Anket

Sizce Türkiye Suriye'ye yapılacak bir askeri müdahaleye katılmalı mı?

Katılmamalı. Bizi hiç iligilendirmez.
18 (18%)
Kesinlikle katılmalı. Çünkü müdahale sonrası Suriye'de söz sahibi olmamız için şart.
53 (53%)
Engel olmalı. Çünkü Suriye'den sonra sıra İran'a, ondan sonra da sıra bize gelecek.
24 (24%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıda paylaşıyorum.
5 (5%)

Toplam Oy Verenler: 100

Gönderen Konu: Suriye Krizi  (Okunma sayısı 504185 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 231
  • DefenceTurk.com
Ynt: Suriye Krizi
« Yanıtla #2190 : 11 Şubat 2020, 20:02:35 »
O değilde İdlib'e son yılların en büyük yığınağını yaptık şöyle bir sosyal medyadan takip ediyorum da konvoyların ucu bucağı görünmüyor. Sanki ülkedeki tüm tankları, zpt'leri zırhlı araçları yığmışız artık amaç neyse....
« Son Düzenleme: 11 Şubat 2020, 20:03:10 Gönderen: fırtına06 »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2191 : 11 Şubat 2020, 20:31:06 »
Tamam burası savunma sanayi forumu , silaha-uçağa ilgi duyuyoruz ama arkadaşlar bu kadar savaş çığırtkanlığı da yapmak en basitinden ayıp... Biri Ruslar'a dalalım diyor diğeri Şam'a girelim diyor..
Akıl-mantık-sağduyu tamamen uçmuş...
Adam domates-portakal alımını durdurdu Putin'e özür mektupları yazdınız,kapılarda Putin'e selam vermek için bekleştiniz...
Hergün şehit verdiğimiz Kuzey Suriye'deki teröristlere harekat yaptık Dünya'da bizi kınamayan ülke kalmadı.... Gaza gelmeyin tekrar ediyorum gaza gelmeyin... Dolar 10 lira olunca da ağlaşmayın...

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2192 : 11 Şubat 2020, 21:04:06 »
Serkan1976, Türk halkının genel hissiyatının yanlışlarını ve de toplum psikolojisi ile davranıldığında ne kadar yanlış yapılabileceğini güzel yazmış.
Her hareketin belli bir karşılığı vardır. Genel savaş açmıyoruz herhalde Suriye’ye. Adamların ülkesinde ve topraklarında kendilerinin terörist olarak gördüğü (ki bir ölçüde haklılar. İdlib’in içinde 60-70 bin kadar savaşçının arasında çok sayıda el-Nusra cı, el-Kaide ci ve hatta belki de İşidci var.) adamlarla savaşıyorlar. Biz de nasılsa bunlara destek veriyoruz. Bizim ana dayanak noktamızın göç ve sınırlarımızın mülteci akımına uğramaması olması lazım. Ama baştakilerin anti Esat’çılığı ve Müslüman kardeşler yandaşlığı olayın çehresini değiştiriyor. Soçi mutabakatı çerçevesinde oradayız. Birliklerimize yapılan saldırılara istediğimiz belli bir oranda karşılık verme hakkımız var. Ama bu Suriye’ye savaş açma demek değildir. Onlar olayı alevlendirirlerse o zaman ülkelerini başına yıkarız. Ancak şu an itidal gereklidir. Uluslararası kurallara uygun olarak elimizi güçlendirip Rusya ile masaya oturmamız lazım.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2193 : 11 Şubat 2020, 21:43:43 »
Tekrar soruyorum , bizim Suriye içinde ne işimiz var? Bu olayların en başında "Ortadoğu bataklığına girmeyelim" demedik mi hepimiz?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #2194 : 11 Şubat 2020, 22:32:22 »
Tekrar soruyorum , bizim Suriye içinde ne işimiz var? Bu olayların en başında "Ortadoğu bataklığına girmeyelim" demedik mi hepimiz?

Dedik.
Ama bizi dinleyen olmadı.
Belki bizi dinlemeyelerin bir bildiği vardır diyeceğim. Diyeceğim de genelde birşey bilmedikleri ortaya çıkıyor.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2195 : 11 Şubat 2020, 23:03:41 »
Vallahi yazık bu ülkeye... Kişisel ihtiraslarla ne hale geldik.
Ortadoğu "Arap dünyasının lideri kim olacak?" ihtiraslarıyla yıllarca savaştan savaşa sürüklenmedi mi?
Şimdi bize veriyorlar bu gazı. Bu gazı alanlar da ülkeyi felakete sürüklüyor... Prompter'den yazılanları okuyup okuyup Şam'a girelim diyor koca koca adamlar...
Savaş zaruri olmadıkça cinayettir...

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2196 : 11 Şubat 2020, 23:25:42 »

Gorunen sebeplere bakarsak :

1- masum sivillerin siddetle zorunlu goce tabi kaldirilip ulke demografimizin degismesini engellemek.
2- Ana karamiza sinir bolgelere direkt veya uydu kuvvetler vasitasiyla kontrol altina alip bu noktalari teror yapilandirmalarindan ayirip ulkemize yapilacak en direkt saldirilari otelemek.
3- Esat gibi arap bahari sonrasi aleyhimize donmus bir liderle sinirdas bir devletin olmanin onune gecmek.
4- Hadi artik masaya oturalim denildiginde turkmenler icin mantikli bir gelecek olusturacak kadar soz sahibi olabilecegimiz bolgeyi elimizde tutmak.
5- Ve ayrica tabi bu isin sonunda mali zararimizi karsilayacak ekonomik bir somurgede bulmak.

Ihtimaller bunlar.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2197 : 11 Şubat 2020, 23:54:49 »
ÖSO coktan beri stinger füze sistemi verilmeliydi hükümet kec kaldi

simdi helikopter -ucak düsmeye basladi

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2198 : 12 Şubat 2020, 00:30:17 »

1- masum sivillerin siddetle zorunlu goce tabi kaldirilip ulke demografimizin degismesini engellemek.
2- Ana karamiza sinir bolgelere direkt veya uydu kuvvetler vasitasiyla kontrol altina alip bu noktalari teror yapilandirmalarindan ayirip ulkemize yapilacak en direkt saldirilari otelemek.
3- Esat gibi arap bahari sonrasi aleyhimize donmus bir liderle sinirdas bir devletin olmanin onune gecmek.
4- Hadi artik masaya oturalim denildiginde turkmenler icin mantikli bir gelecek olusturacak kadar soz sahibi olabilecegimiz bolgeyi elimizde tutmak.
5- Ve ayrica tabi bu isin sonunda mali zararimizi karsilayacak ekonomik bir somurgede bulmak.

Ihtimaller bunlar.
[/quote]

Sn Serkan1976 nin sormus oldugu sorunun cevabi bu olabilir ancak ben Suriye konusunda izlemekte oldugumuz politikalarin pek dogru olmadigi kanisinda israrciyim.  Ilk hatamiz yillar oncesinde konun baslangic asamasinda yapildi, yapilan hata daha sonra revize edilmeye calisildi ama baslangic yanlis yapildigi icin revizyon malesef yapilamadi. Idlip konusunda ise bastan asaiya hatalar zinciri .

Sn BATTLESTAR Siralamis bulundugunuz maddelerden  3 cu maddedesinde fikir birligi olmamiz imkansiz.  "Esat gibi arap bahari sonrasi aleyhimize donmus bir liderle sinirdas bir devletin olmanin onune gecmek"  Bahsi soz konusu ulke Suriye yani bizim kapi komsumuz bir baska deyisle baska bir ulke.

Baska bir ulkenin basinin kimin olup olmamasi konusunda bizim bir emrivaki yapmamiz ve bunu bir neden gostermek sureti ile o ulkenin topraklarina girmek ne izah edilebilir ne de kabul edilebilir .

5 ci maddeyi pek anlamadim onun icin kabul ettim diyemem :)

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2199 : 12 Şubat 2020, 08:00:32 »

Ihtimaller bunlar.

Sn Serkan1976 nin sormus oldugu sorunun cevabi bu olabilir ancak ben Suriye konusunda izlemekte oldugumuz politikalarin pek dogru olmadigi kanisinda israrciyim.  Ilk hatamiz yillar oncesinde konun baslangic asamasinda yapildi, yapilan hata daha sonra revize edilmeye calisildi ama baslangic yanlis yapildigi icin revizyon malesef yapilamadi. Idlip konusunda ise bastan asaiya hatalar zinciri .

Sn BATTLESTAR Siralamis bulundugunuz maddelerden  3 cu maddedesinde fikir birligi olmamiz imkansiz.  "Esat gibi arap bahari sonrasi aleyhimize donmus bir liderle sinirdas bir devletin olmanin onune gecmek"  Bahsi soz konusu ulke Suriye yani bizim kapi komsumuz bir baska deyisle baska bir ulke.

Baska bir ulkenin basinin kimin olup olmamasi konusunda bizim bir emrivaki yapmamiz ve bunu bir neden gostermek sureti ile o ulkenin topraklarina girmek ne izah edilebilir ne de kabul edilebilir .

5 ci maddeyi pek anlamadim onun icin kabul ettim diyemem :)
[/quote]

3. Madde hakkında etik olmasada boyle bir madde gerekli. Çünkü günümüzde muhalif olupta yonetime gelen veya gelmeye yakın liderleri görüyorsunuz. Bknz. Sisi/Hafter. Birde bunlarla sınırdaş olduğumuzu düşünün ? Kötü olurdu dimi. Suriye şu boş haliyle bile Yunanistan'ın iki katı nüfusa ve petrole sahip. Ilerde sular durulup Esad başta kaldığında pekala bizim aleyhimizdeki kuvvetler tarafından donatılıp eğitilmeye ve herhangi bir durumda bizi direk veya arkadan vurmaya hazır bir devlet olacaklardır.

5. Maddede günümüzde devletler başka bir devleti nasıl sömürürler ? Şöyle mevcut hükümeti devirip yerine ordusundan siyasetine kwndi kontrolünde bir yapı kurarsın ve o ülkede 50-60 sene senden habersiz hicbir 3. Kuvvet ihale alamaz. Boylece hem zararını hemde daha fazlasını kazanırsın.
Savaş Var Denildiğinde Biz;