Anket

Sizce Türkiye Suriye'ye yapılacak bir askeri müdahaleye katılmalı mı?

Katılmamalı. Bizi hiç iligilendirmez.
18 (18%)
Kesinlikle katılmalı. Çünkü müdahale sonrası Suriye'de söz sahibi olmamız için şart.
53 (53%)
Engel olmalı. Çünkü Suriye'den sonra sıra İran'a, ondan sonra da sıra bize gelecek.
24 (24%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıda paylaşıyorum.
5 (5%)

Toplam Oy Verenler: 100

Gönderen Konu: Suriye Krizi  (Okunma sayısı 505105 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
Ynt: Suriye Krizi
« Yanıtla #2540 : 29 Şubat 2020, 15:51:09 »
Son yayınlanan 14 dakikalık videoyu izlediğimde gerçekten kara konuşlu ve iha saldırı kabiliyeti olarak çok ileri bir seviye'de olduğumuzu gördüm.

Eğer gps güdümlü topçu mühimmatı ve Uzun menzil ve yüksek irtifa kabiliyetli akıncı ve aksungurlarımızda olsaydı. Rejime çok daha güvenli irtifalardan çok daha etkili mühimmatlarla saldırabilirdik. Anlaşılan şu an için sadece ihalar sahada gezebiliyor. Akıncı ve aksungur sayesinde lazkiye, hama vb. geniş alanda mesela himeynim gibi üslere yüksek irtifadan kgk saldırıs yapmak mümkün olabilirdi.

Hocam Pantsir gibi bir sistemi SİHA ile hemde radarı açıkken vurmak bizim kabiliyetimizmi yoksa bu Rus sistemleri korkulduğu ve övüldüğü kadar iyi değilmi bilemedim. Bu Rus sistemleri ABD ve İsrail'in, Suriye'de yaptığı saldırılarda da çok iyi bir performans gösterememişti. Ha tabiki önemli sistemler bunu inkar etmemek lazım fakat gerektiğinden fazlamı övülüyor ya da şişiriliyorlar acaba?
Rus sistemleri güvenilir bence. Ama batı teknolojisine ulaşamaz. Suriyede Rusya sayıca az. 4 batarya S300 ve 1 filo bile etmeyen Su-34 var. Bu kadar azlığa iyi iş çikartıyorlar bence. 1 tabur asker nüfuz edici bomba ile hedef alındı. Ne çabuk unuttuk. Ve bunun faili Rusya biz rejimi vuruyoruz.

Hocam zaten Rus sitemleri kötüdür demedim yazımı dikkatli  okuduysanız sadece çokmu abartılıyor demek istemiştim yanlış anlaşıldım galiba.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2541 : 29 Şubat 2020, 15:57:52 »
Pantsir vurduğumuz kesin mi? Önce bunu sorgulamak lazım... Nerede vurmuşuz?
Kritik tesis, hss korumak için kullanılan değerli bir sistem pantsir... Idlib'de nerde bulmuşuzda vurmuşuz?

<a href="http://youtu.be/IMSRcFgMJHs" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://youtu.be/IMSRcFgMJHs</a>

SKYWOLF hocam paylaşmıştı zaten birde ben paylaşayım. Dikkat ettiyseniz radarının aktif halde olduğu ve görüntününde aynı SİHA tarafından çekildiği belli. oluyor.

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2542 : 29 Şubat 2020, 16:03:34 »
Son yayınlanan 14 dakikalık videoyu izlediğimde gerçekten kara konuşlu ve iha saldırı kabiliyeti olarak çok ileri bir seviye'de olduğumuzu gördüm.

Eğer gps güdümlü topçu mühimmatı ve Uzun menzil ve yüksek irtifa kabiliyetli akıncı ve aksungurlarımızda olsaydı. Rejime çok daha güvenli irtifalardan çok daha etkili mühimmatlarla saldırabilirdik. Anlaşılan şu an için sadece ihalar sahada gezebiliyor. Akıncı ve aksungur sayesinde lazkiye, hama vb. geniş alanda mesela himeynim gibi üslere yüksek irtifadan kgk saldırıs yapmak mümkün olabilirdi.

Hocam Pantsir gibi bir sistemi SİHA ile hemde radarı açıkken vurmak bizim kabiliyetimizmi yoksa bu Rus sistemleri korkulduğu ve övüldüğü kadar iyi değilmi bilemedim. Bu Rus sistemleri ABD ve İsrail'in, Suriye'de yaptığı saldırılarda da çok iyi bir performans gösterememişti. Ha tabiki önemli sistemler bunu inkar etmemek lazım fakat gerektiğinden fazlamı övülüyor ya da şişiriliyorlar acaba?
Rus sistemleri güvenilir bence. Ama batı teknolojisine ulaşamaz. Suriyede Rusya sayıca az. 4 batarya S300 ve 1 filo bile etmeyen Su-34 var. Bu kadar azlığa iyi iş çikartıyorlar bence. 1 tabur asker nüfuz edici bomba ile hedef alındı. Ne çabuk unuttuk. Ve bunun faili Rusya biz rejimi vuruyoruz.

Hocam zaten Rus sitemleri kötüdür demedim yazımı dikkatli  okuduysanız sadece çokmu abartılıyor demek istemiştim yanlış anlaşıldım galiba.
Yok hocam lafım size değil. Bizim medya filan daldan dala. S400 gelirken öve öve bitiremiyorlardı. Burada herhalde benden daha fazla Rus düşmanı yoktur. S400'lere şiddetle karşı çıktım. Rus sistemleri bize hiç uymasada, kendi içinde etkili sistemler. Tankından, Uçağına kadar çok farklı bir ekol, haklarını yemem.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #2543 : 29 Şubat 2020, 16:09:46 »
Bu millete gerçekten yazık yav! Ne günah işledik Yarab-ül Alemin?

Şu örnekle açıklamaya çalışayım

Peki hep örnek gösterdiğimiz Yüce Atatürk böyle mi yapmıştı? Hani ülkemizin her yeri işgal edilmişken, ülkeyi yönetenler kendisini vatan haini ilan etmişken, elimizde hiçbir şey yokken milleti etrafına toplayıp sürekli padişah şunu yaptı, İngilizler bunu yaptı, Fransızlar böyle yaptı, Yunanlılar şöyle yaptı diye mi konuşuyordu. Yoksa neler yapacağımızı mı?

Atatürk ne yapmıştı dersek; evvela stratejiyi doğru kurmuştu. Düşman kim, amaçları ne, hedefleri ne; ben bu amaçlara nasıl engel olabilirim? İmkanlarım nelerdir, yeteneklerim nelerdir, harekete geçirebileceğim güç ne kadardır? Efendime söyleyim, milleten isteyebileceğim maksimum fedakarlık nedir? Kendime müttefik seçebileceğim çevre ülkeler var mı? Düşmanların ortak hedeflerini çatlatabilir miyim, saptırabilir miyim, aralarına nifak sokabilir miyim, çıkar ayrılığı yaratabilir miyim, kendi safıma çekebilir miyim? gibi sorulara cevap bulduktan sonra teknik meselelere yönelmiştir.

Yunan' a karşı kaç top, kaç tüfek, kaç yüz milyon mermi; bunların saklanmaları, depolanmaları, intikalleri, birliklere dağıtılması, lojistiği... planlar, karargahlar, emirler, harekatlar, manevralar... bunlar yapıldıktan sonra da aldığı karaların doğrulu veya yanlışlığı hakkında millete hesap verme... İşte NUTUK dediğim büyük eser bu sorumluluğun gereği yazılmış ve Millet Meclisinde okunmuştur. Bu okuma bizzat Atatürk tarafından yapılmış; sabah saat 10:00 da başlamak üzere, günde 6' şar saatten 36 saat 31 dakika olmak üzere 6 gün sürmüştür. İşte devlet adamı sorumluluğu budur.

Şimdi Allah aşkına, bu saydıklarımın hangisini doğru yaptılar yahu! Baştan strateji yanlış... Peki taktik doğru mu? hava koruması, yakın hava desteği olmadan 10 bin-20 bin askeri hangi taktik bilgiye dayanarak dar bir alana sıkıştırmışlar. Askerliğin hangi kitabında yazıyor, askerlik kanununda böyle bir rezillik olabilir mi?

Bunun sorumlusu kim diye ortaya çıktığımızda, onun da cevabı yok. Yav bir insan çıkıp da şunu şunu şunu yaptık, şöyle oldu, böyle oldu der... kimse sorumluluk almak istemiyor. Atatürk böyle mi yapmıştı. Kurtuluş Savaşında vermiş olduğu emirlerin gerekçelerini, nedenlerini, sonuçlarının hesabını milletine vermiştir. ve bunu yapmasını zorlayacak herhangi bir mekanizma olmadığı halde. Liderlik budur, sorumluluk bilinci budur, kahramanlık budur. Bi' de şimdikilere bakalım; adamlar koltuklarının arkasına saklanır halde sus pus olmuşlar, milletin karşısına çıkacak cesaretleri bile yok.

Tamam biz yine tartışalım... MAM-L nin mezili şu kadar, LGB' nin tesir gücü bu kadar... dedim ya, buradan bir sonuca varmak mümkün değil... cambaza bak der gibi. Çünkü kafadan strateji yanlış.

Ülkemizdeki Atatürkçülerin genel sorunu bu! Atatürk şunu yaptı, bunu yaptı  vs. Evet yaptı. Çok şey yaptı. Bundan art niyetli olanlar dışında kimsenin şüphesi yok. Ancak o ağır şartlar altında bütün bu başaraılara imza atarak bize örnek olurken, bizler ne yaptık? Ne yapıyoruz!

Şunu yapıyoruz: Atatürk şunu yaptı, bunu yaptı vs... Şimdikiler bunu yapıyor, şunu yapıyor.
Papağan taklidi gibi...

Geçmiş geçmişte kalmıştır. Geçmişten ders alınır. Ama geçmişte yaşanmaz! Geri gelmez.
Gelecek ise belirsiz. Sürpriz içerir. Maceradır. Her şey olabilir.
Önemli olan şimdidir. Şu andır. Şu an eylem zamanıdır. Söylem değil. İcraat zamanıdır.

Atatürk geçmişe saplanıp kalmamıştır. Şimdiyi yaşamış, geleceği şimdide yaptıklarıyla şekillendirmiştir.

Kısacası Atatürkçüyüz diyenlere son cümle...

Papağan gibi Atatürkçüyüz, Atatürk şunu yaptı bunu yaptı  diyerek yerinizde saymak yerine, süreki bir kurtarıcı beklemek yerine eyleme geçin, ATATÜRK olun!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2544 : 29 Şubat 2020, 16:51:07 »
Papağan gibi Atatürkçüyüz, Atatürk şunu yaptı bunu yaptı  diyerek yerinizde saymak yerine, süreki bir kurtarıcı beklemek yerine eyleme geçin, ATATÜRK olun!

Sevgili arkadaşım, Atatürk böyle mi yapmıştı? dediğin için o açıklamaları yaptım. Atatürk böyle yapmamıştı diyorum bende... Atatürk' ün hareket tarzı aklın, mantığın, bilimin gereğidir.

Bizler, Atatürk böyle yaptı O halde bizde aynısı yapalım demiyoruz. Aklın, mantığın yolundan gidelim diyoruz. Bilimsel verilerle hareket edenler, aynı verilerle aynı sonuçlara ulaşır. Farklı bir sonuç beklemek akıl dışı olur.

Baştan stratejileri yanlış diyoruz... Peki uyguladıkları taktik doğru mu dersek; O da yanlış. Peki, bunların sorumluluğunu alabiliyor musun? Onuda almıyorsun. Halen lay lay lom... Peki Atatürk böyle mi yapmıştı? Kesinlikle böyle yapmamıştı. Dünyada ki hiçbir devlet adamı da bu şekilde davranmaz.

Atatürk bizler için rol modeldir; gerçek devlet adamı nasıl olmalıdır modeli. Çünkü yapmış, başarmış ve kazanmış... tek bir yenilgisi yok. Her dediği doğru çıkmış, her yaptığı doğruya götürmüştür. Yanlış yaptığı zaman geri dönmesini de bilmiştir. Örneğin, dilin sadeleştirilmesi mevzusu... 

Atatürk olun! diyorsun. Atatürk olun demekle Atatürk olunuyor mu? O müstesna bir insandır. Lord Curson' un dediği gibi; dahi insanlar yüz yılda bir gelir, o da Türk milletine nasip oldu.

Bizim gerçek devlet adamlarına ihtiyacımız var. Milleti derleyip toparlayacak, milletine her zaman doğruları söyleyecek. Liderlik budur. Herkes de lider olamaz. Yaşayarak görüyoruz. Lider demekle de lider olunmuyor.

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2545 : 29 Şubat 2020, 16:55:11 »
Ota b.ka her halta tvye koşan devlet yetkilileri henüz ağzını açtı mı yahu hiç farkedemedik. Yaptıkları hatalardan çok ne kadar fazla düşman öldürdüğünü söyleyen biri beceriksizdir. Diyorki 2100 rejim askeri öldürüldü. Burda soruyorum hanginiz bu laftan sonra "2100 düşman olduyse o zaman tamam aferin bize" dediniz... Kimse demez cunkı 33 askerimizin yerini 2100 rejim askeri doldurmaz. Bunu biz biliyoruz lakin yukardakilerin birseylerin arkasına saklanması lazım. Bakın biz hata yaptık, hatamizdan dolayı bu kadar şehit verdik ama kanları yerde kalmadı 2100 düşman öldürdük. İşte bu cümle ne kadar aciz olduklarını gösteriyor, Şehid sayımızı diğer tarafın kayıp sayısı ile yaristiriyorlar. Onlardan daha çok gitti demeye getiriyorlar. Cunkı bunu diyecekki halk neden idlibteyiz Tayyip efendi demesin. Bu arada bunları eleştirenleri yerli ve milli olmamakla suclayacaklarki hatalarını halka aciklayanlar sussun.  Meclisin acil toplanması gerekmiyormus cunkı büyük bir olay olarak görmüyorlar bunları. 33 asker şehit olduğuyla kaldı dün putinle görüştü anlaştılar hersey bitti. Olan 33 askere oldu. Yarın bir camiye gider kuran okur, bir kamerada hala camide biri nasıl eline telefon alıp görüntü çeker anlamam ama bunu çeker servis eder hersey eski haline döner. Bizim süt koyunlarida süper gücüz diye gezer. Devam devam. Burda AKP propagandası yapan muesseroglu falan vardı ne zaman ülke böyle bir olay yaşıyor bu sayfadaki AKP propagandacilari ortadan kayboluyor. Hayat güzelken gelip burda salvo yapmak hoş tabi..
« Son Düzenleme: 29 Şubat 2020, 16:58:21 Gönderen: Tong Yabgu »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #2546 : 29 Şubat 2020, 16:58:32 »

Sevgili arkadaşım, Atatürk böyle mi yapmıştı? dediğin için o açıklamaları yaptım. Atatürk böyle yapmamıştı diyorum bende... Atatürk' ün hareket tarzı aklın, mantığın, bilimin gereğidir.

Bizler, Atatürk böyle yaptı O halde bizde aynısı yapalım demiyoruz. Aklın, mantığın yolundan gidelim diyoruz. Bilimsel verilerle hareket edenler, aynı verilerle aynı sonuçlara ulaşır. Farklı bir sonuç beklemek akıl dışı olur.

Baştan stratejileri yanlış diyoruz... Peki uyguladıkları taktik doğru mu dersek; O da yanlış. Peki, bunların sorumluluğunu alabiliyor musun? Onuda almıyorsun. Halen lay lay lom... Peki Atatürk böyle mi yapmıştı? Kesinlikle böyle yapmamıştı. Dünyada ki hiçbir devlet adamı da bu şekilde davranmaz.

Atatürk bizler için rol modeldir; gerçek devlet adamı nasıl olmalıdır modeli. Çünkü yapmış, başarmış ve kazanmış... tek bir yenilgisi yok. Her dediği doğru çıkmış, her yaptığı doğruya götürmüştür. Yanlış yaptığı zaman geri dönmesini de bilmiştir. Örneğin, dilin sadeleştirilmesi mevzusu... 

Atatürk olun! diyorsun. Atatürk olun demekle Atatürk olunuyor mu? O müstesna bir insandır. Lord Curson' un dediği gibi; dahi insanlar yüz yılda bir gelir, o da Türk milletine nasip oldu.

Bizim gerçek devlet adamlarına ihtiyacımız var. Milleti derleyip toparlayacak, milletine her zaman doğruları söyleyecek. Liderlik budur. Herkes de lider olamaz. Yaşayarak görüyoruz. Lider demekle de lider olunmuyor.

İşte anlamadığınız nokta bu. Bu zihniyet ne yazık ki Atatürk'ün zihniyeti değil! Atatürk'ün olmayan bir zihniyet Atatürkçülük değil!
Bu zihniyetle asla istediğiniz yerde olamazsınız!
Asla ilerleyemezsiniz!

Her zaman

Bu millete gerçekten yazık yav! Ne günah işledik Yarab-ül Alemin?

dersiniz...
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #2547 : 29 Şubat 2020, 17:03:54 »
Ota b.ka her halta tvye koşan devlet yetkilileri henüz ağzını açtı mı yahu hiç farkedemedik. Yaptıkları hatalardan çok ne kadar fazla düşman öldürdüğünü söyleyen biri beceriksizdir. Diyorki 2100 rejim askeri öldürüldü. Burda soruyorum hanginiz bu laftan sonra "2100 düşman olduyse o zaman tamam aferin bize" dediniz... Kimse demez cunkı 33 askerimizin yerini 2100 rejim askeri doldurmaz. Bunu biz biliyoruz lakin yukardakilerin birseylerin arkasına saklanması lazım. Bakın biz hata yaptık, hatamizdan dolayı bu kadar şehit verdik ama kanları yerde kalmadı 2100 düşman öldürdük. İşte bu cümle ne kadar aciz olduklarını gösteriyor, Şehid sayımızı diğer tarafın kayıp sayısı ile yaristiriyorlar. Onlardan daha çok gitti demeye getiriyorlar. Cunkı bunu diyecekki halk neden idlibteyiz Tayyip efendi demesin. Bu arada bunları eleştirenleri yerli ve milli olmamakla suclayacaklarki hatalarını halka aciklayanlar sussun.  Meclisin acil toplanması gerekmiyormus cunkı büyük bir olay olarak görmüyorlar bunları. 33 asker şehit olduğuyla kaldı dün putinle görüştü anlaştılar hersey bitti. Olan 33 askere oldu. Yarın bir camiye gider kuran okur, bir kamerada hala camide biri nasıl eline telefon alıp görüntü çeker anlamam ama bunu çeker servis eder hersey eski haline döner. Bizim süt koyunlarida süper gücüz diye gezer. Devam devam. Burda AKP propagandası yapan muesseroglu falan vardı ne zaman ülke böyle bir olay yaşıyor bu sayfadaki AKP propagandacilari ortadan kayboluyor. Hayat güzelken gelip burda salvo yapmak hoş tabi..

+1

Şu an cumhurbaşkanı şehit cenazesinde, eli tabutun üzerinde konuşma yapıyor. Neredeyse bütün kanallarda canlı yayında...
« Son Düzenleme: 29 Şubat 2020, 17:08:32 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2548 : 29 Şubat 2020, 17:12:14 »
Ha... sen oraya mı takıldın:) İroni yapıyorum yahu. Yaşadığımız bu kötü günlerin elbette bir sosyolojisi vardır. Gerekirse onuda yazarım... Adına günah diyeceksek, ne günah işlediğimizi elbette biliyorum. Çıkış yolunu da biliyorum, sonuçlarını da biliyorum.

Öyle bir ahir zamanda yaşıyoruz ki; ağzımıza geleni değil aklımıza geleni söylemek istediğimiz halde, yeri geliyor onu bile söyleyemiyoruz. Mecbur ironi yapıyoruz. Neyse, boşver gitsin; uzatmayalım.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2549 : 29 Şubat 2020, 17:23:51 »
BM'de haddi aşan Türkiye açıklaması

Esed rejiminin İdlib'de düzenlediği hain hava saldırısı sonrası 34 askerimizin şehit olmasının ardından Türkiye harekete geçerek rejim askerlerine ağır darbe indirmişti. Yaşanan gelişmelerin ardından Suriye'nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, Avrupa ülkelerine Türkiye'yi durdurmaları için çağrı yaptı.

TÜRKİYE'Yİ DURDURUN ÇAĞRISI

İdlib'de gerilimin tırmanması nedeniyle acil olarak toplanan Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nde konuşan Caferi, küstah cümleler sarf ederek "Ülkem, Erdoğan rejiminin barışçıl Suriyelileri savaşı körüklemek için kullanmasına, NATO'yu kendi çocukça maceralarına çekmek ve Türkiye'nin AB'ye girişini kolaylaştırmak amacıyla sivilleri Avrupa ülkelerine şantaj aracı olarak kullanmasına kararlılıkla karşı çıkıyor" dedi.

Suriye'de sivillere yönelik katliam üstüne katliam yapan Esed rejiminin BM'deki sözcüsü Caferi, Avrupa ülkelerine yükümlülüklerini yerine getirme ve uluslararası yasalara uyma çağrısı yaptı. Caferi, insan haklarına uyulmasını sağlamaya yönelik mekanizmaların desteklenmesi ve 'rejimle' Suriye halkına zarar verecek anlaşmalar yapılmaması gerektiğini de kaydetti.

http://www.haber7.com/guncel/haber/2948054-son-dakika-esed-rejimini-korku-sardi-bmde-haddi-asan-turkiye-aciklamasi