Anket

Sizce Türkiye Suriye'ye yapılacak bir askeri müdahaleye katılmalı mı?

Katılmamalı. Bizi hiç iligilendirmez.
18 (18%)
Kesinlikle katılmalı. Çünkü müdahale sonrası Suriye'de söz sahibi olmamız için şart.
53 (53%)
Engel olmalı. Çünkü Suriye'den sonra sıra İran'a, ondan sonra da sıra bize gelecek.
24 (24%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıda paylaşıyorum.
5 (5%)

Toplam Oy Verenler: 100

Gönderen Konu: Suriye Krizi  (Okunma sayısı 505409 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Kremlin'den İdlib açıklaması: Durum endişe verici
« Yanıtla #2170 : 11 Şubat 2020, 14:40:49 »
Kremlin'den İdlib açıklaması: Durum endişe verici

Kremlin'den yapılan açıklamada, İdlib'deki durumun endişe verici olduğu ve Rusya ile Türkiye arasındaki anlaşmanın uygulanmak zorunda olduğu belirtildi.
Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, İdlib'deki durumdan ötürü endişe duyduklarını belirterek, "Rusya, Soçi anlaşmalarının uygulanmasını en önemli konu olarak görüyor." dedi.

Peskov, başkent Moskova'da gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında Suriye'ye ilişkin bir toplantının henüz planlanmadığını söyledi.

Liderlerin talep etmesi halinde böyle bir toplantının düzenlenebileceğini belirten Peskov, "Rusya, İdlib'deki durum ve bu bölgede teröristlerin rahatça gezmesi hakkındaki endişesini gizlemiyor." diye konuştu.

İdlib'de rejim güçlerine ve Rus askeri tesislerine "terör saldırılarının" devam ettiğini savunan Peskov, "Rusya, Soçi anlaşmalarının uygulanmasını en önemli konu olarak görüyor. Suriye ordusuna ve Rus askeri tesislerine yönelik terör faaliyetlerinin bastırılması da büyük önem taşıyor. İdlib'de yapılan bu saldırılar kabul edilemez." dedi.

Peskov, İdlib'de Türkiye'nin sorumluluklarına dair sorulan bir soruyu, "Bu konuda bir değerlendirme yapmıyoruz, imzalanan belgeye odaklanıyoruz. Farklı çıkarımlar yapmaya gereksiz buluyoruz." diye yanıtladı.

https://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-haberler-kremlinden-idlib-aciklamasi-durum-endise-verici-41444797
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
BM'den İdlib'de yerinden edilenler için 'acil koruma ve barınak' çağrısı

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), İdlib'de, Beşşar Esed rejimi ve destekçilerinin saldırıları sonucu yerinden edilen sivillerin acil barınak ve korumaya ihtiyaç duyduğunu bildirdi.
Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Sözcüsü Andrej Mahecic, BM Cenevre Ofisinde düzenlenen basın toplantısında, Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib'de sivillerin güvenliği ve refahı konusunda derin endişe duyduklarını kaydetti.

Bölgede insani krizin gittikçe vahim bir hal aldığına işaret eden Mahecic, "devasa" sayıda sivilin evlerini terk etmek zorunda kaldığı uyarısında bulundu.

Mahecic, aralık ayı başından bu yana İdlib ve Halep'teki çatışma bölgelerinden 700 bin sivilin yerinden edildiğini belirterek, bu sivillerin dondurucu soğuk ve zorlu kış şartlarında acil barınak ve korumaya ihtiyaç duyduğuna dikkati çekti.

Sivillerin Suriye iç savaşında zaten pek çok kez yerinden edildiğine işaret eden Mahecic, BMMYK'nın insani yardım faaliyetlerinin bir parçası olarak İdlib'deki sivillere ulaşmak için ilave adımlar attığı bilgisini paylaştı.

Mahecic, İdlib'de pek çok okul ve caminin yerinden edilmiş ailelerle dolup taştığını hatta inşaatı devam eden binalarda dahi yer bulmanın imkansız hale geldiğine vurgu yaptı.

2011'den bu yana devam eden Suriye iç savaşının dünyanın en büyük "yerinden edilme krizine" neden olduğunu aktaran Mahecic, "Bölgedeki komşu ülkelerde 5,5 milyon Suriyeli, mülteci olarak yaşıyor. Ülke içinde de 6 milyondan fazla Suriyeli yerinden edildi." diye konuştu.

17 Eylül 2018'deki Soçi mutabakatından bu yana rejim ve destekçilerinin İdlib'e saldırılarında 1800'den fazla sivil can verdi. Ocak 2019'dan beri Türkiye sınırı yakınlarına göç edenlerin sayısı 1 milyon 767 bine ulaştı.

https://www.hurriyet.com.tr/dunya/bmden-idlibde-yerinden-edilenler-icin-acil-koruma-ve-barinak-cagrisi-41444865
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
NATO'dan İdlib açıklaması: Acilen saldırıları durdurmalı
« Yanıtla #2172 : 11 Şubat 2020, 14:42:27 »
NATO'dan İdlib açıklaması: Acilen saldırıları durdurmalı

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "İdlib'deki saldırıları kınıyor, Esed rejimi ve Rusya'ya acilen saldırıları durdurma çağrısında bulunuyorum." dedi.
Stoltenberg, Brüksel'de düzenlenecek NATO Savunma Bakanları Toplantısı öncesinde basına açıklamalarda bulundu.

AA muhabirinin, "İdlib'in Savunma Bakanları Toplantısı'nda gündeme gelmesini bekliyor musunuz? Rusya destekli Esed rejiminin artan saldırıları hakkında değerlendirmeleriniz nedir?" sorusunu yanıtlayan Stoltenberg, bakanların İdlib'deki güncel gelişmeleri ele almasını beklediğini söyledi.

Stoltenberg, İdlib'deki gelişmelerden "derin endişe" duyduğunun altını çizerek, sivilleri hedef alan saldırıların yüzbinlerce insanı yerinden ettiğine dikkati çekti.

Ayrım yapmaksızın sivilleri hedef alan hava bombardımanlarının da gerçekleştiğini belirten Stoltenberg, "İdlib'deki saldırıları kınıyor, Esed rejimi ve Rusya'ya acilen saldırıları durdurma çağrısında bulunuyorum." diye konuştu.

Esed rejimi ve Rusya'ya uluslararası hukuka uyma çağrısında bulunan Stoltenberg, insanlara zulmeden Rusya destekli söz konusu saldırıların acilen son bulması gerektiğini vurguladı.

https://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-haberler-natodan-idlib-aciklamasi-acilen-saldirilari-durdurmali-41444833

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
Ynt: Suriye Krizi
« Yanıtla #2173 : 11 Şubat 2020, 15:00:12 »
Suriye'de işler iyice karıştı. Türkiye, İdlib'e olan saldırıları durdurun diyor, 2 kere askerlerimize saldırıldı yakında büyük bir harekat başlatacak büyük bir ihtimal, Suriye rejimi ve Rusya bize muhalifler saldırıyor durması lazım diyor saldırılarına devam ediyor, ABD, Türkiye'ye karşı yapılan saldırıları mana edip araya NATO'yu sokma peşinde, yüzbinlerce Suriyeli İdlib'ten kaçıp Türkiye - Suriye sınırına yığılmış durumda, bunun 3-4 milyonu bulabileceği söyleniyor. Daha kaç gün önce can ciğer kuzu sarması olduğumuz Rusya ile doğrudan bir çatışmaya girme ihtimali var ki bunu iki tarafında isteyeceğini düşünmüyorum. Bu kördüğüm nasıl çözülecek bakalım....
« Son Düzenleme: 11 Şubat 2020, 15:01:40 Gönderen: fırtına06 »

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #2174 : 11 Şubat 2020, 15:21:10 »
Ülke çıkarları gerektirdiginde rusya ile de savasirsin. Bunu kabullenemeyen ordu ordu degildir, subay subay degildir.

Abd vekaleti ruslara birakti gitti diye nedir bu tirsaklik? Ne anladim ben onca fetoden ihractan. Lagvedelim gitsin o zaman!
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2175 : 11 Şubat 2020, 15:24:04 »
Ortaya bir soru; Suriye'de Rusya ile sıcak çatışmaya girersek NATO buna dahil olur mu?
Yüksek teknolojik sofistike sistemler verirler. Hava savunma sistemleri ve elektronik harp imkânlarından yararlanmak gibi.

Hiç bir şey vermezler.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2176 : 11 Şubat 2020, 15:59:25 »
Ülke çıkarları gerektirdiginde rusya ile de savasirsin. Bunu kabullenemeyen ordu ordu degildir, subay subay degildir.

Abd vekaleti ruslara birakti gitti diye nedir bu tirsaklik? Ne anladim ben onca fetoden ihractan. Lagvedelim gitsin o zaman!

Girmesine girersinde hocam bunun sadece askeri yönü yokki ekonomik yönüde var ve en can alıcı noktada bu.

Gazını Rusya'dan alıyorsun, geçen yıl ülkene 7 milyon turist göndermiş, nükleer santralini yapıyor, ihracatının çoğunu Rusya'ya yapıyorsun, ticaret hacmin 20 küsür milyar dolar. Ruslardan çok bizim kaybedeceğimiz şeyler daha fazla. Zaten ülke ekonomisi pamuk ipliği üzerinde yürüyor birde Rusya ile gireceğimiz çatışma ekonomiyi mahveder.

Kendi şahsi fikrim vatanım ve tek bir askerimin canı bile dünyadaki hiçbirşeyden önemli değildir uğruna savaşılırda, çatışmaya da girilir o başka tabiki.
« Son Düzenleme: 11 Şubat 2020, 16:58:32 Gönderen: fırtına06 »

Çevrimdışı SavunmaSanayiST

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2177 : 11 Şubat 2020, 16:29:13 »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #2178 : 11 Şubat 2020, 16:41:25 »
Suriye'de düşen helikopter:

https://twitter.com/SavunmaSanayiST/status/1227218507949101056?s=20

Önceki sayfada  fazlasıyla görüntüleri var.

Suriye'de ilginç bir çember var. Biz Esad'ın sivillere saldırıları nedeniyle şikayetçiyiz. Ki bu saldırılar ve diğer terör örgütlerinin baskısı nedeniyle kaçan milyonlarca Suriyeliyi misafir ediyoruz. Bunların hakları için mücadele eden Özgür Suriye Ordusunu eğitip silahlandırıyoruz. Bunlar da bu günlere kadar ağırlıklı olarak sınırları içerisindeki ypg/pkk teröristleriyle oldukça mücadele ettiler. Ancak sadece onlarla değil, özellikle son dönemde Esad rejimi askerleriyle de mücadele içerisindeler. Bu nedenle Esad rejimi bunları terörist olarak adlandırıyor ve saldırıyor.  Esad'la paralel hareket eden Rusya da aynı şekilde. Bir de Aynı eksende İran'ın uzantılarını sayabiliriz.

Bütün bu gruplar İdlip bölgesinde bir arada ve orada anlaşma ile ortaya konulmuş  sözde bir çatışmasızlık alanı var. Ama sadece sözde.

Esad rejimi ve Ruslar sürekli siviller dahil bizim desteklediğimiz Özgür Suriye ordusunu vuruyor. Biz Esad'ı tanımıyor ve onları desteklemeye devam ediyoruz. Rusya ise hem bizimle dost oluyor hem de Esad'la birlikte bizim desteklediğimiz gruplara saldırıyor. 

Kim haklı? ???

Çevrimdışı yahyaay

• DefenceTurk
  • *
  • 8
« Yanıtla #2179 : 11 Şubat 2020, 17:01:55 »
Tam bir bahçıvan,uşak, şoför denklemi