Anket

Sizce Türkiye Suriye'ye yapılacak bir askeri müdahaleye katılmalı mı?

Katılmamalı. Bizi hiç iligilendirmez.
18 (18%)
Kesinlikle katılmalı. Çünkü müdahale sonrası Suriye'de söz sahibi olmamız için şart.
53 (53%)
Engel olmalı. Çünkü Suriye'den sonra sıra İran'a, ondan sonra da sıra bize gelecek.
24 (24%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıda paylaşıyorum.
5 (5%)

Toplam Oy Verenler: 100

Gönderen Konu: Suriye Krizi  (Okunma sayısı 505123 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Ynt: Suriye Krizi
« Yanıtla #810 : 24 Kasım 2015, 11:05:00 »
Rusya'dan 'Uçak Türk hava sahasını ihlal etmedi' iddiası

Rusya Savunma Bakanlığı, düşürülen Rus uçağının Türk hava sahasını ihlal etmediğini öne sürdü.

Reuters'ın İnterfaks ajansını kaynak göstererek geçtiği habere göre, bakanlık açıklamasında, "Uçağın tüm uçuş boyunca Suriye sınırları içerisinde olduğunu kanıtlayabiliriz" iddiasında bulunuldu.

http://www.hurriyet.com.tr/rusyadan-ilk-aciklama-40017988
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #811 : 24 Kasım 2015, 11:07:43 »
Türkiye düşen uçak için NATO ve BM'de girişimde bulunacak
Zeynep GÜRCANLI24 Kasım 2015 - 11:04:32
Türkiye düşen uçak için NATO ve BM'de girişimde bulunacak

Türk uçaklarının, Suriye sınırında, sınır ihlali yapan uçağı düşürmesinin ardından, Dışişleri Bakanlığı da, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun talimatıyla harekete geçti.

Dışişleri, uçak düşürme olayı konusunda başta BM ve NATO olmak üzere, uluslararası kuruluşları bilgilendirecek.

Ayrıca koalisyon ülkelerine de yaşananlar hakkında bilgi verilecek.

http://www.hurriyet.com.tr/turkiye-dusen-ucak-icin-nato-ve-bmde-girsimde-bulunacak-40017963
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #812 : 24 Kasım 2015, 11:54:14 »
Rus savaş helikopterleri pilotları aradı
24 Kasım 2015 - 11:51:39
Rus savaş helikopterleri pilotları aradı

İki Rus savaş helikopterleri alçak uçuş yaparak düşürülen Rus uçağını aradı.

Bayırbucak bölgesi Ağcabayır köyü kırsalında iki Rus savaş helikopteri alçak uçuş yaparak düşürülen Rus savaş uçağını ve pilotlarını aradı. Bölgede yaşayan köylüler tarafından cep telefonuyla görüntülerdi.

Reuters'a konuşan bir Türk yetkili, Türkiye sınırına yaklaşan iki savaş uçağının uyarıldığını ve bu uçaklardan birinin vurularak düşürüldüğünü söyledi.

http://www.hurriyet.com.tr/rus-savas-helikopterleri-pilotlari-aradi-40018016

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #813 : 24 Kasım 2015, 11:56:37 »
Rusya'dan ilk açıklama
Rusya Savunma Bakanlığı'nın, Rus SU 24 tipi uçağın, 6000 metre yüksekteyken yerden vurularak düşürüldüğünü açıklamasının ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Güvenlik Konseyi'ni acil toplantıya çağırdığı ileri sürüldü.

Rusya'dan ilk açıklama
Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye'de Su-24 tipi Rus savaş uçağının muhtemelen yerden açılan ateş sonucu düşürüldüğünü açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, uçağın 6 bin metre irtifada bulunduğu ve pilotların paraşütle atladığı belirtildi. Pilotların akıbetinin araştırıldığı bildirildi.

Açıklamada, Su-24'ün, tüm uçuşu süresince sadece Suriye hava sahasında bulunduğu öne sürülerek bunun radarlarla tespit edildiği savunuldu.

Türkiye'de Cumhurbaşkanlığı kaynakları, Su 24 tipi Rus uçağının, Türk hava sahasını ihlal ettiği ve uyarılara da aldırmadığı için angajman kuralları çerçevesinde düşürüldüğünü açıklamıştı.

PUTİN ACİL TOPLANTIYA ÇAĞIRDI

Bu açıklmanın ardından Türkiye-Suriye sınırında Rus uçağının düşürülmesi üzerine Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Güvenlik Konseyi'ni acil toplantıya çağırdı.

http://www.milliyet.com.tr/rusya-dan-ilk-aciklama/dunya/detay/2152750/default.htm

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #814 : 24 Kasım 2015, 12:03:34 »
Pilotla ilgili son iddia...
Türkiye'nin düşürdüğü Rus savaş uçağının 2 iki pilotu paraşütle atladı. Pilotlardan birinin Türkmenlerin elinde olduğu iddia ediliyordu. Yerel kaynaklar ise pilotun ölü olarak ele geçirildiğini iddia etti. 2 Rus helikopteri atlayan pilotlar ve uçağın enkazını arıyor.

CNN Türk muhabiri Hatice Demircan Suriye sınırında uçağın düşürüldüğü bölgedeki son gelişmeleri aktardı. İşte kameraman Ahmet Akpolat'ın görüntüleriyle sıcak bölgedeki son durum:

Pilotla ilgili son iddia...
"Yayladağı'nda sınırı gören bir noktadayız. Uçağın düşmesinin hemen arkasından bombardıman başladı. Uçağın düştüğü nokta Kızıldağ denilen mevki. Bize yerel kaynaklardan ulaşan bilgiye göre uçağın düşmesinden sonra iki pilot paraşütle atladı o iki pilotu alabilmek için iki heliopter hava dolaşıyor ancak helikopterlkerin yere inip pilotları almasına Türkmenler izin vermiyor. Hemen arkasından uçağın düşmesinden 20-25 dakika sonra şiddetli bombardıman başladı. "Kırkbeşlik" denilen tepeden bombardıman yapılıyor."

PİLOT ÖLDÜ MÜ?

Suriye sınırında düşürülen uçakla ilgili olarak yerel haber kaynakları ise Rus pilotun fotoğraflarını yayınladı.  Fotoğrafları yayınlayan yerel haber kaynakları  "Bayırbucak bölgesinde  Kızıl Dağ cephesinde Türk jetlerinin düşürdüğü Rus savaş Uçağının pilotu Türkmen Mücahitler tarafından ölü ele geçirildi" açıklamasında bulundu.

RUS HELİKOPTERLERİ GELDİ, PİLOTLARI ARIYORLAR

Düşürülen uçağın pilotlarını almak için bölgede dolaşan iki helikopterin inişine ise Türkmen güçlerinin izin vermediği belirtiliyor. Rus helikopterlerinin uçağın enkazını ve pilotları aradığı belirtiliyor. Muhalifler ise bir pilotun bulunma anına ilişkin görüntüleri paylaştı.

PİLOTLAR PARAŞÜTLE ATLADI

2 TÜRK YARALI

Düşen uçağın parçalarının savrulduğu Yayladağı’nın Dutlubahçe Köyü’nde iki Türk köylü yaralandı. Yaralılardan Mahmut Horoz’un ameliyata alındığı, diğerinin durumunun iyi olduğu belirtildi.

http://www.milliyet.com.tr/yerel-kaynaklar-pilotlardan-biri-gundem-2152740/

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #815 : 24 Kasım 2015, 12:32:13 »
Genelkurmay’dan düşürülen uçakla ilgili açıklama
24 Kasım 2015 - 12:20:09
Genelkurmay’dan düşürülen uçakla ilgili açıklama

Genelkurmay Başkanlığı, Suriye sınırında düşürülen savaş uçağı ile ilgili açıklama yaptı. hava sahasına ilişkin radar izi analizi de askeri kaynaklar tarafından paylaşıldı.

İşte TSK’dan yapılan açıklama:

24 Kasım 2015 tarihinde saat 09.20 civarında Hatay Yayladağı bölgesinde Türk Hava Sahasını ihlal eden milliyeti bilinmeyen bir uçak defalarca (beş dakika içerisinde 10 kez) ikaz edilmesine rağmen Türk Hava Sahasını ihlal etmiştir.

Söz konusu uçağa angajman kuralları çerçevesinde 24 Kasım 2015 saat 09.24’te bölgede hava devriye görevinde bulunan iki adet F-16 uçağımız tarafından müdahalede bulunulmuştur.

İHLAL RADAR İZİNDE

Bu arada askeri kaynaklar hava sahası ihlaliyle ilgili radar izi analizi haritası paylaştı.

Analizde düşürülen uçağın Türk hava sahasını ihlalinin nasıl gerçekleştiği belirtildi.

http://www.hurriyet.com.tr/genelkurmaydan-dusurulen-ucakla-ilgili-aciklama-40017991

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #816 : 24 Kasım 2015, 12:36:58 »
Radardaki rotaya bakılırsa, Rus uçağının ihlal ettiği mesafe yaklaşık 3 kilometre. Bir savaş uçağının bu kadar kısa bir mesafeyi 5 dakikada aşması tuhaf. Ancak rotaya bakarsak uçak bir daire çizerek ikinci defa hava sahamıza girmiş gibi.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #817 : 24 Kasım 2015, 12:40:04 »
Rus savaş gemisi Çanakkale'den geçti
Rus Donanmasına ait bir savaş gemisi, Çanakkale Boğazı'ndan geçti

Rus savaş gemisi Çanakkale'den geçti
Marmara Denizi yönünden gelerek, boğaza giren 156 borda numaralı savaş gemisi "Yamal", Ege Denizi'ne doğru seyrini sürdürdü.

Geminin rotası hakkında bilgi verilmedi.

http://www.milliyet.com.tr/rus-savas-gemisi-canakkale-den-gundem-2152814/

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #818 : 24 Kasım 2015, 14:42:14 »
Düşürülen Rus uçağıyla ilgili NATO'dan açıklama
hurriyet.com.tr24 Kasım 2015 - 14:28:31
Düşürülen Rus uçağıyla ilgili NATO'dan açıklama

Türk hava sahasını ihlal eden Rus uçağının Suriye sınırında düşürülmesinin ardından NATO'dan açıklama geldi.

AFP'ye konuşan bir NATO yetkilisi, "Durumu yakından takip ediyoruz. Türk yetkililerle temas halindeyiz" dedi.

AFP'nin haberine göre NATO ayrıca, Türkiye sınırında düşürülen Rus uçağı nedeniyle olağanüstü toplantı çağrısında bulundu.

Anadolu Ajansı da NATO'nun, Türkiye'nin talebi üzerine TSİ 18.00'da olağanüstü toplanacağını duyurdu.

NATO sözcüsü Irina Novakova, "Amaç, Türkiye'nin müttefiklerini, bu sabahki olaylarla ilgili bilgilendirmesi" dedi.

Olay sonrası, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun talimatıyla Dışişleri Bakanlığınca NATO, BM ve ilgili ülkeler nezdinde gerekli girişimlerde bulunulacağı belirtilmtişti.

Ankara, Rus savaş uçaklarının geçen ay Suriye sınırında Türk hava sahasını ihlal etmesi nedeniyle NATO'dan acil toplantı talebinde bulunmuştu.

NATO o dönemki ihlalleri kınayarak, "böylesi sorumsuz davranışların aşırı derecede tehlikeli olduğu" konusunda Rusya'yı uyarmıştı. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "NATO, müttefik ülkeleri herhangi bir tehdide karşı savunmaya hazır. Türkiye de bu ülkelerden biridir" demişti.

http://www.hurriyet.com.tr/natodan-dusurulen-rus-ucagiyla-ilgili-aciklama-40018080

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #819 : 24 Kasım 2015, 14:49:19 »
Rusya'dan 'Uçak Türk hava sahasını ihlal etmedi' iddiası

Rusya Savunma Bakanlığı, "Suriye'de düşürülen Su-24 tipi Rus uçağının Türk hava sahasını ihlal etmediğini" öne sürdü. Kremlin'den gelen ilk açıklamada ise, "Rus uçağının Suriye'de düşürülmesinin çok ciddi bir olay olduğu" belirtildi. Kremlin sözcüsü, “Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov yarın gerçekleşmesi beklenen Türkiye ziyaretini iptal edecek” söylentilerini de oldukça sinirli bir şekilde yanıtlayarak, “Bunu telefon açıp bizim Dışişleri Bakanlığımıza sorun" dedi.

Bakanlık açıklamasında, "Uçağın tüm uçuş boyunca Suriye sınırları içerisinde olduğunu kanıtlayabiliriz" iddiasında bulunuldu.

Açıklamada, “Tahminimize göre karadan atılan füzeyle vurulan SU-24 savaş uçağı Rusya Hava Kuvvetlerine ait. Olayı araştırıyoruz” denildi.

Açıklamada ayrıca, “İlk araştırma sonucunda, uçağımızın Suriye hava sahasında 6 bin metre irtifada bulunduğu sırada vurulduğu anlaşılmıştır” ifadesi kullanıldı.

Rus Savunma Bakanlığı, uçaktan paraşütle atlayan pilotların akıbetinin bilinmediğini duyurdu.

Kremlim Sözcüsü Dimitri Peskov, Rus uçağının Suriye'de düşürülmesinin "çok ciddi bir olay" olduğunu söylerken, "Sonuca varmak için çok erken" dedi.

Peskov, sabah saatlerinde Rus basınında yer alan “Putin, Türkiye'nin vurduğu uçakla ilgili Rusya Güvenlik Konseyi’ni topluyor” bilgisinin gerçeği yansıtmadığını söyledi. Peskov, “Rusya Güvenlik Konseyi şu anda bu olayla ilgili toplantıya çağrılmıyor” diye konuştu.

PESKOV'U KIZDIRAN SORU

“Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov yarın gerçekleşmesi beklenen Türkiye ziyaretini iptal edecek” söylentilerini de oldukça sinirli bir şekilde yanıtlayan Peskov, “Bunu telefon açıp bizim Dışişleri Bakanlığımıza sorun. Lavrov’un gezisini Dışişleri Bakanlığı planlıyor ve iptal edilip edilmeyeceğini de orası kararlaştıracaktır” dedi.

Sosyal medyada aralarında Wall Street Journal muhabiri Habib Khan Totakhil’in de bulunduğu bazı isimler, Lavrov’un yarınki Türkiye ziyaretini iptal ettiğini öne sürmüş ve bu iddia Rus basınında da yer almıştı.

Savunma Bakanlığı'ndan uçağın düşürülmesiyle ilgili detaylı raporun gelmesini beklendiğin aktaran Peskov, "Bu raporu inceledikten sonra tavrımızı ortaya koyacak açıklama yapılacak" diye konuştu.

Peskov ayrıca, Rus Savunma Bakanlığı’nın resmi açıklamasına kadar Rusya’nın BM’nin 51'inci maddesini kullanıp kullanmayacağı hakkında konuşmasının mümkün olmadığını söyledi.

51'İNCİ MADDE NE DİYOR?

Birleşmiş Milletler'in 51'inci maddesi "meşru müdafa" halinde kuvvet kullanımı hakkını içeriyor.

“KARADAN FÜZEYLE VURULDU”

Bu arada Rusya televizyonuna çıkan Rus askeri uzmanlar, “Lazkiye üssündeki radarlarımız, uçağımızın vurulma anında yakınında başka savaş uçağı bulunmadığını gösteriyor. Dolayısıyla 6 bin metre irtifadaki Su-24’ün, Türkiye topraklarında konuşlandırılan Amerikan yapımı ‘Hawk MIM-23L/M’ uçaksavar füzesiyle vurulduğu anlaşılıyor” dedi.

http://www.hurriyet.com.tr/rusyadan-ilk-aciklama-40017988