Anket

Sizce Türkiye Suriye'ye yapılacak bir askeri müdahaleye katılmalı mı?

Katılmamalı. Bizi hiç iligilendirmez.
18 (18%)
Kesinlikle katılmalı. Çünkü müdahale sonrası Suriye'de söz sahibi olmamız için şart.
53 (53%)
Engel olmalı. Çünkü Suriye'den sonra sıra İran'a, ondan sonra da sıra bize gelecek.
24 (24%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıda paylaşıyorum.
5 (5%)

Toplam Oy Verenler: 100

Gönderen Konu: Suriye Krizi  (Okunma sayısı 503773 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı assslan

• DefenceTurk
  • *
  • 9
  • Ne Mutlu Türküm Diyene...
Ynt: Suriye Krizi
« Yanıtla #2990 : 12 Aralık 2020, 21:47:57 »
Bize oraları kim yedirmeyecek? Kim bize kapıyı gösterecek? Bunu açıklayabilir misiniz?
Meşru müdafaa hakkımızı kullanmamıza rağmen bize aba altından sopa gösteren AB, Rusya ve ABD. Bakın altını çizerek söylüyorum meşru müdafaa hakkımızı kullanmamıza rağmen silah kısıtlaması, yaptırım tehdidi vs. ile karşılaştık ki sizin söyleminiz direkt işgale girer ki aba altından gösterilen sopayı kafamıza vururlar.
Çok ilginç. E neden çıkarmıyorlar o zaman? Kaymakam atamışız daha ne yapacağız? Şu an kontrol ettiğimiz bölgelerde Suriye adına hiç birşey yok. Yönetici Türk, güvenlik Türk, Para Türk Lirası, dükkanlarda Türk malları. Madem istedikleri zaman çıkarabilecekler neden çıkarmıyorlar? Neden o sopayı kafamıza indirmiyorlar? ( Biraz araştırırsanız o sopanın Fransız gemisine, Rus wagnerine ve askerlerine, ABD' nin teröristlerine nasıl indiğini daha doğrusu girdiğini görebilirsiniz ) O zaman şöyle bir durum var: Bizim orada kalmamızı istiyorlar :) İstedikleri zaman çıkarabilecekleri halde çıkarmadıklarına göre böyle bir sonuca ulaşabiliriz değil mi?

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2991 : 12 Aralık 2020, 21:55:45 »
Üslubunuz konusunda haklısınız. Gerçekten çok sıkıntılı.

Evet bu platformda kimse salak değil. Bu konuda da haklısınız. İşte bu yüzden Türkiye' nin Suriye' deki varlığını Türk halkına sorgulatmaya yönelik algı operasyonlarını yemiyorum. Şu an bizim hakim olduğumuz yerleri Türk kaymakamları yönetiyor, Türk askerleri koruyor, Türk lirası ile ticaret yapılıyor, Türk malları satılıyor, PTT posta taşıyor vs... Şu an orası resmi olmasa da kabul edilmiş Türk toprakları.
İdlib' de bazı gözlem noktalarını boşaltmış olmamız Suriye' den çekildiğimiz anlamına gelmiyor. Tam aksine Sıradaki operasyon için hazırlık anlamına geliyor.
Sayın assslan bırakın allah aşkına! Biz süper güç değiliz öyle burası artık benim toprağım diyecek durumumuz yok Doğu Akdeniz'de kendi MEB alanımızı korumaya çalışırken herifler yaptırım ile tehdit ediyorlar bizi, yarın yeter artık çıkın Suriye'den dediklerinde, hayır artık burası bizim mi diyeceksiniz? Güvenliğimiz için elbette Suriye-Irak fark etmeksizin operasyon ve harekat yapılacak ama burası benim toprağım demek bambaşka bir dünya ki bu söylem fazla hayalperest bir söylem.
Şimdi buna inanıp inanmamak konusunda herkes özgürdür. Hatta fikir olarak da kiminin hoşuna gider, kiminin hoşuna gitmez. Ama gerçek şu ki orada olma sebebimiz budur.

Ancak şunu diyebilirim ki şu an o bize yaptırım tehdidinde bulunan, iddianıza göre yeter artık çıkın diyecek güçlerden biri olan AB bizi Kıbrıs' ta yani kendi topraklarında işgalci olarak görüyor. Peki çıkartabiliyor mu? İlan ettiğimiz MEB' i kendi sınırlarında görüyor. Peki ne oldu? Orada sismik araştırma yaptık mı? Engellemeye çalışanların karşısına gemilerle çıktık  mı? 

Bizi Suriye' den kimse çıkartamaz. Zaten çıkartabilecek olsalar şimdiye çoktan çıkartmışlardı.
Bazı konulara açıklık getirelim Kıbrıs'da garantör devletlerden biriyiz yani Ab öyle hadi çıkın diyemez ama Suriye'de herhangi bir garantörlüğümüz yok yani vakti gelince bize kapıyı gösterirler Suriye'de. Doğu Akdeniz'de gemilerimiz görev yapıyor ve hakkımızı savunuyor buna kimse itiraz edemez ama masada kendi MEB alanımızı tanıtabiliyor muyuz AB'ye yoksa AB Yunan tezlerini mi savunuyor? Ne yazık ki hepimiz yaptırım tehditi ile görüyoruz kimin tarafını tuttuklarını. Uzun lafın kısası Suriyeliler ülkesine geri dönmeli ve Kuzey Suriye'deki bölücü terör örgütü tehdidi sona erene kadar varlığımız sürmeli ama operasyon yaptığımız bölgeler artık bizimdir söylemi önceki iletimde de belirttiğim gibi hayalperest bir söylem ve bize oraları yedirmezler.

Siz AB´yi hak ve hukuk adina referans olarak mi aliyorsunuz? AB kurulusundan bu güne ne zaman Türk tezlerini savundu? Türkiye hakkini savundugu zaman it gibi kuduran Macronu ve digerlerini görmüyormusunz yoksa o her direktifi önümüze atilan eski fifi Türkiyeyi mi aryorsunuz?

Dis politikamizi her daim basarilli göremem o konuda sizinle hemfikirim.

Yasiniz kac bilmiyorum geriye dönük Türkiye- AB iliskilerini bir arastirirsaniz sadece ve sadece santaj ve agiza bal sürmekten öte bir co varlik degil.
O "eski fifi Türkiye" dediğiniz Türkiye Kıbrıs'a operasyon yapmış ABD üslerini kapatmış, Kardak'a asker çıkartmış ve caydırıcılığı olan Türkiye'ydi. Bugün kıçı kırık Yunanistan bile bizi takmıyor ne gazeli okuyorsunuz siz. Hak hukuk adına kimi referans alalım mesela Katar'ı mı? Neyse Kendi hayal dünyanızda yaşamaya devam edin.
+1

Çevrimdışı Barbatos

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2992 : 12 Aralık 2020, 22:13:34 »
Bize oraları kim yedirmeyecek? Kim bize kapıyı gösterecek? Bunu açıklayabilir misiniz?
Meşru müdafaa hakkımızı kullanmamıza rağmen bize aba altından sopa gösteren AB, Rusya ve ABD. Bakın altını çizerek söylüyorum meşru müdafaa hakkımızı kullanmamıza rağmen silah kısıtlaması, yaptırım tehdidi vs. ile karşılaştık ki sizin söyleminiz direkt işgale girer ki aba altından gösterilen sopayı kafamıza vururlar.
Çok ilginç. E neden çıkarmıyorlar o zaman? Kaymakam atamışız daha ne yapacağız? Şu an kontrol ettiğimiz bölgelerde Suriye adına hiç birşey yok. Yönetici Türk, güvenlik Türk, Para Türk Lirası, dükkanlarda Türk malları. Madem istedikleri zaman çıkarabilecekler neden çıkarmıyorlar? Neden o sopayı kafamıza indirmiyorlar? ( Biraz araştırırsanız o sopanın Fransız gemisine, Rus wagnerine ve askerlerine, ABD' nin teröristlerine nasıl indiğini daha doğrusu girdiğini görebilirsiniz ) O zaman şöyle bir durum var: Bizim orada kalmamızı istiyorlar :) İstedikleri zaman çıkarabilecekleri halde çıkarmadıklarına göre böyle bir sonuca ulaşabiliriz değil mi?
Sayın assslan siz istediğiniz kadar kaymakam atadık, ptt açtık vs. diyin ülkeyi yöneten büyüklerimiz Suriye ile alakalı her söyleminde Suriye'nin toprak bütünlüğünden bahsetmiyor mu? Bakın meşru müdafaa hakkımızı kullanarak bir bölgeye operasyon yapmamız ve o bölgenin halkının ihtiyaçları için oluşturduğumuz birimler farklı burası benim toprağım demek farklı. Allah aşkına Fransızlar beyin tutulması yaşıyor serseri mayın gibi dolanıyor ortalıkta onlara bir yorum yapmayacağım ama Rusya'ya, ABD'ye ne sopası inmiş Ruslar çıkmamak üzere Ak Deniz'e inmiş, ABD Suriye'nin kuzeyinde bir terör bölgesi oluşturmuş devletleştiriyor siz hala sopayı onlar yedi diyorsunuz.

Çevrimdışı marmara

• DefenceTurk
  • *
  • 42
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2993 : 12 Aralık 2020, 22:35:07 »
Sayın assslan siz istediğiniz kadar kaymakam atadık, ptt açtık vs. diyin ülkeyi yöneten büyüklerimiz Suriye ile alakalı her söyleminde Suriye'nin toprak bütünlüğünden bahsetmiyor mu? Bakın meşru müdafaa hakkımızı kullanarak bir bölgeye operasyon yapmamız ve o bölgenin halkının ihtiyaçları için oluşturduğumuz birimler farklı burası benim toprağım demek farklı. Allah aşkına Fransızlar beyin tutulması yaşıyor serseri mayın gibi dolanıyor ortalıkta onlara bir yorum yapmayacağım ama Rusya'ya, ABD'ye ne sopası inmiş Ruslar çıkmamak üzere Ak Deniz'e inmiş, ABD Suriye'nin kuzeyinde bir terör bölgesi oluşturmuş devletleştiriyor siz hala sopayı onlar yedi diyorsunuz.

+1000000

Adam paralel gezegende yasiyor, bin kere anlat kafasina basmaz...

Çevrimdışı assslan

• DefenceTurk
  • *
  • 9
« Yanıtla #2994 : 12 Aralık 2020, 22:44:06 »
Ne demesini bekliyordunuz? Biz burayı işgal ettik daha fazlasında da gözümüz var mı diyecektik? (Gerçi Emevi Camii'nde namaz kılmak gibi bir boşboğazlık yapıldı ve o söylemin bir bedeli de oldu.)

Şimdi işin ilginci şu ki normalde konuşmalara değil eylemlere bakarak durumlar değerlendirilirken, siz eylemleri görmezden gelip konuşmalara göre değerlendirme yapıyorsunuz. Mesajlarınızda da bazı konuları ve Türkiye' nin mevcut durumuna dair artılarını görmezden geldiğinizi fark ettim. Eğer bu tavrınızın altında siyasi görüşünüz yatıyorsa ( Bu forumda birçok kişiyi tanıyorum ama sizi açıkçası tanımıyorum ) hiç konuşmaya gerek yok. Çünkü benim sığ siyasi tartışmalara ayıracak vaktim yok.

Çevrimdışı Barbatos

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2995 : 12 Aralık 2020, 22:52:43 »
Ne demesini bekliyordunuz? Biz burayı işgal ettik daha fazlasında da gözümüz var mı diyecektik? (Gerçi Emevi Camii'nde namaz kılmak gibi bir boşboğazlık yapıldı ve o söylemin bir bedeli de oldu.)

Şimdi işin ilginci şu ki normalde konuşmalara değil eylemlere bakarak durumlar değerlendirilirken, siz eylemleri görmezden gelip konuşmalara göre değerlendirme yapıyorsunuz. Mesajlarınızda da bazı konuları ve Türkiye' nin mevcut durumuna dair artılarını görmezden geldiğinizi fark ettim. Eğer bu tavrınızın altında siyasi görüşünüz yatıyorsa ( Bu forumda birçok kişiyi tanıyorum ama sizi açıkçası tanımıyorum ) hiç konuşmaya gerek yok. Çünkü benim sığ siyasi tartışmalara ayıracak vaktim yok.
Size yazdıklarımın temelinde siyasi görüşüm yok sizin söylediklerinize karşı(orası artık bizim toprağımız) yazdım, biz orada ülke güvenliğimizi sağlamak için bulunuyoruz işgal için değil. Ben ortada bir artı göremiyorum maalesef hep eksi var ama yüksek ihtimal ileri derece miyop olduğumdan göremiyorumdur ;D Bence de tartışmanın manası yok iyi akşamlar.
« Son Düzenleme: 12 Aralık 2020, 22:54:38 Gönderen: Barbatos »

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2996 : 12 Aralık 2020, 23:26:03 »
Beni en çok endişelendiren mesele ''Suriyeli sığınmacılar'' meselesi... Geçen gün Prof. Ümit Özdağ, bir TV programında ilginç bir laf etti. Diyor ki, İstanbul' da yaklaşık 900 Bin Suriyeli sığınmacı var. Büyük Marmara depremi olduğunda bu Suriyeli sığınmacıların nasıl bir davranış sergileyeceği bilinmiyor. Çünkü bunlar Türkiye' ye, gönül borcuyla veya aidiyet duygusuyla bağlı değiller! diyor.

Diğer yandan Gaziantep, Hatay, Urfa, Kilis... gibi kentlerimiz Suriyeli kaynıyor. Türkiye' nin demografik yapısı endişe verecek ölçüde değişti. Dediğine göre bir Suriyeli kadın ortalamada 5,9 çocuk doğuruyormuş. Bu oran Türklerde 1,9 diyorlar. Doğurganlıkta tavşanları sollayan Suriyelileri memleketlerine göndermek gerekmiyor mu? Ciddi güvenlik açığı yaratıyorlar. Şimdi bunlara asker polis olma yetkisi de verilecek... Trafikte bir Suriyeli' nin arabanızı durdurup kimlik sorduğunu hayal edebiliyor musunuz!? Kıyamet alametlerinden olsa gerek... Öz vatanımda parya olmaya hiç niyetim yok, ne gerekiyorsa yaparım. Bi' de bunların Başbakan, Cumhurbaşkanı olduğunu düşünün..!

Özetle, Suriyelilerin sulh yoluyla memleketlerine gitmelerinin özendirilmesi gerekiyor. Yok Misak-ı Milli sınırlarıydı, yok oralara Kaymakam, Vali atıyorduk... bunlar boş ve geçici tedbirlerdir. Otorite boşluğu olduğu için kaymakam atıyorsun, yoksa o topraklar bizim değildir. Çünkü millet olmanın vasıfları vardır. Asıl olan millettir. Millet varsa vatan vardır, millet yoksa toprak yoktur.  Osmanlı millet değildi, peki en sonunda n' oldu; millet olabileceğin maksimum sınırlara kadar çekildin. Çekilirken, kendini aynı milletten sayan unsurları da kabul ettin. Nedir mesela; Arnavutlar, Boşnaklar, Çerkesler, Kürtler gibi... Peki bizim bu kardeşlerle herhangi bir sorunumuz olabilir mi veya olmuş mu? Ayrılıkçı Kürt hareketi hariç bugüne kadar hiçbir problem yaşamadık hamdolsun. Onlar da çok küçük bir kitleyi temsil ediyor. Sayıları Türkiye' yi parçalamaya yetmiyor. Çünkü Kürtlerin tamamını temsil etmiyorlar. Peki Suriyeliler için aynı şey söylenebilir mi? 5,9 ortalama doğum oranıyla, başımıza büyük belalar açacaklarından kuşku duymuyorum.

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2997 : 13 Aralık 2020, 01:19:55 »
Yaa suriyede o kadar hatalar yapılmasına rağmen hala nasil destekleyebiliyorsunuz aklım almıyor. 35 askerin şehit oldu tek seferde, Rusya bombaladı sen ise ödül olarak sınırlarını Rusyaya bıraktın buda mı zorunuza gitmiyor. Sizin "hataydi" demeniz icin daha ne olmasi gerekiyor. Ulkede basibos dolasan isidciler cok mu hosunuza gidiyor. Ulkede multeciler yüzünden aşindan işinden olan insanların varlığı sizi mutlu mu ediyor ? Ulkede bir felaket olsa iban veren insanlarin devletin milletin parasını bu vatanından kaçanlara harcamasından haz mı alıyorsunuz?  Bizimle beraber suriyeye giren tüm ülkeler bugün suriye ile ilişkilerini düzeltmeye çalışırken kabağın bize patlaması sizin için başarı mı? Öso diye öve öve bitiremediginiz grupların hangisinin verdiğimiz silahları iside sattığını,  hangisinin yerlerimizi Esada bildirdiğini biliyor musunuz ? Siz nesiniz arkadaş. Anladık bir siyasi görüşünüz var. Olmalida saygı duyarım ama siyasi görüşümün yaptığı herşey doğrudur kafası normal mı? Bugün suriye konusunda davutoğlu erdogani , erdoğan davutoğlunu suçlarken siz kalkmış yoj misak-i milli yok bizim topraklar kafasindasiniz. Esadi tanınam sevmem banane. Yalniz Esad Amerikanci miydi ? Israilci miydi ? Neydi ya adamın sucu neydi ? Suriyedeki kendi vatandaşlarına karşı demokratik değilmiş. Aleviymiş. Sebepler bunlardı. Amerika suriyede amerikan uşağı bir köpek istedi bizde yardim ettik. Israile dusman olmayan bir suriye lazimdi amerikaya
.Ötesi yok. Kendi topraklarımızı almakmis oda yok.kimi kandırıyorsunuz. Suriyede ölenlerin çoğu ısid,  pkk , el kaide , oso gibi gruplar yuzunden öldü.  Alevilerin kafasını kesecez diyerek şama yürümek isteyenler yüzünden çıktı bu savaş. Davutoğlunun bahsettiği "bir-kac öfkeli genç " yüzünden çıktı. Biz elimize yüzümüze bulaştırdık.. Pkkya devlet kurması için topraklar elde etmesi dışında Suriyede ne oldu bana bir.kisi söylesin? Pkk dışında suriyeden kim ne kazandı. Ha pardon rusya suriyeye yerleşti. Bunu unutuyordum.  Orda burda osmanlı torunu diye gezinenler Osmanlının ezeli düşmanı Rusyanın kankasi oldu. Ben kafkas Türküyüm, Rusların ne halt olduğunu hepinizden çok iyi bilirim cunki benim atalarım rusya yüzünden sürgün edildiğinde hastalıktan ölen akrabalarını karadenizin soğuk sularına bırakıyordu. Çerkesler karadenizi görünce aklıma hamsi değil rusların vahşeti yüzünden kaybettiği akrabaları gelir. Sizin kankaniz rusyadan bahsediyorum. Alın hani başarı ya komşu oldunuz. Basari yahu ne basarin var. Soyleyin bana suriyede şu avantajlarımız var diyin.
« Son Düzenleme: 13 Aralık 2020, 01:25:46 Gönderen: Tong Yabgu »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2998 : 13 Aralık 2020, 11:10:16 »
Bu Suriye olayını hala bir hata olarak görmeyip                " misak-ı milli" gerçekleşiyor , orada bizim kaymakamımız , ptt'miz var demek en hafifinden sağduyu yoksunluğu.

Eleştirdiğiniz "emevi camisinde namaz kılacağız" absürdlüğüyle birebir aynı...

Ben size olanı söyleyeyim;
İsrail,ABD; arap baharıyla kendisine düşman hükümetleri bir bir devirmeye başladı. Suriye de hedef alındı. Bizim iktidarımızı da " Suriye şii bir iktidara sahip bu zaten başlayan iç savaşla çöküyor bu şiî iktidarı yerine sünni bir yönetim getireceğiz" diye kandırıp , iç savaşa bizi de soktular...

Fitne ateşini yaktılar bizi de içine attılar ki hala mülteci,terör sorunlarıyla uğraşıyoruz.

Bütün bu gerçekleri görmeyen körler ise hala kendilerini kaymakam, ptt safsatalarıyla kandırıyor. Allah bizi " misak-ı milli gerçekleşiyor " diyeren bu bataklığı yaratanlara destek olanların gafletinden korusun...

Çevrimdışı assslan

• DefenceTurk
  • *
  • 9
« Yanıtla #2999 : 13 Aralık 2020, 11:41:24 »
İlginç bir durum söz konusu.

Ben size mevcut durumu anlatıyorum. Diyorum ki Türkiye' nin amacı budur ve bunu uyguluyor...
Ben size Türkiye oraya girmekle iyi yapmıştır dedim mi?
Veya Türkiye' nin Suriye ile bu duruma gelmesini destekleyen bir sözüm oldu mu?
Ama bu anlayışın sebebi nedir?
Sizin hoşunuza gitmeyen bir şeyler ortaya konulduğunda neden durumu hemen kişiselleştiriyorsunuz? Kendinizce bir rol biçip, sonra o role tuhaf tutumlar yakıştırarak saldırmanın amacı nedir?
Ben Suriye olayını hata olarak görmüyormuşum da, destekliyormuşum da... vs.. vs..
Neyse, Ben ne dersem deyim siz nasıl olsa kendi istediğinizi anlıyorsunuz.