Anket

Sizce Türkiye Suriye'ye yapılacak bir askeri müdahaleye katılmalı mı?

Katılmamalı. Bizi hiç iligilendirmez.
18 (18%)
Kesinlikle katılmalı. Çünkü müdahale sonrası Suriye'de söz sahibi olmamız için şart.
53 (53%)
Engel olmalı. Çünkü Suriye'den sonra sıra İran'a, ondan sonra da sıra bize gelecek.
24 (24%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıda paylaşıyorum.
5 (5%)

Toplam Oy Verenler: 100

Gönderen Konu: Suriye Krizi  (Okunma sayısı 503734 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
Ynt: Suriye Krizi
« Yanıtla #2510 : 28 Şubat 2020, 23:43:30 »
Biraz teknik konuları tartışalım.

http://www.millisavunma.com/aselsan-milli-elektronik-harp-podu-mehpod/

Bizdeki bu tip elektronik sistemler, Suriye'deki hava savunma sistemlerine karşı etkili değil mi? İsrail bile rahatlıkla Suriye'deki hedefleri vurabiliyorken!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #2511 : 28 Şubat 2020, 23:48:28 »
Türk Ordusu'nun Halepte bir askeri toplantıyı vurduğu, biri general olmak üzere, çok sayıda Suriyeli subayın öldürüldüğü, ayrıca yine Halep'te rejime ait bir kimyasal silah tesisinin vurulduğu haberleri var.

PES ETMEDİK DAHA
Türkiye Bayrağı
@TSKgerigeldi

Etkisiz hale getirilen rejim subayları tam listesi
Tümgeneral: Burhan Rahman
Tuğgeneral: İsmail Ali
Albay: Mazen Frowati
Dekan: Nasr Dawya.

https://twitter.com/TSKgerigeldi/status/1233483171485954050
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2512 : 29 Şubat 2020, 00:35:58 »

Sevgili dostum, bu ruh haliyle teknik konuları nasıl tartışabiliriz yahu... Birazcık insaf et! İki gündür ağzımdan kötü bir söz çıkacak diye yutkuna yutkuna yazıyorum. Elimizde fotoğraflar, ses kayıtları var. Olayın sıcaklığıyla millet birbirine gönderiverdi... Konuşamıyoruz, yazamıyoruz, duygularımızı ifade edemiyoruz. Yutkuna yutkuna bi' hal olduk. Hadi resmi açıklamalara itibar edelim diyelim! 33 asker şehit olmuş; ne için kim için? Hiçbir yetkili çıkıp ta herhangi bir açıklama yapamıyor. Bir TV kanalında emekli Amirallerden birisi durumun daha vahim olduğunu ve açıklayamadıklarını söyledi... Zaten herkesin bildiği ama söylemek istemediği gerçekler var. Millet sus pus olmuş; acıların küllenmesini bekliyor. Millet haber almasın, belki kara propagandaya alet olmasın, infial yaşanması diye İnterneti, sosyal medyayı blokladılar...

Bu işin bir sorumlusu olması lazım. Gariban çocuğunun kanıyla kimler kahramanlık taslamaya çalışıyor, kimler kahraman olmak istiyor? Tarihe kendini kahraman olarak yazdırmak isteyenler varsa; kahramanlık öyle bedavadan verilen bir paye değildir. Milletin gönlünde taht kurmak isteyenler, tarihe kahraman olarak geçmek isteyeler varsa; Çanakkale' de, Sakarya' da, Dumlupınar Meydan Savaşında olduğu gibi düşmanın karşısına yüreklice çıkacak arkadaş! Bakınız... yirmi yıldır uğraşıyorlar, gerçek kahramanları milletin gönlünden silebildiler mi? Milletin gönlünde taht kurabilmek için sadece yiğit olmak da yetmez, aynı zamanda akıllı da olmak zorundasınız. Akılsız yiğitliğe amiyane tabirle  EFELENME diyoruz. Efelenerek yiğitlik olmaz, efelenerek kahramanlık taslanmaz, gariban çocuğunun kanı üzerinden siyaset yapılmaz. 

Yurttaşlar olarak... sorumlu makamları işgal ettiği halde, milletin karşısına geçip gerçekleri anlatan bir yetkili göremeyince, insanın asabı daha da bozuluyor.
« Son Düzenleme: 29 Şubat 2020, 00:41:08 Gönderen: Partikül »

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2513 : 29 Şubat 2020, 00:45:54 »

http://www.millisavunma.com/aselsan-milli-elektronik-harp-podu-mehpod/

Bizdeki bu tip elektronik sistemler, Suriye'deki hava savunma sistemlerine karşı etkili değil mi? İsrail bile rahatlıkla Suriye'deki hedefleri vurabiliyorken!

EH sistemlerinin kapasitesi biryere kadar. Yoğun bir EH uyguladığında belki köreltirsin ama Rusyada buna karşı kendi imkânlarıyla tepki verecektir. Bizde olan onlarda da var. Anka Siha nasıl düştü bilemiyoruz mesela. Belki EH uygulandı.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #2514 : 29 Şubat 2020, 01:14:55 »

Sevgili dostum, bu ruh haliyle teknik konuları nasıl tartışabiliriz yahu... Birazcık insaf et! İki gündür ağzımdan kötü bir söz çıkacak diye yutkuna yutkuna yazıyorum. Elimizde fotoğraflar, ses kayıtları var. Olayın sıcaklığıyla millet birbirine gönderiverdi... Konuşamıyoruz, yazamıyoruz, duygularımızı ifade edemiyoruz. Yutkuna yutkuna bi' hal olduk. Hadi resmi açıklamalara itibar edelim diyelim! 33 asker şehit olmuş; ne için kim için? Hiçbir yetkili çıkıp ta herhangi bir açıklama yapamıyor. Bir TV kanalında emekli Amirallerden birisi durumun daha vahim olduğunu ve açıklayamadıklarını söyledi... Zaten herkesin bildiği ama söylemek istemediği gerçekler var. Millet sus pus olmuş; acıların küllenmesini bekliyor. Millet haber almasın, belki kara propagandaya alet olmasın, infial yaşanması diye İnterneti, sosyal medyayı blokladılar...

Bu işin bir sorumlusu olması lazım. Gariban çocuğunun kanıyla kimler kahramanlık taslamaya çalışıyor, kimler kahraman olmak istiyor? Tarihe kendini kahraman olarak yazdırmak isteyenler varsa; kahramanlık öyle bedavadan verilen bir paye değildir. Milletin gönlünde taht kurmak isteyenler, tarihe kahraman olarak geçmek isteyeler varsa; Çanakkale' de, Sakarya' da, Dumlupınar Meydan Savaşında olduğu gibi düşmanın karşısına yüreklice çıkacak arkadaş! Bakınız... yirmi yıldır uğraşıyorlar, gerçek kahramanları milletin gönlünden silebildiler mi? Milletin gönlünde taht kurabilmek için sadece yiğit olmak da yetmez, aynı zamanda akıllı da olmak zorundasınız. Akılsız yiğitliğe amiyane tabirle  EFELENME diyoruz. Efelenerek yiğitlik olmaz, efelenerek kahramanlık taslanmaz, gariban çocuğunun kanı üzerinden siyaset yapılmaz. 

Yurttaşlar olarak... sorumlu makamları işgal ettiği halde, milletin karşısına geçip gerçekleri anlatan bir yetkili göremeyince, insanın asabı daha da bozuluyor.

Bunları tabi ki biliyoruz. Ancak bunu bilmek bizi içerisinde bulunduğumuz durumdan çıkarmıyor. Söylem yerine eylem zamanı. Hesap sorma zamanı. Hesabı önce ellerine Mehmetçik kanı bulaşmış olanlardan soracağız. Bunu nasıl yapacağız? Elimizdeki imkanlar nelerdir? Ruslar Suriye hava sahasını kapattılar deniliyor. Ancak hedeflerin havadan vurulduğu videolar yayınlanıyor. Hava sahası kapalıysa bu kadar yoğun bombardımanı nasıl yapıyoruz? Elektronik harp  sistemlerimiz mi etkili? Yoksa Ruslar geri adım mı attı? Ya da bize bu konuda yardım een başka birileri mi var?  Eğer bizim sistemlerimiz etkiliyse bu kadar şehit neden verdik? Neden askerlerimize havadan korunma sağlamadık? Bir yığın konuşabileceğimiz ve çözüm üretebileceğimiz konu var. Ancak biz papağan gibi hep aynı şeyleri konuşuyoruz?

Peki hep örnek gösterdiğimiz Yüce Atatürk böyle mi yapmıştı? Hani ülkemizin her yeri işgal edilmişken, ülkeyi yönetenler kendisini vatan haini ilan etmişken, elimizde hiçbir şey yokken milleti etrafına toplayıp sürekli padişah şunu yaptı, İngilizler bunu yaptı, Fransızlar böyle yaptı, Yunanlılar şöyle yaptı diye mi konuşuyordu. Yoksa neler yapacağımızı mı?

Gerçekleşenler vahim hatalar. Ancak sürekli o hataları yapanları mı eleştireceğiz. Biz savunma ve stratejik değerlendirmeler üzerine bir forum sitesi değil miyiz? Bu konuda içeriğimize göre yol gösterecek yorumlar yapmayacak mıyız? Yapmazsak biz de vahim bir hata yapmış olmaz mıyız?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #2515 : 29 Şubat 2020, 01:52:54 »

Alıntı
Clash Report
@clashreport
Türk Hava Kuvvetleri tarafından saldırıya uğrayan #Kuveyris Hava Üssü'nün son hali.
https://twitter.com/clashreport/status/1233509187180781568

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2516 : 29 Şubat 2020, 01:59:08 »
Sende haklısın... galiba suçlu arıyorum. Arada kaynamasını istemiyor olabilirim. Zaten suçlarını bildikleri için milletin karşısına çıkmaya cesaret edemiyorlar. Bu da insanın asabını bozuyor. Ucuz kahramanlığa prim vermek istemiyorum diyelim.

Bu işin teknik çözümü yok, çünkü ortalık yerde stratejik hata var. Ve bunu yapanların kim olduğu da belli... Üstüne yetmezmiş gibi yandaş-yalaka medyada 32 dişini göstererek sırıtan soytarıları gördükçe daha da asabım bozuluyor. Görmemek için başka mecralara takılıyorum, bu seferde orada kaşıma çıkıyorlar.

Atatürk ne yapmıştı dersek; evvela stratejiyi doğru kurmuştu. Düşman kim, amaçları ne, hedefleri ne; ben bu amaçlara nasıl engel olabilirim? İmkanlarım nelerdir, yeteneklerim nelerdir, harekete geçirebileceğim güç ne kadardır? Efendime söyleyim, milleten isteyebileceğim maksimum fedakarlık nedir? Kendime müttefik seçebileceğim çevre ülkeler var mı? Düşmanların ortak hedeflerini çatlatabilir miyim, saptırabilir miyim, aralarına nifak sokabilir miyim, çıkar ayrılığı yaratabilir miyim, kendi safıma çekebilir miyim? gibi sorulara cevap bulduktan sonra teknik meselelere yönelmiştir.

Yunan' a karşı kaç top, kaç tüfek, kaç yüz milyon mermi; bunların saklanmaları, depolanmaları, intikalleri, birliklere dağıtılması, lojistiği... planlar, karargahlar, emirler, harekatlar, manevralar... bunlar yapıldıktan sonra da aldığı karaların doğrulu veya yanlışlığı hakkında millete hesap verme... İşte NUTUK dediğim büyük eser bu sorumluluğun gereği yazılmış ve Millet Meclisinde okunmuştur. Bu okuma bizzat Atatürk tarafından yapılmış; sabah saat 10:00 da başlamak üzere, günde 6' şar saatten 36 saat 31 dakika olmak üzere 6 gün sürmüştür. İşte devlet adamı sorumluluğu budur.

Şimdi Allah aşkına, bu saydıklarımın hangisini doğru yaptılar yahu! Baştan strateji yanlış... Peki taktik doğru mu? hava koruması, yakın hava desteği olmadan 10 bin-20 bin askeri hangi taktik bilgiye dayanarak dar bir alana sıkıştırmışlar. Askerliğin hangi kitabında yazıyor, askerlik kanununda böyle bir rezillik olabilir mi?

Bunun sorumlusu kim diye ortaya çıktığımızda, onun da cevabı yok. Yav bir insan çıkıp da şunu şunu şunu yaptık, şöyle oldu, böyle oldu der... kimse sorumluluk almak istemiyor. Atatürk böyle mi yapmıştı. Kurtuluş Savaşında vermiş olduğu emirlerin gerekçelerini, nedenlerini, sonuçlarının hesabını milletine vermiştir. ve bunu yapmasını zorlayacak herhangi bir mekanizma olmadığı halde. Liderlik budur, sorumluluk bilinci budur, kahramanlık budur. Bi' de şimdikilere bakalım; adamlar koltuklarının arkasına saklanır halde sus pus olmuşlar, milletin karşısına çıkacak cesaretleri bile yok.

Tamam biz yine tartışalım... MAM-L nin mezili şu kadar, LGB' nin tesir gücü bu kadar... dedim ya, buradan bir sonuca varmak mümkün değil... cambaza bak der gibi. Çünkü kafadan strateji yanlış.

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2517 : 29 Şubat 2020, 02:09:30 »
Amerika gitmiş zaten sınırlarını koru bırak çık şu Suriyeden artık ama yok aksiyon lazım bunlara... Şehitler tepesinin boş kalmaması lazım bunlar için keza kendi lafidir bu... Şu TV'lerde sehidligi öve öve bitiremeyenleri götüreceksin savaşa... Hersey sehidlikten ibaret sanki bunlar için... Bu insanlar bakmak zorunda oldukları aileleri yok sanırım, arkada bıraktıkları sevdikleri hayalleri yok cunkı bu ümmet takıntısı saykolar için hersey sehidlik için... Siz gidin la madem sehidlik hersey neden kaçırdı oğlunu askerden? Nasılda guzellemeler yapıyorlar. 33 insan arkasında hayallerini bırakıp toprak oldu. Ne için? Birileri arkalarından iki dakika sehidlik güzellemesi yapıp 10 dakika sonra unutulması için... Benim için askerimiz hayalleri, sevdikleriyle beraber olması sehidlikten daha degerlidir. Varsa tersini söyleyen idlib orda hadi gitsin şehit olsun.

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2518 : 29 Şubat 2020, 02:19:47 »
Birde herseyi geçtim Filistine oraya buraya boş boş konuşan devlet yetkilileri kaç saat oldu ağzını açmadı. Bir yerleri kınamakla meşhur CB henüz hiç konuşmadı. Bu saldırıyi İsrail Filistine yapmış olsa tüm tvler canlı verir 1 saat konuşurdu. Birde ne CB nede başka biri konuşmadı tek konuşan Hatay valisi. La ülke tarihinin en büyük dramlarindan biri yaşanmış ortada kimse yok. Nerde bu CB? Devletin başı kayboldu ortalıktan...

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2519 : 29 Şubat 2020, 02:23:59 »
Şehit konusunda sosyal medyada bir şey gördüm; bir zir-zop çıkmış TV Programında ölen askerlerimiz için konuşuyor, özetle diyor ki;

''Şu kadar askerimizi kaybettik demeyin, onlar kaybedilmiş insanlar değildir; sadece mekan değiştirdiler'' -diyor.

Yorumları okudum da... İnşallah mekan değiştirenlerden biri de sen olursun demişler... Bütün yüreğimle tasdik ediyorum.