Anket

Sizce Türkiye Suriye'ye yapılacak bir askeri müdahaleye katılmalı mı?

Katılmamalı. Bizi hiç iligilendirmez.
18 (18%)
Kesinlikle katılmalı. Çünkü müdahale sonrası Suriye'de söz sahibi olmamız için şart.
53 (53%)
Engel olmalı. Çünkü Suriye'den sonra sıra İran'a, ondan sonra da sıra bize gelecek.
24 (24%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıda paylaşıyorum.
5 (5%)

Toplam Oy Verenler: 100

Gönderen Konu: Suriye Krizi  (Okunma sayısı 504393 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı мคяครℓเ

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 24
  • DefenceTurk.com
Ynt: Suriye Krizi
« Yanıtla #610 : 25 Mayıs 2015, 14:03:55 »
Çavuşoğlu: Suriyeli muhaliflere havadan yardım etmek için ABD ile prensipte anlaştık

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD ile Türkiye’nin eğit- donat kapsamına aldığı Suriyeli muhaliflere sahada havadan yardım gönderme konusunda ‘prensipte anlaştığını’ açıkladı. Bu adım, karşı taraftan da doğrulandığı taktirde, ABD’nin Suriye krizine müdahalesinin sınırlarını genişleteceği anlamına geliyor.

Meksika-Endonezya-Güney Kore-Türkiye-Avustralya (MIKTA) Oluşumu'nun 5. Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılmak üzere geçen hafta gittiği Güney Kore'de 7 Mayıs’ta Ürdün'de başlayan eğit- donat programına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.
Daily Sabah gazetesine konuşan Çavuşoğlu, ABD ile ortaklaşa yürütülen program kapsamında eğitilip donatılacak 15 bin Suriyeli muhalife havadan destek verileceğini söyledi: “ABD ile prensipte anlaştık. Bu yardımın nasıl yapılacağı ordunun sorumluluğunda. Havadan destek almak zorundalar. Onları korumazsak, tüm bu eğitimin ne anlamı kalır?”

http://tr.sputniknews.com/ortadogu/20150525/1015637131.html#ixzz3b9A5mLRn
« Son Düzenleme: 25 Mayıs 2015, 14:05:00 Gönderen: мคяครℓเ »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #611 : 26 Mayıs 2015, 17:58:33 »
Büyük İsrail Projesi yoluna devam ediyor!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #612 : 03 Haziran 2015, 08:28:34 »
BM'den  Tırlar İçin Açıklama
BM: Hangi taraf olursa olsun, herhangi bir şekilde Suriye’de savaşan gruplara silah yollanmasına karşıyız
NAFİZ ALBAYRAK, NEW YORK, (DHA) 3 Haziran 2015
BM'den MİT TIR'ları açıklaması

Birleşmiş Milletler’den (BM), Cumhuriyet Gazetesi'nin MİT TIR'larıyla mühimmat taşındığına ilişkin yayınlanan görüntülerle ilgili olarak, “Hangi taraf olursa olsun, herhangi bir şekilde Suriye’de savaşan gruplara silah yollanmasına karşıyız” açıklaması geldi.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, Suriye sorununda BM'nin genel tavrının belli olduğunu ve olayın barış odaklı çözümden yana olduğunu söyledi. Dujarric "Genel Sekreter'in Suriye sorununda temel prensibi bellidir. BM'nin tavrı, Suriye'de sorunun çözümü için barış odaklı hareket edilmesini desteklemekte. BM, hangi taraf olursa olsun herhangi şekilde burada (Suriye'de) savaşan guruplara silah gönderilmesine taraf değildir" dedi.

BM'nin Suriye krizi başlamasından şimdiye kadar daima politik çözüm arayışında olduğunu anımsatan Sözcü Dujarric, MİT TIR'ları ile ilgili Türk yetkililerinin de ne BM ne de BM Genel Sekreteri'ne konu ile ilgili hiçbir bilgi veremediğini dile getirdi.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/29178823.asp
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı мคяครℓเ

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #613 : 03 Haziran 2015, 13:41:58 »
Bi kapasınlar cenelerini, pkk,ypg ve işide az silah yardımı yapılmadı. O zaman nerdeydi bunlar. Türmenlere biz gönderince önce icerdeki vatan hainleri sonra dışardaki bu abileri bagırmaya başladı. Yani it ürür kervan yürür...

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #614 : 03 Haziran 2015, 14:07:29 »
Türkmenler kendilerine Türkiye'den silah yardımı gelmediğini belirtiyorlar. Sorun orada! Önce yok denilen, sonrasında ise görüntüleri ortaya çıkan, giden silahlar kime gidiyor?  Türkmenlere gidiyor olsa neden gizlenmeye çalışılsın!

Çevrimdışı enes8101

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #615 : 03 Haziran 2015, 17:12:16 »
Benim bildiğim kadarıylada Türkmenler, Allah Türkiyeden razı olsun diyor...
ZOR HEMEN İMKANSIZ ZAMAN ALIR
             --------MAROON BERETS--------

Çevrimdışı enes8101

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #616 : 03 Haziran 2015, 17:52:03 »

Buyrun...

Çocuklarımız Türkiye sayesinde hayatta
admin | 03 Haziran 2015 | Genel, Gündem, Son Dakika, Suriye, Tüm Manşetler
Suriye Demokratik Türkmen Hareketi Başkan Yardımcısı Tarık Sulo Cevizci: Bize gelen TIR’ların durdurulması 200 Türkmen köyünün IŞİD’in eline geçmesine neden oldu. Türkiye’nin yardımları olmasaydı Türkmen soykırımı yapılırdı…

1433280600648

Adana ve Hatay’da durdurulan MİT TIR’larıyla ilgili tartışmalara son noktayı Suriyeli Türkmenler’in 2 numaralı ismi Tarık Sulo Cevizci koydu. SABAH’a konuşan Cevizci, “Türkiye olmasaydı Türkmenler’e soykırım kaçınılmaz olurdu” dedi. İşte özetle anlattıkları:

‘AHLAKSIZCA BULUYORUZ’
 Bize gelen TIR’ların durdurulması 200 civarında Türkmen köyünün IŞİD kontrolüne geçmesine neden oldu. Türkiye, bizim hayatta kalmamızı sağlayan her türlü yardımı yapıyor. Çocuklarımızı Türkiye sayesinde koruduk. Türkiye’nin dışında hiçbir desteğimiz yok. Bize yapılan yardımların iç siyasete alet edilmesini ahlaksızca buluyoruz. Bize soykırım uygulanırken, bu yardımların gündeme getirilmesi ve sanki yanlış bir şeymiş gibi gösterilmesi sadece düşmanlarımızı sevindirir. Biz soykırımın eşiğinden döndük.

Suriye’de Türkçe konuşan ve Türk olduğunu kabul eden 1.5 milyon var. Türk olmasına rağmen asimile olan 2 milyonla birlikte toplam 3.5 milyon Türkmen Suriye’de yaşıyor. Türkiye ayrım yapmaksızın bu 3.5 milyon kişiye ve Suriye’de mağdur olan herkese yardım yapıyor. Bize yapılan yardımlar 2012’de başladı. Halep, Hama, Humus, Bayır Bucak, Şam, Golan ve Rakka bölgelerinde yaşayan Türkmenler, Türkiye sayesinde hayatta. 2012’de şiddet ortamı artınca Türkmen bölgeleri çatışmaların merkezi haline geldi. Her türlü sıkıntı yaşandı. Türkmenler’in canı çok yandı. Çok sayıda Türkmen bölgelerini terk etti. Bir taraftan IŞİD diğer taraftan da Esad güçlerinin arasında kaldık. Resmen iki ateş arasında soykırımla karşı karşıyayız. Son dönemlerde PYD de bize saldırmaya başladı.
 Füzelerle, uçaklarla, varil bombalarıyla bombalandık. Böyle bir ortamda tek destekçimiz Türkiye. Bu kriz devam ediyor. Türkiye en başından beri diplomatik, lojistik ve insani her türlü yardımı yapıyor. Neye ihtiyacımız varsa gönderiyor. Hayatta kalmamızı sağlayacak her türlü yardımı Türkiye’den alıyoruz. Diğer ülkelerin hiçbiri yardım etmiyor.Türk varlığı yok olma tehlikesi ile karşı karşıya. Bugüne kadar 35 bine yakın Türkmen öldü. Türkiye olmasaydı Cenevre’ye bile davet edilmezdik. Dünya Türkmenler’i yok sayıyor. Bizimle ilgilenen bir tek Türkiye var.

AĞABEYİM KARŞILAYACAKTI
 TIR’ların durdurulması, onlarca kişinin ölümüne neden oldu. TIR’lar durdurulduktan iki gün sonra IŞİD, 200 civarında Türkmen köyünü ele geçirdi. O TIR’ların biri Halep’e, biri de Bayır Bucak bölgesine gidiyordu. Halep’e giden TIR’ı ağabeyim Silo Sulo Cevizci karşılayacaktı. O dönem ağabeyim Türkmen ordusu komutanlarından biriydi. Ben de oradaydım. Biz o TIR’ı alamadığımız için IŞİD bölgeyi ele geçirdi. Türkmen bölgelerinin önemli bir kısmı o hadiseden sonra kontrolümüzden çıktı.

‘CUMHURİYET’…
 Cumhuriyet’te geçen haftaki haberden sonra IŞİD intikam alırcasına 7 Türkmen köyüne baskın yaptı. 18 kişi öldü. 50 kişi kayıp. Onlarca aile köyleri boşalttı. TIR’lara yapılan baskınlar ve Türkmenler’e yapılan yardımların bu şekilde iç siyasete malzeme edilmesi bize büyük darbe vurdu. TIR’ların durdurulması IŞİD’e yaradı. İşgalin vahşeti altında onbinlerce Türkmen yaşıyor. Bu baskınlar ve yardımların bu şekilde gündeme gelmesi bizi hedef haline getirdi.

‘SİYASETE ALET EDİLİYOR’
 Suriye Türkmenleri Meclis Eski Başkanı Samir Hafez: Türkiye’den yardım geliyor ki biz ayakta durabiliyoruz ve bu saldırılara karşı savaşabiliyoruz. Yardım gelmeseydi biz nasıl beş sene ayakta durabilirdik? Bu TIR olayından sonra çekingenlik başladı. Muhalefetin bu konuyu siyasete alet etmemesi lazım. Bizi büyük tehlikenin içine sokuyorlar.

250 TIR, 600 KAMYONLA YARDIM
 Türkiye, AFAD, TİKA ve Kızılay’la Irak Türkmenleri’ne 250 TIR gıda, kıyafet ve ilaç gönderdi. 4 yılda Suriye Türkmenleri’ne bin 600 kamyon insani yardım ulaştırdı. Türkiye’de şu anda 35 bin civarında Türkmen bulunuyor.

kaynak:http://www.turkmenajans.net/cocuklarimiz-turkiye-sayesinde-hayatta/

Çevrimdışı enes8101

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #617 : 03 Haziran 2015, 17:53:54 »
O tırların IŞİD yada diğer örgütlere gittiğini düşünmek apaçık,bizi yönetmek isteyenlerin amaçlarına azda olsa ulaşabildiğini gösteriyor... 

Çevrimdışı enes8101

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #618 : 03 Haziran 2015, 18:01:53 »
‘Türkiye yardım etmeseydi 1 milyon Türkmen şehit olurdu’
admin | 31 Mayıs 2015 | Genel, Gündem, Son Dakika, Suriye, Tüm Manşetler
Eski Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Hafız, “Türkiye’nin yardımları olmasaydı otuz bin olan şehit sayımız şimdi belki bir milyona ulaşmıştı” dedi.copyright_aabadoluajansi_2015_20150531134403

Eski Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Semir Hafız, Suriye’deki Türkmenler için yola çıkan tırların durdurularak sonrasında olaya ait olduğu belirtilen fotoğrafları yayınlanarak Türkiye’yi teröre destek veren bir ülke olarak gösterilmek istendiğini belirtti.

MİT tırlarına ait olduğu belirtilen fotoğrafları ve buna ilişkin haberleri AA muhabirine değerlendiren Hafız, “Türkiye, terör örgütü DAEŞ ile işbirliği içindeymiş gibi gösterilmeye çalışılıyor. Asıl insanlık suçu, tırların durdurulması ve bunu suç olarak göstermektir. Bu Türkmenlere ölün demektedir” dedi.

Hafız, Türkmenleri, Türkiye’in Suriye’deki sağ kolu olarak nitelendirerek, “Türkmenler için yola çıkmış tırları durdurup daha sonra da olaya ilişkin fotoğrafların yayınlanmasındaki amaç, Türkiye’ye ihanettir, Türkiye’yi teröre destek veren ülke olarak göstermektir. Türkiye’nin Suriye’deki Türkmenleri koruması hakkıdır. Gönderilen yardımı durdurmak ve bunu DAEŞ ile ilişkilendirmek ise tamamen yanlıştır” diye konuştu.

“Türkmenler kendilerini Türkiye’nin yardımları sayesinde koruyor”

Söz konusu tırların Suriye’deki Türkmen Dağı’na ulaşma hedefiyle yola çıktığının altını çizen Hafız, sözlerine şöyle devam etti:

“Suriye Türkmenleri, rejimin saldırılarına karşı kendilerini, Türkiye’nin yardımları sayesinde koruyabiliyor. Türkiye’nin yardımları olmasaydı otuz bin olan şehit sayımız şimdi belki bir milyona ulaşmıştı. Türkiye, Türkmenlere, her zaman gıda, ilaç ve insani yardım yolladı. Zaman zaman çeşitli yardımlar da yapıldı. Ancak hükümete yapılan darbe girişimi ve sonrasında yaşananlar nedeniyle Türkmenlere mühimmat konusunda yardımlar gecikti. Bunun acısını Saray’da, Acısu’da Türkmen gençlerini şehit vererek ödedik. Bu haberler ile hükümeti itham edenler, Esed rejiminin döktüğü kana ortak olmuştur.”

Muhabir: Levent Tok

Son günlerde ki IŞİD hareketlerini tahlil ettiğimizde Devletimizin desteğiyle,suriyedeki Türkmenlerin hem esadla hemde ypg ile mücadelesinde  ki başarısının kimilerinin gözünü korkuttuğu apaçık gerçek...   

Çevrimdışı мคяครℓเ

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #619 : 03 Haziran 2015, 21:18:32 »
Türkmen Komutanların Tırlarla İle İlgili Açıklamaları
| 30 Mayıs 2015 | Genel, Gündem, Suriye,
Suriye Bayır Bucak Türkmenleri Ordusu’nun üst düzey komutanları, Suriye savaşı ve paralel yapı operasyonlarının bölgeye etkilerini değerlendirdi. Beşar Molla, Paralel çetenin Adana’da durdurduğu MİT TIR’larının kendilerine yardım getirdiğini vurgularken; Yusuf Bozoğlan ise Türkiye’den gelen yardımlarla ayakta kaldıklarını vurguladı.
http://www.turkmenajans.net/turkmen-komutanlarin-tirlarla-ile-ilgili-aciklamalari/