Anket

Sizce Türkiye Suriye'ye yapılacak bir askeri müdahaleye katılmalı mı?

Katılmamalı. Bizi hiç iligilendirmez.
18 (18%)
Kesinlikle katılmalı. Çünkü müdahale sonrası Suriye'de söz sahibi olmamız için şart.
53 (53%)
Engel olmalı. Çünkü Suriye'den sonra sıra İran'a, ondan sonra da sıra bize gelecek.
24 (24%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıda paylaşıyorum.
5 (5%)

Toplam Oy Verenler: 100

Gönderen Konu: Suriye Krizi  (Okunma sayısı 505623 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Ynt: Suriye Krizi
« Yanıtla #2770 : 06 Mart 2020, 21:20:35 »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2771 : 06 Mart 2020, 21:32:27 »

Arkadaşlar hep yazdım , çizdim  ; bizim için asıl bekaa meselesi olacak durum haritada gösteriliyor...Sarı bölge kürt bölgesi .Biz Esad ile Batı Suriye'de bilek güreşi yapıp asker-enerji-mühimmat kaybederken asıl Güneyimizde  bizi önümüzdeki yıllarda büyük tehlikeye sokacak bir kürt devleti yaratıldı bile...
Bu sarı bölgeye iyi bakın ; ABD , İsrail ve müttefiki olan  Arap sünni devletlerinin (Suudi , BAE vb.) en çok çekindiği "Şii kuşağını " tam ortasından  kesecek - engelleyecek bir proje devleti. Uşaklık yapmaya hazır , bu uğurda gençlerini acımasızca feda edecek ,Radikal dinci Işid gibi örgütlerle mücadele eden algı oyunlarıyla  makyajlanıp Batı toplumunun sempatisini kazanmış bir kürt devleti...

İsrail eline kalem kağıt alıp " Ben öyle bir operasyon yapayım ki önümüzdeki 50 yıl rahat edeyim" diye bir senaryo yazsa şu anda Suriye'de oynanan oyun gibi bir oyun yazamazdı...

1- Suriye'yi bölecek hareketleri destekledi , bunu yaparken de  müslümanların aşil topuğunu "sünni-şii düşmanlığını" kullandı....
Suriye'yi yani Ortadoğu'daki en büyük düşmanını yok etmek için tüm Dünyadaki ve Suriye'deki sünnileri  , Esad'a karşı kışkırttı  hatta bu kışkırtmayı bizzat kendisine sünni diyen komşu ülkelerden destek verdirdi.Koca ülke carttt diye 2'ye bölündü...

Bazı saflar diyor ki Ruslar bu denklemi bozdu... Yahu şu anda bile İç savaş bitse Suriye 50 yıl kendine gelemez...

2-Suriye'nin doğusunda batı sınırı Fırat nehri olan  , doğu sınırı demografik alt yapısı uygunluğuyla taaa İran sınırına kadar uzanan emperyalistlerin uşaklıklarını yapacak uydu bir kürt devleti yarattı. Bu devlet ;  hem İran-Suriye arasında oluşabilecek şii kuşağını kesecek hem de olası İran operasyonu için Batı'ya doğal bir üs görevi üstlenecek...

En acısı da bu planı bizim üzerimizden bizi gaza getirerek uyguluyorlar....Hem de muhafazakar hükümetimize uygulattırdılar...
Hatayı görüp çözüm üreteceğimize bize uzatılan , asıl tehlikeden dikkatimizi dağıtacak havuç peşinden gidiyoruz....

Gözümüz Fırat'ın doğusunda olmalı...

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2772 : 06 Mart 2020, 23:14:04 »
Sanirim yine donup dolasip ayni kapiya geliyoruz Sn Serkan1976,

Firatin dogusu denilen alan PKK/PYD bolgesi yani ABD nin Suriyedeki mutefigi.Bizler malesef baslamis oldugumuz harekati ansizin yarida keserek bu bolgenin kontrolunun PKK/PYD de kalmasina neden olduk.
Mevcut durumda PKK/PYD bu bolgeden TC sinirlari icerisine pek saldiri duzenlemedigi nedeni ile o bolgeye su asamada yeni bir operasyon duzenleme nedeni olusmuyor. Elbette bizim bolgeye bir operasyon duzenlememiz icin illa saldiriya maruz kalmamiz gerekmiyor. Ancak su anki konjekture gore boyle bir adim bizleri dunyada daha da yalnizlastirabilecegi gibi ABD ile limoni olan aramizin daha da bozulmasina sebep olusturabilir boyle bir durumda ABD nin ozellikle secim yilinda olmasi nedeni ile sayet halen Trump in bizi anlayan birisi olduguna inan gercekten var ise de ,Trump dahi bizi gelecegini saglama alma acisindan bizim lehimize karar vermez.
Ruslara gelince ABD ile danisikli olduklari icin bir beklentimiz olmamasi lazim.

Bu bolgenin kurtulusu ancak Suriye rejimine bagli ,bunun icin de Suriye rejimimi ile diplomatik iliski kurmamiz gerekir . Suriye rejiminin bolgeye guneyden olusturacagi baski nedeni ile PKK/PYD gucleri ya kuzeye cekilmek zorunda kalacaklar ki bizler de Adana mutabakatina dayanarak Suriye siniri icerisinde kendi sinirimizi koruyacagimiz bir guvenlik seriti olusturabilelim. Bu nedenle bize hic bir faydasi bulunmayan Israr politikamizdan bir miktar feragat etmemiz gerkliligine inaniyorum. Suriye devleti ile anlasim bizim dogu akdenizdeki yalnizlik prangasinin anahtaridir.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2773 : 07 Mart 2020, 00:01:59 »
Bu beladan kurtulmak için bir mucize gerek... Bu ayvayı bize güzelce yedirdiler...
Bu saatten sonra bizi bu durumdan kurtarmak için Davutoğlu gibi ilerigörüşlü(!) bir stratejiste ihtiyaç var.
Acilen yerli savunma sanayine yatırımları artırıp özellikle hava kuvvetleri ve hava savunma yatırımlarını artırmalıyız.
Asıl fırtına gelmek üzere...

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2774 : 07 Mart 2020, 00:06:18 »
Arkadaşlar devamlı surette İsrail şunu yaptı İsrail bunu yaptı demek bana saçma geliyor. Evet İsrail bıseyler yapıyor bir devlet olarak bu bölgede varlığını sürdürmek için tabiki bıseyler yapacak kimse İsrail şunu yapıyor İsrail bunu yapıyor diye elestiremez. Hep diyorum devlet olarak yada daha doğrusu devleti yönetenler olarak göreviniz "bize saldırıyorlar" diye ağlamak değildir. Bu millet sizi o koltuğa ülkeye saldıranlara karşı önlemler alın diye seçiyor, millete zirlayin diye değil. İsrail bir oyun mu çeviriyor devlet olarak görevin o oyuna daha zeki bir şekilde cevap vermektir. Devlet yönetmek budur. Devletin anlamı budur. Bugün İsrail oyun yapar yarın başka bir ülke hatta bana göre en büyük sanslarimizdan biri Yunanistan ve Ermenistanin fakir ülkeler olmasıdır. Bu iki ülke İsrail gibi softpowera (yumuşak güç) sahip olsaydı o zaman ben halimizi hiç düşünemiyorum. 30 tane Müslüman ülke bir halta yaramıyor önüne gelen bu bölgede İsrailin kötü emelleri var diyor. E siz ne ise yarıyorsunuz ağa? Varlığınızin amacı ne? Ufacık İsrail bu bölgede at koşturuyor ise bir kendinize bakacaksınız la biz neden hiçbir halta yaramıyoruz diye soracaksınız kendinize.. Bu ülkenin en büyük kaybı topraklarında petrol olmamasıdır deriz hep, bazen ıyki petrolümuz yokta şu Arap ülkeleri gibi olmamışız diyorum. Petrolden başka şeylere yonelmisiz. Boş bir coğrafyada bir zahmet oyun kuracaksınız ama elinize yüzünüze bulastirinca İsrail demiyceksiniz banane la israilden devlet olarak senin görevin İsraile üstün gelmektir, devlet olarak İsrail bize saldırıyor demek ne kadar acınası bir durum. Her yıl Nobel alan bilim adamlarına bakın illa birkaç tanesinin doğum yeri ya israildir yada dini yahudiliktir. Peki Arap dünyası? Yemeni nasıl bombaladığı, aramconun halka arzı, katliamlar, terör, cart curt... Lanet olsun şu coğrafyadan tiksinti duyuyorum. Harika bir coğrafyadayiz diyendende tiksinti duyuyorum. Coğrafya kaderdir diyip savaşı katliamı fakirliği kabul edendende tiksinti duyuyorum.
« Son Düzenleme: 07 Mart 2020, 00:11:26 Gönderen: Tong Yabgu »

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2775 : 07 Mart 2020, 00:19:38 »
Katil esed rejimi ile halen anlaşmadan bahsediliyor. Bu akıl tutulmasıdır başka birşey değil. Hadi 1 milyon sivilin ölmesini önemsemiyorsunuz bari 60 şehidimizi düşünün. Rejimin ipini çekmeden bize rahat yok. Bütün gücümüzle rejimi devirmemiz gerekiyor. Ne olursa olsun bu işin geri dönüşü yoktur. Türk'e, Mazlumlara silah çekene dünyayı dar edeceğiz. Arkasından soysuz ypg teröristleri onları da unutmadık. Rejimi ve ypg'yi üst uste koyup gereğini yapacağız.

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2776 : 07 Mart 2020, 00:30:37 »
Katil esed rejimi ile halen anlaşmadan bahsediliyor. Bu akıl tutulmasıdır başka birşey değil. Hadi 1 milyon sivilin ölmesini önemsemiyorsunuz bari 60 şehidimizi düşünün. Rejimin ipini çekmeden bize rahat yok. Bütün gücümüzle rejimi devirmemiz gerekiyor. Ne olursa olsun bu işin geri dönüşü yoktur. Türk'e, Mazlumlara silah çekene dünyayı dar edeceğiz. Arkasından soysuz ypg teröristleri onları da unutmadık. Rejimi ve ypg'yi üst uste koyup gereğini yapacağız.

Rejimi devirirsek elimize ne geçecek? Ayrıca Rusya faktörü var, müsaade etmeyecektir. Rusya' yı da deviririz diyenler için; Rusya' nın Nükleer güç olduğunu hatırlatırım. Bu işin şakası yok... Durman gerektiği yeri bileceksin.

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2777 : 07 Mart 2020, 00:55:32 »

Rejimi devirirsek elimize ne geçecek? Ayrıca Rusya faktörü var, müsaade etmeyecektir. Rusya' yı da deviririz diyenler için; Rusya' nın Nükleer güç olduğunu hatırlatırım. Bu işin şakası yok... Durman gerektiği yeri bileceksin.
O nükleeri kullansa dünya Rusya'yı yasatmaz. Bak Nato bizi Rusya'ya karşı korumaz ama olası taktik nükleer saldırısında kesin tepki koyar. Çünkü bunu yapmazlarsa yarın Rusya veya bir başkası bunu başkaları üzerinde de yapar. Bizi düşındüklerinden değilde kendi geleceklerini riske atmamak için bunu yaparlar. Ayrıca istanbul boğazını kullanamayan Rusya çöker. Ticaretinin yarısını buradan sağlıyor.

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2778 : 07 Mart 2020, 01:13:02 »

rejim giderse Suriyenin bir nebzede olsa rahatlayacagini düşünüyorum özelliklede mültecilerin geri dönmesi açısından lakin Rusya konusunda çok haklısıniz. Rusya Akdeniz'e kıyısı olupta kendisine köpek gibi muhtaç birini bulmuşken asla bırakmaz. Yani artık Esad ben suriyeyi bırakıyorum yeni seçim olsun başkası seçilsin desede Rusya kabul etmez. Düşünün rusyanin suriyede deniz hava ve kara üsleri aynı anda var bu Rusyanin 100lerce yıllık hayaliydi resmen... Akdenizde artık sadece Akdenize kıyısı olan ülkeler değil rusyada var. Adam bunu çöpe atar mı? CB demiş ya esadla aramızdan çıkın diye :D putin ne gülmüştür buna var ya. Amerika Avrupa ve biz bir olduk Rusyanin hayallerini gerçekleştirdik. Rusya hem Akdeniz'e indi. Hem Suriye gibi kritik bir bölgeyi tamamen kontrol etti hem amerikayi bölgeden çıkardı hemde elinin altında pkk gibi aynı ideolojiye sahip turkıyeye karşı kullanabileceği bir silahı oldu. Suriyede komünist bir pkk devleti kurmak Amerikadan çok rusyanin isteyeceği birseydir. Hazır Türkiye ile pkk arasındaki bolgeyide kontrol ediyorken şimdi soruyorum Esad gider mi? Pkk devleti kurulur mu? Bu ikisine biz artık ses çıkarabilir miyiz? Tüm bunları düşündükten sonra rusya dostun olabilir mi? 

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2779 : 07 Mart 2020, 01:30:26 »

Bak Nato bizi Rusya'ya karşı korumaz ama olası taktik nükleer saldırısında kesin tepki koyar. Çünkü bunu yapmazlarsa yarın Rusya veya bir başkası bunu başkaları üzerinde de yapar. Bizi düşındüklerinden değilde kendi geleceklerini riske atmamak için bunu yaparlar.

O kadar emin olma! Hele bu müttefiklere hiç güvenme. Hangi sıkıntılı işte yanımızda oldular? Türkiye' nin müttefiklik ilişkisi tek taraflıdır. İşleri düşünce kapımıza gelirler, bizim işimiz düşünce hiç oralı olmazlar. Bu gerçek defalarca test edildi. Bu gerçekleri bilmiş olman lazım. İşler biraz kızışınca stratejik bombardıman uçaklarını  İran' a gönderdi. Birkaç tane taktik nükleer bombayla İdlib ve çevresini yok edebilirler. Dünya' sesini bile çıkartmaz... Bir iki kınama mesajı, itidal çağrısı falan... sadece o kadar. Ayrıca bu taktik nükleer bombaların kullanılması ABD' nin de gündeminde... Sınırlı bir alana tesir edeceği için o kadar gürültü kopartmaz. Çünkü bir şehri değil en fazla bir mahalleyi yok edecek ölçüde seyreltilmiş nükleer güç kullanmaktadır. Düşün, sıkışık alanda binlerce askerimiz olduğunu... Allah vermesin, bu işler çocuk oyuncağı değildir.