Anket

Sizce Türkiye Suriye'ye yapılacak bir askeri müdahaleye katılmalı mı?

Katılmamalı. Bizi hiç iligilendirmez.
18 (18%)
Kesinlikle katılmalı. Çünkü müdahale sonrası Suriye'de söz sahibi olmamız için şart.
53 (53%)
Engel olmalı. Çünkü Suriye'den sonra sıra İran'a, ondan sonra da sıra bize gelecek.
24 (24%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıda paylaşıyorum.
5 (5%)

Toplam Oy Verenler: 100

Gönderen Konu: Suriye Krizi  (Okunma sayısı 505346 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hornet

• DefenceTurk
  • *
  • 12
  • DefenceTurk.com
Ynt: Suriye Krizi
« Yanıtla #3050 : 22 Eylül 2021, 17:50:27 »
İstifa eden generallerden benim haberim yoktu , şahsen buradaki birçok kisininde haberinin olduğunu düşünmüyorum. Suriyede askerimizi şehit vermekten başka hicbirsey kalmadı ama hala Suriye ısrarı nedendir anlamış değilim. Idlibte isid sempatizanları yaşayacak diye benim askerim toprak oluyor.

https://t24.com.tr/amp/yazarlar/metin-gurcan/suriye-idlib-tsk-dan-istifalar-ve-tarihe-bir-not,32546?__twitter_impression=true

İdlib'te IŞİD sempatizanları yaşasın diye değil baldırı çıplak PKK sınırımızın tamamına sahip olmasın diye ordayız. Orada olmasak çoktan bir defacto ülke kurmuşlar, hatta pek çok Avrupa ve Türkiye düşmanı ülke o devleti tanımıştı. IŞİD falan kalmadı artık ama ABD tarafından desteklenen büyük silahlı terörist sayısına sahip bir PKK/PYD varlığının sürdürüyor. Sapla samanı karıştırmayalım.
idlibde durarak pkknin suriyede devlet kurmasını mi engelleyeceksiniz ? Çok özür dilerim ama 2021de duyduğum en aptalca cümlelerden biriydi. Siz pkknin suriyede kontrol altında tuttuğu bölge ile Idlibi ayni yerde mi sanıyorsunuz?  Idlib ile pkk devletinin ne alakası var. Adam firatin doğuşunu ele geçirmiş sen ise pkk ile arana rusyayi sokarak bir nevi pkkya artık dokunamayacagini ilan etmişsin hangi devleti engelleyeceksin?  Nasıl engelleyeceksin anlatsana biraz. Mesela aramızdaki ruslari vodka ile sarhoş edip aralardan mi siviscaz ? Ruslari geçip pkkyi nasıl engelleyeceksin ?
« Son Düzenleme: 22 Eylül 2021, 18:06:06 Gönderen: Hornet »

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
« Yanıtla #3051 : 22 Eylül 2021, 17:53:38 »
İstifa eden generallerden benim haberim yoktu , şahsen buradaki birçok kisininde haberinin olduğunu düşünmüyorum. Suriyede askerimizi şehit vermekten başka hicbirsey kalmadı ama hala Suriye ısrarı nedendir anlamış değilim. Idlibte isid sempatizanları yaşayacak diye benim askerim toprak oluyor.

https://t24.com.tr/amp/yazarlar/metin-gurcan/suriye-idlib-tsk-dan-istifalar-ve-tarihe-bir-not,32546?__twitter_impression=true

İdlib'te IŞİD sempatizanları yaşasın diye değil baldırı çıplak PKK sınırımızın tamamına sahip olmasın diye ordayız. Orada olmasak çoktan bir defacto ülke kurmuşlar, hatta pek çok Avrupa ve Türkiye düşmanı ülke o devleti tanımıştı. IŞİD falan kalmadı artık ama ABD tarafından desteklenen büyük silahlı terörist sayısına sahip bir PKK/PYD varlığının sürdürüyor. Sapla samanı karıştırmayalım.

Anlamak istemeyenlere anlatamasin üstadim.

Bizim neden Suriyede oldugumuzu senelerden beri anlamayanlara bozulmus pilak gibi tekrarliyoruz.

Çevrimdışı Hornet

• DefenceTurk
  • *
  • 12
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3052 : 22 Eylül 2021, 17:54:44 »

Bizim neden Suriyede oldugumuzu senelerden beri anlamayanlara bozulmus pilak gibi tekrarliyoruz.
o zaman siz gidin Türk askeri değil. Avrupadan sallamak kolay gel bakalim elin arabi yüzünden oğlu şehit düşmüş aileye anlat bunu.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
« Yanıtla #3053 : 22 Eylül 2021, 20:28:57 »

o zaman siz gidin Türk askeri değil. Avrupadan sallamak kolay gel bakalim elin arabi yüzünden oğlu şehit düşmüş aileye anlat bunu.

Elin arabı  için oraya giden kim? PKK ve işit leşlerini orada toplarken elin araba için mi gittik?

Ama bakıyorum kafa basmıyor.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #3054 : 22 Eylül 2021, 22:20:57 »
Suriye'de gerçekleştirdiğimiz operasyonlarda kimleri hedef aldık? Hedef aldıklarımızı Arapları korumak için mi hedef aldık? Yoksa Arapların ülkemize göçünü durdurmak için mi? Hani ABD'nin verdiği silahlarla hemen her gün dünya medyasına özgürlük savaşçısı pozu verenler vardı ya! Işid'le mücadele ediyorlarmı vs masallarıyla. Unuttunuz sanırım. Unutmuş olabilirsiniz, çoğu toprak oldu.

Şu an savunma hattını zor kontrol edilen dağlık araziden daha kolay bir coğrafyaya taşımış durumdayız. Terör örgütü eskisi kadar kolay hareket edemiyor. Tek hatamız bunların kökünü kazımak için daha fazla aktif olmamamız. Gerekirse ABD veya Rusya ile çatışma riskini göz öne alarak Fırat'ın neresinde olursa olsun hepsini ortadan kaldırmalıydık.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 187
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3055 : 23 Eylül 2021, 00:22:45 »

idlibde durarak pkknin suriyede devlet kurmasını mi engelleyeceksiniz ? Çok özür dilerim ama 2021de duyduğum en aptalca cümlelerden biriydi. Siz pkknin suriyede kontrol altında tuttuğu bölge ile Idlibi ayni yerde mi sanıyorsunuz?  Idlib ile pkk devletinin ne alakası var. Adam firatin doğuşunu ele geçirmiş sen ise pkk ile arana rusyayi sokarak bir nevi pkkya artık dokunamayacagini ilan etmişsin hangi devleti engelleyeceksin?  Nasıl engelleyeceksin anlatsana biraz. Mesela aramızdaki ruslari vodka ile sarhoş edip aralardan mi siviscaz ? Ruslari geçip pkkyi nasıl engelleyeceksin ?

Kusura bakma da boş boş konuşuyorsun. 2018'de, 2019'da bu terörist yapıyı kim öttürdü? Bugün sınırımızda bir devlet kuramadılarsa bunun nedeni o dönem yaptığımız operasyonlardır. Birileri PYD kendi vatanını koruyor derken biz yıllardır adamların tek derdinin ülke kurmak istediğini bas bas bağırıyoruz.

Orada İdlip'te durduğumuzu da kastetmiyorum açıp bir tekrar oku istersen. Bizim Suriye'deki varlığımız elin Arabını korumak değil. Sınırlarımızda bir terörist devletinin kurulmasını engellemektir. Bugün sen Suriye'den çıkarsan çok daha fazla askerin şehit olmak zorunda kalacaktır. Tüm kazanımlarını kaybettiğin gibi sınırında her an sana saldıran, sızan bir çete olmak zorunda kalacak. Biraz çalıştır saksıyı. Kimse elin Arabının derdinde değil. Amaç Suriye'den başlayıp sırasıyla Irak ve Türkiye'yi de içine almaya çalışacak ''Teröristan'ın kurulmamasını sağlamak.

2021 yılındayız hala Suriye'de ne işimiz var diyenlerle savunma sanayii forumlarında tartışıyoruz. Coğrafya cidden kadermiş.  ::)

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 187
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3056 : 23 Eylül 2021, 00:24:30 »

Bazen gerçekten şaşırıyorum üstadım. Suriye'de neden varız? Askerimiz neden orada? Hala anlamak istemeyen, anlamamak için ciddi şekilde direnen kişilere açıklama yapıyoruz.

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 187
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3057 : 23 Eylül 2021, 00:36:18 »
Suriye'de gerçekleştirdiğimiz operasyonlarda kimleri hedef aldık? Hedef aldıklarımızı Arapları korumak için mi hedef aldık? Yoksa Arapların ülkemize göçünü durdurmak için mi? Hani ABD'nin verdiği silahlarla hemen her gün dünya medyasına özgürlük savaşçısı pozu verenler vardı ya! Işid'le mücadele ediyorlarmı vs masallarıyla. Unuttunuz sanırım. Unutmuş olabilirsiniz, çoğu toprak oldu.

Şu an savunma hattını zor kontrol edilen dağlık araziden daha kolay bir coğrafyaya taşımış durumdayız. Terör örgütü eskisi kadar kolay hareket edemiyor. Tek hatamız bunların kökünü kazımak için daha fazla aktif olmamamız. Gerekirse ABD veya Rusya ile çatışma riskini göz öne alarak Fırat'ın neresinde olursa olsun hepsini ortadan kaldırmalıydık.

Maalesef operasyonu erken durdurduk. Hatta en başta operasyona çok geç başladık. Bağımsız bir terör devleti kurmak için IŞİD ile mücadele ediyoruz ayağına maalesef sempati ve militan topladılar tüm dünyadan. Özellikle batı medyası adamları şirinler gibi görüp pazarladı tüm dünyaya. Bunlara operasyon yapınca da Türkiye IŞİD'e destek veriyor, Suriye'de IŞİD karşıtı yapılar Türkiye'nin hedefinde gibi aşağılık manşetler attılar. Bunlat yetmezmiş gibi gidip VW bile operasyon yaptık diye yatırımı iptal etti. Konjonktür lehlerineydi lakin rüzgarın yönü elbet değişecek. İşte o zaman leşlerini bile gömmeye fırsat bulamayacaklar.

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 187
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3058 : 23 Eylül 2021, 00:40:12 »
İdlib'de Suriye-Rusya devleti hakim olunca , pkk nasıl oraya hakim oluyor? Orasını anlayamadım....

Orada İdlip'i kastetmiyorum. Arkadaş hala niye Suriye'deyiz, İdlip'te IŞİD sempatizanları yaşayacak diye askerimiz ölüyor diye yazmış, ben de İdlip'te IŞİD sempatizanları yaşasın diye değil, PKK sınırımızda devlet kurmasın diye oradayız dedim. Cevabımın İdlip ile bir alakası yok.

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3059 : 23 Eylül 2021, 08:23:20 »
Suriye ilgili Siyasi politikamizda cok buyuk yanlisliklar yapildigina ve halen de israr ile surdurulmek istendigine katiliyorum. Ancak Suriyedeki  askeri yonden ozellikle sinir guvenliginin daha bir kontrole alinmasi ile ilgili kanimca basirilar elde edildi. Evet yapilmak istenen tam anlami ile sahaya yansitabilindigini dusunmuyorum. Bu konuda onumuze ozellikle ABD ve Rusya tarafindan engeller cikarildigi kesin. Peki askeri yonden operasyonlar sirasinda hic hata yapmadikmi ? "Elbette de yapildi hatta bazilarinda canimiz fena acidi. yapmis oldugumuz hatalardan ders cikarabilmis isek sorun yok.  Suriye sorunu malesef bizler icin ne Firatin dogusu ne batisi veya El Bab veya idlipten ibarettir sorun gorunenden daha derin. Suriye ilgili politikamizi sadece askeri yonden atmis veya atacagimiz adimlar ile cozemeyiz . Sayet oyle dusunuyorsak kendimizi kandirdigimiz gibi TSK kuvvetlerinin boynunan olmasi gerekenden fazla yuk bindirmis oluyoruz. Iktidarin Ssyasi olarak Suriye politikasini tekrardan gozden gecirmesinden baska akilci bir secenegi oldugunu dusunmuyorum.