğu bilinen bölgeden atıldığı tespit edildi. Angajman kuralları çerçevesinde bölgede bulunan Fırtına Obüsleri ile 6 hedefe toplam 18 atım yapıldı.

http://www.hurriyet.com.tr/tsk-suriyede-rejim-kontrolundeki-bolgeyi-obuslerle-vurdu-40262955

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #1178 : 31 Ekim 2016, 12:12:06 »
Sunday Times: Akdeniz'e Üç Rus Denizaltısı Geçti

İngiliz gazetesi Sunday Times, üç Rus denizaltısının Akdeniz'e geçerek donanmaya katıldığını ve denizaltıların Suriye'deki hedefleri vurabilecek donanımda olduğunu yazdı.

Sunday Times, üç Rus denizaltısının Akdeniz'deki Rus donanmasına katıldığını yazdı.

KRALİYET DONANMASI DOĞRULADI

Rus haber ajansı Ria Novosti'nin verdiği habere göre Sunday Times bu haberini İngiltere Kraliyet Donanması ve NATO'da adını açıklamadığı kaynaklara dayandırdı.

İKİSİ NÜKLEER DENİZALTI PROJESİ

Habere göre bu denizaltıların ikisi nükleer denizaltı projesi 971 'Şuka-B' ve diğeri ise dizel-elektrik projesi '877 Paltus'. Geçen hafta İngiliz donanması gemilerin Akdeniz'e geçerken tespit etti.

SURİYE'DEKİ HEDEFLERİ VURABİLİR

Gazetenin kaynaklarına göre denizaltılar Suriye'deki hedefleri vurmak için füzeler "Kalibr" ile donatılmış durumda.

NATO DURUMDAN ENDİŞE DUYUYOR

Daha önce NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg yaptığı açıklamada Koalisyon 'un Rus donanmasının Akdeniz'in doğusunda bulunmasından endişe duyduğunu söylemişti. Stoltenberg'e göre bu gemiler Halep bombardımanında kullanılabilecek.

RUSYA: HER ZAMAN AKDENİZ'DEYDİK

Rusya Dışişleri Bakanlığı ise yaptığı açıklamada endişelenmeyi gerektirecek bir şey olmadığını çünkü Rus gemilerinin daha önce ve her zaman Akdeniz'de olduklarını söyledi.

ÇOK SAYIDA GEMİ GÖREV BAŞINDA

Rusya'nın Akdeniz'deki Kuzey Filosu grubunda uçak gemisi Amiral Kuznetsov'un yanış sıra kruvazör gemisi 'Büyük Petro', anti-denizaltı gemileri 'Severomorsk' ve 'Vitse-admiral Kulakov' ayrıca destek gemileri bulunuyor.

http://www.sondakika.com/haber/haber-times-akdeniz-e-uc-rus-denizaltisi-gecti-8913342/

Çevrimdışı kugos

• DefenceTurk
  • *
  • 4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1179 : 13 Kasım 2016, 14:54:48 »
  Suriye ordusu , muhaliflere Halep'i boşaltması için 24 saat süre tanımış. Son gelişmeleri göz önüne alırsak nihai saldırıya başlayacaklar.