Anket

Sizce Türkiye Suriye'ye yapılacak bir askeri müdahaleye katılmalı mı?

Katılmamalı. Bizi hiç iligilendirmez.
18 (18%)
Kesinlikle katılmalı. Çünkü müdahale sonrası Suriye'de söz sahibi olmamız için şart.
53 (53%)
Engel olmalı. Çünkü Suriye'den sonra sıra İran'a, ondan sonra da sıra bize gelecek.
24 (24%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıda paylaşıyorum.
5 (5%)

Toplam Oy Verenler: 100

Gönderen Konu: Suriye Krizi  (Okunma sayısı 499071 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Bulancaklı

• DefenceTurk
  • *
  • 0
Ynt: Suriye Krizi
« Yanıtla #80 : 28 Kasım 2011, 09:41:09 »
"Türkiye bir Türk devletidir" ibaresi kaldırılmalı bence ???? lafı yüzünden atılmıştır inş. Bu arkadaşlar elindekinin kıymetini bilmiyor sanırım çok üzücü bir durum

Çevrimdışı Hellfire

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #81 : 28 Kasım 2011, 10:00:43 »
Atıldığı iyi olmuş..Nickinden yazdıklarından zihniyeti belli,allahın laneti bu zihniyetin ve destekçilerinin üstünde olsun..Bu kadar net söylüyorum..

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #82 : 28 Kasım 2011, 20:11:07 »
Suriye konusunda sular ısınıyor

Hürriyet Planet
28 Kasım 2011
SULAR ISINIYOR
Suriye üzerindeki uluslararası baskı giderek artarken, Şam yönetimi de harekete geçti.

Birleşmiş Milletler (BM) komisyonunun yaptığı soruşturmanın raporu bugün açıklandı. Raporda Suriye yönetiminin insanlığa karşı suç işlediği belirtildi.

BM'nin Bağımsız Suriye Soruşturma Komisyonu'nun hazırladığı raporda, "Komisyon, Suriye Arap Cumhuriyeti'nde incelemenin yapıldığı dönem içerisinde farklı yerlerde insanlığa karşı suç işlendiği konusunda derin kaygılar taşımaktadır" denildi.

Komisyon, rapor için 223 kurban ve görgü tanığıyla görüşmeler yaptı. Söz konusu Komisyon, Ağustos ayında kurulmuştu.

Raporda ayrıca, Suriye ordusu ve güvenlik güçlerine yönelik silahlı saldırı düzenleyen "Özgür Suriye Ordusu" isimli bir grubun varlığı da kabul edildi. Raporda, muhalif gruplara uluslararası insan hakları hukukuna saygı göstermeleri çağrısı yapıldı.

BM'nin hazırladığı bu raporun, Suriye üzerindeki uluslararası baskıyı artırması ve olası yaptırımların da sertleştirilmesinin yolunu açması bekleniyor.

KRİTİK AB TOPLANTISI

Raporun yankılarının, Suriye ile ilgili bu hafta içerisinde yapılacak kritik toplantıda da varlığını hissettireceği tahmin ediliyor.

Perşembe günü Avrupa Birliği (AB) dışişleri bakanları Brüksel'de Suriye'deki son durumu ele almak üzere bir araya geliyor.

Fransa, bu toplantıya Türkiye'nin de katılmasını istedi. Bu konudaki talebini diğer AB ülkelerine ileten Fransa, Brüksel'in bu talebi değerlendirmeye aldığını belirtti.

AB toplantısında, Suriye'nin petrol ve finans sektörlerini hedef alan yaptırımların daha da sıkılaştırılması bekleniyor.

Toplantıdan ayrıca, Avrupa hükümetlerinin Suriye'ye piyasanın altında faiz oranlarıyla uzun vadeli kredi vermesinin de yasaklanacağı belirtiliyor.

Fransa'dan Şam yönetimine karşı sert bir açıklama da Dışişleri Bakanı Alain Juppe'den geldi. Juppe Arap Birliği'nin Suriye hakkında yaptırım kararları almasının ardından Suriye rejiminin "günlerinin sayılı" olduğunu belirtti.

ŞAM'DAN KARŞI HAMLE

Arap Birliği'nin dün onayladığı ağır yaptırımlar, Şam yönetimini de harekete geçirdi.

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim bugün düzenlediği basın toplantısında Arap Birliği’ne sert tepki gösterdi.

Örgütün dün kabul ettiği dokuz maddelik yaptırım paketinin “bir ekonomik savaş ilanı” anlamına geldiğini ifade eden Muallim, “Sizi temin ederim Arap ülkelerindeki varlıklarımızın yüzde 95-96’sını geri çektik. Halkımızın çıkarlarını korumak zorundayız” dedi.

Muallim bugünkü basın toplantısında ayrıca Suriyeli silahlı muhalif grupların düzenlediği saldırılarda hayatını kaybeden güvenlik güçlerinin de görüntülerini yayınladı.

Ancak basın toplantısını yayınlayan yabancı yayın kuruluşları, bu görüntülerin gösterilmesi üzerine canlı yayınlarını kesti.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/19345824.asp
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #83 : 28 Kasım 2011, 20:40:32 »
haberi yayınlayan hürriyet tarafsız değil.

''Suriye'nin insanlığa karşı suç işlediği belirtildi.'' diyor ancak alınan kararda böyle birşey yok.

'....'insanlığa karşı suç işlendiği konusunda derin kaygılar taşımaktadır.'' deniyor.

diplomatik bir dil kullanılmış ve karşı tarafı itham etmeden, tedirginliklerini açıklıyorlar.

Ben de bir haber vereyim. Şam yönetimi bugünkü toplantıda, muhalifler (bana göre alayı terörist) tarafından katledilen güvenlik görevlilierinin görüntülerini yayınladı. batılı tv kanalları anında yayınlarını kesti, görüntüleri dünyaya duyurmamak için.
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #84 : 28 Kasım 2011, 21:34:11 »
haberi yayınlayan hürriyet tarafsız değil.

''Suriye'nin insanlığa karşı suç işlediği belirtildi.'' diyor ancak alınan kararda böyle birşey yok.

'....'insanlığa karşı suç işlendiği konusunda derin kaygılar taşımaktadır.'' deniyor.

diplomatik bir dil kullanılmış ve karşı tarafı itham etmeden, tedirginliklerini açıklıyorlar.

Ben de bir haber vereyim. Şam yönetimi bugünkü toplantıda, muhalifler (bana göre alayı terörist) tarafından katledilen güvenlik görevlilierinin görüntülerini yayınladı. batılı tv kanalları anında yayınlarını kesti, görüntüleri dünyaya duyurmamak için.
sana  göre  terörist  bana  göre  kan  emici  bir  krala  karşı  yapılan  çok  önemli ve büyük bir   devrim 
inadına  demograsi  ,  inadına  cumhuriyet.

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #85 : 29 Kasım 2011, 12:10:49 »
o  günlerde  cumhuriyet adına  bütün  zorluklara  karşı  direnen   atalarımız olmasa  bugün  belkide  bizimde  suriyeden  farkımız  olmayacaktı.
bencillik  kenara  çekilip  banane  demektir  ,   savaşa  hiçbir  zaman  destek  vermedim  ama  siyasi  anlamda  mücadele  ile  suriye  halkına  destek  verecek en  etkili  ülke  türkiyedir  ve  suriye  halkındaki  devrimin  gerçekleşmesi  inşallah bizim  açımızdanda  suriye  açısındanda  hayırlı olacaktır ,  şu  günden  sonra  esad  kırallığından bize  fayda  değil  zarar  gelir  ,  suriyeyi  yeniden kazanmanın tek  yolu  suriye  cumhuriyetidir.

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #86 : 29 Kasım 2011, 19:24:14 »

inadına  demograsi  ,  inadına  cumhuriyet.

demograsi değil, demokrasi... bari ismini doğru yazın.

Kod: [Seç]
şu  günden  sonra  esad  kırallığından bize  fayda  değil  zarar  gelir
bu noktaya gelmemize sebep ikiyüzlü, dengesiz ve dışarının maşası politikalar uygulamamız. sadece Suriye değil, Ortadoğu'daki herkes bize şüphe ile bakıyor artık. okkanın altına gitmemiz işten bile değil.
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #87 : 29 Kasım 2011, 23:42:59 »
Suriye, Mısır, Libya ve diğerlerinde yaşayan insanların bu zamana kadar akılları neredeymiş sormak lazım. Nasıl oldu da hepsinin birden akılları başlarına geldi diye de bunu anlamayanlara sormak lazım. Birileri bu geniş coğrafyada kendi çıkarlarına uygun karışıklıklar yaratıyorlar. Osmanlı'nın artık toprak olduğunu göremeyen bazı zavallılar da halen Osmanlı'nın hüküm sürdüğünü sanarak kendilerini dev aynasında görüyorlar. Oysa özellikle birilerinin, kendilerini böyle görmelerini istediklerini göremiyorlar. İlerisi için geriyi düşünüyorlar. Osmanlı'yı örnek göstererek demokrasiden bahsediyorlar. Daha hangi çağda yaşadıklarını bile bilemiyorlar. Osmanlı'yı örnek gösterirlerken Osmanlı'nın,  (son dönemleri hariç) sadece kendi çıkarları doğrultusunda hareket ettiğini, yönetimi altındaki halklara karşı adil davrandığını, bu nedenle de döneminin süper gücü olduğunu düşünemiyorlar. Düşünemiyorlar ki bu nedenle kendi çıkarlarımız değil, başkalarının çıkarları nedeniyle ne yapacağını şaşırmış sağa sola saldıran bir devlete dönüşmeye başladığımızı, bugün demokrasi yalanıyla tün bu ülkeleri karıştıranların yarın da bizim içerisine düştüğümüz bu güven vermeyen imajımızı bize karşı kullanacaklarını, geçmişte yaşadığımız acı tecrübeleri tekrar yaşayabileceğimizi hiç düşünemiyorlar.

Zaten kim ne doğruyu söylerse söylesin; bizim kılığımıza bürünerek aramıza karşın bütün bu kargaşayı yaratanların tetikçilerinin verdikleri gazla, bu Enver Paşa özentilerinin hiç birinin gerçekleri umursayacağını sanmıyorum. Belki de Deccal dedikleri budur.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı taha

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #88 : 30 Kasım 2011, 13:27:53 »
o bu degilde biz suriyeye girsek sizce başarılı olurmuyuz yoksa suriye bizi rezil mi eder?

Çevrimdışı Hellfire

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #89 : 30 Kasım 2011, 14:22:01 »
o bu degilde biz suriyeye girsek sizce başarılı olurmuyuz yoksa suriye bizi rezil mi eder?

Giriş amacına bağlı..ABD'nin Irak'ta yaptığı gibi bir işgal harekatı mı yoksa bir nokta operasyon mu yapılmak istenen ?  Eğer askerimize,vatandaşımıza ve/veya çıkarlarımıza saldırı yapılır da müdahale (sınırlı operasyon) kaçınılmaz olursa iddia ediyorum Suriye neye uğradığını şaşırır eşek tepmişe döner..Sadece hava kuvvetlerimiz bile talan eder belirlenen hedefleri..

Fakat topyekûn bir işgalden bahsediyorsak (ki Tayyip beyin ağdalı konuşmalarına aldanıp Osmanlı geliyor naraları atanların aksine mevcut konjonkturde ben bu tarz fantazilere fazlasıyla karşıyım) iş o kadar kolay değil..Suriye'ye girdiğiniz zaman Suriye'nin kendi kırık dökük ordusundan ziyade bir militan hareketi,bir sokak direnişi görürsünüz ki bunu yapacak olanlar Suriyeliler kadar İran'dan ve diğer çevre ülkelerden gelecek Baascı fanatiklerdir..O zaman işin rengi değişir..