Anket

Sizce Türkiye Suriye'ye yapılacak bir askeri müdahaleye katılmalı mı?

Katılmamalı. Bizi hiç iligilendirmez.
18 (18%)
Kesinlikle katılmalı. Çünkü müdahale sonrası Suriye'de söz sahibi olmamız için şart.
53 (53%)
Engel olmalı. Çünkü Suriye'den sonra sıra İran'a, ondan sonra da sıra bize gelecek.
24 (24%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıda paylaşıyorum.
5 (5%)

Toplam Oy Verenler: 100

Gönderen Konu: Suriye Krizi  (Okunma sayısı 499307 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: Suriye Krizi
« Yanıtla #1150 : 23 Eylül 2016, 15:30:18 »
Suriye ve Rus uçaklarının bombardımanı sonrasında Halep'den fotoğraflar.

ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #1151 : 23 Eylül 2016, 15:31:15 »

ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1152 : 23 Eylül 2016, 16:08:48 »
Şam daki evinde çekilmiş fotoları önüne koyduğumuzda bile bizde apo diye biri yok diyen Hafız Esat kalkta mezarından ülkene neler yaptık gör kurtar bakalım kurtarabilirsen şimdi ülkeni elimizden
İntikam soğuk yenen yemektir

beğen

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #1153 : 23 Eylül 2016, 22:33:20 »
Şam daki evinde çekilmiş fotoları önüne koyduğumuzda bile bizde apo diye biri yok diyen Hafız Esat kalkta mezarından ülkene neler yaptık gör kurtar bakalım kurtarabilirsen şimdi ülkeni elimizden
İntikam soğuk yenen yemektir

İntikam mı!
Bu masumlardan mı intikam!

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=9CKg_waIRWg&amp;feature=youtu.be" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://www.youtube.com/watch?v=9CKg_waIRWg&amp;feature=youtu.be</a>

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #1154 : 27 Eylül 2016, 14:09:12 »

Günlerdir yoğun bombardıman altında olan Halep'de siviller zarar görüyor. Böyle savaş olmaz!

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #1155 : 29 Eylül 2016, 12:48:32 »
ABD ve Rusya arasında Halep gerilimi tırmanıyor!

Hürriyet Haber29 Eylül 2016 - 11:32Son Güncelleme : 29 Eylül 2016 - 11:44
ABD ve Rusya arasında Halep gerilimi tırmanıyor!

Rejim güçleri Rusya'nın hava saldırılarının yardımıyla Halep kentine yönelik operasyonlarını sürdürürken, ABD, Rus yönetimini tüm görüşmelerin sona ermesiyle tehdit etti. Rusya'dan ise bu tehdit ve şantaj politikasının kabul edilemez olduğu açıklaması geldi. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Ryabkov, Rusya'da iki günlük 'insani mola' önerisinde bulundu.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Rusya’nın ve Suriye’nin Halep’te düzenlediği bombardımanlar sona ermezse, Moskova'yla olan görüşmeleri kesme tehdidinde bulundu.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Ryabkov, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kirby'nin "Teröristler Rus kentlerine saldırabilir" sözlerine tepki göstererek "Tehdit politikasıyla bir yere varmak imkansız" dedi.

Ryabkov Sputnik'e yaptığı açıklamada, "Bu (Kerry'nin açıklamaları), ABD ve müşterilerinin lehine olacak kararları zorla kabul ettirmek amacıyla uygulanan bir tehdit ve şantaj politikası. Bu şekilde bir anlaşma ve istikrara ulaşmak imkansız" dedi ve "Bir atı su kenarına yönlendirebilirsiniz ama atı o suyu içmeye zorlayamazsınız. Bizim de kendi yaklaşımlarımız ve kendi prensiplerimiz var." diye konuştu.
Rusya ve ABD'nin Suriye'yle ilgili bir anlaşmaya varmasının, 'herkes için uygun olan bir denge ve eşitliğe ulaşma' gereksinimi nedeniyle uzun sürdüğünü belirten Ryabkov, "Şimdiyse bu anlaşma ABD tarafından sorgulanıyor. Bu, onların siyasi seçimi. bunlar Washington'daki savaş çığırtkanı grupların ve Rusya ile olan ikili ilişkilere daha fazla zarar vermek isteyenlerin pozisyonlarının güçlenmesinin bir yansıması" dedi. Ryabkov'a göre, ABD'nin Suriye ve Rusya karşıtı bir söylem benimsemesinin sebebi, anlaşmadaki yükümlülüklerinin pek çoğunu yerine getirmemiş olmaması.

"Bu, bizim için hiçbir zaman kabul edilebilir olmayan tek taraflı yaklaşımlar dayatmakla ilgili" diyen Ryabkov, "Bu durumun, Halep'teki durumla, halkın insani problemleriyle ya da orada her gün yaşanan trajediler hakkında duyulan kaygılarla ilgisi yok. Tüm bunlar salt politika ve jeopolitik" ifadelerini kullandı.

İNSANİ MOLA ÖNERİSİ

Suriye'nin Halep kentinde yedi günlük insani molalar verilmesi teklifini kabul edilemez bulduklarını çünkü bunun militanların yeniden bir araya gelmesine fırsat vereceğini söyleyen Ryabkov, insani yardımların ulaştırılması için Halep'te 48 saatlik çatışmasızlık dönemleri uygulanmasını önerdiklerini belirtti.

http://www.hurriyet.com.tr/abd-ve-rusya-arasindaki-gerilim-tirmaniyor-40234798

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #1156 : 29 Eylül 2016, 12:52:06 »
Rusya: Türkiye ile Suriye konusunda ortak hareket edebiliriz

Hürriyet Haber29 Eylül 2016 - 12:24Son Güncelleme : 29 Eylül 2016 - 12:26
Rusya: Türkiye ile Suriye konusunda ortak hareket edebiliriz

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova'dan Suriye açıklaması geldi. Zaharova, "Türkiye ile Suriye konusunda yapıcı işbirliği görüyoruz." dedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, Türkiye'yle Suriye konusundaki işbirliğinin yapıcı olacağına gösteren bir eğilim olduğunu belirtip ortak eylemlerin mümkün olduğunu belirtti.

Zaharova, "Suriye konusunda endişelerimizi ve üzerinde anlaşmaktan uzak olduğumuz meseleleri de yapıcı bir biçimde tartışılıyoruz. Ankara'nın yaptıklarını çok gerçekçi bir biçimde izliyoruz, burada herhangi bir yanılsama ya da şüpheye yer yok" ifadelerini kullandı.

Zaharova, "Türkiye ile 'diyalog ve işbirliği yeniden sağlandığını' da belirten Zaharova, "Bu işbirliği fikir alış verişi, bilgi paylaşımı öngörüyor. Gerekmesi hâlinde ortak eylemler de mümkün" diye ekledi.

http://www.hurriyet.com.tr/rusya-turkiye-ile-suriye-konusunda-ortak-hareket-edebiliriz-40234882

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #1157 : 01 Ekim 2016, 08:47:51 »
ABD Sözcüsü: Rusya ile İlişkilerin Sona Ermesine Çok Yakın Bir Noktadayız

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, "Rusya'nın henüz Suriye'de bizim görmek istediğimiz adımları atmaması nedeniyle ilişkilerin sona ermesine çok yakın bir noktadayız." dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, Rusya ile Suriye hakkında diplomatik ilişkileri henüz sonlandırmadıklarını belirterek, " Rusya ile önümüzde farklı seçenekler var. Bunlardan birçoğunun sonucu çok iyi değil, bu yüzden kapıları biz tamamen çarpıp kapatmadan meselenin ciddiyetinin bizim ve Rusya tarafından anlaşıldığından emin olmak istiyoruz." dedi.

Toner, günlük basın toplantısında Washington ve Moskova arasındaki Suriye'ye ilişkin gerginlik hakkında konuştu.

"KAPILARI TAMAMEN KAPATMADIK"

Mark Toner, Dışişleri Bakanı John Kerry'nin İsrail'den dönüşü sırasında Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile telefonda konuştuğunu söyledi.

Toner, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin henüz sona ermediğini belirterek, "Hala aynı noktadayız. Kapıları tamamen kapatmadık. Rusya'nın henüz Suriye'de bizim görmek istediğimiz adımları atmaması nedeniyle ilişkilerin sona ermesine çok yakın bir noktadayız." diye konuştu.

"FARKLI SEÇENEKLER VAR, ÇOĞUNUN SONUCU ÇOK İYİ DEĞİL"

Rusya ile Suriye'de diplomatik bir çözüm arayışı için çok fazla mesai harcadıklarını belirten Toner şunları kaydetti:

"Burada daha önce konuştuğumuz gibi önümüzde farklı seçenekler var. Bunlardan birçoğunun sonucu çok iyi değil, bu yüzden kapıları biz tamamen çarpıp kapatmadan meselenin ciddiyetinin bizim ve Rusya tarafından anlaşıldığından emin olmak istiyoruz."

Toner, Suriye'de taraflar arasında gerilimin daha da artmasından çekindiklerini dile getirerek, "Diplomatik sürecin öldüğünü kabul etmemiz durumunda gerilimin artmasını istemeyiz, fakat diplomasi sona ererse pekala sonuç bu olabilir." değerlendirmesinde bulundu.

"RUSYA İLE İLİŞKİLERİMİZ YAŞAM DESTEK ÜNİTESİNDE"

Sözcü Toner, Washington ve Moskova ilişkilerinin yaşam destek ünitesinde olduğunu, fakat ünitedeki çizginin henüz düz olmadığını söyledi.

Barack Obama yönetiminin Halep'teki gelişmelerin ardından Rusya'ya daha fazla yaptırım uygulayıp uygulamayacağı yönündeki soruyu da cevaplandıran Toner, Rusya'ya daha fazla yaptırım uygulanmasının seçeneklerden birisi olduğunu kaydetti.

http://www.sondakika.com/haber/haber-abd-disisleri-bakanligi-sozcusu-toner-aciklamasi-8817864/

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #1158 : 01 Ekim 2016, 08:53:19 »
Suriye'de Diplomatik Çözüm Rafa Kalktı! B Planı Devrede

Suriye'de ateşkesin bozulmasının ardından ABD'nin Suriyeli muhaliflere daha güçlü silahlar verilmesini içeren 'B Planı'nı yeniden tartışmaya başladığı öne sürüldü.

ABD ile Rusya arasında varılan ve Suriye genelinde 12 - 19 Eylül tarihlerinde uygulanan ateşkesin Beşar Esad rejimi tarafından bozulmasının ardından gerilen Washington - Moskova hattında tansiyon zirveye çıktı.

ABD, RUSYA'YI TEHDİT ETMİŞTİ

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Rusya ve Esad'ın Halep bombardımanları sona ermezse, Moskova'yla olan görüşmeleri kesme tehdidinde bulundu. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby de, Suriye'de şiddetin durmasının Rusya'nın çıkarına olduğunu söyledi ve aşırılık yanlılarının Rus kentlerine saldırabilecekleri konusunda uyarıda bulundu.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov bu açıklamayı, 'tehdit ve şantaj' olarak nitelendirdi. ABD Dışişleri Sözcüsü Kirby, ayrıca Washington'un Suriye'de Rusya ile kararlaştırılan ateşkesin çökmesinden sonra diplomasi dışı seçenekleri ele aldığını da söyledi.

DAHA GÜÇLÜ SİLAHLA VURACAK

Sözcü detay vermese de ABD basınındaki haberlerde ABD'nin Suriyeli muhaliflere daha güçlü silahlar verilmesini içeren B Planı'nı yeniden tartışmaya başladığı öne sürdü. Wall Street Journal gazetesi, ABD'nin " Türkiye ve Suudi arabistan gibi bölgesel müttefiklerine, muhaliflere daha güçlü silah sistemleri sağlamada yeşil ışık yakmayı değerlendirdiğini" yazdı.

BEYAZ SARAY ÜZERİNDE BASKI

"ABD yetkililerine göre, yeniden başlayan ve yönetim içerisinde B Planı olarak adlandırılan planla ilgili tartışma, CIA tarafından onaylanan muhalif birliklere daha uzun mesafelerden Suriyeli ve Rus topçu mevzilerini bombalamaya imkan verecek silah sistemlerini teslim etmelerine izin verip verilmemesine odaklanıyor" denilen haberde Rusya ve Suriye'nin Halep saldırılarının hızının,Beyaz Saray üzerinde baskı yarattığını ve politika yapıcılarının "önce dikkate almaya isteksiz oldukları seçenekleri ciddi olarak değerlendirmeye zorladığı" kaydedildi. Haberde, bazı ABD'li yetkililerinin artık savaş alanını etkilemek için geç kalındığını ve Esad rejimine karşı "ABD'nin doğrudan askeri eyleme geçmeyi" düşünmesi gerektiğine inandıkları bildirildi. (Kaynak: Milliyet)

http://www.sondakika.com/haber/haber-suriye-de-diplomatik-cozum-rafa-kalkti-b-plani-8816277/

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #1159 : 02 Ekim 2016, 12:45:21 »
Ortadoğu’da deprem olur
Nerdun HACIOĞLU / MOSKOVA
01 Ekim 2016 - 22:33Son Güncelleme : 02 Ekim 2016 - 10:23
Ortadoğu’da deprem olur

Halep’te Esad rejimi ve müttefiklerinin yoğun bombardımanı sürerken ABD ile Şam yönetiminin destekçisi Rusya arasındaki söz düellosu şiddetlendi. Rusya Dışişleri Sözcüsü Zaharova, ABD’nin Şam yönetimine askeri operasyon başlatması halinde bölgede büyük depremi tetikleyeceği uyarısında bulundu.

SURİYE’de 12 Eylül’de başlayıp 18 Eylül’de sona eren ateşkesin uzatılamaması özellikle Halep şehrinde çatışma ve bombardımanların şiddetini artırırken, ABD ile Rusya arasındaki karşılıklı atışmanın dozu da giderek yükseliyor.

‘İŞBİRLİĞİ SONA EREBİLİR’ MESAJI

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, önceki gün “Washington ve Moskova ilişkilerinin yaşam destek ünitesinde olduğunu” söyledi. Sözcü ayrıca, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’ın, ABD’nin Esad’ı yerinde etmek için El Nusra’yı korumaya çalıştığı suçlamasını “absürt” olarak nitelendirdi. Dün ayrıca ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin, aralarında Suriyeli sivil muhalif aktivistlerin de olduğu küçük bir gruba hitaben yaptığı konuşmada kendi Suriye diplomasisinin ciddi bir askeri tehditle desteklenmediğini belirterek, “Kuvvet kullanmanın lehinde oldum... ama işler farklı bir sürece evrildi” dediği ortaya çıktı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova ise dün, ABD’nin Suriye hükümetine karşı doğrudan askeri eyleme geçmesinin Ortadoğu’da ‘tektonik kaymalara’ sebep olacağı uyarısında bulundu. Rus TVC televizyonunda konuşan Zaharova, “ABD yönetimi Suriye’de yöntem değiştirerek doğrudan Şam yönetimini ve Esad’ı vurmaya kalkışırsa bölgede tektonik hareketleri, büyük depremi tetiklemiş olur. Amerikan yönetimi Esad’ı ortadan kaldırarak Suriye’de yerini ılımlı muhalefetin alacağını düşünüyorsa, derin yanılgı içinde olduğunu söyleyebilirim. ABD’nin müdahalesi sonucu Esad giderse envai çeşit terörist grup Suriye’yi bölüşmeye başlar. Netice itibarıyla sadece Suriye değil, tüm bölge bu tektonik (deprem için kullanılan) hareketlilikten nasibini alır” dedi.

YENİ RUS YIĞINAĞI

Suriye’deki hava operasyonlarının ağırlıklı kısmını 15 Mart’ta durdurduğunu ilan eden Moskova, bu ülkenin Lazkiye vilayetindeki Hmeymim Üssü’ne rejime destek amacıyla yeni savaş uçakları göndermeye başladı. Üsse ilk etapta sayısı belirtilmeden ek SU-24 ve SU-34 bombardıman uçaklarının ulaştırıldığı kaydedilirken, SU-25 uçaklarının da Suriye’ye gönderileceği bildirildi. Rus uçak gemisi Amiral Kuznetsov da yakında Doğu Akdeniz’de olacak.

YİNE HASTANE HEDEF

Öte yandan dün muhaliflerin denetimindeki Doğu Halep’in en büyük hastanesi, dört gün içinde ikinci kez vuruldu, 10 hasta yaralandı. Suriye-Amerikan Tıp Derneği (SAMS), hastanenin varil bombalarıyla vurulduğunu duyurdu. SAMS radyoloğu ve hastane yöneticisi Mohammad Abu Rajab, M10 kompleksinden yolladığı sesli mesajında, “Hastane yok ediliyor. SOS, herkes” dedi.

http://www.hurriyet.com.tr/ortadoguda-deprem-olur-40237270