Anket

Sizce Türkiye Suriye'ye yapılacak bir askeri müdahaleye katılmalı mı?

Katılmamalı. Bizi hiç iligilendirmez.
18 (18%)
Kesinlikle katılmalı. Çünkü müdahale sonrası Suriye'de söz sahibi olmamız için şart.
53 (53%)
Engel olmalı. Çünkü Suriye'den sonra sıra İran'a, ondan sonra da sıra bize gelecek.
24 (24%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıda paylaşıyorum.
5 (5%)

Toplam Oy Verenler: 100

Gönderen Konu: Suriye Krizi  (Okunma sayısı 504590 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 231
  • DefenceTurk.com
Ynt: Suriye Krizi
« Yanıtla #2290 : 21 Şubat 2020, 12:37:34 »
Türkiye, Rus askeri kargo uçaklarının Türk hava sahasını kullanmasını yasaklamış, ayrıca TSK ve muhalifleri izleyen rejim kontrolündeki 2 Rus insansız hava aracının düşürüldüğü iddia ediliyor.

Bu arada ABD'li bir yetkili Türkiye'nin, ABD'den Patriot istediği yönündeki haberleri doğruladı.

https://m.haberler.com/tsk-rejim-hedeflerini-boyle-vurdu-12938355-haberi

https://www.aa.com.tr/tr/dunya/abdden-patriot-aciklamasi/1740283
« Son Düzenleme: 21 Şubat 2020, 12:38:15 Gönderen: fırtına06 »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2291 : 21 Şubat 2020, 18:18:40 »
Her forumda dün idlib operasyonunda Suriye'de şehit olan tankçı teğmenimizin "Uçak saldırısından saklanarak zor kurtulduk" videosu dolaşıyor....

Atılganlar-zıpkınlar nerede? Zırhlı birliklerin hava savunması bu harekatta nasıl sağlanıyor? Ben hiç Atılgan göremedim...

Çevrimdışı marmara

• DefenceTurk
  • *
  • 45
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2292 : 21 Şubat 2020, 18:57:48 »
Atılgan ve Zıpkın performansı yetersiz, Stinger füzesi kullanan sistemin menzili ve irtifası sınırlı. Rus uçakları yüksekte uçuyor.

Dün veya bugün Rus Su-24 karşı omuzdan fırlatılan Stinger. Nefesi yetmez o irtifadaki uçağı vurmak için.  Husiler gibi hava hava füzesini bir şekilde güdümleyip yerden fırlatırsan F-15 ve Tornadoyu keklik gibi vurursun. MANPADS çözüm değil.

02-00 dk itibaren
Error 404 (Not Found)!!1

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2293 : 21 Şubat 2020, 19:17:46 »
" ATILGAN’ın temel görevi; muharebe sahasında yer alan sabit veya hareketli birliklerin, konvoyların, taktik tesislerin hava tehditlerine karşı savunmasını sağlamaktır. Yüksek hassasiyetteki nişan ve atış hattı stabilizasyonu sayesinde ATILGAN, hareket halinde iken hedef arama, tespit, takip ve atış kabiliyetine sahiptir. ​"

Böyle yazıyor Atılgan sistemi.... Su-24  , 10000 feetten tank vuracak hali yok ya mutlaka stinger irtifasına inmeyecek mi? Ruslar sabit tesisleri bile vurmakta zorlanırken hareket halindeki zırhlılara nasıl isabet kaydedecek...

Biliyorum iyice saçma şeyler yazıyorum da bu kadar aciz olduğumuza inanmak istemiyorum ...

Peki Atılgan irtifa-menzil olarak yetersizse bizim kuvvet , oradaki birliklerin hava savunmasını nasıl sağlamayı düşünüyor?

Forumlarda çoğu insan bu duruma çemkiriyor ama ben bizimkilerin bir bildiği olduğuna inanmak istiyorum...

Çevrimdışı marmara

• DefenceTurk
  • *
  • 45
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2294 : 21 Şubat 2020, 21:32:36 »
Süriye`de Su-24M2 var, 5 yıl önce vurduğumuz uçak da aynı model idi. Gece ve kötü hava şartlarında görev yapabilecek, hassas vuruş, güdümlü mühimmat kullanma yeteneğe sahip. Süriye`nin elindeki Su-24M`lerden farklı ve genelde lazer güdümlü mühammatla vuruyor. 1 hafta önce M5 yolu üzerinde hareketli konvoyumuzu da vurmuştu ve aynı şekilde 2-3 ay önce ÖSO`ya ait pickup vurulmuştu bizim MRAP`lı konvoyumuzun ortasında giderken. 3000-4000m yükseklikten daha üzeri uçarak vuruyor.

Dün vurulan tankımızın vurulma anı ortalıkta dolaşıyor.

Su-34 ise daha üstün yeteneğe sahip, Sniper/LANTIRN gibi gövdesinde Platan podu taşıyor.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 231
  • DefenceTurk.com
Türkiye'nin İdlib'de Rusya ile yaşadığı gerilim sonrası ortaya çıkan "Türkiye, ABD'den Patriot istedi" iddialarıyla ilgili önemli gelişmeler yaşanıyor. ABD'nin Türkiye'nin istediği Patriot gönderme talebine sıcak bakmadığı ifade ediliyor. Bu gelişme sonrası konuşan Türk yetkili, Patriot füzeleri için İspanya ve İtalya'nın öne çıktığını belirtti.

İdlib'de Rus destekli rejim saldırılarının ardından Ankara, Moskova ve Washington hattında art arda gelişmeler yaşanıyor. Dün Türkiye'nin ABD'den Patriot hava savunma sistemi talep ettiği iddialarına ilişkin Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar açıklama yapmış ve "ABD'nin Patriot desteği olabilir" ifadelerini kullanmıştı. Bugün konuya ilişkin konuşan üst düzey bir güvenlik yetkilisi ise, ABD'nin Patriot talebine olumlu bakmadığını ve bu nedenle de Türkiye'nin başka bir NATO ülkesiyle görüştüğünü belirtti.

Bloomberg haber ajansı, Çarşamba günü üst düzey bir Türk yetkiliye dayandırdığı haberinde Türkiye'nin ABD'den hava savunması takviyesi için Patriot füzesi talep ettiğini yazdı.

AKAR "ABD'NİN PATRİOT DESTEĞİ OLABİLİR" DEMİŞTİ
Perşembe günü CNN Türk'e konuşan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ise ABD'nin İdlib'de verebileceği destekle ilgili soruyu yanıtlarken, "Daha önce hava savunma bataryalarını bize gönderdiler. Çünkü ülkemize karşı hem hava, füze tehdidi var hem de bu konuda daha önce yaşanmış bazı olaylar var. Bu manada bir Patriot bataryası desteği olabilir" dedi. Akar, "Ayrıca bu konuda NATO Genel Sekreterinin de çeşitli açıklamaları var. (Jens) Stoltenberg de bu konuyu yakinen takip etmekte, onların da bir takım teşvikleri, planları, uygulamaları önümüzdeki günlerde ortaya çıkabilir" diye konuştu.

PATRIOT İÇİN İKİ ÜLKEYLE GÖRÜŞÜLÜYOR
Konuyla ilgili olarak BBC Türkçe'ye konuşan bir Türk güvenlik yetkilisi, ABD'nin Türkiye'nin hava savunması için NATO misyonu kapsamında yeniden bir Patriot füzesi göndermeye istekli olmadığını, bunun için başka bir NATO üyesi ülkeyle görüşmelerin sürdüğünü söyledi. Ankara'da, Hatay'a yerleştirilmesi planlanan yeni Patriot füzesinin İspanya'dan ya da İtalya'dan gelebileceği yönünde değerlendirme yapılıyor.

ABD'DEN 'PATRIOT' AÇIKLAMASI
Sputnik'e konuşan bir Pentagon yetkilisi ise konuya ilişkin "Türkiye'nin Suriye sınırı yakınına Patriot sistemleri konuşlandırılmasına ilişkin talebinden haberdarız ancak buna dair henüz bir karar alınmadı. İdlib'deki endişe verici durum hakkında Türk hükümetiyle görüşmelere devam edeceğiz" dedi.

https://www.haberler.com/abd-turkiye-nin-patriot-talebine-sicak-12942527-haberi/

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 231
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2296 : 21 Şubat 2020, 22:17:36 »
Ruslar bilerek Türk askerini ve araçlarını hedef alıyorlar. Ve bizde hala Soçi mutabakatına uyduğumuzu açıklıyoruz. Ortada mutabakat felan kaldıysa tabiki. Acilen bu konunun Ruslarla görüşülmesi ve engellenmesi ya da önlem alınması lazım. F-16'ların devreye girmesi gerekiyor. Yoksa daha çok şehit haberleri duyacağız gibime geliyor inşallah olmaz tabiki temennimiz bu.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #2297 : 21 Şubat 2020, 22:18:47 »
https://youtu.be/5ZSo9aZz-z4
Kaç aracımızı vurmuşlar?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 231
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2298 : 21 Şubat 2020, 22:26:28 »
https://youtu.be/5ZSo9aZz-z4
Kaç aracımızı vurmuşlar?

Hocam bir M-60T tankımızın vurulduğu kesin diğerlerinin sayısını bilemiyorum çünkü SMO'nun elinde de bizim verdiğimiz çok sayıda zpt mevcut.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #2299 : 21 Şubat 2020, 22:33:55 »
Ben videoda daha fazla gördüm sanki!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com