Anket

Sizce Türkiye Suriye'ye yapılacak bir askeri müdahaleye katılmalı mı?

Katılmamalı. Bizi hiç iligilendirmez.
18 (18%)
Kesinlikle katılmalı. Çünkü müdahale sonrası Suriye'de söz sahibi olmamız için şart.
53 (53%)
Engel olmalı. Çünkü Suriye'den sonra sıra İran'a, ondan sonra da sıra bize gelecek.
24 (24%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıda paylaşıyorum.
5 (5%)

Toplam Oy Verenler: 100

Gönderen Konu: Suriye Krizi  (Okunma sayısı 504373 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
Ynt: Suriye Krizi
« Yanıtla #90 : 30 Kasım 2011, 14:31:23 »
haklısınız  bu  akılla  bu  devlet  suriyeyede  girecek  gibi  görünüyor  ,    amerikanın  sevdasına  bütün  komşularımızla  aramız  iyiden  iyiye  açıldı  ,  önce  iran  sonra  suriye  şimdide  rusya  ,   suriyeye  karşı yapılacak bir  savaşta  sadece  suriyeye  karşı değil  iran ve  rusyaya  karşıda  savaş  açmış  durumuna  düşeceğiz ,  o zaman  ne  amerikan  nede  avrupa  dönüp  yüzümüze  bakmaz  ,  devlet  özelliklede  hükümet  bizi  çıkmaza  sokuyorlar , allah  sonumuzu  hayır  etsin 
o bu degilde biz suriyeye girsek sizce başarılı olurmuyuz yoksa suriye bizi rezil mi eder?
suriye  iran  gibi  ambargo  gören bir  ülke  değil  yani  türkiyenin  suriyeye  savaş  açması  ciddi kayıplar  vermesine  neden  olur.

o bu degilde biz suriyeye girsek sizce başarılı olurmuyuz yoksa suriye bizi rezil mi eder?

Giriş amacına bağlı..ABD'nin Irak'ta yaptığı gibi bir işgal harekatı mı yoksa bir nokta operasyon mu yapılmak istenen ?  Eğer askerimize,vatandaşımıza ve/veya çıkarlarımıza saldırı yapılır da müdahale (sınırlı operasyon) kaçınılmaz olursa iddia ediyorum Suriye neye uğradığını şaşırır eşek tepmişe döner..Sadece hava kuvvetlerimiz bile talan eder belirlenen hedefleri..

Fakat topyekûn bir işgalden bahsediyorsak (ki Tayyip beyin ağdalı konuşmalarına aldanıp Osmanlı geliyor naraları atanların aksine mevcut konjonkturde ben bu tarz fantazilere fazlasıyla karşıyım) iş o kadar kolay değil..Suriye'ye girdiğiniz zaman Suriye'nin kendi kırık dökük ordusundan ziyade bir militan hareketi,bir sokak direnişi görürsünüz ki bunu yapacak olanlar Suriyeliler kadar İran'dan ve diğer çevre ülkelerden gelecek Baascı fanatiklerdir..O zaman işin rengi değişir..

katılıyorum  ama  adamların  s-300 leri  var.

Çevrimdışı taha

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #91 : 30 Kasım 2011, 15:28:32 »
harbiden dusmanlarımız cogaliyor israil suriye suriyenin arkasinda iran   iranın   başkomutanı rusya ama amerika biz suriyeye girersek bize destek verecegini dusunuyorum onlarinda isine gelir

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #92 : 30 Kasım 2011, 17:07:29 »
harbiden dusmanlarımız cogaliyor israil suriye suriyenin arkasinda iran   iranın   başkomutanı Rusya ama amerika biz suriyeye girersek bize destek verecegini dusunuyorum onlarinda isine gelir

2008'de Gürcistan'a destek gitti mi hocam?
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı akrep

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #93 : 30 Kasım 2011, 20:09:00 »
türkiye suriyeye büyük capli girmez... "Hellfire" arkadasin dedigi gibi sinirli nokta operasyonlari yapar...
cünkü topyekün bir savas iki tarafi eritir.. bir taraf sonuc olarak galip görünsede

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #94 : 30 Kasım 2011, 20:13:07 »
Çok merak ediyorum, Türkiye Suriye'ye neden girecek veya nokta operasyonla kimi vuracak! Suriye'ye saldırmak için nasıl bir savaş gerekçemiz var? Haberimiz olmadan Esad birşey mi yapmış? Nedir bu saçmalık?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı kub1lay

• DefenceTurk
  • *
  • -1
« Yanıtla #95 : 30 Kasım 2011, 20:32:35 »
Çok merak ediyorum, Türkiye Suriye'ye neden girecek veya nokta operasyonla kimi vuracak! Suriye'ye saldırmak için nasıl bir savaş gerekçemiz var? Haberimiz olmadan Esad birşey mi yapmış? Nedir bu saçmalık?

Aynen katılıyorum geçerli bir sebibimiz yok,buna gerek de yok abd ve ab nin gazına gelipte bazıları savaş naraları atmaya başladı ama o iş o kadar kolay değil eğer o kadar kolay olsa madem herkes birbirine girsin.

Çevrimdışı Hellfire

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #96 : 30 Kasım 2011, 21:26:18 »

Ortada bir operasyonda yok saçmalıkta yok sayın SKYWOLF..Sorulan bir soru ve üzerine yapılan bir yorum,bir fikir jimnastiği var..

Şu aşamada Suriye'ye girmek için bir sebebimiz yok sizinde söylediğiniz gibi fakat Kaddafi'nin veya Saddam'ın başına gelenlerin Esad'ın başına da gelmesini isteyen bazı güçlerin çok sebebi var ve ısrarla Türkiye'yi o cendereye çekmek için çaba sarfediyorlar,bu amaçlarına ulaşırken maşanın,üzerine basılacak taşın Türkiye olmasını istiyorlar..

Hacdan dönen kafilemize saldırılmasından tutun da diplomatik temsilciliğimize saldırılmasına varıncaya kadar yaşanan ve bundan sonra yaşanması muhtemel olan tüm benzer gelişmeler bir biçimde bizi oraya çekmek adınadır..Geçtiğimiz hafta Suriye'deki muhalifleri temsil eden önemli bir isim Türkiye'nin müdahelesini kabul edebileceklerini açıkladı alenen..Bizde muhaliflere kol kanat gerdik hatta bugün 9 maddelik bir yaptırım paketi açıkladık Esad'a karşı..Zamanında pkk'ya açık destek veren Suriye'nin bu gelişmeler ışığında benzeri bir yaklaşımı tekrar sergilemeyeceğini kim iddia edebilir..Hatta varsayımımı ileri taşıyayım ; Suriye'nin güvenliğini,Esad ve Baas iktidarının devamını şu veya bu nedenle çıkarına uygun kabul eden,destekleyen İran hatta ve hatta Rusya gibi ülkelerin batı tezlerine çok yakın duran ve bir anda ağız değiştiren,bölgede aktif olmak isteyen Türkiye'nin başına sarılacak yeni bir pkk terör hareketini desteklemeyeceğini (bundan evvel olduğu gibi) kim garanti edebilir..Üstelik aynı Rusya bölgeye uçak gemisi gönderiyorken yani çıkarlarını korumasını gerektirebilecek bir tehdit algısı içindeyken,geçtiğimiz günlerde üst düzey komutanlarımız Suriye sınırındaki birliklerimizi denetlemeye gitmişken yani belki sıcak bir çatışma olmasa da ortada bazı önemli gelişmeler yaşanırken bizim de kendimizce yorum yapmamız,kendi tahminlerimizi (doğru veya yanlış) dile getirmemiz sanırım forumun amaçlarından biri olsa gerek..

Yoksa yarın sabah birliklerimiz ya allah diğerek Şam'a doğru yola çıkıyor-çıksın demiyoruz
 :)

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #97 : 30 Kasım 2011, 23:37:12 »
Var Hellfire kardeşim, var! Hem de çok büyük bir oyun var. O kadar insanı senelerce sömürdüler, sonra da bir nedenle birbirlerine düşürdüler. Kimse kusura bakmasın, bizler dahil bu coğrafyada yaşayan herkes koyun sürüsü gibi. Kim nereye çekerse oraya gidiyoruz. Hani nerede bizim komşularla sıfır sorun politikamız? Bütün dünyaya bizi soykırımcı olarak tanıtan Ermenistan'a bile ne büyük yakınlık gösterdik de kardeşimiz Azerilerin gücenmesine neden olduk. Suriye ile aramızdaki neredeyse bütün sorunları çözmüştük, vizeleri de kaldırmıştık. Onra birileri Suriye'yi karıştırdı. Yoksa Suriye halkının senelerdir yaptığı gibi Esad yönetimine karşı ayaklanma hevesi yoktu. Suriye o kadar büyük ve güçlü bir ülke değil. Esad yönetimi de birgün gidecek. Ardından sıra kime gelecek? İran! Peki ya sonrası?

Birileri çok uzun bir süredir bu coğrafyayı adım adım istedikleri gibi şekillendiriyorlar. Bunu da bu coğrafyada yaşayan insanları birbirlerine düşman ederek yapıyorlar. Bunu başarmaları hiç de zor olmuyor. Nasıl olsa hepsinin içerisinde kendilerinden birileri var. Onlar ilk kıvımcımı ateşliyorlar gerisi geliyor bu devasa koyun sürüleriyle.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı Hellfire

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #98 : 01 Aralık 2011, 00:28:55 »
Var Hellfire kardeşim, var! Hem de çok büyük bir oyun var. O kadar insanı senelerce sömürdüler, sonra da bir nedenle birbirlerine düşürdüler. Kimse kusura bakmasın, bizler dahil bu coğrafyada yaşayan herkes koyun sürüsü gibi. Kim nereye çekerse oraya gidiyoruz. Hani nerede bizim komşularla sıfır sorun politikamız? Bütün dünyaya bizi soykırımcı olarak tanıtan Ermenistan'a bile ne büyük yakınlık gösterdik de kardeşimiz Azerilerin gücenmesine neden olduk. Suriye ile aramızdaki neredeyse bütün sorunları çözmüştük, vizeleri de kaldırmıştık. Onra birileri Suriye'yi karıştırdı. Yoksa Suriye halkının senelerdir yaptığı gibi Esad yönetimine karşı ayaklanma hevesi yoktu. Suriye o kadar büyük ve güçlü bir ülke değil. Esad yönetimi de birgün gidecek. Ardından sıra kime gelecek? İran! Peki ya sonrası?

Birileri çok uzun bir süredir bu coğrafyayı adım adım istedikleri gibi şekillendiriyorlar. Bunu da bu coğrafyada yaşayan insanları birbirlerine düşman ederek yapıyorlar. Bunu başarmaları hiç de zor olmuyor. Nasıl olsa hepsinin içerisinde kendilerinden birileri var. Onlar ilk kıvımcımı ateşliyorlar gerisi geliyor bu devasa koyun sürüleriyle.

Yazdıklarımızın özü aynı esasen..Bu coğrafya üzerinde bir oyun oynandığını ikimizde dile getiriyoruz,yorumlarımızda bazı nüanslar var sadece..

Koyun sürüsü gibi olmak konusunda da sana katılıyorum,bu sözü örneklendirecek birşeyler yazmak isterdim ama konu direk siyasete ve "sen-ben" kavgasına dönebilir forumda,bahsettiğin "kardeşi kardeşe kırdırmak" oyununa katkı sağlamış oluruz..Hiç gerek yok..

Suriye çok dirayetli bir ülke ve rejim değil,hele ki son "yalancı arap baharından" sonra Esad'ın ilelebet başta kalması imkânsız,tutmazlar onu orada..Fakat işin ilginç yanı Suriye ve diğer bölge ülkelerinde "demokrasi ve özgürlük odaklı" bir hareket değil aslında yaşananlar..Hep bahsettiğimiz emperyal güçlerin sahneye koyduğu oyunda,sona gelmeden önceki duraklardan birisi Suriye..Tıpkı Irak,Libya ve diğer ortadoğu ülkeleri gibi..Etrafı kendisininkine benzer diktatör rejimlerle çevrili ülkeler bugüne kadar hep güvende hissetti kendini,aralarından hiçbirinin demokratikleşme şansı yoktu yaşamazdı çünkü öyle bir rejim..Fakat bu haydut rejimlerle batılı güçlerin işi bitti,artık diktatör rejimlerden çıkar sağlayamaz hale geldiler ve şimdi hepsini özgürleştirerek,bir bir dönüştürerek asıl hedefteki demir leblebiler yalnızlaştırılıyor..

Türkiye'ye gelirsek..Bence Irak,Libya veya Suriyede olduğu gibi bir iç savaşla ve kan dökerek dönüştürmeyecekler bizi..Çünkü bu toplumda öyle veya böyle taa Osmanlı'dan kalan bir görülmemiş hesap var..Kimisi hilafet gittiği için Cumhuriyete düşman,kimisi şeriat istiyor diye radikal islamcılara-cemaatçilere düşman,Türkler Kürtlerden hazetmiyor,Kürtler kendilerini toplum içinde ayrı toplum sayıp federasyon istiyor derken patlamaya hazır bomba haline geldik..Türkiye'de yaşanacak (yukarıda adı geçen ülkelerdeki gibi) bir iç savaşı-çatışmayı ne Avrupa ne Ortadoğu kaldıramaz bu nedenle daha ılımlı daha yumuşak bir geçiş isteyeceklerdir..Ha eğer içeride birileri bu değişime,bu oyuna ses ederse defterini dürerler,dürüyorlar da..

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #99 : 01 Aralık 2011, 00:38:13 »
Kesinlikle katılıyorum...

Herkesin eksiğini veya ihtiyaç duyduğunu kullanıyorlar desek daha doğru olur. Diktatörlükle yönetilen ülkeleri demokrasiyle kandırıyorlar. Bunu bizim içimizdeki etnik farklılıkları kullanarak da bize ilerisi için yavaş yavaş yerleştiriyorlar. Epey de yol kat ettiler bu konuda.