Anket

Sizce Türkiye Suriye'ye yapılacak bir askeri müdahaleye katılmalı mı?

Katılmamalı. Bizi hiç iligilendirmez.
18 (18%)
Kesinlikle katılmalı. Çünkü müdahale sonrası Suriye'de söz sahibi olmamız için şart.
53 (53%)
Engel olmalı. Çünkü Suriye'den sonra sıra İran'a, ondan sonra da sıra bize gelecek.
24 (24%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıda paylaşıyorum.
5 (5%)

Toplam Oy Verenler: 100

Gönderen Konu: Suriye Krizi  (Okunma sayısı 499127 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: Suriye Krizi
« Yanıtla #3180 : 06 Ocak 2023, 17:18:42 »
Tuttuğumuz taraf yenilince bizde yenilmiş sayılıyoruz.

Haklısın. O savaş sona erdi. Ancak açılan alana yerleştirilenlerle bizim istemediğimiz bir yapı oluşturulmaya çalışıldı. O noktadan sonra biz başka bir savaş başlattık. Bu defa aktif olarak saha indik ve planı bozduk. Fakat tamamen bitiremedik! Yenilmedik de! Yani savaş bitmedi! Bu savaşta kaybetme riski fazla olanlarla görüşerek elimizi güçlendirmemiz gerekli.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 177
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3181 : 06 Ocak 2023, 20:58:34 »
Suriye'de kazanan kimse yok. Biz mültecileri alıp bu noktada kaybettik. Suriye paramparça oldu ülkesinde 3-4 farklı yapı hakim. ABD'de kazanamadı. Esad devrilmedi. Rusya da kazanamadı. Esad'ın koltuğunu korudu belki ama Esad'ın ülkesinindeki kontrolü gitti. Burada artık Suriye'de artık kim lider olur kim iktidara gelir bu saatten sonra bizi ilgilendirmemeli. Bizim isteklerimiz belli. Terör örgütü PKK/YPG yok edilmeli. Mülteciler geri gitmeli. Bu kadar basit. Ha Esad bunları kabul eder yahut etmez. Kendisi bilir. Biz kendi bildiğimizi yapmaya devam ederiz.

Bu arada tekrar hatırlatalım. Esad ülkesinde küçücük bir bölgeyi kontrol ediyor artık. Ülkesinde Türkiye, ABD, Rusya başta olmak üzere büyük güçlerin askerleri var. DAEŞ ve YPG gibi terör örgütleri var. Esad diye birisi yok Rusya var. Koltuğunu korumak adına ülkesini çökerten birisi ve Rusya sayesinde ayakta. Rusya'da artık eski Rusya değil. Hiç çekinecek, korkacak bir tarafı kalmadı. Asker çekip duruyorlar Suriye'den. Ukrayna şu anda onlar için çok daha önemli. Bir nevi şeref meselesi oldu Ukrayna onlar için. Gerekirse tüm Suriye'den çekilirler.

Burada önemli olan Rusya'dan sonra boşluğu kimin dolduracağı. Bakmayın Rusya'nın ABD ile kanlı bıçaklı olmasına. Onlar Türkiye daha da güçlenmesin diye gidip ABD ile anlaşırlar zira daha önce yaptılar. Türkiye güçleneceğine ABD bizim boşluğumuzu doldursun derler. O nedenle Rusya'nın güçsüzleşmesi bizim işimize gelir. Rusya en az ABD kadar kahpe bir ülkedir. Artık istediğimizi alma zamanı. Gerekirse seçimden sonra geniş çağlı büyük bir operasyon şart. Bu operasyon uzun soluklu olmalı ve 30 km değil 100 km derinlikte olmalı. Tabii bu dediklerim mevcut iktidar devam ederse geçerli olur. İktidar değişirse Suriye'den askerleri hemen çekeriz YPG'ye falan ses çıkarılmaz. YPG'de bölgeye iyice yerleşir. Sınırımızda bir terör devleti kurulmuş olur.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3182 : 06 Ocak 2023, 21:12:36 »
Suriye iç savaşının stratejisini düşünen bizim dışişleri - istihbarat - siyaset 3'lüsü acaba ne düşünüyordu?

Orada geçen konuşmayı dinlemeyi çok isterdim...

En azından beyni az biraz çalışan bir yetkilimiz Suriye ve bölge haritasını açıp ; "Bu Suriye bölünür ve merkezi devlet güç kaybederse ne olur? " diye birkaç basit analiz yapmadı mı? Dünya'nın her yerinden bu kadar yobaz-dinci militan bu bölgeye toplanıyor Suriye hükümetini devirmek için , bu adamlar nasıl geliyor , kim getiriyor ,bu adamlar daha sonra ne olacak?  hiç düşünmediler mi?

Düşündüler ama Şii bir iktidarı devirip Sünni bir iktidarın getirileceği yalanına ya da rüyasına kapılıp gittiler...Siyasal İslamcılar için Hristiyanlar Şii'lerden daha mübahtır...İdeolojik gözlükler gerçeklerin-aklın önüne geçerse işte mevcut durum yaşanır...
« Son Düzenleme: 06 Ocak 2023, 21:13:42 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3183 : 06 Ocak 2023, 23:12:43 »
Suriye konusunda ki dusuncelerim daha farklidir.

Evet Suriye de mutlak kazanan taraf yok dogrudur . Bunun asli nedeni Suriye sorunu dedigimiz sorunun patlak vermesi sonrasinda  sahadaki oyuncular pek degismemis olsada sorunun kendisi ve boyutlarinda bir cok degisiklik oldu. hatta taraflar arasindaki ortaklar konumlarini degistirdi.

Bu degisken cok boyutlu sorunda kaybeden taraf Turkiye oldugunu dunmuyorum . Ancak bu sorun neticesinde simdiye kadar Sorunun ulkesinde gerceklesmesinden dolayi Suriye halki en zarar sahibi olan taraftir . Suriyeden sonra en zararli olan taraf ise ulkemiz Turkiyedir.
Bu olayda simdiye kadar tamami ile net basari sayilmasa da ABD oldukca basarilidir. ABD elbette planlamis oldugu amacina tam olarak ulasamadi ancak binlerce km uzaktan gelip Suriyede kendisinin gudumunde olan PKK/SDG/YPG yi kullanarak ulkenin 1/3 konrolu altinda tutmak yaninda ulkenin Su ve dogal kaynaklarini sahip olarak buradan da kendi kurmus oldugu parafan manivella guclerinin finansmanini da bir kismini saglayabilmektedir. Rusya federasyonu ise Suriyede deyim yerinde ise Ukraynada yasamakta oldugu butun sikintilara ragmen Suriyedeki mevcudiyetinde ne gerilemistir.

Ulkemiz Turkiye niye en fazla zararli olanlar arasinda saydim. Oncelikle Suriyedeki sorun ulkemiz icin aslinda bir baslangic noktasi degildi. Suriye ile siyasi "PKK" sorunu nedeni ile iliskilerimiz her zaman gergin eniyi zamaninda ise bicak sirtinda gecmistir. "kardesim Asad zamani"  Sonrasinda ABD gazina gelip Suriyedeki bir takim unsurlari desteklemekten  cekinmedik hatta ruyalar gormeye basladik "Camide namaz kilacagiz diye..." Sonrasinda baktik ki ABD nin plani baska Suriyeyi bolme plani arkasinda Kurt koridoru yatmakta o zaman ise  Ankarada alarm zilleri calip uyanma vaktinin gelip gecmekte olduguna karar kilindi ve hepsimizin bildigi meshur harekatlarin yapilmasina baslandi. " Yapilan harekatlarin hepsi gerekli oldugunu dusunuyorum bu nedenle uzun uzun deyinmiyecegim. Hatta ABD kurt koridorunu tamami ile saf disi birakabilmek ve sinirimizi tamami ile guven altina alabilmek icin eksik kalan harekatlarin bir sekilde tamamlanmasi gerekliligini dusunuyorum. Bu harekatlarin ille de sadece ulkemiz tarafindan yapilmasi gerekmedigini dusunuyorum. " tabi anlasilabilinirse"

Ancak unutulmamasi gerekir gun gelecektir ve bu gun Suriyenin kuzeyindeki birliklerimiz o bolgelerden  yapmis oldugumuz harekatlarin ilk gununde ilan etmis oldugumuz uzere Suriye devletine geri verilecektir. Bizler o yoreleri ilhak  veya Suriyeyi bolmek icin yapmadik .O harekatlar kendi guvenligimiz ve ABD nin planladigi Kurt koridorunu onlemek icin oncelikle yapildi.

Asil zor olan kanimca Kardesim Asad ile gorusmek veya onun  Suriye devletinin basinda kalip kalmadigina kafa yormamiz gerekmiyor . Asil ulkemizde bulunan milyonlarca Suriyeliyi ulkelerinde guven icerisinde yasayabilecekleri bir ortamin saglanmasi.  911 km sinirimizi guven altina almak .ABD nin oyununu katii sekilde bozmak. Suriyede mutefigimiz olan guruplari  nasil bir degisime hazirlamamiz gerekligi uzerine kafa yormamiz gerektigi kanisindayim.

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3184 : 07 Ocak 2023, 03:56:01 »
Türkiye'nin kaybettiği kesin.
Orada da bir kürt özerk bölgesi kuruldu.
10 milyon mağaradan yeni çıkmış insanda Türkiye'ye doldu. Kendi cahil cühelalarmız yetmiyor gibi, birde onlarınkilerle uğraşıyoruz.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Suriyeli sığınmacılar Hatay sınırına akın etti
« Yanıtla #3185 : 17 Şubat 2023, 08:57:04 »
Suriyeli sığınmacılar Hatay sınırına akın etti

Suriyeli sığınmacılar, deprem felaketinin ardından memleketlerinde yıkımdan etkilenen yakınlarını görmek için ülkelerine dönmek üzere Cilvegözü sınır kapısına akın etti.
Türkiye’de büyük yıkıma neden olan Kahramanmaraş merkezli çifte deprem, Suriye’nin de birçok bölgesini etkiledi. Suriye genelinde 5 bin 500’den fazla insan yaşamını yitirirken, ülkenin kuzeydoğusunda muhaliflerin kontrolünde olan bölgelerde ise 4 bin 400 kişi hayatını kaybetti. Ankara’nın deprem bölgesindeki sığınmacılara Türkiye’yi 3 ila 6 ay süreyle olarak terk etme hakkı tanınacağını açıklamasının ardından, Türkiye’de bulunan çok sayıda Suriyeli sığınmacı ülkelerinde depremden etkilenen yakınlarını görmek için Hatay’ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı önünde kuyruklar oluşturdu.

‘DÖNMEYECEĞİZ’

Amerikan New York Times gazetesine konuşan bazı sığınmacılar, savaştan kaçıp Türkiye’ye geldiklerini ama Deprem nedeniyle evlerini ikinci defa kaybettiklerini söylüyor. Bazı sığınmacılar özellikle çocuklarının eğitimi için belirlenen süre içinde Türkiye’ye dönmeyi planladıklarını ifade ederken, bazıları ise Türkiye’de yaşadıkları yıkımın ardından geri dönmeyi düşünmediklerini anlatıyor.

GÜNDE 3 BİN KİŞİ

Cilvegözü’nün karşısında yer alan Suriye’nin Bab-el Hava sınır kapısı yetkilileri, önümüzdeki günlerde Türkiye sınırından günde yaklaşık 3 bin sığınmacının Suriye’ye geçeceğini öngörüyor. Öte yandan muhaliflerin kontrolündeki bölgelerde faaliyet gösteren Suriyeli sivil savunma örgütü Beyaz Baretliler’e göre, Suriye topraklarında da yaklaşık 40 bin kişi evsiz kaldı. Türkiye’den sınırın diğer tarafına geçecek sığınmacılarla birlikte bölgedeki insani krizin daha da tırmanabileceği değerlendiriliyor. Türkiye’deki depremde hayatını kaybeden yaklaşık 1400 Suriyeli sığınmacının cenazesi memleketlerine gönderilmişti.

https://www.hurriyet.com.tr/dunya/suriyeli-siginmacilar-hatay-sinirina-akin-etti-42221104
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #3186 : 17 Şubat 2023, 09:05:31 »
3-6 ay süreyle ülkeyi terk etme hakkı!

Yani bu kadar süre boyunca Türkiye'den ayrılabilir, bu süre dolduktan sonra gelenler kabul edilmez anlamına geliyor anladığım kadarıyla.

Ülkelerinde yaşanan saçma savaşın bir parçası olmak istemedikleri için bizlere sığınan bu insanlara kucak açtık. Komşuluk ve insanlık bunu gerektirdiği için misafir ettik. Ancak artık savaş sona erdi denilebilir. Yani artık ülkelerinden kaçmalarına neden olan koşullar ortadan kalktı sayılır. Dolayısıyla bize ekonomik olarak büyük yük olan misafirliklerini bitirip evlerine dönme zamanları geldi bence. Bu aşamadan sonraki politika, bu sığınmacıları evlerine dönmeye yönlendirecek şekilde olmalı!

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3187 : 17 Şubat 2023, 11:38:53 »
Ben bu haberin iceriginde bir gariplik oldugunu dusunuyorum.

Deprem bolgesinden etkilenen bolgelerde ikamet etmekte olan Suriyeli siginmacilara 3-6 Ay arasinda ulkelerine geri donus bir secenekmi zorunlulukmu?  Zorunluluk ise ulkemizin sair bolgelerinde ikamet etmekte olan sair siginmacilar icin su anki karar ikilem yaratmiyormu?

Suriyelilerin ulkelerindeki savas durumu ne kadar cozuldu ve geri donmesi istenen siginmacilar ulkelerinde ne kadarinin donecek yeri var?

Suriyeli siginmacilarin ulkelerine donmesini destekliyorum . Dogru olanin bu oldugunu da dusunuyorum. Ancak basindan Suriyeli siginmaci politikamiz yanlis ve tutarsiz idi simdiki donus politikasinin da dogru ele alinmadigini dusunuyorum. 

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
Suriye Krizi
« Yanıtla #3188 : 12 Nisan 2023, 14:34:34 »
Alıntı
Muhalifler Halep'in batı kırsalındaki 46. Alay ekseninde Rejim ve İran milislerine ait bir tankı imha etti.

Son bir haftadır bölgede muhaliflerin Rejim ve İranlı milisleri yönelik yoğun saldırıları gerceklesiyor.

https://mobile.twitter.com/Asbghostyeni6/status/1646102369342504960?cxt=HHwWgIC2ycXYkNgtAAAA

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
Suriye Krizi
« Yanıtla #3189 : 29 Mayıs 2023, 14:49:53 »
Alıntı
Suriye'de  muhalifler Rus Albay Oleg Viktorovich’i öldürdü.

https://twitter.com/gazali_a1/status/1662922615101505540?cxt=HHwWiIC2odrT8ZMuAAAA