Anket

Sizce Türkiye Suriye'ye yapılacak bir askeri müdahaleye katılmalı mı?

Katılmamalı. Bizi hiç iligilendirmez.
18 (18%)
Kesinlikle katılmalı. Çünkü müdahale sonrası Suriye'de söz sahibi olmamız için şart.
53 (53%)
Engel olmalı. Çünkü Suriye'den sonra sıra İran'a, ondan sonra da sıra bize gelecek.
24 (24%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıda paylaşıyorum.
5 (5%)

Toplam Oy Verenler: 100

Gönderen Konu: Suriye Krizi  (Okunma sayısı 499339 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: Suriye Krizi
« Yanıtla #840 : 25 Kasım 2015, 12:00:27 »
Rus pilotlardan biri Lazkiye'deki Rus üssünde

25 Kasım 2015 - 11:56:39
Rus pilotlardan biri Lazkiye'deki Rus üssünde

Rusya'nın Paris Büyükelçisi, Türkiye tarafından düşürülen Rus uçağının pilotlarından birinin Suriye ordusunun elinde olduğunu söyledi. Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ise pilotun Rus ve Suriyeli özel kuvvetlerin düzenlediği operasyonla kurtarıldığını ve Lazkiye'deki Rusya'ya ait Hmeymim Hava Üssü'ne götürüldüğünü açıkladı.

Rus Büyükelçi Aleksandr Orlov'un açıklamalarını Reuters haber ajansı aktardı. Europe 1 radyosuna konuşan Orlov, "Kaçmayı başardı. Ve edindiğimiz son bilgiye göre, Suriye ordusu tarafından alındı. Rus üssüne götürülecek" dedi.

Haberde uçağın diğer pilotunun ise öldüğü belirtildi.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ise Orlov'un açıklamalarından kısa süre sonra pilotun Rus ve Suriyeli özel güvenlik kuvvetlerinin operasyonuyla kurtarıldığını açıkladı.

"Operasyon başarıyla sonuçlandı. İkinci pilot üssümüze getirildi. Hayatta ve sağlılığı iyi" diyen Şoygu, açıklamasında operasyona katılanlara teşekkür etti.

Rusya lideri Vladimir Putin de Şoygu'nun açıklamalarını tekrar ederek, operasyona katılanlara ve kurtarılan pilota devlet nişanı verileceğini açıkladı.

Putin, hayatını kaybeden pilotun ise Rusya'nın en yüksek kahramanlık madalyasıyla onurlandırılacağını belirtti.

http://www.hurriyet.com.tr/rus-pilotlardan-biri-suriye-ordusunun-elinde-40018456
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı skymoonhunter

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #841 : 25 Kasım 2015, 12:06:03 »
sayın skywolf siz kıta sahanlığı ile kara sahasını aynı şeymi sayıyorsunuz onu anlamadım?Ayrıca angajman kurallarını ülke kaç yıl evvel ilan etmiş akabinde bununla ilgili icraatda da bulunmuştu.Düşürülen suriye helikopter,uçak ,uav v.s.Rus makamları defaatle uyarıldığı halde hala bunu yapıyorlarsa amaç nedir siz açıklayında bilelim.Batının ve onun gazetelerinin tüm algı operasyonlarına rağmen rus ve iran tarafıyla yaklaşmaya çalışan bu yüzden eksen kaymaları suçlamasıyla karşılanlar bu hükümet değilmiydi yanılıyormuyum yoksa.Rus tarafının lakabı olduğu gibi son 3-4  yıldır Gürcistan-Osetya,kırım v.s. yaptığı ayılıkları ve yayılmacı anlayışı görmezden mi geleceğiz?uzun uzun geçmişe yönelik tahlil yapmağa kalkılırsa 90 lara da dönülebilir mesela Elçibeylere,pkk ya yapılan rus yardımlarına.siyasi iktidar sevilmeyebilir bunuda hak olarak görür ve saygı duyarım ama her olayda haklı olan davalarda bile sürekli vurmaya kalkılırsa zaten bunlar aptal,oy verenlerde saftirik salak şeklinde yaklaşımlar yapılırsa forumun aslında forum değil belli ideolojilere angaje olmuş bir monolog ortamı olduğu otaya çıkar(umarım böyle değildir).Bu ülkede Amerikan,israil,ingiliz sevicileri köşebaşlarında ve onun karşısında kendini anti emperyal tanımlayan rus,çin ve iran ekseni sevicilerini gördümde ne yazıkki herşeye rağmen salt vatan sevdası ve menfaatlerini düşünenlerine çok rastlamadım açıkçası.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #842 : 25 Kasım 2015, 12:13:17 »
skymoonhunter hoşgeldin.

Bunu hiç bir zaman X partisini kötülemek veya Y partisini övmek için söylemiyorum. Hiçbirinin fanatiği değilim ve hepsinin canı cehenneme! Hep akıntıya göre hareket ettik ve etmeye de devam ediyoruz. Her zaman bekleyelim ve görelim dedik.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı skymoonhunter

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #843 : 25 Kasım 2015, 12:20:44 »
hoşbulduk.

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #844 : 25 Kasım 2015, 12:33:05 »
anlaşılan siz hala akp iktidarını nasıl hırpalarımda kalmışsınız sorun değil beni de ilgilendirmez açıkcası.Fakat siz hala belkide ideolojik yaklaşımlarla ruslara toz kondurmazsanız orada durun bakalım derim.Eğer bu topraklara vatan deniliyorsa gerekirse uğrunda savaşıldığı içindir.Osmanlı imparatorluğunun neden ve kim yüzünden battığını hepimiz biliyoruz ama siz sadece almanlardan alınan iki geminin rus limanlarını bombalamayla başlatırsanız tarihi o zaman sizden başkalarının tarihi bilmediğini zanneder durursunuz.Anti emperyalist tutum takındığını savunanlar tarih boyunca hep kendi nesillerini ve ecdadlarını kötülemiştir.En ufak empati gereği duymayanlar oturduğu koltuktan klavye kahramanlığı yaparak belkide yüzyıl sonra bile o dönemin şartları durumlarını detaylı olarak tahlil etmeden devri sabık yaratmaya çalışmışlardır.Aynı sava göre Mustafa Kemal paşa başarılı olamasaydı sizin mantelitenize sahip kişiler tarafından aynı şekilde yargılanacaktı.Ama tarih böyledir işte.Sizin gibilerin ağzından rusların kırım türklerine dindaşlarımıza yapılan ve orta asya bozkırlarında biten soykırımları duymazsınız mesela.Ermenilere karabağ işgali sırasında yapılan Azeri kardeşlerimizi katleden silah ve lojistik yardımlarıda.Yunan ve rum tarafında yer alarak Ortodoks kardeşliği yaptıklarını da.Ülkemizde işledikleri veya işlettikleri muhalif ve çeçen suikastlerinide.Lafı bağlayacak olursak ne batı ne de doğu hepsi emperyal ve pislik asıl olay menfaatlerdir o kadar.Amaa bu vatan toprağında şu gibi olaylarda bile birlik sergileyemeyenlerin benim gözümde istiklal savaşında yunanı tutan ingilize hoş geldin diyen veya kars düştüğünde ruslar kadar sevinenlerden farkı yok.

Bizler, Büyük Atatürk' ün çizmiş olduğu istikametten bir an olsun çıkmayacak kadar akıllı insanlarız. Ne yazık ki diğerleri için aynı şeyi söylemek mümkün değildir. İşte o diğerleri, Kurtuluş Savaşında Atatürk' ü dinsiz ilan ederek idam fermanını imzalayan Padişah Vahdettin' in yolundan gidenlerdir. İş bu ülkenin aydınlık insanları, hiç bir zaman İskilipli Atıf Hocaları, Şeyhülislam Ebu Suud Efendileri, Damat Ferit Paşaları, Padişah Vahdettin gibilerini kendilerine önder seçmeyecektir. Ve ülkesini esaretten kurtaran önderine '' İKİ AYYAŞ '' demeyecektir. Kurtarıcısına hakaret eden bir kitleyle aynı duygu ve düşüncede buluşmaları ise mümkün değildir. Devletin asıl kurucusu olanlar; bir şekilde devleti ele geçirmiş kadrolarla aynı duyguda kesinlikle buluşamazlar. Sözü geçen bu memleketin diğer insanları ise; Çanakkale Savaşını asıl kazanan kişilerin, gökten zembille inen yeşil sarıklılar olduğuna inanarak, bu uğurda şehit düşmüş dedelerimizin manevi hatırasının içine edenlerdir.

Osmanlı' nın Birinci Dünya Savaşına dahil olmasının asıl sebebi elbette Yavuz ve Midilli zırhlıları değildi. Az zaman da çok şey anlatmaya çalıştığımızdan; ve asıl mesele başka bir konu olduğundan dolayı, mevzuyu kısa kesmek durumundayız. Yoksa Birinci Cihan Harbinin çıkacağı belli olduktan sonra; Osmanlı yönetiminin ilk önce Fransızlar ve İngilizlerle temasa geçtiklerini- olmayınca mecburen Almanya saflarında savaşa katıldıklarını bilecek kadar da tarih kitaplarını karıştırmışızdır. Savaş sonrasında Rusya gizli antlaşmaları açıkladığında; eşekten düşmüş karpuza dönen idraksizlerin durumuna da düşmeyiz.

Konuya dönecek olursak, sebep sonuç ilişkisi diye bir şey var. Bir nedeni diğer bir şeyin sonucudur. Şayet Rusya Suriye' de müdahil olduysa bir nedeni vardır elbet. Ve bu nedenler Türkiye' nin çıkarlarına aykırıdır. BOP Türkiye' nin ve bütün Ortadoğunun parçalanması demektir. Şimdi Türkiye olarak sen kalkıyorsun, kendini parçalamak için harekete geçiyorsun!.. Kendi ipini çekmekle eşdeğerdir. Aklı başında devlet adamlarının yapacağı iş değildir. TÜRKİYE HARİÇ, DÜNYA ÜZERİNDE Kİ HİÇ BİR DEVLET; KENDİ ZARARINA OLAN BİR İŞİN ORTAĞI OLMAZ / OLAMAZ. Ve koskoca bir insan kitlesi, sağduyudan yoksun bir şekilde kayıtsız ve şartsız olarak yanlış politikaları desteklemez !..

Son açıklamalarda Rusya' nın füze yüklü gemilerinin Akdeniz açıklarında konuşlandırılacağı haberi çıktı. Rusya diyor ki, Rusya' yı tehdit eden her hangi bir hava unsuru uyarılmadan düşürülecektir diyor. Allah vermesin, yarın bir gün iki F-16 uçağımız Akdenizde düşürülürse ne yapacaksınız !? Rusya ile Nükleer Savaşa mı gireceksiniz ! NATO' ya gelince; beş dakikada Türkiye' yi satacaktır. Zaten adamların derdi ülkemizi parçalamak değil mi ! Aynen I. Dünya Savaşında olduğu gibi meseleyi kavrayamamış kadroların esareti altındayız. Ve dünyanın gerçeklerinden bi haber kalabalıklar...

« Son Düzenleme: 25 Kasım 2015, 12:36:37 Gönderen: PARTİKÜL »

Çevrimdışı skymoonhunter

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #845 : 25 Kasım 2015, 12:55:51 »
siz vatan savunmasını sadece seküler bir anlayışla yapıldığını ve bununlada başarılı olduğunu mu ifade etmeye çalışıyorsunuz.Örneklendirmede bulunduklarınız (vahdettin hariç ki o da yıkılan bir imparatorluğun padişahı)hiçbirisinin liderlik iddiasi yada dahli olacak konumları yoktu.Ama çanakkalede taarruz emri alacakları sabahın hemen öncesinde sırf abdest edebine riayetten iç çamaşırları değiştiren.Barutu bittiği zaman süngüyle öleceklerini bilecekleri halde verilen ölmeyi emreden komuta isyan etmeyip şehadet tatmaya gidenleri yoksaymışsınız.Bu zamana kadar bizi ne nato korudu ne de ruslar doğu anadoludan ve boğazlar hayalinden vazgeçti.(Osmanlının asıl batması ise Osmanlı rus savaşları sonucunda İngiliz(Yahudi) ve Fransız bankerlerden alınan borçlardır).Sonuç olarak siz bu kadar sınırı olan bir ülkeye herhangi bi şekilde angaje olmayalımmı diyorsunuz?Ama ruslar gelip Hatay'ın hemen yanındaki üslerde her haltı yapsınlar.Kürtler de fakto devlet kursunlar e o zaman Kerkük musula kızmaya hakkımız olmamalı müdahil olmadık diye.angaje olma şekillerine müdahil olma tarzlarına yöntemleri eleştirmeye hepsine EyvAllah ama neden oluyoruz aman bizene diyemezsiniz istesenizde dedirtmezler maalesef.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #846 : 25 Kasım 2015, 13:17:17 »
İyi de Kürtler Rusya'nın desteğiyle devlet kurma çabasında değiller ki? Burada bir yanlışlık var! Pkkya destek sağlamayan ülke sayısı herhalde çok azdır. Ancak özellikle son yıllarda,  onlara en fazla desteği ABD ve AB sağlıyor. Irak'ı işgal edip parçalayan ABD önderliğindeki batı! Şimdi aynı şeyi Suriye'de gerçekleştiriyorlar. Şu an Suriye'nin sonunun da Irak gibi olmaması için Rusya orada. Rusya doğal olarak kendisini Akdeniz'e çıkartacak olan yolun kapanmasını istemiyor. Körfez savaşı sırasında Rusya, üzerindeki Sovyetlerden kalma yükü henüz atamamıştı. Şimdi ise kutuplaşan dünyada Ortadoğu ve diğer bölgelerde Çin ve İran gibi ülkelerle batıya karşı bir cephe halindeler. Rusya sadece Ortadoğuda değil, ulaşabildiği her yerde gücünü hissettirmeye çalışıyor. Sadece Suriye sınırında değil, Kanada'ya kadar pek çok ülkenin hava kuvvetlerinde alarma neden oluyor. Geçen sene yüzden fazla ihlal gerçekleştirdi. Kendisine fazla güveniyordu ve piyango bize patladı. Biraz da Suriye'deki çatışma ortamından kaynaklanıyor piyangonun bize patlaması. Bu en fazla Rusya üzerinde şok etkisi yarattı dünyada.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #847 : 25 Kasım 2015, 13:19:52 »
Sınırda rekor sayıda F-16
Uğur ERGAN / ANKARA25 Kasım 2015 - 12:51:27
Sınırda rekor sayıda F-16

TÜRKİYE, Rus uçağının düşürülmesinden sonra Suriye hudutunda devriye uçuşu yapan F-16 sayısını 18’e çıkardı.

Uçak sayısının ilk kez 18’e çıkarıldığına dair bilgi Genelkurmay Başkanlığı'nın günlük faaliyetler raporu bölümünde yer adı.

Türkiye daha önce uçak sayısını 14’e kadar çıkarmıştı.

http://www.hurriyet.com.tr/sinirda-rekor-sayida-f-16-40018614

Çevrimdışı skymoonhunter

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #848 : 25 Kasım 2015, 13:40:50 »
Evet katılıyorum ama sadece bölüp parçalamada batının öncü rolüne.Eğer aynı şeyden bahsediyorsak pyd den yani onlar için herşey mübah dün Amerika olur bugün rusya.Pyd nin şu aralar kumrular gibi olduklarını biliyoruz rusyayla.Açıkcası putinin suriyenin toprak bütünlüğünü düşündüğünü de sanmıyorum,hatta öso ile de moskovada biraraya geldiler sanırım istediğini alamadığı için askeri üs anlamında tekrar esada döndü(Tabiki iran etkisini de atlamamak lazım)Benim kanaatim biraz daha ruslar sesini yükseltir karizmadan kaynaklı açığımızı ararlar karşılık vermek için sonrasında tansiyon iner.Rusyanın çok şansı yok batıyla araları iyi değil enerji haricinde ambargo altındalar.Bizim gibi bir partneride kaybetmek işlerine gelmez ama bizimkilerinde artık akıllanıp ruslara olan enerji bağımlılığını artık iyice azaltmaları lazım kürt doğalgazı,azeri gazı tanap gibi.Ne biz gergin bir rus görmek isteriz ne de onlar 90 lara dönmek.Ayrıca uzak olmayan gelecekte israil gazının da bi şekilde üzerimizden avrupaya gideceğini varsayıyorum.
« Son Düzenleme: 25 Kasım 2015, 13:44:21 Gönderen: skymoonhunter »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #849 : 25 Kasım 2015, 14:22:28 »
Evet katılıyorum ama sadece bölüp parçalamada batının öncü rolüne.Eğer aynı şeyden bahsediyorsak pyd den yani onlar için herşey mübah dün Amerika olur bugün rusya.Pyd nin şu aralar kumrular gibi olduklarını biliyoruz rusyayla.Açıkcası putinin suriyenin toprak bütünlüğünü düşündüğünü de sanmıyorum,hatta öso ile de moskovada biraraya geldiler sanırım istediğini alamadığı için askeri üs anlamında tekrar esada döndü(Tabiki iran etkisini de atlamamak lazım)Benim kanaatim biraz daha ruslar sesini yükseltir karizmadan kaynaklı açığımızı ararlar karşılık vermek için sonrasında tansiyon iner.Rusyanın çok şansı yok batıyla araları iyi değil enerji haricinde ambargo altındalar.Bizim gibi bir partneride kaybetmek işlerine gelmez ama bizimkilerinde artık akıllanıp ruslara olan enerji bağımlılığını artık iyice azaltmaları lazım kürt doğalgazı,azeri gazı tanap gibi.Ne biz gergin bir rus görmek isteriz ne de onlar 90 lara dönmek.Ayrıca uzak olmayan gelecekte israil gazının da bi şekilde üzerimizden avrupaya gideceğini varsayıyorum.

+1