Anket

Sizce Türkiye Suriye'ye yapılacak bir askeri müdahaleye katılmalı mı?

Katılmamalı. Bizi hiç iligilendirmez.
18 (18%)
Kesinlikle katılmalı. Çünkü müdahale sonrası Suriye'de söz sahibi olmamız için şart.
53 (53%)
Engel olmalı. Çünkü Suriye'den sonra sıra İran'a, ondan sonra da sıra bize gelecek.
24 (24%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıda paylaşıyorum.
5 (5%)

Toplam Oy Verenler: 100

Gönderen Konu: Suriye Krizi  (Okunma sayısı 505288 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
ABD Genelkurmay Başkanı'ndan flaş açıklama: Türkiye-Suriye sınırına bir daha asker konuşlandırmayacağız

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley, Birleşik Devletlerin Suriye'deki askeri faaliyetleri ile ilgili açıklamalarda bulundu. Miley, "Türkiye-Suriye sınırına bir daha asker konuşlandırma konusunda ne niyetimiz ne de planımız var." dedi.

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley, ülkesinin, Suriye'nin kuzeydoğusunda Türkiye sınırına yakın bölgelere bir daha asker konuşlandırma planının olmadığını bildirdi.

Orgeneral Milley, ABD Savunma Bakanı Mark Esper ile Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komitesinde 2021 savunma bütçesine ilişkin soruları yanıtladı.

Milley, "Suriye'deki misyonumuz değişmedi. Misyonumuz, Suriye'nin doğusunda DEAŞ ile yapılan mücadeledir. Türkiye-Suriye sınırına bir daha asker konuşlandırma konusunda ne niyetimiz ne de planımız var." diye konuştu.

Bakan Esper de ABD'nin misyonunun, şu anda sadece ülkenin doğusundaki petrol bölgelerinde, terör örgütü DEAŞ'ın tekrar ortaya çıkmasını engellemek olduğunu vurgulayarak, "Sınır bölgesine asker göndermemiz şu aşamada olası görünmüyor." dedi.

Bir kongre üyesinin, "ABD'nin bir daha Suriye iç savaşına karışıp karışmayacağı" sorusuna Esper, "Bu yönde bir tartışmanın olmadığı" yanıtını verdi.

ABD, Suriye'nin doğusunda SDG ismini kullanan YPG/PKK terör örgütüne destek vermek üzere 600 asker bulunduruyor.

https://www.hurriyet.com.tr/dunya/abd-genelkurmay-baskanindan-flas-aciklama-turkiye-suriye-sinirina-bir-daha-asker-konuslandirmayacagiz-41456325
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
ABD Genelkurmay Başkanı'ndan flaş açıklama: Türkiye-Suriye sınırına bir daha asker konuşlandırmayacağız

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley, Birleşik Devletlerin Suriye'deki askeri faaliyetleri ile ilgili açıklamalarda bulundu. Miley, "Türkiye-Suriye sınırına bir daha asker konuşlandırma konusunda ne niyetimiz ne de planımız var." dedi.

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley, ülkesinin, Suriye'nin kuzeydoğusunda Türkiye sınırına yakın bölgelere bir daha asker konuşlandırma planının olmadığını bildirdi.

Orgeneral Milley, ABD Savunma Bakanı Mark Esper ile Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komitesinde 2021 savunma bütçesine ilişkin soruları yanıtladı.

Milley, "Suriye'deki misyonumuz değişmedi. Misyonumuz, Suriye'nin doğusunda DEAŞ ile yapılan mücadeledir. Türkiye-Suriye sınırına bir daha asker konuşlandırma konusunda ne niyetimiz ne de planımız var." diye konuştu.

Bakan Esper de ABD'nin misyonunun, şu anda sadece ülkenin doğusundaki petrol bölgelerinde, terör örgütü DEAŞ'ın tekrar ortaya çıkmasını engellemek olduğunu vurgulayarak, "Sınır bölgesine asker göndermemiz şu aşamada olası görünmüyor." dedi.

Bir kongre üyesinin, "ABD'nin bir daha Suriye iç savaşına karışıp karışmayacağı" sorusuna Esper, "Bu yönde bir tartışmanın olmadığı" yanıtını verdi.

ABD, Suriye'nin doğusunda SDG ismini kullanan YPG/PKK terör örgütüne destek vermek üzere 600 asker bulunduruyor.

https://www.hurriyet.com.tr/dunya/abd-genelkurmay-baskanindan-flas-aciklama-turkiye-suriye-sinirina-bir-daha-asker-konuslandirmayacagiz-41456325

Bakan Esper de ABD'nin misyonunun, şu anda sadece ülkenin doğusundaki petrol bölgelerinde, terör örgütü DEAŞ'ın tekrar ortaya çıkmasını engellemek olduğunu söyledi.

Yazının ve Amerika'nın Ortadoğu politikasının en kilit noktalarından birisi bu bence. Petrol Bölgeleri.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
İdlib'de ılımlı muhalifler Serakib kasabasını geri aldı
« Yanıtla #2372 : 27 Şubat 2020, 08:41:29 »
İdlib'de ılımlı muhalifler Serakib kasabasını geri aldı

Reuters haber ajansı; Ilımlı muhaliflerin stratejik öneme sahip İdlib'in Serakib kasabasını geri aldığını duyurdu.
Muhalifler, kenti batıdan ve kuzeyden kuşattı. İdlib'e açılan kapı olarak da bilinen Serakip geri alındı. Serakib; Şam - Halep bağlantısını sağlıyor. Bugüne kadar rejim kuvvetlerinin İdlib içine ilerlemek için seçtiği bir yerdi. İki haftadır burada rejime karşı direniş başlamıştı.

https://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-haberi-idlibde-ilimli-muhalifler-serakip-kasabasini-geri-aldi-41456376
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
ABD gazetesi Suriye konusunda Türkiye'yi övdü
« Yanıtla #2373 : 27 Şubat 2020, 09:21:16 »
ABD gazetesi Suriye konusunda Türkiye'yi övdü

Washington Post gazetesi, Batılı hükümetlerin Suriye’deki iç savaş konusunda bir şey yapmadığını belirterek, Suriyeli çaresiz insanların tek savunucusunun Türkiye olduğunu yazdı.

Amerikan Washington Post gazetesisinin bugünkü başyazısında, İdlib’deki insani kriz ele alındı.

Batılı hükümetlerin sonu gelecek gibi görünmeyen Suriye iç savaşından bıktığı aktarılan yazıda, kendi iç gündemlerindeki kutuplaşmalardan dolayı batının dikkatlerini Suriye’den çektiği vurgulandı.

'SIĞINACAK YER BULAMIYORLAR'
Birleşmiş Milletlere (BM) göre aralıktan bu yana İdlib’te 500 bini çocuk 900 bin mültecinin Beşar Esad rejimi ve Rus saldırılarından kaçarak Türkiye sınırına sığındığı kaydedilen yazıda, mültecilerin sınır bölgesinde soğuk hava şartlarında sığınacak yer bulamadıkları da bildirildi.

"TEK SAVUNUCU TÜRKİYE"
Rusya ve Esad rejiminin muhaliflerin elindeki bölgeleri almak için sivillerin kaçmasını sağlayacak şekilde hava saldırıları düzenlediği belirtilen başyazıda, "Oradaki çaresiz insanların tek savunucusu son haftalarda bölgeye binlerce asker, tank ve top yığınağı yapan Türkiye’dir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu hafta sonuna kadar çekilmediği takdirde, Esad rejimine karşı saldırı başlatacağı tehdidinde bulundu." ifadeleri kullanıldı.

'RUSYA GÜVENLİ BÖLGEYİ KABUL EDEBİLİR'
Ankara'da Türkiye ile Rusya arasındaki görüşmelerin dün başladığı hatırlatılan yazıda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İdlib kent merkezini de içine alan 20 kilometre derinliğinde bir güvenli bölge oluşturmak istediği belirtildi. Rusya’nın güvenli bölge teklifini kabul edebileceğine işaret edilen yazıda, "Esad rejiminin ise insan kaybı konusunda bedeli ne olursa olsun tüm İdlib’i almak istediği" değerlendirmesi yapıldı.

"ABD, PUTİN'E BASKI YAPSIN"
Gazetenin başyazısında, Rusya’nın Esad’i kontrol etme konusundaki sözünü tutmadığı vurgulanarak, "Bu yüzden ABD ve Avrupa ülkelerinin Putin’e saldırıları durdurması, ateşkesi sağlaması ve insani yardımın İdlib’e erişmesini sağlamak için acilen somut baskılar yapması gerekir." çağrısına da yer verildi.

https://www.ensonhaber.com/abd-gazetesi-suriye-konusunda-turkiyeyi-ovdu.html

Ankhises

• Ziyaretçi
Ynt: Suriye Krizi
« Yanıtla #2374 : 27 Şubat 2020, 14:38:18 »
114 rejim unsuru etkisiz hale getirilmiş. Gidip sayan yok nede olsa ne zaman şehit verdik salla bir rakam halk yer nede olsa ve hep hayret ederim bu rejim unsurları hep şehitlerden sonra vuruluyor. Şehitlerden önce şu kadar rejim unsuru vuruldu haberi yok. Hep sehitten sonra bunu yıllar önce pkk olaylarında görmüştük. Ne zaman şehit verilirse bir uçak kandil dağını vururdu ve onlarca pkkli ölürdü. Sonra ogrendikki fetocu askerler boş dağları dövüyormus. Benim bu rakamlara güvenim yok açıkçası... Ben askerime güveniyorumda askerime emir verenlere nedense hiiiiic güvenmiyorum. Aksakalli Fırat op. yönetti kayboldu. Metin temel paşa zeytindalini yönetti yok oldu. Acaba idlib op. kim yönetecek ve ortalıktan kaybolacak merak ediyorum

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2375 : 27 Şubat 2020, 15:15:21 »
O komutanlar millet yüzünden kayboldu. Her biri kahraman ilan edildi. Tamam op. Yönetmiş tabi her asker gibi oda kahraman askerlerimiz. Ama bir kişiyi ön plana çıkaramazsınız. Hem göze batar hemde o kişi kendi görüşlerini de ortaya koymaya başlar. Sonra kuvvet komutanları ile zıt düşer. İşin sonunda da başka yere gönderirler. Olursa idlib harekâtını yöneten komutan, medya'ya düşerse oda aynı akıbete uğrar.

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2376 : 27 Şubat 2020, 15:59:31 »
O komutanlar millet yüzünden kayboldu. Her biri kahraman ilan edildi. Tamam op. Yönetmiş tabi her asker gibi oda kahraman askerlerimiz. Ama bir kişiyi ön plana çıkaramazsınız. Hem göze batar hemde o kişi kendi görüşlerini de ortaya koymaya başlar. Sonra kuvvet komutanları ile zıt düşer. İşin sonunda da başka yere gönderirler. Olursa idlib harekâtını yöneten komutan, medya'ya düşerse oda aynı akıbete uğrar.
komutanları on plana çıkarmazsan ilerde on plana çıkacak komutan bulamazsın. Bu komutanlar erik dali oynama festivalindeki başarılarından dolayı on plana çıkmıyorlar, kahramanliklari ve gösterdikleri başarıları onları on plana itiyor. Itmeside lazım. İnsanların önüne bir idol, hedef koyacaksınız ki başarılı olmaya adasin kendini... Aksi halde her başarılı olan subayın gözden kaybolduğu bir yerde kim başarılı olmaya çalışır?  Siz askerin karar alma/verme yetkisini elinden alır her olaya sıfır bilgiyle burnunuzu sokarsaniz bugunki askeri yanlışlıklar çıkar ortaya... Atatürk askeri bir rol modeldir mesela Türk subayı için... İran için Kasım Süleyman'ı, Vietnam için  General Vo Nguyen Giap... İnsanlar bu karakterlerin hikayeleri ile asker olmayı hayal eder. Askerlik sadece pkk ile çatışmak değildir bazıları için rüyalarinin, hayallerinin gerçekleşmesidir. Bugün turkıyede ufak bir çocuğa rol modelin kim sorusuna yarısı çukur dizisi yamaç der,  çocuk asker tanimiyorki söylesin. Aksakalli bir marka olmuştu kısa dönem içinde, Temel Paşa bolu komandoda iken benim tugay komutanimdi askerler tarafından çok sevilirdi. Ben yanlış buluyorum bir anda isimlerinin yok olmasini

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2377 : 27 Şubat 2020, 17:40:30 »
Bu konuda sana katılmıyorum. Modern, gelişmiş ordularda bireylerden çok ortak akıl ön plandadır. Hiç bir zaman bir komutanın sıyrılmasına, bu kadar ön planda olmasına izin verilmez. 3. Dünya ülkelerinde olur o dediğin. En önemli örnek kasım süleymani işte. Ayrıca o komutanların yaptığını, kurmay eğitim almış her türk askeri yapabilir. Mesele zekai aksakallı FK operasyonunu çokta iyi yönetemedi. Akıl tepesi olaylarını hatırlayın.

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2378 : 27 Şubat 2020, 20:09:23 »
Bu konuda sana katılmıyorum. Modern, gelişmiş ordularda bireylerden çok ortak akıl ön plandadır. Hiç bir zaman bir komutanın sıyrılmasına, bu kadar ön planda olmasına izin verilmez. 3. Dünya ülkelerinde olur o dediğin. En önemli örnek kasım süleymani işte. Ayrıca o komutanların yaptığını, kurmay eğitim almış her türk askeri yapabilir. Mesele zekai aksakallı FK operasyonunu çokta iyi yönetemedi. Akıl tepesi olaylarını hatırlayın.
yalnız asker ilk defa bu tarzda bir savaşa çıkıyordu bu noktayı es geçme. Yıllardır pusu kurmaktan başka bir halt bilmeyen kahpe pkk ile savaşmış cephe savaşı görmemiş bir ordudan bahsediyoruz. Bilhassa 15 temmuz gibi bir olaydan çok kısa süre sonra başlamış bir operasyondu - ki henüz fetoculer temizlenmemisti. Yetersiz kurmay kadro ve aradaki güven sorunlarıyla birde karşında kendini mısir gibi patlatmaya meyilli isid ucubeleri var bu TSK için yeni bir savaş konseptiydi. En son Kıbrıs savaşında bu halde savasmissin hiç hata yapmadan başarı beklemek biraz hayali olur. Maalesef askeri kurallar planlar stratejilerde bazen uçak güvenlik kanunları gibi kanla yazılmak zorunda kalıyor. O günün şartlarına bakarsak,  büyük darbe yemiş bir ordu resmen yeniden doğmuştu. Belki Türk askeri tarihinin en kötü durumuna düşmüş bir ordu vardı 2016 yılında bu basit birsey degil
« Son Düzenleme: 27 Şubat 2020, 20:11:28 Gönderen: Tong Yabgu »

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2379 : 27 Şubat 2020, 23:29:19 »
Sosyal medya çalkalanıyor İdlib'de askeri konvoyumuzun vurulduğu en az 50-60 şehidin olduğu söyleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan acil güvenlik toplantısında şu anda ve CHP lideri Kılıçtaroğlu'da acil MYK'yı toplamış umarım haberler gerçek değildir.