Anket

Sizce Türkiye Suriye'ye yapılacak bir askeri müdahaleye katılmalı mı?

Katılmamalı. Bizi hiç iligilendirmez.
18 (18%)
Kesinlikle katılmalı. Çünkü müdahale sonrası Suriye'de söz sahibi olmamız için şart.
53 (53%)
Engel olmalı. Çünkü Suriye'den sonra sıra İran'a, ondan sonra da sıra bize gelecek.
24 (24%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıda paylaşıyorum.
5 (5%)

Toplam Oy Verenler: 100

Gönderen Konu: Suriye Krizi  (Okunma sayısı 504817 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Ynt: Suriye Krizi
« Yanıtla #1930 : 20 Ağustos 2019, 11:44:00 »
İyi de ABD ile köprüleri atan biz değiliz ki! Halen bunu kavrayamamışsınız!

Biz bir müttefik olarak ihtiyacımız olan bir sistemi istedik. Sonuç seneler süren oyalamalar ve elde var sıfır. Doğal olarak başkasından aldık bizde.
Buna karşın parasını ödediğimiz ve ortağı olduğumuz projeden çıkartılan biziz! Bütün bu olaylar olurken, sınırımızın dibinde Akdeniz'e uzanan ve amacı sadece bize düşmanlık etmek olan bir terör devleti kurma çabalarını da aynı sözde müttefikimiz gerçekleştiriyordu!

Aynı sözde müttefikimiz daha birkaç yıl önce bu ülkede bir darbe girişimi içerisinde bulunanları da kollamıyor mu?

Daha sayalım mı?

Mesele ABD size göre daha iyi Rusya rezalet düşüncesi ile hareket etmek değil, bu ülkenin çıkarları ve geleceği olmalı!

O videoda görüldüğü gibi Esad Ruslar için sevilen biri değil! Hatta Suriye'nin geleceğinde Esad'ın yerinin olmadığını da çok iyi biliyorlar. Ama  şu an, şimdi çıkarları onunla hareket etmeyi gerektirdiği için yanındalar! Yoksa Akdeniz'de üsleri hayal olurdu!

Biz en başta yanlış ata oynadığımız için şimdi günü kurtarmaya çalışıyoruz. Ama bunu yaparken halen duygusal davranıyoruz!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı yahyaay

• DefenceTurk
  • *
  • 8
« Yanıtla #1931 : 20 Ağustos 2019, 11:53:20 »
İki Su-35, Türk F-16’larını Suriye’de engeledi mi?
Son Güncelleme: 20/08/19 08:41:330
Paylaş
Rus savaş uçaklarının Suriye’nin İdlib şehri üzerinde Türk Hava Kuvvetleri’ne ait F-16 uçaklarını engellediği ileri sürüldü.

Almastar News'in Avia.Pro sitesine dayandırdığı haberine göre Suriye ordusunun Han Şeyhun şehri yakınlarında bir dizi kazanım elde etmesi sonrası Türkiye bölgeye savaş uçakları gönderdi. Henüz doğrulanmayan iddialara göre iki Rus Su-35 savaş uçağı Türk savaş uçaklarını engelledi ve Suriye hava sahasını terk etmeye zorladı. 30-40 km kadar Suriye toprakları içine giren savaş uçakları bunun üzerine geri döndü.

Kaynak: Avia.Pro
Kokpitaero.com

Garip şeyler olmak üzere...

Çevrimdışı Hilal-i Ahmer

• DefenceTurk
  • *
  • -1
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1932 : 20 Ağustos 2019, 11:57:45 »
İyi de ABD ile köprüleri atan biz değiliz ki! Halen bunu kavrayamamışsınız!

Biz bir müttefik olarak ihtiyacımız olan bir sistemi istedik. Sonuç seneler süren oyalamalar ve elde var sıfır. Doğal olarak başkasından aldık bizde.
Buna karşın parasını ödediğimiz ve ortağı olduğumuz projeden çıkartılan biziz! Bütün bu olaylar olurken, sınırımızın dibinde Akdeniz'e uzanan ve amacı sadece bize düşmanlık etmek olan bir terör devleti kurma çabalarını da aynı sözde müttefikimiz gerçekleştiriyordu!

Aynı sözde müttefikimiz daha birkaç yıl önce bu ülkede bir darbe girişimi içerisinde bulunanları da kollamıyor mu?

Daha sayalım mı?

Mesele ABD size göre daha iyi Rusya rezalet düşüncesi ile hareket etmek değil, bu ülkenin çıkarları ve geleceği olmalı!

O videoda görüldüğü gibi Esad Ruslar için sevilen biri değil! Hatta Suriye'nin geleceğinde Esad'ın yerinin olmadığını da çok iyi biliyorlar. Ama  şu an, şimdi çıkarları onunla hareket etmeyi gerektirdiği için yanındalar! Yoksa Akdeniz'de üsleri hayal olurdu!

Biz en başta yanlış ata oynadığımız için şimdi günü kurtarmaya çalışıyoruz. Ama bunu yaparken halen duygusal davranıyoruz!

Siz elma ile armutları fena karıştırmışsınız :)

Meseleleri ayrı ayrı ele almanız lazım.Bize Patriot satmadılar diye Nato veya Amerikanın sinir uçları ile oynayacağınız bir hamle yapıp S-400 alırsanız yarın öbür gün Rusya kafanıza bombayı attığında olayı geçiştiririp tepki veremez hale gelirsiniz.

Hava Savunma Sistemi evet kritik bir sistem gerekli ama Suriyede'ki iki büyük hasımdan birini tercih etme noktası değildi.S-400 sistemi hem teknik hemde yapısal olarak zaten bizim isterlerimizi çokta fazla karşılayan bir sistem değil.Efektif kullanım bakımından bugün Yunanistan bile depoya kaldırıp yılda bir bakım yapıyor ise o dönemin en kritik hava savunma sistemini bizim onun bir üst export versiyonunu tam kapasite kullanmamızı kimsenin beklememesi gerekir.

Darbe teşebbüsü ve diğer konular siyasete girer askeri meseleler değildir.Zaten o teşebbüsün altını kimlerin yıllarca destek verip basında hasretle liderlerinin gelmesini bekleyip hazırladığını bizler gayet iyi biliyoruz.

Amerika YPG ye yardım etti o tü kaka diyoruz.Rusya Amerikadan daha fazla yardım etti 1980 lerden beri bunu daha önceki konularda defalarca anlaşılmasını umarak yazdım.PKK nın bayragın özgürlük anıtı yok Kızılyıldız Amblemi var.Dolayısı ile küresel dengeleri gözetirken Amerika bizi dövdü yardım et Rusya veya Rusya bizi dövdü yardım et Amerika moduna düşülmesi çokta ülkenin çıkarına değil.

Küresel dengeyi korumak için sizin diplomasi yeteneğiniz olmalı hep yanlış ata oynayıp kandırıldık bahanesi kabile devletlerinin sığındığı bir husustur.Bugün Rusların konvoya saldırı yapmasını bile geçiştiricek ve üstünü kapatıcak şekilde davranılıyor ise zaten o videodaki durumun eğer bu şekilde devam eder ise  bizimde başımıza geleceği aşikardır.
« Son Düzenleme: 20 Ağustos 2019, 12:04:18 Gönderen: Hilal-i Ahmer »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #1933 : 20 Ağustos 2019, 12:08:09 »
Halen konuyu kavrayamadınız ya da işinize öyle geldiği için çarpıtmaya çalışıyorsunuz?

Darbe ve diğer konular siyasete girdiği gibi, Suriye konusu da siyasete giriyor!

Küresel dengeyi korumak önemli ama o dengeyi bizim lehimize bozmaya çalışanlar şu an sınırımızın dibinde bize düşman bir terör devleti kurmakla meşguller. Pkk herkesin kullandığı bir ortalık malı olmaktan çıkartılıp daha güçlü bir maşa haline getirilmek isteniyor.

Şu habere bir bakalım, Rusya ile işbirliği içerisine girmememizi kimler istiyor? >> https://www.haberturk.com/rus-buyukelci-karlov-suikasti-davasi-basladi-2285104

Her şey gayet net ortada! Biz aptal değiliz!

Denge politikası birileri ile düşman olup diğerleriyle "dost" olmak değildir! Ama birileri bize düşmanca davranırsa, diğerleriyle "işbirliği" içerisine girmemiz kaçınılmazdır!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı Hilal-i Ahmer

• DefenceTurk
  • *
  • -1
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1934 : 20 Ağustos 2019, 12:16:24 »
Suriye meselesi bir siyasi mesele değil küresel diplomasi meselesidir.

Bu noktada bile neyi nasıl kategori haline getirilmesi gerektiğini tam anlayamamışsınız.

Siz hala aklınızda Rusya-Türkiye ortak stratejik planlama noktasına takılmışsınız.Halbuki Ruslar bugüne kadar Suriye'de Amerika'dan daha fazla Türkiye ile bir çok krizin eşiğine gelmiş bir ülkedir.

Suriye'de Rusların çıkarına uymadığınız sürece bu tarz olayların olması normaldir.Ortada Türkiye'nin çıkarını savunucak bir oluşum,grup veya müttefiklik söz konusu değildir.

Unutmayın ki ülkemiz Rusların izni ile Astana sürecinde bize biçilen rol ile ordayız.Kendi ulusal güvenliğimiz için değil.

Amerika Rusya ile aramızı bozmaya çalışacağınız düşünmeniz meseleyi sığ taraftan bakmanız demektir.Amerika'nın Rusya ile ilişkilerimizi bozmasına asla gerek yok.Çünkü zaten bunu yapabilen bir dış politikamız mevcut.

Şunu unutmayın Rusya son 100 yıldır bu topraklarda Amerika'dan daha fazla düşmanca davranmıştır.

Yine hafızaları tazelemek için şu makaleyi koyalım ki okuyup Rus sevdanızı bir nebze dindirsin.

https://www.yenisafak.com/video-galeri/dunya/rusya-menbicte-teror-orgutu-ypg-ile-ortak-devriye-yapti-2188939

http://www.hurriyet.com.tr/pkk-denkleminde-rusya-39044027

https://www.yenicaggazetesi.com.tr/rusya-turkiye-ile-ortulu-savas-halinde-245987h.htm

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1935 : 20 Ağustos 2019, 12:28:07 »
Öyle anlaşılıyor ki, @Hilal-i Ahmer; karşılıksız olarak Amerikan politikalarını savunmamız gerektiği, Amerika ne derse onu yapmamız gerektiğini falan savunuyor! yanılıyor muyum? Yanılıyorsam, anlaşılır şekilde ne demek istediğinizi açıklarsınız.

Örneğin;

- Türkiye' nin Suriye politikası ne olmalı?
- Amerika/Rusya denkleminde Türkiye' nin yeri neresidir?
- YPG/PYD Amerikan devletine karşı nasıl bir önlem düşünüyorlar?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #1936 : 20 Ağustos 2019, 12:28:38 »

Yine hafızaları tazelemek için şu makaleyi koyalım ki okuyup Rus sevdanızı bir nebze dindirsin.

Kusura bakma ama benim Rus sevdam yok! ABD sevdam da yok! Ben sadece ülkemin çıkarları neyi gerektiriyorsa onu yapmaktan yanayım. Birilerinden nefret ediyorum diye diğerlerinin kucağına oturmamaktan yanayım. Bağımsızlıktan yanayım.

Birileri Türk konvoyuna saldırdığında aşağıdaki gibi sevinerek etrafa gülücükler de atmıyorum!

Rus sevicileri üzücek bir haber ama konvoya saldıran Rus uçağının Su-34 olduğu gelen bilgiler arasında.

Artık S-400 milli hava savunma sistemi ile Rusları kovalarız :)

Bombayı atan vatandaş Mig-23 içinde Rus pilot var :)

SU-34 zannetim yanılmışım.

mig" border="0

Çevrimdışı Hilal-i Ahmer

• DefenceTurk
  • *
  • -1
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1937 : 20 Ağustos 2019, 12:43:16 »
Meseleyi kişiselleştirip attığım mesajlardaki smileyleri tartışıcak kadar detaya indi iseniz bu noktada zaten meselenin doğru noktalarda tarafımca cevaplandığını düşünüyorum.

Siz sevdam yok diyorsunuz ama duygusal yaklaşıyorsunuz.Amerika bunu yaptı şunu yaptı diyorsunuz.Hiç bir iletinizde Rusya YGP ye yardım etti,dikkatli olmak zorundayız,Türkiye sırf birilerine yaranmak için  Rusya ile yakınlaşmamalı sözünü görmedim.Demek ki duygusal yaklaşan veya celladına aşık olan ben değilmişim.

Bakın bugün yukarıda F-16 lar SU-35 ler tarafından engellendi haberi malesef ki doğru siz ordaki gözlem noktasına şu an destek bile veremiyorsunuz.Konvoy durduruldu ve ileriye gidemiyor.MD-5 otobanı Suriye ve Rusya tarafından kapatıldı.Şu an 9.Gözlem noktası eğer Türkiye lojistik destekte ısrar ederse yok edilicek Suriye tarafından(Rusya Destekli).

Kime şikayet ediyorsunuz durumu BM'yemi hayır,
Nato'yamı hayır,
Rusya evet.

Demek ki zaten siz birilerinin kucağına çoktan oturmuşsunuz haberiniz yok.

Bulunduğunuz alanda Rusya'nın kanunları geçerli sizin değil.
Dolayısı ile çıkarlara böyle yukarıdaki gibi Amerika bunu yaptı ağlıyoruz Rusya çok yaşa derseniz böyle gülünç komik duruma Türk askerini düşürürsünüz.
Ama sıkıntı yok kandırıldık der geçersiniz.

« Son Düzenleme: 20 Ağustos 2019, 12:45:39 Gönderen: Hilal-i Ahmer »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #1938 : 20 Ağustos 2019, 13:24:50 »
Meseleyi kişiselleştirip attığım mesajlardaki smileyleri tartışıcak kadar detaya indi iseniz bu noktada zaten meselenin doğru noktalarda tarafımca cevaplandığını düşünüyorum.

Siz sevdam yok diyorsunuz ama duygusal yaklaşıyorsunuz.Amerika bunu yaptı şunu yaptı diyorsunuz.Hiç bir iletinizde Rusya YGP ye yardım etti,dikkatli olmak zorundayız,Türkiye sırf birilerine yaranmak için  Rusya ile yakınlaşmamalı sözünü görmedim.Demek ki duygusal yaklaşan veya celladına aşık olan ben değilmişim.

Bakın bugün yukarıda F-16 lar SU-35 ler tarafından engellendi haberi malesef ki doğru siz ordaki gözlem noktasına şu an destek bile veremiyorsunuz.Konvoy durduruldu ve ileriye gidemiyor.MD-5 otobanı Suriye ve Rusya tarafından kapatıldı.Şu an 9.Gözlem noktası eğer Türkiye lojistik destekte ısrar ederse yok edilicek Suriye tarafından(Rusya Destekli).

Kime şikayet ediyorsunuz durumu BM'yemi hayır,
Nato'yamı hayır,
Rusya evet.

Demek ki zaten siz birilerinin kucağına çoktan oturmuşsunuz haberiniz yok.

Bulunduğunuz alanda Rusya'nın kanunları geçerli sizin değil.
Dolayısı ile çıkarlara böyle yukarıdaki gibi Amerika bunu yaptı ağlıyoruz Rusya çok yaşa derseniz böyle gülünç komik duruma Türk askerini düşürürsünüz.
Ama sıkıntı yok kandırıldık der geçersiniz.

Meseleyi kişiselleştirmiyorum. Ama merak etmeden de duramıyorum: Bunda bu kadar sevinecek ne var? Nasıl bir ruh hali kendi ülkenizin askeri konvoyuna birileri hava saldırısı düzenlediğinde mutluluk duyar?

Ayrıca bu bahsettiklerinde bol bol "siz" kelimesi kullanarak sen kişiselleştiriyorsun!

Kişisel olarak cevap vereyim. Kendi adıma söylüyorum. Kimsenin kucağına oturmuyorum. Çok yaşa Rusya veya ABD veya Zambia vs de demiyorum.

Tekrar açık açık daha net söylüyorum. ABD'nin de Rusya'nın da canı cehenneme! Ben kendi bağımsızlığımdan yanayım. Denge politikası sürdüreceğim diye birinin kucağından inip diğerine binmek zorunda değilim! Ülkemin çıkarları için her türlü işbirliğine girerim. Ama dediğim gibi, ülkemin çıkarları için, başkasının değil! Benim çıkarlarıma ters düşen herkes benim karşımdadır.

Şu an karşımda, ülkemde kaos yaratmak isteyip darbe yapmaya kalkan, burnumun dibinde bana düşman bir terör devleti kuramaya çalışan, müttefik olduğunu söyleyip bunu gereklerini yerine getirmeyen, örtülü ambargolar uygulayan, saymakla bitmeyecek sabıkası olan bir ülke var!

Eğer anlaşmaya uymayıp 9. gözlem noktasını birileri yok ederse, benim askerime zarar verirse onlar da karşımda olacaklardır!

Çevrimdışı yahyaay

• DefenceTurk
  • *
  • 8
« Yanıtla #1939 : 20 Ağustos 2019, 13:34:45 »
Benim anlamadığım uluslararası ilişkiler olduğunda neden toptan bir yaklaşım içerisinde değerlendirme yapılıyor. Unutmayalım ki ne A.B.D. ve ne de Rusya ile ilişkilerimiz dostluk seviyesinde sadece çıkarlarımıza göre davranıyoruz. Nasıl derseniz ;
- Rusya ile müttefikiz diyoruz;
    a ) Ukrayna ile savunmaya sanayi alanında işbirliği yapıyoruz
    b ) Rusya PKK/PYD ofisini kapatmıyor
- A.B.D ile müttefikiz diyoruz ;
    a ) A.B.D.'ye Suriye konusunda ( Fırat'ın doğusu ) rest çekiyoruz
    b ) S-400 alıyoruz
 gibi...
o halde bizim önceliklerimiz ve bu önceliklere uygun askeri/siyasi politikalarımızın neler olması gerektiğini konuşmamız, neler olabileceği hakkında senaryolar üretmemiz ve bu senaryolara uygun çözümler üretmemiz daha yapıcı olabileceği kanısındayım. Onunla müttefikiz de bununla neden müttefik değiliz tartışmaları bize var olandan daha fazla bir katkı sunmamaktadır..