Anket

Sizce Türkiye Suriye'ye yapılacak bir askeri müdahaleye katılmalı mı?

Katılmamalı. Bizi hiç iligilendirmez.
18 (18%)
Kesinlikle katılmalı. Çünkü müdahale sonrası Suriye'de söz sahibi olmamız için şart.
53 (53%)
Engel olmalı. Çünkü Suriye'den sonra sıra İran'a, ondan sonra da sıra bize gelecek.
24 (24%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıda paylaşıyorum.
5 (5%)

Toplam Oy Verenler: 100

Gönderen Konu: Suriye Krizi  (Okunma sayısı 499393 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
Ynt: Suriye Krizi
« Yanıtla #2360 : 26 Şubat 2020, 15:10:37 »
Urdun'e gidenlerin geri donup, turkiye'ye gidenlerin geri donememesi sundan kaynakli.

1) gelenlerin bura ile etnik ve mezhebi bagi var. (Sunnilik degil)

2) gelenler, burada lejyoner olarak kullanilacak. Baska bir izahi yok bunun.
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #2361 : 26 Şubat 2020, 15:32:28 »
Fırat'ın doğusunda olmaları şu aşamada çok önemli değil. O harekatları yapmadan önceki durumla bugünkü durumu karşılaştırın. Ne demek istediğini anlayacaksınız. Terör koridorunu böldük! Teröristlere ağır zayiat verdirdik. Halen de devam ediyoruz. Hem Suriye'de hem de Irak da nefes alamıyorlar. MİT artık daha etkin görünüyor. Daha önemlisi Teröristleri sınırımızdan ötelemekle aynı zamanda içerideki etkileşimlerini azalttık. Siyasi baskı ile propagandalarını da sindirdik diyebilirim. Özellikle sivil tepki çok işe yaradı. Evlatlarını geri isteyen anne ve babalar terör örgütünün siyasi konunun kapısında bekleyerek büyük baskı kurdular. Geri çekilirsek kısa sürede her şey eski haline dönecek.

İdlib konusuna gelince;
Rejim ve Rus uçaklarının bombaladığı bu bölgeden kaçan siviller Türkiye sınırına yığılıyorlar. Bu sayının 3 milyon kişiye ulaştığı söyleniyor. Eğer askeri varlığımız orada olmazsa bu iş çoktan bitmiş olacaktı. Ama sınırdaki yığılan milyonlara daha fazlası eklenmiş bir şekilde sınırı aşarak bize geleceklerdi. Bu halen olabilecek bir durum. Ya ölecekler ya da bize sığınacaklar başka şansları yok bu insanların.

Bizi bu konuda sürüncemede bırakan konulardan ikisi bu.

Esad ve destekçileri bir an önce iç savaşı sonlandırmak istiyorlar. İç savaş da İdlib bölgesine sıkışıp kaldı. Suriye'nin toprak bütünlüğü için iç savaşın sona ermesi şart. Ancak Esad ve diğerleri bunu yaparken muhalif/terörist- sivil ayrımı yapmıyorlar. Hedef gördüğü her yeri bombalıyorlar. Orada siviller varmış yokmuş umurlarında değil! Bu nedenle oluşan sığınmacı dalgasından en çok etkilenen ve etkilenecek olan biziz. Esad'ı durdurmak için yaptığımız hamleler de ters tepiyor görünüyor. Rusya bu konuda Esad'a destek veriyor gibi görünüyor son olaylara bakarsak.

Bizim artık İdlib konusunda tek başımıza hareket edemeyeceğimiz anlaşılıyor. Uluslararası bir destek gerekli. Özellikle de Avrupa'nın, ülkemize gelen göç dalgasının kendilerini de etkileyebileceğini ciddi şekilde hissetmesi gerekli.

Benim düşüncem bu. İdlib bölgesinde AB ve hatta ABD ile görüşerek Esad üzerinde bir baskı sağlanmalı. Esad iç savaştan galip çıktı. Bu artık tartışma götürmez. Ancak bu savaşın yan etkilerinin başka ülkeleri etkilememesi için Esad'ın son eylemlerini sivileri bombalayarak değil, barışçıl yollarla yapması gerek! Biz bu konuda oldukça sert tepki veriyoruz. Cumhurbaşkanı resti çekti. Rest çekmek yerine göre iyidir, yerine göre yangına körükle gitmektir. Esad'ın ardında Rusya olmasa hiç sorun değil. Ancak Rusya açık destek veriyor. Biz bu konuda Rusya ile savaşa girebilir miyiz? Bunun bize faydası veya zararı ne olur iyice düşünmemiz gerekir. Üçüncü dünya savaşını başlatmak kime ne fayda sağlar detaylıca değerlendirmek gerekir.

Bu değerlendirmeleri ayrıca Rusya'ya da hissettirmemiz lazım. Eğer kendi gücüne güvenerek Esad'ın katliamlarına karşın bizimle savaşmayı göze alabiliyorlarsa, bunu Rusya'nın ne kadar büyük zararına olacağını anlamaları lazım. Türkiye bir NATO üyesi. NATO da Rusya'ya, özellikle Suriye'deki ve Ukrayna'daki eylemleri sonucunda büyük bir tepki gösteriyor. Rusya'nın, üyelerinden birine, ki oldukça güçlü bir üyeye saldırması, savaşa tutuşması, NATO için bir fırsattır. Rusya'yı tamamen Ortadoğu'dan ve Karadeniz'den söküp atmak için...
Bu Rusya'nın ve aynı zamanda Esad'ın ve de İran'ın sonu demektir.

Bu konuda yazılabilecek daha çok şey var. Ancak Rusya'ya bir Rus ruleti oynadığını anlatmalıyız. Bu aşamadan sonra İdlib bölgesinde normalleşme sağlanana kadar kontrolün uluslararası bir yönetime verilmesi, terör örgütleriyle mücadele için harekat düzenleyerek kontrolü sağladığımız alanların da, terörle mücadele kapsamında yine bizim kontrolümüzde kalmaya devam etmesine izin verilmesi konusunda anlaşmalıyız. Ancak bu sayede Rusya'nın Suriye ve Akdeniz'deki edinimlerini kaybetmeden varlığını sürdürebileceğini, aksi takdirde her şeylerini kaybetme risklerinin bulunduğunu kavramalılar.
« Son Düzenleme: 26 Şubat 2020, 15:33:50 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2362 : 26 Şubat 2020, 18:43:41 »

...Sabah akşam ABD'ye giydirenler şimdi sıra Rus' a gelince bakalım ne yapacaklar.

Valla onlardan biride benim. Amerika'ya ne kadar giydirsek azdır. Ben asıl Amerikan sevicilerini anlamıyorum! O ülkeyi ve politikalarını niye seviyorlar, beklentileri nedir, niye böyle yapıyorlar anlamak mümkün değil! Çünkü insanın kendi katiline aşık olması gibi birşey bu...! Stockholm Sedromu diyorlar; yani hastalık hali... Mazlum milletlerin aklından zoru yoksa, derisiyle dalaşmıyorlarsa, kendi devletlerine ihanet içinde değillerse veya herhangi bir menfaatleri-işbirlikleri yoksa; normal bir insanın ABD Politikalarını desteklemesi mümkün değildir.

Anadolu İnsanı elbette bu gerçekleri biliyor. Milletimizin köklerden gelen bir feraseti vardır. Bu gerçekleri hazmedebilmek için Oxford bitirmeye de gerek yoktur.  Örneğin Mahsuni baba ne demiş;

Defol git benim yurdumdan, Amerika katil katil...

Adam tee o zamanlardan bu gerçeği görmüş ve milletini uyarıyor. Sene 60' lar - 70' ler...Mahsuni baba gerçekleri haykırırken, diğerleri Saratoga Uçak gemisini Kıble yapıp, karşısına geçip namaza duruyordu. İçte milletimiz böyle ihanet süreçlerinden geçmiştir.

Bakınız Mahsuni baba, teee o zamandan bir geçeği nasıl da haykırmış;

Devleti devlete çatar, it gibi pusuda yatar
Kan döktürür silah satar
Amerika KATİL, KATİL, KATİL..
. -diyor yav!

Adamcağız sanki bugünleri anlatıyor. Türkünün bu kısmını dinlerken, Amerika' nın Türkiye Temsilcisi James Jeffrey' in: Şehidimiz var! açıklaması gözümün önüne geldi.

Valla büyüksün Mahsuni Baba... Filozof gibi adammışsın.

şu da Türkünün linki: https://www.youtube.com/watch?v=t0c9jxO0gnI

« Son Düzenleme: 26 Şubat 2020, 18:45:26 Gönderen: Partikül »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2363 : 26 Şubat 2020, 19:10:54 »
Bu işin Amerikayla Rusyayla AB ile alakası yoookkkk. Zayıf , kendi kendine yeterli ülke olmazsan mecburen bir güce dayanırsın...

Yahu Osmanlı zamanında Amerika mı vardı? O zaman da Mısır'ı işgal edene kadar İngilizlere , Fransaya yanaşıyordun...Zayıftın mecburdun...

Kendi Mısır Valin Kavalalı  taaa Kütahyaya kadar bütün paşalarını bozguna uğratıp İstanbul'u ,  payitahdı tehdit edince Moskofları , baş düşmanını İstanbul'a çağırmadın mı?

Sen zayıfsan ölmemek için birine yamanacaksın işte bütün mesele bu!!! Birbirimizi Amerikancı Rusçu diye suçlamayalım ne olur...Zayıfsan kucaktan kucağa gezdirirler adamı...

Coğrafi konumumuza bakalım , çok kötü bölgedeyiz.... Bizim acilen savunma sanayi için köklü bir yerli silahlanma politikası uygulamalıyız... Cumhurbaşkanı bile bugün itiraf etti " Hava sahasına giremiyoruz" yani diyor ki HSS yok ABD'nin patriotlarına ihtiyacımız var , aciziz bu konuda diyor...
« Son Düzenleme: 26 Şubat 2020, 19:13:01 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2364 : 26 Şubat 2020, 19:29:06 »

Sen zayıfsan ölmemek için birine yamanacaksın işte bütün mesele bu!!! Birbirimizi Amerikancı Rusçu diye suçlamayalım ne olur...Zayıfsan kucaktan kucağa gezdirirler adamı...

İşte bende onu diyorum. Yeni bir devlet kurmuşum, Atatürk dönemindeyim ve büyüyorum, gelişiyorum, güçleniyorum... Ve hatta uçak yapar hale bile gelmişim... Amerika emperyalizmi geliyor; kendine birtakım yerli işbirlikçiler de bulmak suretiyle kuruluş ve kurtuluş felsefesini yerle bir ediyor.

Motor yapma! ben sana veririm, uçak yapma! ben sana veririm, tren yolu yapma! bunlar Gominist işi, sen karayolu yap; araban da benden... Arada da yapma, montaj yap diyor. 

Niye zayıfız, niye Amerikanın kucağındayız; Amerika ve yerli işbirlikçileri yüzünden. Biz sadece Amerika karşı değiliz, onların işbirlikçilerine de karşıyız. Biz Türk düşmanı olan, Türklüğe ihanet eden herkese karşıyız.

-Kürt Teali Cemiyeti
-İngiliz Muhipleri Cemiyeti
-Wilsoncular
-Osmanlıcılar

Bunlar el birliğiyle Türkiye Cumhuriyetini çökertmeye çalışıyor. Çok açık, kendi ağızlarıyla söylediler yahu! Canlı varlığın birisi; Allah' ın izniyle ilk padişahımız RTE olacak dedi. Daha ne olsun!

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2365 : 26 Şubat 2020, 19:54:01 »
Türkiye gelişiyor ,gelişecek , bu kadar dinamik bir nüfusu sonsuza kadar engellemeleri mümkün değil... Benim kızdığım bu yola girmişken , yerli savunma sanayi gelişimi hızlanmışken bazı ideolojik-mezhepsel nedenlerle kısıtlı olan kaynaklarımızı maceralarda tüketilmesi...

Seni tehdit eden bölücüleri vur , ışıd'lileri vur tamam da Suriye'yi bölmeye çalışıyorlar ki bu işten en büyük faydayı İsrail görecekken nasıl oluyor da bu maceraya , maşa olmaya atlıyorsun?

Siyasal bilgiler fakültesi 1. sınıf öğrencisine bile sor :" Suriye zayıflarsa en büyük faydayı kim sağlar? " 1 saniye beklemeden İsrail der...

Bu Suriye Krizi başlığına birşey yazmayı hiç sevmiyorum. Çünkü testiyi kırdılar ,kırmak içinde bizi kullandılar şimdi kırılan testiden akan suyu toplamaya çalışıyoruz... Yani bu işe baştan girmeyecek , tuzağı baştan fark edecektik...

Uzmanlar  "Suriye'nin iç savaştan sonra toparlanması 50 yıl sürer"  diyor... Size soruyorum : "Türkiye'nin bu iç savaş nedeniyle  elinde kalan sorunlardan kurtulması kaç yıl sürer? "  :-X :-X :-X

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2366 : 26 Şubat 2020, 20:37:00 »
Hocam, ben meselenin en temel nedenini anlatıyorum. Bütün sıkıntı Türkiye Cumhuriyeti' nin LAİK, ÜNİTER ve EGEMEN bir devlet olarak kurulmasından kaynaklanıyor.

-Osmanlıcılar; Laik yapısına
-Bölücüler; Üniter yapısına
-İşbirlikçilerse Egemen yapısına karşı...

Bu üç grup bir araya gelerek Türkiye Cumhuriyeti' nin çökertmeye çalışmıştır. Bunlar;

-Kürt Açılımı sürecinde,
-Kıbrıs' ın paylaşımı; Annan Planı sürecinde,
-Ergenekon/Balyoz Davaları sürecinde,
-Anayasa' nın değiştirilmesi - Yargıyı ele geçirme, 2010 Referandumu sürecinde,
-Suriye siyaseti ve Büyük Ortadoğu Projesi sürecinde...

birlikte hareket etmişlerdir. Burada açık bir devlet düşmanlığı var.

Bunlar, Türkiye Cumhuriyeti' nin temel politikalarını yok sayarak yerle bir edenlerdir. FETÖ ise bunlardan ayrı olarak; her birinin içinde yerleştirilmiş Amerikan Casusluk Şebekesidir.

Doğrusu, Amerikalı iyi yere tezgah açmış!

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2367 : 26 Şubat 2020, 22:30:00 »
Benim için ne ABD ne Rusya hepsine giydiririm. ABD' nin Fetö, Pkk, Ypg' li itlere verdikleri desteği biliyoruz. Emperyalist bir devlet olduğunu biliyoruz. Ama Rusya'da katıl bir devlettir. Suriye'de 1 milyon insanın ölümünden sorumludur. Pkk ve Ypg'ye verdiği destek ortada. Şimdi Fıratın doğusun da Ypg'yi destekliyor. Ikisi de birbirinden aşşa değil. Mevcut dünya konjöktüründe, ekonomik ve askeri tam bağımsız bir ülke olmadığımız için birisini tercih etmek zorundayız. Türkiye'ye ekonomik ve askeri imkânlar sağlayacak tarafı tercih etmeliyiz. E malum 2 taraf arasında uçurum var. Ben niye italya kadar ekonomisi olan bir ülkeyi tercih edeyim ? 3 milyar dolar ihracat yaptığım ülke bana ne katabilir ? Ha biri iyi diğeri kötü olsa anlarım. İkiside birbirinden beter.

Ayrıca Erdoğan'ın hava sahasına giremiyoruz lafına bakmayın. Yahu bir Patriot mu seni kurtaracak. Patriot olduğunda S-300 sana kitlenmeyecek mı ?

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2368 : 26 Şubat 2020, 22:46:26 »
Geçenlerde  burda okuduğum yazıda biri yazmıştı şuan kim yazdı hatırlamadım ama güzeldi.. Demişti ki "insansız hava araci yapmakla kendimizi küresel güç sandık"... Harika bir tespitti...

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
İdlib'de alçak saldırı: 2 asker şehit oldu, 2 asker yaralandı
« Yanıtla #2369 : 27 Şubat 2020, 00:59:27 »
İdlib'de alçak saldırı: 2 asker şehit oldu, 2 asker yaralandı

MSB'den yapılan açıklamada, "İdlib'deki hava saldırısında 2 asker şehit oldu, 2 asker yaralandı." ifadelerini kullandı.

MSB'den yapılan açıklama şöyle;

Ateşkesi sağlamak üzere İdlib bölgesinde bulunan unsurlarımıza düzenlenen hava saldırısı sonucu 2 kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, 2 kahraman silah arkadaşımız da yaralanmıştır. Bölgedeki Rejim hedefleri derhal ateş altına alınmış; alınmaya devam edilmektedir.

Hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine, TSK ile asil milletimize başsağlığı ve sabır, yaralı personelimiz için de acil şifalar dileriz. Unutulmamalıdır ki; şehitlerimizin kanı hiçbir zaman yerde bırakılmamış, bundan sonra da bırakılmayacaktır!

Bölgedeki çeşitli kaynaklardan alınan bilgilere göre; 1 adet hava savunma füze sistemi, 1 adet ZU-23 uçaksavar, 1 adet Tanksavar, 3 tank, 1 mühimmat aracı, 2 iş makinesinin imha edildiği, 3 tankın ele geçirildiği ve 114 Rejim unsurunun etkisiz hale getirildiği öğrenilmiştir.

https://www.hurriyet.com.tr/gundem/son-dakika-haberler-sizma-girisiminde-bulunan-7-terorist-etkisiz-hale-getirildi-41456202
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com