Anket

Sizce Türkiye Suriye'ye yapılacak bir askeri müdahaleye katılmalı mı?

Katılmamalı. Bizi hiç iligilendirmez.
18 (18%)
Kesinlikle katılmalı. Çünkü müdahale sonrası Suriye'de söz sahibi olmamız için şart.
53 (53%)
Engel olmalı. Çünkü Suriye'den sonra sıra İran'a, ondan sonra da sıra bize gelecek.
24 (24%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıda paylaşıyorum.
5 (5%)

Toplam Oy Verenler: 100

Gönderen Konu: Suriye Krizi  (Okunma sayısı 503911 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Raptor44

• İnsanlar yaptıklarıyla yargılanır
  • Özel Üye
  • DefenceTurk
  • -72
  • DefenceTurk.com
Ynt: Suriye Krizi
« Yanıtla #1950 : 20 Ağustos 2019, 15:39:02 »
Batılıların Rus mühimmatları hassas vuruş yapamaz iddiaları çöp oldu bu saldırı ile şuan yapılması gereken tek şey Esad ve Rusya ile konuşmak oradaki üsse yardım edemeyiz. Etmek için operasyon yapsak bile bunun sonuçları ağır olur iki seçenek var ya geri çekilmek yada teminat almak
IRK, DİN, DİL, MEZHEP ÖNEMLİ DEĞİLDİR ÖNEMLİ OLAN BU ÜLKE İÇİN YAPTIKLARINDIR

Çevrimdışı Hilal-i Ahmer

• DefenceTurk
  • *
  • -1
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1951 : 20 Ağustos 2019, 15:51:19 »

Bu sorular benimle alakalı değil.Neticede dış politikayı ben belirlemiyorum.

Ben olan ve şu anki durumu analiz edebilirim.Gelecekte ne yapılması gerektiğini devlet büyüklerine sormanız gerekiyor bana değil.

Güzel. Anlamaya başlamışsın. 
O kadar iletide bize yazdığın şeylerin muhatabı da biz değilmişiz değil mi!

Ben anlıyorum ama malesef size anlatamıyorum sıkıntı orda :)

Umarım bir gün anlamaya çalışırsınız.
« Son Düzenleme: 20 Ağustos 2019, 15:52:50 Gönderen: Hilal-i Ahmer »

Çevrimdışı Afşar1

• DefenceTurk
  • *
  • 30
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1952 : 20 Ağustos 2019, 16:01:55 »
Batılıların Rus mühimmatları hassas vuruş yapamaz iddiaları çöp oldu bu saldırı ile şuan yapılması gereken tek şey Esad ve Rusya ile konuşmak oradaki üsse yardım edemeyiz. Etmek için operasyon yapsak bile bunun sonuçları ağır olur iki seçenek var ya geri çekilmek yada teminat almak

Uçuk bir düşünce olacak ama maalesef musul olayını hepimiz hatırlıyoruz, daha sonra işidin kaçırdığı askerlerimizi de unutmadık.
Şimdi burada kesin olan o gediğin kapandığı, sosyal medyada bir sürü idda dolanıyor.
Üsse saldırı yada askerleri esir alma durumu olursa ?
Rusya ya güvenemeyiz.
Sadece sesli düşünüyorum.

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1953 : 20 Ağustos 2019, 16:29:57 »
Bu Rus ayısı bizim F-16'lara önleme yaparken Israil'e neden dokunmuyor acaba. Israil her ay düzenli tecavüz ediyor rejime. Bu soytariları perişan etmek lazım. Bunların borusu anca bize ötüyor. Israil, ABD oldumu gıkları çıkmıyor. Umarım ABD ile anlaşma doğru ilerlerde YPG daha guneye iner. Sonra rejim ile karşi karşiya gelirler. Çok sevinicem çok. 2 düsmanı birbirine kırdırmak lazım.

Çevrimdışı Hilal-i Ahmer

• DefenceTurk
  • *
  • -1
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1954 : 20 Ağustos 2019, 16:34:00 »
Son dakika… Rusya’dan çok kritik Suriye açıklaması geldi
Rusya Dışişlerİ Bakanı Sergei Lavrov, yıllardır bitmek bilmeyen Suriye krizi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Lavrov, İdlib'de askeri personellerinin bulunduğu söyledi. Interfax haber ajansının haberinde Lavrov'un, "Gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Çatışmasızlık bölgesinde yaşanacak herhangi bir saldırıyı güç kullanarak bastıracağız" sözlerine yer verdi.

Bunun anlamı TSK bölgede Rejime veya başka bir gruba herhangi bir hareketi olursa TSK'yı Suriyeden sileceğiz demektir.

Eh artık S-400 lerde geldi elimiz rahat kuralım idlib e Ruslar korksun gelmesin :)

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1955 : 20 Ağustos 2019, 17:48:56 »
Suriye' de statükonun sürdürülebilir olmadığı ortadadır. Cevap aranan sorular şunlar;

- İdlib merkezli cihatçı örgütlerin akıbeti ne olacak?
- Amerika/İsrail destekli PYD/YPG teröristlerinin akıbeti ne olacak?
- Türkiye' nin Suriye devletiyle olan ilişkileri nereye evrilecek?
- Suriye için nasıl bir gelecek öngörülüyor?
- Türkiye olarak bölgesel çıkarlarımız nelerdir ve nasıl bir pozisyon almalıyız?

Bu ve buna benzer soruların cevabını bulmak durumundayız. Aksi taktirde, politika belirleyen değil yaprak gibi savrulan bir ülke durumuna düşeriz. Buradan hareketle, iki tane yakıcı gündem maddemiz var;

1- Rusya/Suriye ile İdlib meselesi
2- Amerika/İsrail ikilisi ile YPG/PYD meselesi

Öyle bir hamle yapmalıyız ki, bu iki sorunu birden çözebilelim. Yani bir taşla iki kuş vuralım... Mümkün müdür? mümkündür diyorum. Aylardır, yıllardır ifade etmeye çalıştığım gibi; Suriye devletini muhatap kabul etmeden bu sorunları çözmenin mümkün olamayacağı anlaşılmıştır. Dünya devletlerinin at koşturduğu bir coğrafyada, kendi kafamıza göre at koşturmaya çalışıyoruz! Mümkün olamayacağının anlaşılmış olması gerekirdi.

Rusya, Suriye devletiyle anlaşmamız için bizi zorluyor. Amerika ise YPG/PYD teröristlerine operasyon yapmamız için zorluyor. Peki Suriye devletiyle masaya otur mamamızın gerekçe nedir? Detaylarını bilmiyoruz ama bunun iki nedeni olabilir;

1- AKP hükumetinin kuru inadı
2- Bir takım muhalif örgütlere verilmiş olması muhtemel; sözler, vaatler

Fakat bu böyle gitmez... İş sürüncemede kaldıkça yıpranan taraf biz olacağız. Gordion düğümünü çözmek gerekiyor. Bu gidişat gidişat değildir.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #1956 : 20 Ağustos 2019, 17:53:54 »
Suriye' de statükonun sürdürülebilir olmadığı ortadadır. Cevap aranan sorular şunlar;

- Türkiye olarak bölgesel çıkarlarımız nelerdir ve nasıl bir pozisyon almalıyız?

Bu ve buna benzer soruların cevabını bulmak durumundayız. Aksi taktirde, politika belirleyen değil yaprak gibi savrulan bir ülke durumuna düşeriz. Buradan hareketle, iki tane yakıcı gündem maddemiz var;

Öyle bir hamle yapmalıyız ki, bu iki sorunu birden çözebilelim. Yani bir taşla iki kuş vuralım... Mümkün müdür? mümkündür diyorum. Aylardır, yıllardır ifade etmeye çalıştığım gibi; Suriye devletini muhatap kabul etmeden bu sorunları çözmenin mümkün olamayacağı anlaşılmıştır. Dünya devletlerinin at koşturduğu bir coğrafyada, kendi kafamıza göre at koşturmaya çalışıyoruz! Mümkün olamayacağının anlaşılmış olması gerekirdi.

Rusya, Suriye devletiyle anlaşmamız için bizi zorluyor. Amerika ise YPG/PYD teröristlerine operasyon yapmamız için zorluyor. Peki Suriye devletiyle masaya otur mamamızın gerekçe nedir? Detaylarını bilmiyoruz ama bunun iki nedeni olabilir;

Fakat bu böyle gitmez... İş sürüncemede kaldıkça yıpranan taraf biz olacağız. Gordion düğümünü çözmek gerekiyor. Bu gidişat gidişat değildir.

+1
İnatla iş yürümez. Çıkmaza girer. Her zaman da öyle olmuştur.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Hilal-i Ahmer

• DefenceTurk
  • *
  • -1
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1957 : 20 Ağustos 2019, 19:13:45 »

Bu kadar yazmama gerek yok ama bu cografyanin kaderini Irak ta rahat gorebilirsiniz ;)

Sizinki ütopik ve bos hayaller malesef.Bölgede sizin bilmediğiniz durumlar mevcut.İş sadece Suriye devleti ile oturarak çözülücek mesele değil.

Zaten ortada Suriye devleti yok Rusya var.

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1958 : 20 Ağustos 2019, 20:23:37 »
İdlibte HTŞ ve türevleri oldugu sürece o bölgede çamura batmaya mahkumuz. Bunların Suriye halkını , o insanların yaşamlarını önemsediklerine falan inanan varsa cidden tekrar düşünsün. Bu radikal dincilerden elimizi ne kadar erken kurtarırsak o kadar iyidir.
« Son Düzenleme: 20 Ağustos 2019, 20:50:46 Gönderen: DonnieBrasco »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #1959 : 20 Ağustos 2019, 20:32:14 »

Bu kadar yazmama gerek yok ama bu cografyanin kaderini Irak ta rahat gorebilirsiniz ;)

Sizinki ütopik ve bos hayaller malesef.Bölgede sizin bilmediğiniz durumlar mevcut.İş sadece Suriye devleti ile oturarak çözülücek mesele değil.

Zaten ortada Suriye devleti yok Rusya var.

Şu bizim bilmediğimiz ama senin bildiğin durumları bize anlat da biz de bilelim o zaman!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com