Anket

Sizce Türkiye Suriye'ye yapılacak bir askeri müdahaleye katılmalı mı?

Katılmamalı. Bizi hiç iligilendirmez.
18 (18%)
Kesinlikle katılmalı. Çünkü müdahale sonrası Suriye'de söz sahibi olmamız için şart.
53 (53%)
Engel olmalı. Çünkü Suriye'den sonra sıra İran'a, ondan sonra da sıra bize gelecek.
24 (24%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıda paylaşıyorum.
5 (5%)

Toplam Oy Verenler: 100

Gönderen Konu: Suriye Krizi  (Okunma sayısı 503932 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 231
  • DefenceTurk.com
Ynt: Suriye Krizi
« Yanıtla #2210 : 12 Şubat 2020, 15:08:49 »
Rejime bu cesaret nereden geldi acaba ?
Türk askerine yapılan iki saldırı akabinde kim ara buluculuk teklifi sunuyorsa cevabı orada aramak lazım. Suriye de 130 bin İran milisinin olduğu söyleniyor. Yalnız rejim askerleri ile karşı karşıya değiliz.

Sadece İran değil Ruslarada arkalarını dayadılar. Ruslar son teknoloji hangi silah varsa hem rejime veriyor hem de kendileri kullanıyor. Zaten Ruslar işin içine girmeseydi muhalifler çoktan rejimi devirmişti.Gerçi rejim devrilseydi bile muhalifler bu seferde kendi aralarında savaşacaktı.
« Son Düzenleme: 12 Şubat 2020, 15:13:12 Gönderen: fırtına06 »

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2211 : 12 Şubat 2020, 15:13:00 »
Suriye başlığına ileti yazmayacağım dedim ama... insan dayanamıyor. Yanlış Suriye politikasına devam edilirse, bu işin sonu Kürt Devletinin kurulmasıyla sonuçlanır.

Amerikalılar, Saddam' ı gaza getirdikleri gibi Türkiye' yi de gazlıyorlar. Net hatırlıyorum, bir Amerikan yetkilisi Saddam' a '' Kuveyt' i işgal edersen size karışmayız'' güvencesi vermişti. Saddam bu güvenceye itimat etmekle büyük hata yaptı ve ülkesi mahvoldu gitti... Şimdi aynısını bize yapıyorlar. Suriye' yle sıcak çatışma durumu hasıl olunca ABD' nin Türkiye Özel Temsilci James Jaffrey anında Türkiye' ye damlayarak; şehidimiz var(!) dedi. Yok yav..!

Şimdi de öğreniyoruz ki, Amerikalılar Esad güçlerini vurmuş! Belli ki ortalığı ısıtmaya çalışıyorlar, Türkiye ye yanınızdayız mesajı veriyorlar. Aslansın, kaplansın; yürü koçum arkanda ben varım diyorlar.

Bir atasözümüz vardır;

YİĞİTSİN DERLER CANDAN EDERLER, CÖMERTSİN DERLER MALDAN EDERLER!

Yanlış Suriye Siyaseti nedeniyle bu atasözü aynen gerçek olmuştur. Çok cömert milletiz ya..!  5 Milyon Suriyeliye baktığımız yetmezmiş gibi üstüne Amerikalılar için savaşıp ölüyoruz. Öyle ya, BOP kimin projesiydi..!

Bunlar yetmemiş gibi; Rusya, Suriye ve İran' la savaşalım diyenler var. Peki niçin savaşacağız abi..!

El Cevap;

Rusya' nın tee çarlık döneminden beri sıcak denizlere açılma planları var. Rusya' yla savaşalım ki, Rusya' yı doğu akdeniz' de denize gömelim! Böylece sıcak denizlere açılmalarını engellemiş oluruz.
-demek suretiyle, her dediği yanlış çıktığı halde sakal bırakmış insanlar gördüm.

Adamcağız... vatan, millet, devlet için hiç bir şekilde hayrı olmayacak yanlış bir analiz yapıyor; hükumettekiler bu yanlış analize uygun yanlış işler yapınca da; bak gördünüz mü, benim dediğim aynen çıktı! diyerek sakal bırakıyor!

Ne günlere kaldık, Yarab-ül Alemin!

Peki, İran?

İran, çünkü onlar Şii! Tarihi Pers yayılmacılığı, rejim ihracı, onlar Şii, biz Sünni... vırt zırt, kıl tüy.

Abi, Suriye?

Halkına zulmetti, bebekleri bombaladı, varil bombası attı, zaten babasını da sevmezdik... falan filan.

Görüldüğü üzere, savaş lobisinin gerekçeleri bundan ibarettir. Var mı başka bir gerekçeleri? Bir iki saçmalık daha var ama lafı uzatmaya gerek görmedim.

Yanlışta ısrar edilmez, Amerikan ipiyle kuyuya inilmez.

Suriye, Rusya veya İran' la savaş Türkiye' ye yıkım getirir. Bu işin sonucunda Kürt devleti kurulur. Devlet çok müşkül durumlara düşer. İçeride kim olduğu belli olmayan 5 Milyon Suriyeli cabası... Çok yanlış yapıyorlar, ateşe odun taşıyorlar.
« Son Düzenleme: 12 Şubat 2020, 15:53:29 Gönderen: Partikül »

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 231
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2212 : 12 Şubat 2020, 15:22:41 »
O değil propaganda yapmayı bile beceremiyoruz Suriyeliler sosyal medyaya vurulan konvoyunun resimlerini koymuş çok övündüğümüz daha yeni modernize edilmiş tank taşıyıcı üzerinde vurulmuş M-60TM'nin bile yanmış hurda fotoğrafları ile Suriyeliler alay ediyor, Türk Ordusu bumuymuş diye. Bizde sadece muhaliflerin yaptıkları saldırılar var. Savaş sadece sahada değil, sosyal medya üzerindede yürüyor biz bunu ihmal ediyoruz.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #2213 : 12 Şubat 2020, 15:24:11 »

Güncel durum...
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2214 : 12 Şubat 2020, 15:26:59 »
Sayın mermi ; " Türkiye'nin ortadoğu da ne işi var diyorsanız , ülkenize güvenmiyorsunuz demektir"diyorsunuz arkasından da HSS'miz yok , Stealth uçağımız yok, hava savunma gemimiz yok ,modern zırhlı tanklarımız yok diyorsunuz... Bunları. envanterine sok da güveneyim Ortadoğuya girerken....Bunlar olmayınca şehitlerle ödüyoruz bu eksikliklerimizi...

Abd ve İsrail ; Suriye ve İran ile savaşta... Sen Suriye ile savaşta mısın?
Şunu yaparsan anlarım.Sınırımdan içeri yapılacak saldırıda vururum dersen tamam. Ama ben ülkendeki kendi ideolojime yakın grupları silahlandırıp sana karşı savaştırıcağım dersen o başka bir yere gider...
Ben size soruyorum Suriye iç savaşından,Suriye'nin yok olmasından en çok kimin yararı olur? Siz bu soruma yanıt verin sayın mermi...
Benim söylemeye çalıştığım şey; ortadoğu bataklığında ne işimiz var demek yanlış olduğu gibi askerin altına moden, tankları, uçakları, savunma sistemlerini vermemekte yanlış. Herşeye para bulan hükümet buna mı para bulamıyor ? Biz ortadoğuda olmalıyız hemde hard power ile. Ama sofistike silahlarımızda olmalıydı.

Şimdi geliyim soruna; bak kardeşim Suriye dediğin devlet zalim katliamcı bir devlettir. Onun orada olması esad gibi bir canının olması kimseye fayda getirmez.Ayrılıkçı teröristleri nasıl başı ezilmeliyse, iran ve rejim milislerinin başı aynen ezilmelidir. Koskoca Suriye haritasında muhalifler için kala kala idlib kaldı halen bu cani durmuyor. Golan tepeleri yıllardır işgal altında ses yok. Abd fıratın doğuşunu ele geçirdi ses yok. Ama konu biz olunca pitbul oluyorlar. Bunlar en azılı Türk düşmanlarıdır. Israil bunlara dokunmasa emin olun bunlar israille dost bile olurlar.

Çevrimdışı OKÇULAR

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 84
« Yanıtla #2215 : 12 Şubat 2020, 15:41:37 »
Bizde sadece muhaliflerin yaptıkları saldırılar var. Savaş sadece sahada değil, sosyal medya üzerindede yürüyor biz bunu ihmal ediyoruz.

Resmi olarak muharebeye girdik, giriyoruz henüz diyemedik. (Rusya ile ince bir çizgi var) Yoksa SİHA ve İHA lazer işaretlemesi ile F-16 ların uzak mesafeden bırakacağı yüzlerce MK ve TEBER videosu seyrettirilir. Yalnız eski ABD elcisinin gelip Türkçe açıklama yapması beni işkillendirdi. Leş kargası bunlar. ABD nin rejim askerini vurması, ABD uçaklarının haseke uçuşu ne iş dedirttiriyor adama. Partikulun dedikleri de yabana atılmaz. Ters köşeye düşmek de var.
DÜNYADA BÜTÜN GERCEKLER 3 MERHALEDEN GECER.
1. iLK BAŞLARDA HAFİFE ALINIR ÖNEMSENMEZ
2. ARKASINDAN ŞİDDETLİ BİR DİRENİŞ VE BASKIYA UĞRAR.
3. EN SON TAM BİR DOĞRU OLARAK KABUL EDİLİR..

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #2216 : 12 Şubat 2020, 16:01:38 »
Partikulun dedikleri de yabana atılmaz. Ters köşeye düşmek de var.

Yalnız Irak'ın Kuveyt'e girmesinden farklı bir durum var. Kuveyt Emiri Irak'ın işgali sonrasında ABD başkanına resmen yalvarmıştı kendilerini kurtarması için. Esad'ın böyle bir şey yapmayacağını hepimiz biliyoruz. Rusya'ya daha fazla sarılacaktır. Bu durumda Ruslarla çatışma olasılığımızı ve bunun da NATO'nun devreye girmesine neden olacağı düşünebilir.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2217 : 12 Şubat 2020, 16:19:11 »
Bir diğer yanlış; NATO' dan, AB' den, BM' den medet umanlar var.

Efendim... Savaşa girersek NATO' bize yardım eder mi, NATO' yu bölgeye davet edelim mi? diyenler var.

Sakın ha..!  En yanlış siyaset bu olur. Kendi elimizle, kendi kendimize kazık çakmış oluruz.

Libya örneği gibi;

Önce ''NATO' nın Libya' da ne işi var?'' dediler, çark ettikten sonra;

''NATO, Libya' nın Libya' lılara ait olduğunu tescil etmek için Libya' dadır'' deyiverdiler!

Sonuç; Libya diye bir ülke kalmadı.

Genel Kural; Milli konuları üçüncü ülkelere havale etmeyeceksin. Kıbrıs meselesini AB' ye havale ettiler; AB Ülkeleri, hiç hakları olmadığı halde Doğu Akdeniz' de söz hakkına sahip olmuştu. Aynı hataya düşmesinler.

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2218 : 12 Şubat 2020, 16:27:23 »
O değil propaganda yapmayı bile beceremiyoruz Suriyeliler sosyal medyaya vurulan konvoyunun resimlerini koymuş çok övündüğümüz daha yeni modernize edilmiş tank taşıyıcı üzerinde vurulmuş M-60TM'nin bile yanmış hurda fotoğrafları ile Suriyeliler alay ediyor, Türk Ordusu bumuymuş diye. Bizde sadece muhaliflerin yaptıkları saldırılar var. Savaş sadece sahada değil, sosyal medya üzerindede yürüyor biz bunu ihmal ediyoruz.

Sn Firtina06 nin belirtmis oldugu konuya ek olarak sormak istiyorum . Idlip icerisinde yapilmakta olan intikaller ve takviyelerin yapimi pek duzenli yapilmadigi kanisindayim . Tv lerde gormekte oldugumuz intikal yapmakta olan konvoylarin arasinda bulunan sivil araclar  konvoyun sagindan solundan gecen araclar motosikletler ....
Ne acik kol ne kapali kol nizaminda hareket etmekte olan konvoylar.  Konvoylar duzensiz guvenliksiz bicimde park halleri . Cephe hattin veya riskli bolgenin sonuna dek Tir dorsesinde yuklu Tanklar ki fotoda goruldugu gibi kacamadiklari icin avlanmislar .  Saldirida bulunan  her kim ise belli ki amaci komle kolumuzu imha etmek degilmis ,ya da imha etmeye yeterli gucu yokmus ki edememis. Formda bu konulari dogru olarak aciklayabilecek tecrubeli arkadaslarimiz var . Hava unsurlarimizin korumasindan yoksun sekilede yapilmakta olan bu tip intikallerde sanki biz bir miktar rahat hareket ediyormusuz gibi algiliyorum.

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2219 : 12 Şubat 2020, 16:30:04 »

Yalnız Irak'ın Kuveyt'e girmesinden farklı bir durum var. Kuveyt Emiri Irak'ın işgali sonrasında ABD başkanına resmen yalvarmıştı kendilerini kurtarması için.

Aynı yaştayız, konuları sende hatırlıyorsun. Öncesinde Saddam' ı gazladılar; Saddam belaya bir kere bulaştığı için sonradan geri adım atamadı. Sovyetler Birliği' nin kendisine yardım edebileceğini düşünüyordu. O tarihte Sovyetler Birliği henüz yıkılmamıştı.

İşte diktatörler, dünya gerçeklerinden bu kadar kopuk yaşayan insanlardır. Kibirlidirler... Saddam' da kibrine yenildi. Büyük devletler, kibirli insanları çok severler! O nedenle diğer ülkelerin krallar, şeyhler veya diktatörler tarafından yönetilmesini isterler. Hak yok, hukuk yok, denetim mekanizması yok... birazcık kibrini okşadıkları zaman; aslansın, kaplansın diyerek hataya zorlarlar; sonra git ülkesini işgal et!