Anket

Sizce Türkiye Suriye'ye yapılacak bir askeri müdahaleye katılmalı mı?

Katılmamalı. Bizi hiç iligilendirmez.
18 (18%)
Kesinlikle katılmalı. Çünkü müdahale sonrası Suriye'de söz sahibi olmamız için şart.
53 (53%)
Engel olmalı. Çünkü Suriye'den sonra sıra İran'a, ondan sonra da sıra bize gelecek.
24 (24%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıda paylaşıyorum.
5 (5%)

Toplam Oy Verenler: 100

Gönderen Konu: Suriye Krizi  (Okunma sayısı 504725 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ankhises

• Ziyaretçi
Ynt: Suriye Krizi
« Yanıtla #3020 : 14 Aralık 2020, 09:20:19 »
anadolu kültürü nedir abi ? Neden Türk kültürü olmuyor bu topraklar... Bir-kac arabın gönlünü rahat eylicez diye yetmez mi Türkiyenin Türklüğünü kaybetmesi... 8 milyon arap demek , 8 milyon tertemiz hiç dokunulmamış eğitimsiz mezhepçi 8 milyon oy demektir. Bu benim ülkem nüfusunun 10da 1i oluyor. Yakında o çok tatlı kapı komşun,  ıraklı dediklerin ve "esadda isidde kötü " diyenler karar verecek benim yönetilme seklime... Isimlerimiz arap isimleri , tüm dunya halkları kendi dillerinde dua eder Türk ise bilmediği ama ezberlediği arapça ile... Milyonlarca arap , arap ülkeleri yerine Turkiyeye gelir cunki Türkler kendilerini arap ve arapçılığa adamış dünyadaki tek saçma sapan halk. Saddamdan kaçanlar nasıl gabari cudiyi doldurduysa yarın başka şartlarda o sempatik dostlarınızı görürüz...

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3021 : 14 Aralık 2020, 09:22:38 »
Ama bizim yaptığımız şey IRKÇILIK değil ki! Bu kültür şokunu hazmedemeyiz ve zaten hazmedemiyoruz diyoruz. İnanmayanlar Türkiye' nin AB üyelik sürecine baksınlar. Adamlar ne diyor; bu kadar insanı hazmedemeyiz! diyor. Burası Hristiyan dünyası... Avrupa' nın kendine göre demokrasi, sanat, kültür, edebiyat, bilim ve insan hakları anlayışı vardır. Siz bu coğrafya' nın parçası değilsiniz diyor ve bence haklı da! O nedenle AB üyesi olmamızı istemiyorlar... ve bence bu konuda da haklılar. Biz AB üyesi olmamalıyız, olamayız, zaten olamıyoruz da!

Şimdi gelelim bizim kültür coğrafyamıza...

Bizim kültür coğrafyamız; Balkanlar, Kafkasya, İran, Irak ile Suriye' de Türk nüfusunun olduğu bölgedir... daha güneye indikçe Arapçılık egemen olmaya başlıyor ki, bu kültür Türk kültüründen daha baskın bir kültürdür. Çünkü elinde din gibi son derece güçlü bir argüman var.

Ben uzun vadede Suriye ve Irak' ın KONFEDERATİF yapı içinde Türkiye' yle bütünleşmesi gerektiğini savunuyorum. Ama bu söylediğim kültür farklar nedeniyle hemencik olabilecek şeyler değildir. Benim teklifim ortada, yıllardır söylediğim şey;

Suriye' de tampon bölge yaratalım -zeten bir kısmını yarattık- Ve Suriyelileri o bölgelerde iskan edelim. Eğitimi, sağlığı, güvenliği bizden... Ama belli bir süre içimize almayalım diyoruz. Avrupa Birliği' nin yaptığını yapalım.

Mesela bu söylediğim şey, Azerbaycan için geçerli değildir. Onlarla hemencik Konfederayon kurulabilir. Laik bir yapıları var, kültür ve medeniyet anlayışları %99,9 uyuyor. Dil problemi yok, kültür problemi yok... Adamlar zaten Türk yani! Peki Suriyeliler öyle mi? En basitini söylemiş olalım; Türkiye' de radikalizm hortlamış durumda. Düşünebiliyor musun yahu, İzmir gibi yerde Selefi dernekleri var. Ve taraftar da bulabiliyorlar. Her biri IŞİD olma potansiyeli taşıyor. Her şeyi Tekfir eden adam en sonunda ne olur; IŞİD OLUR.

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3022 : 14 Aralık 2020, 09:30:25 »
anadolu kültürü nedir abi ? Neden Türk kültürü olmuyor bu topraklar...

Görüşüne katılıyorum, açıklama anlamında üstte ki cümleyi alıntılamış olayım...

Şimdi Anadolu kültürü derken, zaten Türk kültürüyle harmanlanmış kültür anlamına geliyor. Balkanlar ve Kafkasya' dan gelenler; bu kültüre bir şeyler verdiler ve karşılığında bir şeyler aldılar. Yani yüzyıllar içinde birbirimize benzedik. Ve zaman içerisinde Anadolu' da sufi-tasavvufi anlayıştan beslenen bir hoşgörü kültürü yaratıldı. Ama bu kültürün ana kaynağı, membağı veya çağlayan suyu Türk kültürüdür. Bunu demek istemiştim.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #3023 : 14 Aralık 2020, 10:03:07 »
anadolu kültürü nedir abi ? Neden Türk kültürü olmuyor bu topraklar...

Görüşüne katılıyorum, açıklama anlamında üstte ki cümleyi alıntılamış olayım...

Şimdi Anadolu kültürü derken, zaten Türk kültürüyle harmanlanmış kültür anlamına geliyor. Balkanlar ve Kafkasya' dan gelenler; bu kültüre bir şeyler verdiler ve karşılığında bir şeyler aldılar. Yani yüzyıllar içinde birbirimize benzedik. Ve zaman içerisinde Anadolu' da sufi-tasavvufi anlayıştan beslenen bir hoşgörü kültürü yaratıldı. Ama bu kültürün ana kaynağı, membağı veya çağlayan suyu Türk kültürüdür. Bunu demek istemiştim.

Olması gereken de bundan farklı bir şey değil zaten. Köken olarak Türk olmayan vatandaşlarımızın büyük çoğunluğu zaten kendilerini Türk olarak kabul ediyorlar. Gayet açık şekilde anlattım. Şimdiye kadar olan bu ise şimdiden sonra olması gereken de bu!

Ancak olmasına engel olacak faktörleri de sıraladım. Anadolu' da sufi-tasavvufi anlayıştan beslenen bir hoşgörü kültürü artık neredeyse yok! Önceki sayfada sıraladığım ayrımcılıklar nedeniyle! Halimiz ortada. Açın haberlere bakın dedim. Başkalarının bize zarar vereceği konusunda endişelenmek yerine bizim kendimize verdiğimiz zararın nedenlerini sorgulamak ve çözüm bulmak daha mantıklı.

Avrupa kültürü de kendince farklı. Avrupa'da ırkçılık var. Avrupa her zaman böyleydi. Hristiyan kulübü. Laik devlet anlayışında olsalar da din farklılığı ağır basıyor. Dünyanın pek çoğu gibi müslümanları potansiyel terörist gibi görüyorlar. Bünyesine kattıkları az sayıdaki müslüman da, kendi kültürünü koruyor gibi görünse de Avrupa kültürünü benimsiyor. Oradan ayrılmak istemiyor. Avrupa ülkelerinin pek çok ortak özelliği bulunuyor olsa da her biri kendi içerisinde farklı kültüre sahipler. Özellikle 2. Dünya Savaşı sonrası birbirlerine yaklaşımları daha olumlu. Birlik halinde olmanın sağladığı ekonomik güç de cezbediyor tabi.

ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3024 : 14 Aralık 2020, 11:45:54 »
Dünyanın en saçma öğretisi "biz kardeşiz" kafası yaşamaktır... Türk genci hippi olup dunya barışı uğruna saç uzatıp gitarla müzik çalmayacak. Türk insanı Türklük şuuruna çok geç kavuştu. Bu şuura sahip çıkması gerekirken birilerinin "ırkçılık hastalıktır ,  halkların kardeşliği " türküsü tutturması bu millete yapılacak en acımasız eylemdir. Irkçılık hastalıkmis kime göre neye göre? Ben ırkıma sahip çıkmazsam kim çıkacak. Bugün türkiye nüfusunun %20-25lik oranı Kürt kökenli... Arap,  çerkes , gürcü vb. insanlarıda ekledik mı nüfusun yarısı zaten Türk değil. Bunların üstüne 8 milyon arap bu ülkedeki egemen güç olan Türk ırkını azınlığa indiriyor. Benim araplarla problemim yok. Ben ülkemin,  Türk devletinin sosyal yapısını bozacak olan araplara tepkiliyim. Aksi halde herkes çok iyi bilirki ben arap falan ayırmam tüm ortadoğu halklarından eşit derecede nefret eden biriyim. Peygamber araplardan geldi diye araplara vermediğimiz bir kulak arkamız kaldı. Suriyelilere potansiyel oy gözüyle bakanların bu ülke ile Türklük ile alakaları yok. 100 liraya kendini patlatma potansiyeli olan insanların bu ülkede özgürce dolaşabilmesi rahatsız edici birşey... yılbaşı gecesi insanları öldüren kırgızin , kendini patlatan arabın veya silah kaçırırken yakalanan iraklinin... Abi neden muhatabiz bu tiplerle ? Neden ipini koparan aşırı dinci soluğu turkiyede alıyor. Bunlar arapci zihniyetin suriyelileri başımıza bela etmesi gibi.ilerde daha çok soruna yol açacak eylemlerinden bitanesi.. Ayrıca hiçte inanmıyorum şu "işidde kötü esadda" lafina... Bunlar ısid geldiğinde tekbir getirip sokaklara dökülen kitleydi. Iraklı bir Türkmene sen necisin diye soruyorum. Istiyorumki Türküm desin.sunniyim diyor. Anladım millet olarak necisin diyorum." Sünni abi" diyor. Adamın Turklukten haberi yok. Alevi sünni çatışması o.kadar cigerine islemiski tek kutsalliklari sünnilik. Ülkenin eğitim seviyesini azda olsa atirdikderken 8 milyon eğitimsiz insan daha oldu. Ben Bursayı çok seven bir insandım.artik bursaya gitmekten nefret ediyorum. Cunki ha Halepe gitmişsin ha Bursaya farketmiyor Türk göremiyorsun. Işte mükemmel suriye politikası budur.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #3025 : 14 Aralık 2020, 12:04:10 »
Alıntı
Alevi-Sünni ayrımı olmayacak
Türk -Kürt kavgası olmayacak
Laik- Anti Laik ayrılığı olmayacak
Sağ-sol gibi saçma salak ihtilaflar olmayacak
Siyasi görüş fanatizmi olmayacak

Hepsinden önemlisi "IRKÇILIK" olmayacak

Yukarıdakilerin hiç biri olmadığında huzura erebilirsin Yabgu!
Yoksa daha çooook şikayet eder durursun.
Toplum, o toplumu oluşturan bireylere eşit davranıldığında huzura kavuşur. Sadece bir kesimin istekleri ön plana çıkartılmaya çalışıldığında adalet yok olur, çatışma başlar.
Çözüm çok basit. İster sev ister sevme, herkesin düşüncesine saygı duy o kadar.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3026 : 14 Aralık 2020, 12:07:41 »
... Aksi halde herkes çok iyi bilirki ben arap falan ayırmam tüm ortadoğu halklarından eşit derecede nefret eden biriyim. Peygamber araplardan geldi diye araplara vermediğimiz bir kulak arkamız kaldı...

;D sen beni çok güldürüyon yav:) Oysaki, ''herkes beni bilir Arap falan ayırmam herkesi severim'' diyeceğini zannetmiştim.

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3027 : 14 Aralık 2020, 12:21:10 »
Sn arkadaslar " Donduk dolastik yine Konu basligi ile ilgili cozum beyan etmek yerine bizlere su anda pek faydasi olmayan bir konu icine saplandik" 

Kanimca genelleme yapacak olursak .Esas sorunumuz  bir konu uzerinde gorus farkligi ile karsilastigimiz zaman ,tartismakta oldugumuz ana  konuyu sorunu  ikinci planda birakarak saplandigimiz konu uzerine odaklanmayi milletce pek seviyoruz. Halbuki kisisel gorusum saplanti olmaktansa o gorusu ileriye birakarak konu uzerinde ortak uzlasilabilecek ve atilmasi gereken adimlari tartismak daha netice odakli olur diye dusunuyorum . Neticede uzlasma yapacaksak  kisiler her konuda bir miktar esneklik gostermeli gunun sonunda uzlasilan ve uzlasilamayanlar tartilip ona gore gerekli adimlar da atilabilir diye dusunuyorum.  kanimca ulusc, devlet olarak ayristirma,baskalastirmaya yonelik politika ve dusunce yapisini bir tarafa birakip ortak yonlerimizi bulup onlar uzrinde anlasmak hem bizler icin daha yararli olacak hem de baskalarinin bu konulari kasiyarak bizler uzerinde komplo kurmalarinin onunu almis oluruz.

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3028 : 14 Aralık 2020, 12:31:06 »
Sn arkadaslar " Donduk dolastik yine Konu basligi ile ilgili cozum beyan etmek yerine bizlere su anda pek faydasi olmayan bir konu icine saplandik" 

Kanimca genelleme yapacak olursak .Esas sorunumuz  bir konu uzerinde gorus farkligi ile karsilastigimiz zaman ,tartismakta oldugumuz ana  konuyu sorunu  ikinci planda birakarak saplandigimiz konu uzerine odaklanmayi milletce pek seviyoruz. Halbuki kisisel gorusum saplanti olmaktansa o gorusu ileriye birakarak konu uzerinde ortak uzlasilabilecek ve atilmasi gereken adimlari tartismak daha netice odakli olur diye dusunuyorum . Neticede uzlasma yapacaksak  kisiler her konuda bir miktar esneklik gostermeli gunun sonunda uzlasilan ve uzlasilamayanlar tartilip ona gore gerekli adimlar da atilabilir diye dusunuyorum.  kanimca ulusc, devlet olarak ayristirma,baskalastirmaya yonelik politika ve dusunce yapisini bir tarafa birakip ortak yonlerimizi bulup onlar uzrinde anlasmak hem bizler icin daha yararli olacak hem de baskalarinin bu konulari kasiyarak bizler uzerinde komplo kurmalarinin onunu almis oluruz.
cunki forumun yayın ilkeleri geregi sorunu yaratan kişi ve kişileri "siyaset yasaktir" dayatması altında elestiremedigimiz için mecburen sorunu yaratanlardan çok sorunu konuşmak zorunda kalıyoruz. Aman siyasete girmeyelim aman siyasete yakın isimleri eleştirmeyelim aman şunu yapma aman bunu yapma. Ee konuştuğumuz konularda hep askıda kalıyor cunki kaynak problem üretmeye devam ediyor. Yıllardır bu forumdayım hep problemleri konuşuyoruz. Bir kişide çıkıp ağa bunu kim yaptı demiyor diyemiyor. Bu nedenle tartışmalar kısır geçiyor. Dünyada savunma konuları siyasetten uzak olabilir mi hiç? Geçenlerde Avustralyalı askerlerin Afganistanda işlediği savas suçları basina yansıdı. Bir avustralyalı iyi kalpli frederick ülkesini eleştirirken siyasete askere bulaşmadan bunu yapabilir mi ? Hayır. Cunki bu konuların merkezinde siyasi kararlar var ama bize konuşun ama siyasetten uzak durun deniyor. Tıpkı pirinç pilavı yapın ama pirinç kullanmayın demek gibi birsey

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3029 : 18 Aralık 2020, 14:43:05 »
Alıntı
TSK'ya ait Yeni bir askeri konvoy daha İdlibe sevk edildi.

https://mobile.twitter.com/MiddleastN/status/1339582877953007617

#Suriye Ayn İsa hattındaki YPG/SDF/PKK mevzilerini Türk Silahlı Kuvvetleri ve Suriye mili Ordusu vurmaya devam ediyor.

Türkiye destekli SMO güçleri Ayn İsa'nın kuzeyi Müşeyrifa köyünü kontrol altına aldı.

https://mobile.twitter.com/MiddleastN
https://mobile.twitter.com/_rikka99/status/1339880103136923648