Anket

Sizce Türkiye Suriye'ye yapılacak bir askeri müdahaleye katılmalı mı?

Katılmamalı. Bizi hiç iligilendirmez.
18 (18%)
Kesinlikle katılmalı. Çünkü müdahale sonrası Suriye'de söz sahibi olmamız için şart.
53 (53%)
Engel olmalı. Çünkü Suriye'den sonra sıra İran'a, ondan sonra da sıra bize gelecek.
24 (24%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıda paylaşıyorum.
5 (5%)

Toplam Oy Verenler: 100

Gönderen Konu: Suriye Krizi  (Okunma sayısı 505164 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Son Düzenleme: 21 Kasım 2015, 17:28:41 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Ynt: Suriye Krizi
« Yanıtla #791 : 21 Kasım 2015, 21:33:49 »
TERÖR ÖRGÜTLERİNDEN SONRA ESAD'DA TÜRKMENLERE SALDIRDI

Suriye'deki Bayırbucak Türkmenlerine sönesik saldırılar artarak devam ediyor. Işid, pkk-pyd ve peşmergenin baskı ve zülümleri altında hayata tutunmaya çalışan Türkmenlere bir darbede Suriye yönetiminden geldi. Esad yönetimi, Lazkiye kırsalındaki Bayırbucak Türkmen bölgesinde başlattığı kara harekatını genişletti.

AA muhabirinin yerel kaynaklardan aldığı bilgiye göre, rejim güçleri, sabah erken saatlerde Rusların da desteğiyle muhaliflerin kontrolündeki Türkmen Dağı mevkisindeki Fırınlık, Acısı ve Avanlı bölgelerine aynı anda saldırı başlattı.

Helikopter ve uçakların katıldığı saldırılarda Türkmen muhaliflerin mevzilerinin yanı sıra köyler de hedef alındı.

Bölgeye düşen bombalar, Türkiye tarafından görülürken, sınır bölgesine yakın noktaları bombalayan bazı savaş helikopterleri Anadolu Ajansı objektiflerine yansıdı.

Ölü ve yaralıların bulunduğu belirtilen bölgeden gelen patlama sesleri, Yayladağı ilçe merkezi ile sınırdaki mahallelerden de duyuluyor.

Rejim birlikleri, 3 gün önce bölgenin güneyindeki Gimam köyüne kara harekatı başlatmıştı.

http://www.benguturk.com/teror-orgutlerinden-sonra-esad-da-turkmenlere-saldirdi_d15054.html
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #792 : 21 Kasım 2015, 21:40:50 »
Suriye'deki Türkmenlerin durumu hakkında Anadolu Ajansı kaynaklı bu haberler gerçeği mi yansıtıyor? Yoksa Rusya'nın son dönemde Suriye'de ağırlığını koymasına karşı, Türkiye'de Rusya'ya karşı tepki oluşturmak isteyen birilerinin son oyunu mu? Konuyla ilgili olarak; daha birkaç gün önce dünya liderleriyle poz veren, taraftarları rtarafından sosyal medyada dünya liderlerine adeta ağabeylik yaptığı iddia edilen devlet yöneticilerimiz acaba neler yapıyorlar?  Pkk, ışid ve Esad arasında sıkışan Türkmen kardeşlerimizin güvenliğinin sağlanması için ne gibi önlemler alındı! Daha önce Türk Hava Sahasını ihlal eden Rus uçaklarıyla ilgili gerçekleştirilen müzakereler gibi bu konuyla ilgili herhangi bir adım atıldı mı! Yoksa Türkmen kardeşlerimiz, birilerinin projelerine yem olarak göz ardı mı ediliyor!
« Son Düzenleme: 21 Kasım 2015, 21:42:21 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #793 : 21 Kasım 2015, 22:59:47 »
Başbakan Davutoğlu, Türkmenler için talimat verdi
Suriye'de saldırıya uğrayan Türkmenler için Türkiye devreye girdi

Başbakan Davutoğlu, Türkmenler için talimat verdi
Türkiye , Suriye'deki Türkmenler için devreye girdi. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun talimatıyla Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu ABD Dışişleri Bakanı ile görüştü. Görüşmede ki bakanın, Bayırbucak Türkmenlerinin durumunu değerlendirdiği öğrenildi.

Ayrıca BM'ye mektup gönderilerek konunun ele alınması talep edildi.

http://www.milliyet.com.tr/basbakan-davutoglu-turkmenler/siyaset/detay/2151490/default.htm

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #794 : 21 Kasım 2015, 23:07:00 »
Aferin sonunda harekete geçmek akıllarına gelmiş! Dış siyasette hep dürtmek lazım bizimkileri. Her zaman akıntıya göre hareket ediyorlar. Stratejileri sadece birileri ne derse ona uymak gibi davranıyorlar. Sorunla ilgili olan muhattap ABD midir? Haberlerde Rus uçaklarının ve Esad'ın müdahalesinden bahsediliyor. Bu haberler doğru ise, bu ülkelerle temas neden kurulmuyor? Neden bu ülkeler uyarılmıyor? Haberler doğru ise Türkmenler orada can verirken beyefendi Birleşmiş Milletlere mektup göndererek sorunu çözebileceğini sanıyor herhalde!

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #795 : 22 Kasım 2015, 01:11:26 »
Şayet Türklük kimliği, bu memleket insanları için değer taşısaydı; Anayasa' dan Türklük kavramını çıkartmak için 50 takla atmazlardı !.. veyahut Türkmen şehri olan Kerkük tarumar edilirken, harekete geçmek lüzumunu içlerinde hissederek; her daim bahsettikleri o kırmızı çizgileri çiğnetmezlerdi !.. ya da Ege Adaları işgal edilirken -HÖT - demesini becerebilirlerdi !..

Ülkemizde Türklük ve Türk kimliği ne yazık ki bir siyaset malzemesi olarak kullanılmaktadır. En milliyetçisinden, en dindarına kadar iş bu milletin Türklük diye bir derdi olduğuna zerre kadar inancım yoktur. Türklük kavramı sadece ve sadece alet olunan rezil politikalara yön verme aracı olarak- o da yeri geldiğinde- kullanılmaktadır. Bu numaralara inananlar inanabilir. Ancak kalbinin en derin yerinde Türklük şuuru ile yaşayan gerecek vatanseverler; yalandan milliyetçilere zerre kadar inanmazlar ve de güvenmezler. 

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #796 : 22 Kasım 2015, 13:11:56 »
Komutan şehit, Kızıldağ düştü
Uğur ERGAN
21 Kasım 2015 - 22:04:00
Komutan şehit, Kızıldağ düştü

Suriye’de Bayırbucak bölgesinde Esad rejimine bağlı güçlerle Türkmen birlikleri arasındaki şiddetli çatışmalar yer yer devam ederken, Türkmenler açısından son derece stratejik öneme sahip Kızıldağ, Esad ordusunun eline geçti. Kızıldağ’ın savunması sırasında Türkmen komutan Zekeriya Abdullah da yaşamını yitirdi.

HÜRRİYET’e konuşan Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa, Kızıldağ’ın cumayı cumartesiye bağlayan gece rejim güçlerinin eline geçtiğini doğruladı. Kızıldağ’ın savunması sırasında bölgedeki sahadan sorumlu Türkmen komutan Zekeriya Abdullah da yaşamını yitirdi. Türkmen birliklerinin Kızıldağ’ı geri almak için hazırlık yaptığını belirten Mustafa, Bayırbucak’ta Avanlı, Fırınlı ve Ramanlı cephelerinde ise Türkmen direnişinin devam ettiğini söyledi.

RUSYA VE HİZBULLAH FAKTÖRÜ

Mustafa, Kızıldağ’ın düşmesinde Rusya’ya ait savaş uçaklarının bombardımanı ile Hizbullah güçlerinin karadan verdikleri desteğin önemli rol oynadığını belirtti. Bombardımandan sonra Suriye ordusunun helikopterle Kızıldağ’a yakın tepelere asker indirdiği, askerlerin topçu ve füze atışları
sonrası Kızıldağ’ı ele geçirdiği bildirildi. Çatışmalarda ölü ve yaralı sayısında net bilgiye sahip olamadıklarını belirten Mustafa, “Şehitlerimiz ve yaralılarımız artıyor diyebilirim” dedi.

STRATEJİK AÇIDAN ÖNEMLİ

Kızıldağ’ın stratejik önemini, “Bu dağdan tüm ovayı rahatlıkla görebiliyorsunuz. Buradan istediğiniz yere rahatlıkla saldırabilirsiniz. Kızıldağ, Türkmen Dağı için de büyük öneme sahip bir yer” diye anlatan Mustafa, bölgeden Türkiye sınırına doğru göç başladığını belirtti. Mustafa, “İnsanların şu an için Türkiye tarafına geçeceğini düşünmüyorum. Yayladağ’ın karşısında Suriye içindeki kamplara gidiyorlar” dedi.

SINIRDA HAZIRLIK BAŞLADI

AFAD yetkilileri Türkiye sınırına şu an itibariyle yüksek sayıda insanın yığılmadığını ve sınırdan geçiş olmadığını belirterek, Hatay-Yayladağı’nın karşısında Suriye içindeki kampta gereken önlemlerin alındığını söyledi. Kampa 600’den fazla çadır, battaniye ve yatak, ekmek ve diğer gıda maddelerinin taşındığı bildirildi.

http://www.hurriyet.com.tr/komutan-sehit-kizildag-dustu-40017071

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #797 : 22 Kasım 2015, 19:20:12 »
Çankaya’da güvenlik toplantısı yapıldı
22 Kasım 2015 - 15:02:00
Çankaya’da güvenlik toplantısı yapıldı

Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında düzenlenen Suriye konulu güvenlik toplantısı yapıldı. Saat 14.15'te başlayan toplantı 40 dakika sürdü.

Çankaya Köşkü'nde gerçekleştirilen toplantı, basına kapalı yapıldı.

Toplantıya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu, İçişleri Bakanı Selami Altınok, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi, Genelkurmay Harekat Başkanı Korgeneral Bahadır Köse, Başbakanlık Müsteşarı Kemal Madenoğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, MİT Müsteşar Yardımcısı İsmail Hakkı Musa ile AK Parti İstanbul Milletvekili Ali Sarıkaya katıldı.

40 dakika süren toplantı sonrası açıklama yapılmadı.

http://www.hurriyet.com.tr/cankayada-guvenlik-toplantisi-yapildi-40017220

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #798 : 23 Kasım 2015, 08:30:14 »
Başbakan Ahmet Davutoğlu: Anında mukabele ederiz
ANKARA23 Kasım 2015 - 01:24:44
Başbakan Ahmet Davutoğlu: Anında mukabele ederiz

Başbakan Ahmet Davutoğlu, dün Çankaya Köşkü’nde Suriye konulu güvenlik toplantısı düzenledi. Basına kapalı yapılan toplantı 40 dakika sürdü. Toplantıya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu, İçişleri Bakanı Selami Altınok, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi, MİT Müsteşarı Hakan Fidan kadıldı.

Davutoğlu toplantı sonrası Meclis’te şu açıklamalarda bulundu:

TALİMATLAR VERDİK

“Bayırbucak Türkmen bölgesindeki gelişmeler güvenlik birimleri ve bizim tarafımızdan an be an takip edilmektedir. Dün (önceki) gece ve evvelsi (dün) gece bir kaç kez hem MİT Müsteşarımızla hem Genelkurmay Başkanlığımızla temaslarımız oldu. Dışişleri Bakanımıza bu konuyu BM’de gündeme getirmesi için gerekli talimatları verdik. Bu konudaki hassasiyetimiz her gün, her saat itibariyle devam etmektedir.

TEDBİRLER ALINIR

Burada bir kaç husus önemli. Birincisi sınır güvenliğimiz. Sınır güvenliği bağlamında Türkiye’ye dönük herhangi bir tehdit teşkil eden gelişme olursa anında mukabele etme talimatı güvenlik birimlerimize verilmiştir. İkincisi, Türkiye’ye dönük mülteci akınına yol açacak şekilde bir saldırı sözkonusu olduğunda bu konuda da gerekli tedbirler Suriye içinde ve Türkiye içinde alınır. Üçüncüsü de, Suriye’de Türkiye müzahir gruplar, topluluklar; bunlar ister Arap, ister Kürt, ister Türkmen olsun saldırıya uğradıklarında onlara her türlü insani yardımı ve bulundukları bölgelerde kalmasını temin edecek yardımı yaparız.

DEAŞ UNSURLARI DEĞİL

Bu saldırıların arka planına bakıldığında çok açık şekilde, hiçbir DAEŞ unsuru barınmayan, hiçbir terör grubunun barınmadığı bir bölgede önce Rus savaş uçakları arkasında da yabancı savaşçılar destekli. Bunun özellikle altını çiziyorum, yabancı savaşçılar sadece Suriye’deki DAEŞ unsurları değil. Suriyeli olmayan herkes yabancı savaşçıdır. İster bunlar Lübnan’dan gelen, ister Hizbullah veya diğer yerlerden gelen unsurlar olsun, rejimin direnme gücü kalmadığı yerlerde sivil halka dönük olarak bu yabancı savaşçılar ve Türkiye’ye de tehdit teşkil eden sadece PKK değil, geçmişte de Türkiye’ye dönük faaliyetlerde bulunan terörist unsurlar, hem bu bölgede özellikle Hatay’ın güneyinde; terörist unsurlar, DHKP-C ve daha önceki bağlantılı grupları kastediyorum. Bunların yürüttüğü çalışmalara, terör faaliyetlere karşı da Türkiye gerekli tedbirleri alır. Bayırbucak bölgesinde tek bir DAEŞ unsuru yoktur, tek bir terör unsuru yoktur.

KATLİAMIN SORUMLUSU

DAEŞ’e operasyon yapılıyor görüntüsü altında masum Suriyeli sivillere ve özellikle bu bölgede Türkmenlere dönük bir katliama yol açılmamalıdır. Buradan mesajımız son derece açık ve nettir. Biz buradaki kardeşlerimizin bulundukları yerde korunmaları için ve herhangi bir tehdit karşısında insani haklarının korunması için de gerekli tedbirleri diplomatik açından da her alanda da alırız. Şimdi çıkan bazı eleştiriler duyuyorum. MİT TIR’larına yönelik yaklaşık 1.5 sene önce operasyon yapanlar, bugünkü bu katliamlardan da sorumlu olan çevrelerdir. O günlerde tabi bazıları devlet ketumiyeti ve mahremiyeti içinde Bayırbucak’taki Türkmen kardeşlerimizin bulundukları yerde muhafazaları için kendi topraklarında kalabilmeleri için yaptığımız yardımlara dönük operasyon yapanların da arkalarında hangi güçler olduğu şimdi herkes tarafından açık bir şekilde görülüyor. m ANKARA

HÜKÜMET EN KISA SÜREDE

Başbakan Davutoğlu, hükümetin ne zaman kurulacağı sorusuna da şu yanıtı verdi: “1 Kasım sorası tablo açıktır. Geçmiş seçimlerde değişik gerekçelerle 1 hafta bekleme değil bu istişareler, MYK var, kurullar var hem istişareler hem de Cumhurbaşkanımızın İstanbul’daki programları sebebiyle. Cumhurbaşkanımızla konuştuk Kendisi Ankara’ya geleceğini söylediler. En kısa zamanda hükümeti kuracağız. Bekleme hali olduğu gibi bir durum çıkmasın, doğal bir süreçtir. Şu ana kadar da doğal bir süreç işliyor.”

http://www.hurriyet.com.tr/basbakan-ahmet-davutoglundan-yeni-kabine-aciklamasi-40017290

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #799 : 23 Kasım 2015, 08:42:41 »
Açıklamaya göre Türkmen Kardeşlerimiz için Birleşmiş Milletlere mektup göndermekten başka hiçbir şey yapılmamış. Birleşmiş Milletlerden cevap gelene kadar zaten Türkmen falan kalmaz Oralarda. Her zaman olduğu gibi  dışişleri konusunda icraat sıfır!

Hani bir dünya liderimiz vardı. Kendisini gören var mı! Hani neredeyse her gün ve neredeyse bütün kanallarda canlı yayına çıkan! Hani Filistin, Mısır veya başka bir yerde bir Arabın burnu kanasa milleti meydanlara toplayıp rabia işareti yaparak gaz veren! Hani geçtiğimiz günlerde diğer dünya liderlerini misafir edip, onlarla pozlar veren. Hani sözde onlara söz geçiren! Neden katledilen Arap olmayınca ortalığı aya kaldırmak yerine gıkını bile çıkarmıyor! Neden değerli dostu Putin'e posta koymuyor! Neden Meydanlara çıkıp Eeeeeeyyyy Putiiin diye bağırmıyor!

Yoksa Putin'in G20 zirvesinde bahsettiği, Işidden petrol sağlayan ve uydulardan da gözlemlenebilen kilometrelerce süren tırların sahibi olanlar ile bir ilgisi mi var olayın!