Anket

Sizce Türkiye Suriye'ye yapılacak bir askeri müdahaleye katılmalı mı?

Katılmamalı. Bizi hiç iligilendirmez.
18 (18%)
Kesinlikle katılmalı. Çünkü müdahale sonrası Suriye'de söz sahibi olmamız için şart.
53 (53%)
Engel olmalı. Çünkü Suriye'den sonra sıra İran'a, ondan sonra da sıra bize gelecek.
24 (24%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıda paylaşıyorum.
5 (5%)

Toplam Oy Verenler: 100

Gönderen Konu: Suriye Krizi  (Okunma sayısı 504346 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ankhises

• Ziyaretçi
Ynt: Suriye Krizi
« Yanıtla #1940 : 20 Ağustos 2019, 13:40:35 »
Han Şeyhun'da şiddetli çatışmalar yaşanıyor.Askerlerimiz hala Morek gözlem üssünde kuşatma altında ve rejim askerleri tarafından 2 km mesafeden çok dikkatli gözlemleniyor, herhangi bir saldırı veya sürtüşmeden özellikle kaçınılıyor. Muhalifler Han Şeyhun'da etrafı çevrelenen Ltamine, Kafr Zita, Morek, Latmin, Laheya ve Marakba bölgelerinden çekildiler.
« Son Düzenleme: 20 Ağustos 2019, 13:44:31 Gönderen: DonnieBrasco »

Çevrimdışı Hilal-i Ahmer

• DefenceTurk
  • *
  • -1
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1941 : 20 Ağustos 2019, 13:43:29 »
Meseleyi kişiselleştirip attığım mesajlardaki smileyleri tartışıcak kadar detaya indi iseniz bu noktada zaten meselenin doğru noktalarda tarafımca cevaplandığını düşünüyorum.

Siz sevdam yok diyorsunuz ama duygusal yaklaşıyorsunuz.Amerika bunu yaptı şunu yaptı diyorsunuz.Hiç bir iletinizde Rusya YGP ye yardım etti,dikkatli olmak zorundayız,Türkiye sırf birilerine yaranmak için  Rusya ile yakınlaşmamalı sözünü görmedim.Demek ki duygusal yaklaşan veya celladına aşık olan ben değilmişim.

Bakın bugün yukarıda F-16 lar SU-35 ler tarafından engellendi haberi malesef ki doğru siz ordaki gözlem noktasına şu an destek bile veremiyorsunuz.Konvoy durduruldu ve ileriye gidemiyor.MD-5 otobanı Suriye ve Rusya tarafından kapatıldı.Şu an 9.Gözlem noktası eğer Türkiye lojistik destekte ısrar ederse yok edilicek Suriye tarafından(Rusya Destekli).

Kime şikayet ediyorsunuz durumu BM'yemi hayır,
Nato'yamı hayır,
Rusya evet.

Demek ki zaten siz birilerinin kucağına çoktan oturmuşsunuz haberiniz yok.

Bulunduğunuz alanda Rusya'nın kanunları geçerli sizin değil.
Dolayısı ile çıkarlara böyle yukarıdaki gibi Amerika bunu yaptı ağlıyoruz Rusya çok yaşa derseniz böyle gülünç komik duruma Türk askerini düşürürsünüz.
Ama sıkıntı yok kandırıldık der geçersiniz.

Meseleyi kişiselleştirmiyorum. Ama merak etmeden de duramıyorum: Bunda bu kadar sevinecek ne var? Nasıl bir ruh hali kendi ülkenizin askeri konvoyuna birileri hava saldırısı düzenlediğinde mutluluk duyar?

Ayrıca bu bahsettiklerinde bol bol "siz" kelimesi kullanarak sen kişiselleştiriyorsun!

Kişisel olarak cevap vereyim. Kendi adıma söylüyorum. Kimsenin kucağına oturmuyorum. Çok yaşa Rusya veya ABD veya Zambia vs de demiyorum.

Tekrar açık açık daha net söylüyorum. ABD'nin de Rusya'nın da canı cehenneme! Ben kendi bağımsızlığımdan yanayım. Denge politikası sürdüreceğim diye birinin kucağından inip diğerine binmek zorunda değilim! Ülkemin çıkarları için her türlü işbirliğine girerim. Ama dediğim gibi, ülkemin çıkarları için, başkasının değil! Benim çıkarlarıma ters düşen herkes benim karşımdadır.

Şu an karşımda, ülkemde kaos yaratmak isteyip darbe yapmaya kalkan, burnumun dibinde bana düşman bir terör devleti kuramaya çalışan, müttefik olduğunu söyleyip bunu gereklerini yerine getirmeyen, örtülü ambargolar uygulayan, saymakla bitmeyecek sabıkası olan bir ülke var!

Eğer anlaşmaya uymayıp 9. gözlem noktasını birileri yok ederse, benim askerime zarar verirse onlar da karşımda olacaklardır!

Hala kişiselleştirme noktasından devam ediyorsunuz.

Ve yukarıda dediğim noktada hala ısrar edip duruyorsunuz işin ilginç kısmı söylediklerime karşılık herhangi bir mantıklı açıklama getirmeyip bol bol popülist söylemle cevap verip konunun mantığı dışında yüzeysel olarak dolanmaya devam ettiğiniz sürece ortak bir nokta tartışmada bulamayız.

Bakın yukarıda cümleniz bile karşımda bir düşman var oda Amerika diyorsunuz sonra durumu eşitlemek için ben çıkarımı düşünürüm Rusya,Amerika umrumda değil diyerek konuyu toparlama uğraşıyorsunuz.

Burada bile yukarıdaki söylemlerimi destekler nitelikte açıklama yapıyorsunuz.

Bence bu noktada konuyu sonlandıralım nihayetinde ne siz beni Ruslar konusunda ikna edebilirsiniz ne de ben sizi küresel diplomasi noktasında eşit mesafede durma bilincine eriştirebilirim.

« Son Düzenleme: 20 Ağustos 2019, 13:45:23 Gönderen: Hilal-i Ahmer »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #1942 : 20 Ağustos 2019, 14:20:27 »
Bilinç konusuna erişmekten bahsetmişken...

Halen konuyu kavrayamadınız ya da işinize öyle geldiği için çarpıtmaya çalışıyorsunuz?

Mesela sorulmuş...

Öyle anlaşılıyor ki, @Hilal-i Ahmer; karşılıksız olarak Amerikan politikalarını savunmamız gerektiği, Amerika ne derse onu yapmamız gerektiğini falan savunuyor! yanılıyor muyum? Yanılıyorsam, anlaşılır şekilde ne demek istediğinizi açıklarsınız.

Örneğin;

- Türkiye' nin Suriye politikası ne olmalı?
- Amerika/Rusya denkleminde Türkiye' nin yeri neresidir?
- YPG/PYD Amerikan devletine karşı nasıl bir önlem düşünüyorlar?

Ama cevap vermek yerine halen Rus sevicileri vs saçma sapan bir yığın söylem...
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1943 : 20 Ağustos 2019, 14:32:07 »
Rus sevici denilince aklıma yıllardır ne işe yaradığını - ne iş yaptıgını - ne iş yapmaya çabaladıgını çözemediğim Perinçek geliyor. :)))

Sayın @Patikül sorularına kendimce cevaplar vermek isterim...

-Türkiye'nin Suriye politikasında bir defa ajandanıza Esad'ın adını yazacaksınız. Şu andan itibaren Suriyede Türkiye güdümlü bir yapı istemek fazla ütopik olur. Türkiyedeki Suriyeliler Esadla anlaşmadıkça sıkıntı olmaya devam edecekler..
-Türkiye bugün İdlibte birşey yapamıyorsa bu Rusya yüzündendir , Amerikaya söylenen sözleri nasıl haklı buluyorsam Rusyaya söylenmeyen/söylenemeyen sözleride o kadar korkakça buluyorum. Bugün İdlibi konuşuyorsak rejimin sırtını dayadığı Rusya yüzündendir.
-Güvenli bölge kimin güvenliğini sağlayacak sorusuna cevabım nettir. pkknın. Türkiyenin Amerikayla oluşturulmaya çalışılan güvenli bölge politikasından vazgecmesi gerektiğini düşünüyorum. Oluşturulacak bir güvenli bölge demek , kurulması olası pkk devletine dokunamayacagımız anlamına geliyor. Resmi olarakta Amerikan ordusunun sınırımızda daha güçlü olmasını sağlar.
« Son Düzenleme: 20 Ağustos 2019, 14:33:06 Gönderen: DonnieBrasco »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Bakan Çavuşoğlu'ndan Türk konvoyuna saldırı açıklaması
« Yanıtla #1944 : 20 Ağustos 2019, 14:40:42 »

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Suriye'de TSK konvoyuna yönelik saldırıya ilişkin Bakan Çavuşoğlu, "Rejimin ateşle oynamaması gerekiyor. Askerimizin güvenliği için ne gerekiyorsa yaparız" dedi.

Bakan Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle;

(İdlib'de Türk konvoyuna düzenlenen saldırı)

Bu saldırıdan sonra Rus muhattaplarımızla temasa geçtik. Sükunet için Rusya'yla sürekli görüşüyüroz. Rusya ile her düzeyde temaslarımız var.

Saldırılar felakete yol açar. Rejimin ateşle oynamaması gerekiyor. Askerimizin güvenliği için ne gerekiyorsa yaparız.

9. gözlem noktasını başka yere taşıma gibi bir niyetimiz yok

(ABD ile müşterek harekat merkezi)

ABD'den yetkililer gelmeye başladılar. Çalışma sürüyor.

ABD'nin 2. Münbiç sürecini işletmesine izin vermeyiz. Müzakere sürecek. Olmazsa bizim kendi planımız var.

http://www.milliyet.com.tr/siyaset/son-dakika-bakan-cavusoglu-konusuyor-6019659
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Ankhises

• Ziyaretçi
Ynt: Bakan Çavuşoğlu'ndan Türk konvoyuna saldırı açıklaması
« Yanıtla #1945 : 20 Ağustos 2019, 14:47:07 »

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Suriye'de TSK konvoyuna yönelik saldırıya ilişkin Bakan Çavuşoğlu, "Rejimin ateşle oynamaması gerekiyor. Askerimizin güvenliği için ne gerekiyorsa yaparız" dedi.

Bakan Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle;

(İdlib'de Türk konvoyuna düzenlenen saldırı)

Bu saldırıdan sonra Rus muhattaplarımızla temasa geçtik. Sükunet için Rusya'yla sürekli görüşüyüroz. Rusya ile her düzeyde temaslarımız var.

Saldırılar felakete yol açar. Rejimin ateşle oynamaması gerekiyor. Askerimizin güvenliği için ne gerekiyorsa yaparız.

9. gözlem noktasını başka yere taşıma gibi bir niyetimiz yok

(ABD ile müşterek harekat merkezi)

ABD'den yetkililer gelmeye başladılar. Çalışma sürüyor.

ABD'nin 2. Münbiç sürecini işletmesine izin vermeyiz. Müzakere sürecek. Olmazsa bizim kendi planımız var.

http://www.milliyet.com.tr/siyaset/son-dakika-bakan-cavusoglu-konusuyor-6019659
Lavrov bugün verdiği demeçte , İdlibteki teröristler yok edilene kadar operasyon devam edecek demiş. Ayrıca yine Lavrov'un dediğine göre İdlib operasyonlarında Rus askerlerde var. Bu operasyonu Rusya yönetiyor ama biz Rusyayı karşımıza almamak için "Rejime söyleyin akıllı dursunlar" diyoruz. Rejimin bizim konvoyun içindeki öso aracını vuracak çapta ne istihbaratı nede yeteneği olabilir.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Bakan Çavuşoğlu'ndan İdlib'de Türk konvoyunu hedef alan saldırıya ilişkin açıklama

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İdlib'de Türk konvoyunu hedef alan saldırı için, "Rejimin ateşle oynamaması lazım." dedi.
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, El Salvadorlu mevkidaşı Alexandra Hill ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satır başları;

İDLİB'DE TÜRK KONVOYUNA SALDIRI

İdlib'de sukunetin sağlanması için Rusya'yla görüşmelerimiz sürekli yapıyoruz. Burada ateşkesi sağlamamız lazım. Rejim askeri çözümü zorlamaya başladı. Rusların oradan taciz geliyor açıklaması doğru değil, menzil bakımından da uzak. Bu saldırıların burada ancak bir felakete yol açabileceğini anlatıyoruz, tüm tüm dünyaya da bu konuda çağrıda bulunuyoruz. İdlib Suriye'nin geleceği bakımından önemlidir. Eğer bu saldırılar ya da çatışmalar durdurulmazsa sayın Cumhurbaşkanımız da ihtiyaç olduğu zaman Putin'le görüşüyor. Ruslarla her düzeyde temasımız var hem dünkü saldırı ile ilgili hem de İdlib'de genel bir ateşkesin tesis edilmesi ile ilgili temaslarımızı sürdürüyoruz. Çünkü misyonumuzun görevi 9'uncu gözlem noktamızın güvenliğini sağlamak. Burası Astana çerçevesinde yaptığımız mutabakat çerçevesinde kuruldu. Rejimin ateşle oynamaması lazım. 9. gözlem noktasını başka yere taşıma gibi bir niyetimiz yok.

ABD İLE MÜŞTEREK HAREKAT MERKEZİ

ABD'den yetkililer geldi, çalışmalar sürüyor. ABD'nin ikinci bir Münbiç sürecini işletmesine biz müsaade etmeyeceğiz. Anlaştığımız ve anlaşamadığımız konular var. Müzakere sürecek, olmazsa kendi planımız var. NATO müttefiki olan bir ülkenin terörle ittifak kurması kabul edilemez. ABD'nin Türkiye'yi oyalayıp terör örgütüne silah vermesi kabul edilemez.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-bakan-cavusoglundan-idlibde-turk-konvoyunu-hedef-alan-saldiriya-iliskin-aciklama-41306459

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
« Yanıtla #1947 : 20 Ağustos 2019, 14:53:26 »
Meseleyi kişiselleştirip attığım mesajlardaki smileyleri tartışıcak kadar detaya indi iseniz bu noktada zaten meselenin doğru noktalarda tarafımca cevaplandığını düşünüyorum.

Siz sevdam yok diyorsunuz ama duygusal yaklaşıyorsunuz.Amerika bunu yaptı şunu yaptı diyorsunuz.Hiç bir iletinizde Rusya YGP ye yardım etti,dikkatli olmak zorundayız,Türkiye sırf birilerine yaranmak için  Rusya ile yakınlaşmamalı sözünü görmedim.Demek ki duygusal yaklaşan veya celladına aşık olan ben değilmişim.

Bakın bugün yukarıda F-16 lar SU-35 ler tarafından engellendi haberi malesef ki doğru siz ordaki gözlem noktasına şu an destek bile veremiyorsunuz.Konvoy durduruldu ve ileriye gidemiyor.MD-5 otobanı Suriye ve Rusya tarafından kapatıldı.Şu an 9.Gözlem noktası eğer Türkiye lojistik destekte ısrar ederse yok edilicek Suriye tarafından(Rusya Destekli).

Kime şikayet ediyorsunuz durumu BM'yemi hayır,
Nato'yamı hayır,
Rusya evet.

Demek ki zaten siz birilerinin kucağına çoktan oturmuşsunuz haberiniz yok.

Bulunduğunuz alanda Rusya'nın kanunları geçerli sizin değil.
Dolayısı ile çıkarlara böyle yukarıdaki gibi Amerika bunu yaptı ağlıyoruz Rusya çok yaşa derseniz böyle gülünç komik duruma Türk askerini düşürürsünüz.
Ama sıkıntı yok kandırıldık der geçersiniz.

Meseleyi kişiselleştirmiyorum. Ama merak etmeden de duramıyorum: Bunda bu kadar sevinecek ne var? Nasıl bir ruh hali kendi ülkenizin askeri konvoyuna birileri hava saldırısı düzenlediğinde mutluluk duyar?

Ayrıca bu bahsettiklerinde bol bol "siz" kelimesi kullanarak sen kişiselleştiriyorsun!

Kişisel olarak cevap vereyim. Kendi adıma söylüyorum. Kimsenin kucağına oturmuyorum. Çok yaşa Rusya veya ABD veya Zambia vs de demiyorum.

Tekrar açık açık daha net söylüyorum. ABD'nin de Rusya'nın da canı cehenneme! Ben kendi bağımsızlığımdan yanayım. Denge politikası sürdüreceğim diye birinin kucağından inip diğerine binmek zorunda değilim! Ülkemin çıkarları için her türlü işbirliğine girerim. Ama dediğim gibi, ülkemin çıkarları için, başkasının değil! Benim çıkarlarıma ters düşen herkes benim karşımdadır.

Şu an karşımda, ülkemde kaos yaratmak isteyip darbe yapmaya kalkan, burnumun dibinde bana düşman bir terör devleti kuramaya çalışan, müttefik olduğunu söyleyip bunu gereklerini yerine getirmeyen, örtülü ambargolar uygulayan, saymakla bitmeyecek sabıkası olan bir ülke var!

Eğer anlaşmaya uymayıp 9. gözlem noktasını birileri yok ederse, benim askerime zarar verirse onlar da karşımda olacaklardır!

Hala kişiselleştirme noktasından devam ediyorsunuz.

Ve yukarıda dediğim noktada hala ısrar edip duruyorsunuz işin ilginç kısmı söylediklerime karşılık herhangi bir mantıklı açıklama getirmeyip bol bol popülist söylemle cevap verip konunun mantığı dışında yüzeysel olarak dolanmaya devam ettiğiniz sürece ortak bir nokta tartışmada bulamayız.

Bakın yukarıda cümleniz bile karşımda bir düşman var oda Amerika diyorsunuz sonra durumu eşitlemek için ben çıkarımı düşünürüm Rusya,Amerika umrumda değil diyerek konuyu toparlama uğraşıyorsunuz.

Burada bile yukarıdaki söylemlerimi destekler nitelikte açıklama yapıyorsunuz.

Bence bu noktada konuyu sonlandıralım nihayetinde ne siz beni Ruslar konusunda ikna edebilirsiniz ne de ben sizi küresel diplomasi noktasında eşit mesafede durma bilincine eriştirebilirim.

Sayın Master aramıza hoş gelmediniz. Kendinizi yırtmayın.

Çevrimdışı Hilal-i Ahmer

• DefenceTurk
  • *
  • -1
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1948 : 20 Ağustos 2019, 15:25:36 »
Bilinç konusuna erişmekten bahsetmişken...

Halen konuyu kavrayamadınız ya da işinize öyle geldiği için çarpıtmaya çalışıyorsunuz?

Mesela sorulmuş...

Öyle anlaşılıyor ki, @Hilal-i Ahmer; karşılıksız olarak Amerikan politikalarını savunmamız gerektiği, Amerika ne derse onu yapmamız gerektiğini falan savunuyor! yanılıyor muyum? Yanılıyorsam, anlaşılır şekilde ne demek istediğinizi açıklarsınız.

Örneğin;

- Türkiye' nin Suriye politikası ne olmalı?
- Amerika/Rusya denkleminde Türkiye' nin yeri neresidir?
- YPG/PYD Amerikan devletine karşı nasıl bir önlem düşünüyorlar?

Ama cevap vermek yerine halen Rus sevicileri vs saçma sapan bir yığın söylem...

Bu sorular benimle alakalı değil.Neticede dış politikayı ben belirlemiyorum.

Ben olan ve şu anki durumu analiz edebilirim.Gelecekte ne yapılması gerektiğini devlet büyüklerine sormanız gerekiyor bana değil.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #1949 : 20 Ağustos 2019, 15:29:27 »

Bu sorular benimle alakalı değil.Neticede dış politikayı ben belirlemiyorum.

Ben olan ve şu anki durumu analiz edebilirim.Gelecekte ne yapılması gerektiğini devlet büyüklerine sormanız gerekiyor bana değil.

Güzel. Anlamaya başlamışsın. 
O kadar iletide bize yazdığın şeylerin muhatabı da biz değilmişiz değil mi!